PDA

Επιστροφή στο Forum : [El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

makisimos
08-06-09, 17:31
Από τα ομορφότερα παιχνίδια της EL GRECO στην δεκαετία '80..!!!! ηταν σε 8 διαφορετικα σχέδια και φωσφωριζαν τη νυχτα, καθώς είχε κυκλοφορήσει και ο ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΗΣ -ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ..! Νομίζω όλα τα παιδιά το είχαν ονειρευτεί..!!!!
Τα θυμάστε????

makisimos
08-06-09, 17:38
κι αλλοι ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΗΔΕΣ..!!!!

thebest20
08-06-09, 21:54
Είχα το Μίκυ Μάους σε φωτεινούλη

makisimos
08-06-09, 21:59
για να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι καθόλου αυτο το φωτεινούλη-miki mouse..!!! από el greco ειχε κυκλοφορήσει?

thebest20
10-06-09, 22:35
για να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι καθόλου αυτο το φωτεινούλη-miki mouse..!!! από el greco ειχε κυκλοφορήσει?

ναι,συγκεκριμένα λεγόταν φωτεινός Μίκυ!Βγήκε το 91-92 στην Ελλάδα!Η αδερφή μου μου είπε ότι είχε φωτεινούληδες

makisimos
12-06-09, 15:48
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=7682

Μήπως εννοείς αυτόν?
Δειτε το αλμπουμ μου! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=4488)

f2bnp
12-06-09, 15:52
Έχω ακόμα έναν φωτεινούλη από τα αδέρφια μου.Άμα τον βρω θα τον βγάλω μία φωτογραφία άμα θέλετε.

makisimos
12-06-09, 16:29
Eννοείται πως θέλουμε..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

makisimos
26-08-09, 09:55
Τρεις ακόμη αγκαλίτσες..!!!! Πόσο μα πόσο αγαπημένοι ήταν θυμάστε????

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9536http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=7696
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=7684
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=7683

Δειτε το αλμπουμ μου! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=4488)

mytinyworld
03-10-09, 23:49
Makisimos SOS! Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα φωτεινούλη σε ένα παλιό παιχνιδάδικο, καταβρώμικο και χωρίς κουτί, είχε ένα αυτοκόλλητο που έγραφε στα ιταλικά "πάτα εδώ" στο σημείο που πατάς για να ανάψει... Δεν κάνει μουσική καθόλου.
Ξέρεις τι είναι?
2615

makisimos
04-10-09, 00:37
Όχι δεν το έχω ξαναδεί ποτε όμως..!!! Αν είναι στα Ιταλικά έχουμε την ειδήμων, την Αναστασία να μας πει αν γνωρίζει..!!!!!
Και δες αγαπητή minytiworld καμιά φορά τα προσωπικά σου μυνήματα ,τόση ώρα έχω στείλει μήνυμα..!! :)

taksidiotis
09-10-09, 08:00
βρηκα στο ebay και θα τους παραγγειλω,πραγματικα ο αγκαλιτσας μου ηταν η αδυναμια μου.και θα ειναι και παλι.

phil_vr
09-10-09, 08:10
Makisimos SOS! Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα φωτεινούλη σε ένα παλιό παιχνιδάδικο, καταβρώμικο και χωρίς κουτί, είχε ένα αυτοκόλλητο που έγραφε στα ιταλικά "πάτα εδώ" στο σημείο που πατάς για να ανάψει... Δεν κάνει μουσική καθόλου.
Ξέρεις τι είναι?
2615

Λογικα η μπαταρια θα εχει παραδωσει πνευμα, και πολυ φοβαμαι οτι μπορει να εχει αδειασει και υγρα επανω στο battery bay..

makisimos
09-10-09, 12:28
Αχ αυτό που λες phil vr το έπαθα εγώ στις στρουμφοτσουλήθρες που πήρα..!!! Μετά από 25 χρόνια η μπαταρία ήταν μέσα, είχε κυριολεκτικά λιώσει και φυσικά είχε χαλάσει και σκουριάσει όλον τον μηχανισμο..!!! Πίκρα μεγάλη εκείνην την ημέρα..!!!!

Kikig
02-12-09, 00:32
Αχ τι μου θυμήσατε τωρα!!! Απο τα πιο αγαπημένα παιχνιδια! Ξέρετε που μπορώ να βρω για να αγοράσω??
Ευχαριστώ!!
(Με συγχωρείται για τα greeklish)

Kambia
02-12-09, 00:37
Καλώς όρισες Kikig στην παρεα μας.
Διόρθωσε (πάτε edit) το ποστ σου απο greeklish σε ελληνικά καθ ότι είναι κανονισμός να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Φωτεινούληδες θα βρείς σε κάποιο παιχνιδάδικο με αρκετή δυσκολία πλέον

makisimos
05-12-09, 14:23
Δυστυχώς δύσκολά πια να βρεις φωτεινούληδες..!! Με πολύ υπομονή και ψάξιμι όμως να είσαι σίγουρη ότι θα βρεις..!!! Κοίτα και στο ΕΒΑΥ..Βγάζουν κατά καιρούς..!

Aardvark
05-12-09, 14:52
Κατα 90% και χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος ειδα στην τηλεοραση ,διαφημιση για φωτεινουληδες απο γνωστη εταιρια.
Πολυ πιθανο να ξαναβγηκαν.

mytinyworld
06-12-09, 11:58
Κατα 90% και χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος ειδα στην τηλεοραση ,διαφημιση για φωτεινουληδες απο γνωστη εταιρια.
Πολυ πιθανο να ξαναβγηκαν.

Φίλε Aardvark, κυκλοφορούν από την playskool εδώ και αρκετό καιρό (ίσως και χρόνια) μουσικοί φωτεινούληδες που απευθύνονται στην βρεφική ηλικία. Ηθελα να προσθέσω ότι αν σκεφτούμε ότι ο αγκαλίτσας ήταν της el greco που εξαγοράστηκε από τη hasbro και ότι η playskool είναι της hasbro, τότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρόκειται για την εξέλιξη του παλιού φωτεινού αγκαλίτσα!!
3621

mytinyworld
06-12-09, 15:26
Λογικα η μπαταρια θα εχει παραδωσει πνευμα, και πολυ φοβαμαι οτι μπορει να εχει αδειασει και υγρα επανω στο battery bay..

Phil_vr, ευτυχώς δεν είχε μέσα μπαταρία! Μετά από μια επισκευή που του έκανε ο άντρας μου (είχε καεί το λαμπάκι) και ένα γερό πλύσιμο (μιας και τα υφασμάτινα μέρη βγαίνουν και πλένονται) έγινε καινούριο. Μόνο που είναι μόνο φωτεινό και όχι μουσικό!

Αναστασια
07-12-09, 21:25
Αμα ηταν και μουσικο και φωτεινο δεν θα ηταν αγκαλιτσας

θα ηταν δισκομπαλα

mytinyworld
07-12-09, 21:43
Αμα ηταν και μουσικο και φωτεινο δεν θα ηταν αγκαλιτσας

θα ηταν δισκομπαλα

Αφού της playskool είναι και τα δύο!!!:O
Χωρίς να είναι ντισκομπάλα:D

makisimos
08-01-10, 00:31
Νέο απόκτημα...!!! Φωτεινούλης-Αγκαλίτσας-Σκουληκάκι μουσικός..!!!!
Χωρίς το κουτί του αλλά ολοκαίνουργιος..!!!

Αναστασια
08-01-10, 14:00
Φωτεινούλης-Αγκαλίτσας-Σκουληκάκι μουσικός!!!!!!!!!!!!!Ειναι δηλαδη 3 σε 1!!!!
Η' 4 σε 1, (ειναι ΚΑΙ μουσικος) ?
Α ρε μανα τον εξολοθρευσες τον δικο μου αγκαλιτσα.......

Μακισιμε ειναι Πανεμορφος!!!!!!!!! Γλυκυτατος!!!!!! Με γεια!!!!

makisimos
08-01-10, 14:34
Και Βρώμικος μη σου πω..!!!! 5 σε 1..!!!

El_Greco_Fanatic
12-01-10, 02:35
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=13731

Καταθέτω και εγώ τον ένα και μοναδικό Αγκαλίτσα Μελισσάκι που έχουμε :(:(

Τον υιοθετήσαμε πρόσφατα:)

Εκεί που τεμπέλιαζε σε ένα πατάρι Ελλάδα αποφάσισε να μεταναστεύσει Ουρουγουάη:P:P:P
Δεν ξέρω αν το διακρίνεται στην φωτογραφία το φως δουλεύει κανονικά!!;)

toy_maniac
16-01-10, 01:54
τι μου θυμισαν οι φωτεινουλιδες... κοιμομουνα αγκαλια καθε βραδυ μαζι τους....τους θελω παλι πισω!!!

makisimos
19-01-10, 03:23
Ενας ακομη αγκαλιτσας στην συλλογη μου για τον οποιο μπορω να ειμαι υπερηφανος..!!!!! Ο πρωτος ομως Μουσικος Αγκαλιτσας σε κουτι της el greco..!
Αυτα τα παιχνιδια σημαδεψαν την δεκαετια του 80..!!!!!!
Να ναι καλα ενας καλος φιλος που μου το εμπιστευτηκε..!!!:D

Αναστασια
19-01-10, 11:42
Ειναι μοναδικος!!! Τι ομορφα χρωματα που εχει!!! :)
Στα δεξια του κουτιου γραφει: "Ακουμπησε την κοιλιτσα" αλλα το τοξο δειχνει στο... απειρο εκτος κουτιου!8)

makisimos
19-01-10, 11:48
Kαταρχας Αναστασια μου εισαι απιστευτα παρατηρητικη..!!!
Ομως δεν δειχνει το απειρο..!! Απο εκεινη την πλευρα στα πλαγια του κουτιου, εχει μια τρυπα για να μπορεις να πατησεις οντως την κοιλιτσα του και να το δοκιμαζεις αν αναβει..!

Αναστασια
19-01-10, 14:01
Α! Μαλιστα.:D Ειμαι παιδι της Barbie γενιας και ειχα συνηθισει που βαζουν το ανοιγμα μπροστα στο κουτι και εκει να πατας! Αλλα ειδες η Ελ Γκρεκο ηθελε να γλυτωσει πατηματα! Εγω ας πουμε θα καθομουνα να κοιταω το κουτι, και το απειρο, 10 ωρες σαν την μαιμου μεχρι να καταλαβω που ειναι το ανοιγμα.

Και ετσι θα γλυτωνε και ο Φωτεινουλης την μπαταρια:D

Αναστασια
21-03-10, 15:32
Ο Μακισιμος μας, ο οποιος μελετα την ιστορια του Αγκαλιτσα Φωτεινουλη για να δουμε ποσα χρωματα και σχεδια ειχαν βγει, με παρακαλεσε να βαλω την φωτογραφια του οτι απεμεινε απο τον Αγκαλιτσα μου!:)

Πηρα λοιπον κι εγω το σκουφακι του, το μονο που βρηκα απο την περσινη ανασκαφη στο σπιτι μου στην Ελλαδα, και το εφερα εδω μπας και βρω κανεναν ξεσκουφωτο Hasbro!:D

Σας εβγαλα και φωτογραφια, εχει ενα ωραιο μπλε χρωμα! Ειναι λιγο λυπητερο να βλεπεις μονο το σκουφακι του... και να λειπει ο Αγκαλιτσας:(:precry::cry:

Το γεγονος οτι το βρηκα πεντακαθαρο με κανει να εχω ακομα ζωντανες τις ελπιδες οτι καπου ειναι αυτος ο Αγκαλιτσας...α ρε μανα....

Φωτιζε μονο, δεν ειχε μουσικη. Ειχε ενα γλυκο προσωπακι που φωτιζε κατω απο τα παπλωματα τον χειμωνα. :)

mytinyworld
22-03-10, 00:01
Να δεις που θα βρεθεί Αναστασία μου! :) Δεν μπορεί η μαμά σου να τον χάρισε χωρίς το σκουφάκι....:xm: Ετσι δεν είναι??:xm:

rapunjel
22-03-10, 18:45
Λατρεμένη Αναστασία εύχομαι να βρεις και τον Αγκαλίτσα σου!Θα δεις όλα καλά θα πάνε!;)

Αναστασια
22-03-10, 19:01
Παιδια... η μανα μου η κακουργα δεν εχει ακομα παραδεχτει τι τα εκανε αυτα τα παιχνιδια...:O
Δεν μπορει να τα πεταξε. Δεν ειναι ο τυπος της. Αποκλειεται, δεν πεταει γενικα.8)
Δεν μπορει να τα χαρισε!!! Θα μου το ελεγε ξεκαθαρα, για να γλυτωσει το οτι της ανακατευω το σπιτι και ολες τις ντουλαπες το καλοκαιρι ψαχνοντας!!!!!:O:O:O Γιατι δαιμονιζεται οταν ψαχνω, γιατι ψαχνω αγαρμπα!!!:xm:

Τι τα εκανε μαμωτη την τρελα μου....Ειναι δυνατον να κυκλοφορει ξεσκουφωτος ο Αγκαλιτσας;;;;
Τον φανταζεστε, με μια καλτσα στο κεφαλι αντι για το σκουφακι του;;;;:D:D:D

Αυτο που με ανυσηχει ομως ειναι οτι λειπει εντελως και εκεινος της αδερφης μου, που ηταν πορτοκαλι. Αυτος χαθηκε τελειως, δεν αφησε ουτε σκουφακι, ουτε βρακι.

Αυτο με τρωει...γιατι φοβαμαι μηπως τους χαρισε και δεν το θυμαται...
Απο την αλλη, οπως λεμε ολοι πολυ σωστα, πως γινεται να χαρισε τον Αγκαλιτσα χωρις το σκουφακι του.

Αγκαλιτσας χωρις σκουφακι ειναι ουρανος χωρις αστερια!!!:xm:

Σκουφακι χωρις Αγκαλιτσα ειναι ενα αστερι χωρις ουρανο; Μπα...:D

Δεν στεναχωριεμαι παιδια.:) Απλα επειδη ειδα το σκουφακι του, δαιμονιστηκα γιατι το θυμηθηκα!!!:P

Θα ζησω!!!:D

mytinyworld
23-03-10, 13:04
Ερώτηση: ο αγκαλίτσας πλένεται? ή ενδέχεται να χαλάσει ο μηχανισμός του?

makisimos
23-03-10, 13:34
Ο αγκαλιστας πλενεται αρκει να βγει απο πισω ο μηχανισμος του..!!! Εχει στην πλατη ενα φερμουαρ και βγαινει για να πληθει..!

Αναστασια
23-03-10, 14:54
Ναι ναι!!! Ετσι ειναι! Απο πισω εχει ενα φερμουαρ, το θυμαμαι, γιατι πριν φυγω για Ιταλια, 10 χρονια και, τον ειχα πλυνει!!!

mytinyworld
23-03-10, 15:18
Χμ, παιδιά, ανοίγω το φερμουάρ και.... δεν βλέπω μηχανισμό! Είναι μέσα στο ύφασμα? Εχει ένα άσπρο ύφασμα.

Αναστασια
23-03-10, 15:23
Μεσα βαθια, σε αυτο το ασπρο υφασμα πρεπει να βρεις ενα πλαστικο σαν κυλινδρο, αν θυμαμαι καλα!!!

mytinyworld
23-03-10, 15:33
:cry::cry::cry:
Βρήκα σήμερα έναν πανέμορφο φωτεινούλη ροζ με μοβ σκουφάκι σε ένα παλιατζίδικο, σε αρκετά καλή κατάσταση αλλά λίγο βρώμικο, αλλά.... μάλλον είναι.... σκοτεινούλης, γιατί μέσα στο άσπρο ύφασμα με το βαμβάκι δεν υπάρχει τίποτα (έχει μια "ύποπτη" τρύπα στην άκρη το ύφασμα) ενώ στο κεφάλι δεν υπάρχει λάμπα, όπως θα έπρεπε (έτσι δεν είναι??):xm: Και είναι τόσο γλυκούλης:(

Αναστασια
23-03-10, 15:36
ΠΟΣΟ γελασα με τον σκοτεινουλη!!!!!!!!:D:D:D:D

Δεν πειραζει MytinyWorld μου!!! Αφου ειναι ομορφουλης, για να τον βλεπεις θα αναβεις το αμπαζουρ!!!:D

Καλα εκανες και τον μαζεψες απο μια αδικη μοιρα που κανεις δεν το ηθελε λογω... σκοτεινοτητος.:darkglasses: Ειναι dark τυπος.

makisimos
23-03-10, 22:24
Αυτοσ ο Φωτεινουλης αγκαλιτσας ροζ με μοβ σκουφακι λογικα ειναι ο μουσικοσ..! Στο σωμα του δεν ειναι και ενα αναλογο μπλουζακι σαν πυτζαμουλα?? Λογικα αυτος ειναι..!!
Αναστασια μου συντομα θα εχεις εναν και με τον μηχανισμο σε λειτουργια..!!! :)
Εχω κι εγω εναν αλλα ψαχνω μηπως και βρω τον μηχανισμο γιατι δεν ειχε οταν τον πηρα..!!:(

mytinyworld
23-03-10, 22:52
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=1615&stc=1&thumb=1&d=1244475476 (http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=1615&d=1244475476)
Μοιάζει με αυτόν που μας έχεις δείξει makisimos, δεν φοράει πιτζάμα, αλλά εδώ έλειπε ο μηχανισμός, σιγά μην επιβίωνε η πιτζάμα αν είχε!:D
Το σώμα του είναι ροζ και το σκουφάκι μοβ.
Μόλις τον σουλουπώσω θα σας τον δείξω!
Και θα κάνουμε και πατέντα για τον μηχανισμό, μιας και αυτός ο ιταλικός αγκαλίτσας που βρήκα σε ένα παιχνιδάδικο πριν μήνες
4545
έχει το μηχανισμό του και είναι ο ίδιος που παίρνει και ο ελληνικός!
Αν πετύχει η πατέντα, θα σας πως πως φτιάχνεται ;)

makisimos
23-03-10, 23:06
Αν το σκουφακι ειναι μοβ-ριγε τοτε σιγουρα ειναι ο μουσικος..!!! Αν παλι ειναι μονοχρωμο το σκουφι τοτε ειναι ενα νεο ενδιαφερον ειδος προς εξερευνηση..!

mytinyworld
23-03-10, 23:21
Είναι μονόχρωμο το σκουφάκι, από το ίδιο υλικό που είναι και το σώμα. Είναι πολύ όμορφος σας λέω!

makisimos
23-03-10, 23:25
Ε τοτε οντως δεν το εχω ξαναδει αυτο..!!!!! Ειναι ενδιαφερον αν ειναι της el greco..!Δυο χρωματα σε εναν αγκαλιτσα...!! χμ...!!!!! Παλι εκανε το θαυμα της η El greco..!! Πρεπει να το βγαλεις φωτο οταν το τελειοποιησεις..!!

mytinyworld
24-03-10, 11:05
Χμ, το πρόσωπό του μοιάζει με του αγκαλίτσα μελισσάκι, αλλά το σώμα με του φωτεινούλη του πράσινου. Το σκουφάκι είναι ίδιο με της Αναστασίας σε πιο απαλό χρώμα. Το σώμα ροζ. Και ο μηχανισμός άφαντος!:P
Το πρόσωπο είναι ίδιο με αυτό του αγκαλίτσα του el greco fanatic.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=13731

Dr. SLUMP
24-03-10, 11:55
Θέλει κανείς να του βάλω LED να μην καεί ποτέ;

Αναστασια
24-03-10, 12:11
Αναστασια μου συντομα θα εχεις εναν και με τον μηχανισμο σε λειτουργια..!!! :)

:precry: Α ρε Μακισιμακο....μαμωτη την τρελα μου...δεν γινοταν να κρατησεις τον μηχανισμο τουλαχιστον...εχω αμπαζουρ να αναψω!!!:flower:

Θέλει κανείς να του βάλω LED να μην καεί ποτέ;

Ωπα, τι πατεντα ειναι αυτη;;;;:D

Αν πετύχει η πατέντα, θα σας πως πως φτιάχνεται ;)

Αν πετύχει η πατέντα γραψε το κοπιραιτ!!!:) Θα **στουμε στο ταληρο.:D

Dr. SLUMP
24-03-10, 12:15
Υπάρχουν LED λαμπάκια για κάθε υποδοχή συμβατικής λάμπας (τουλάχιστον στην Αγγλία)... αυτό σε συνδυασμό με τις μοντέρνες μπαταρίες μπορεί προσφέρει πάρα πολλές ώρες λειτουργίας.

Αναστασια
24-03-10, 12:32
Τελεια ιδεα!!! Πω πω θα γινει ο Αγκαλιτσας το κουνελακι της ντουρατσελ!!!

gazzy90
13-04-10, 22:20
Βρήκα κι εγώ 2 μικρούς Φωτεινούληδες πρόσφατα!
http://i943.photobucket.com/albums/ad278/gazzy90/arenaphotos/fortradesale/DSC01835.jpg

Ποιος μπορεί όμως να με διαφωτίσει αν είναι ελ γκρέκο ή ξένοι; Και υπήρχε τελοσπάντων καμία διαφορά μεταξύ των 2; Πάντως δε γράφουν τίποτα...

Αναστασια
28-04-10, 14:13
Και επειδη ο Μακισιμος μας στεναχωρηθηκε οταν ειδε την σκουφια του Αγκαλιτσα μου χωρις... τον Αγκαλιτσα#)
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=211237&postcount=32

...πηρε ενα τεραααααστιο πακετο πασχαλινο και εβαλε μεσα οτι ειχε και δεν ειχε :O:O:O:):):)συν εναν γλυκυτατο πρασινο Αγκαλιτσα!:D:D:D:thanx2:Σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου Μακισιμακο!!!:) Εδω ο Αγκαλιτσας με διπλα χαρακτηριστικο κολαριστο σεμεδακι, γιατι ειμαι και περηφανη βλαχα κατα βαθος εεε!!!:D:D:D
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=786&pictureid=16809

Penny
28-04-10, 14:23
πωπω! Τι γλυκούλης!!!
Δεν είχα ποτέ αγκαλίτσα! Η τουλάχιστον έτσι νομίζω, γιατί η μαμά μου επιμένει πως κάποια στιγμή μου είχε πάρει "ενα κουκλί που το πίεζες και φώτιζε..".
Δεν θα το θυμόμουν όμως?!
Τέλος πάντων, να τον χαίρεσαι! Είναι γλύκας...και ο Μακίσιμος πιο γλυκός που στον χάρισε!! :) :) :)

makisimos
28-04-10, 15:25
Αναστασια μου δεν κανει τιποτα, το ξερεις οτι στο εστειλα με μεγαλη αγαπη γιατι ενα σκουφι τι να σου κανει..!!!
Μηπως να του αλλαξεις το σκουφι, να του βαλεις το δικο σκουφο ετσι ωστε να γινει καταδικος σου, με την παιδικη σου αναμνηση πανω???? :)

Eδω θελω να δηλωσω, οτι κατ'εμε, ειναι το ομορφοτερο παιχνιδι που εχει βγει..!! Ξερω ξερω, πολλοι θα πειτε οτι πρωτη ερχεται η ΒΙΒΙ ΒΟ, αλλα εγω θα πω οτι επειδη απευθυνοταν και σε αγορια και σε κοριτσια, κι εβγαζε εκεινο το γλυκο φως στο σκοταδι, θεωρω οτι ειναι πραγματικα το πιο γλυκο παιχνιδι..!!

Δεν ξερω Αναστασια αν σου φανηκε κι εσενα, αλλα οταν εγω πρωτοπηρα στα χερια μου τον αγκαλιτσα, μου φανηκε τοοοσοοο μικρος σε σχεση με το οπως τον θυμομουν απο μικρος..!! Μου φανηκε κουτσουλια οταν τον πρωτοειδα..!! Ειπα αποκλειεται νa ειναι αυτο το πραμα ο τερααααααααστιος αγκαλιτσας που ειχα..!! Ε, οταν ειδα πολλους τετοιους στην πορεια καταλαβα, οτι μαλλον ολα τα εβλεπα μεγαλα τοτε..!!! :)
Penny μου σε ευχαριστω πραγματικα πολυ για τα καλα σου λογια,να εισαι καλα..!!
Αν ειχες παιχνιδι μικργη που το εσφιγγες κι αναβε , μαλλον αυτο θα ηταν..!! Τουλαχιστον τοτε, μονο αυτο εκανε τοσο παταγο σαν...λαμπατερ..!!:D:D:D

makisimos
28-04-10, 18:10
Βρήκα κι εγώ 2 μικρούς Φωτεινούληδες πρόσφατα!
http://i943.photobucket.com/albums/ad278/gazzy90/arenaphotos/fortradesale/DSC01835.jpg

Ποιος μπορεί όμως να με διαφωτίσει αν είναι ελ γκρέκο ή ξένοι; Και υπήρχε τελοσπάντων καμία διαφορά μεταξύ των 2; Πάντως δε γράφουν τίποτα...

Φιλη Gazzy κλασικα, αν δεν γραφει πανω καμια εταιρεια, τοτε ειναι Ελ Γκρεκο..!!! :)

Αναστασια
29-04-10, 23:31
Penny μου μηπως ητανε ετσι το κουκλι που ειχες;Η το εχεις ηδη δει προφανως εεε...
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195717&postcount=26
Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο με παιχνιδι που το πιεζεις και φωτιζει...:O

Μακισιμο μου, οταν εβγαλα τον Αγκαλιτσα απο το κουτι και τον κρατησα μπροστα μου αισθανθηκα οτι ηταν πολυ μικρος...:)
Εκεινη την στιγμη θα εβαζα το χερι μου στην φωτια οτι ο δικος μου ηταν πολυ πιο μεγαλος!!!!:D Ετσι ηταν η αναμνηση του!!!

Και τωρα που το γραφω μου ερχονται δακρυα στα ματια, γιατι ενω τον κοιτουσα θυμηθηκα αυτο που μου ειχες γραψει: οτι οταν τον ξαναδω μετα απο τοσα χρονια θα μου φανει μικρουλης, καμια σχεση με τον τεραααστιο Αγκαλιτσα που καποτε αγκαλιαζα. Οπως μας φαινονται οι γονεις μας, το δωματιο μας...

Και ξερεις γιατι μου ερχονται δακρυα στα ματια οταν θυμαμαι αυτην σου την φραση;

Γιατι ο,τι και να κανουμε ο χρονος περναει και εμεις μεγαλωνουμε...

και τιποτα μερικες φορες δεν μπορει να το σταματησει αυτο. :icon_cry:

Ο Αγκαλιτσας ομως ειναι εδω μετα απο χρονια και με κοιταει με το φανταστικο του μουτρακι, και μου εγγυαται οτι στην πραγματικοτητα το παιδι που εχουμε μεσα μας θα μεινει για παντα ζωντανο.

Το προσωπακι του ειναι ακριβως το ιδιο μεγαλο με οσο το θυμαμαι.

Οχι δεν μεγαλωσα!!!:animeek::animeek::animeek: Ψηλωσα μονο!!!

fraoulitsa
30-04-10, 00:21
Αναστασία μου, πρώτα απ'όλα να χαίρεσαι τον Αγκαλίτσα σου! Κούκλος είναι! Συγχαρητήρια και στον Μακίσιμο για την τοσο ευγενική χειρονομία!
Από εκεί και πέρα... ειλικρινά συγκινήθηκα πάρα πολύ με το ποστ σου! Όχι, δε μεγαλώνουμε. ΄Οσο κρατάμε ζωντανο το παιδί μέσα μας δε μεγαλώνουμε. Για εμένα η γωνιά που έχω με τα παιχνίδια είναι η προσωπική μου χρονομηχανή. Ο χρόνος μπορεί να περνάει, αλλά όλα αυτά τα μικρά πραγματάκια είναι μια γέφυρα με το παρελθόν, μας θυμίζουν ποιοι πραγματικά είμαστε. Έτσι το βλέπω εγώ. Οι αναμνήσεις, τα χρώματα, τα αισθήματα και τα αρώματα που κουβαλάνε μας βοηθάνε να κρατάμε ζωντανό το παιδάκι μέσα μας κ να ονειρευόμαστε. :)
Και, για να κρατηθώ εντός θέματος, ζήλεψα κ θα σας δείξω κι εγώ τους Φωτεινούληδές μου. Στην πρώτη φωτογραφία, οι παιδικοί μου φίλοι. Μαζί με το Γκουφάκι μου, είναι τα παιχνίδια που έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και μεγαλώνουμε μαζί. Στη δεύτερη, το νεοαποκτηθέν Σαλιγκαράκι μου, χαρισμένο από τον Μακίσιμο, τον οποίο και ευχαριστώ πάαααααααααααααααααρα πολύ!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=17034

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=17033

Αναστασια
30-04-10, 01:14
Τι ομορφη συλλογη Φραουλιτσα!!! :) Δεν χρειαζεται να αναβεις και τα φωτα στο δωματιο με τοσους Φωτεινουληδες!!!

Δεν υπαρχουν αυτην την στιγμη παιχνιδια με την πατεντα του Φωτεινουλη, ετσι δεν ειναι;
Υπαρχει αραγε στην αγορα κατι αναλογο σε παιχνιδι που να φωσφοριζει; Γνωριζετε κατι, παιδια;

mytinyworld
30-04-10, 11:16
Με γεια τον Αγκαλίτσα σου Αναστασία μου!! :flower:
Αχ, αυτό που λες για το παιδί που έχουμε μέσα μας και μένει πάντα ζωντανό, το δικό μου είναι πολύ απαιτητικό :cry:και τώρα έχει βαλθεί να αποκτήσει όλα τα ρούχα της sindy της πενταετίας 1980-1985, αναδρομικά και με τόκους! :help::help::help:
Και να πω ότι ήμουν κανένα απαιτητικό παιδί.... 8)Περίεργα ξύπνησε από το λήθαργό του, με αλλαγμένο χαρακτήρα!!:O:P:D

Αναστασια
04-05-10, 20:43
Με γεια τον Αγκαλίτσα σου Αναστασία μου!! :flower:
Αχ, αυτό που λες για το παιδί που έχουμε μέσα μας και μένει πάντα ζωντανό, το δικό μου είναι πολύ απαιτητικό :cry:και τώρα έχει βαλθεί να αποκτήσει όλα τα ρούχα της sindy της πενταετίας 1980-1985, αναδρομικά και με τόκους! :help::help::help:
Και να πω ότι ήμουν κανένα απαιτητικό παιδί.... 8)Περίεργα ξύπνησε από το λήθαργό του, με αλλαγμένο χαρακτήρα!!:O:P:D

MytinyWorld μου, δεν ειμασταν απαιτητικα παιδια, οχι. Αλλα το απωθημενο δεν σβηνεται ευκολα!!!:D Και στο κατω κατω κανα ρουχαλακι για τις κουκλες σου πηρες, δεν εγδαρες και κανα ζωο να φτιαξεις γουνα για σενα!!!:)

Ποιος το απαγορευει λοιπον!

Ο Αγκαλιτσας και ο Φωτενουλης ηταν πολυ must αξεσουαρ για την νυχτα.

Ολοι μας οταν ημασταν μικρα ειχαμε μια μικρη φοβια με το σκοταδι και αυτα τα υπεροχα παιχνιδια μας φωτιζανε τις νυχτες και τα ονειρα!:):):)

mytinyworld
04-05-10, 22:31
Θυμάμαι τον αγκαλίτσα σκουληκάκι (το κλασικό πράσινο) προφανώς σαν το δικό σου Αναστασία μου, εκτός αν υπήρχε κι άλλος:xm:, τον οποίο είχε ο κατά 3 χρόνια μικρότερος ξαδερφός μου. Νομίζω οτι όταν ήμουν εγώ σε ηλικία για αγκαλίτσα, δεν είχε βγει ακόμη....
Ηρθε η ώρα να σας δείξω τον αγκαλίτσα που απέκτησα με περίπου 30 χρόνια καθυστέρηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά! Είναι αυτός που σας είχα πει ότι βρήκα σε ένα παλιατζίδικο, εκεί που ανακάλυψα και τα σπιρτούλια και λοιπά κουκλιά του el greco fanatic, καταβρώμικο και χωρίς μηχανισμό:(
Ο καλός μας φίλος el greco fanatic, μου χάρισε τον μηχανισμό του δικού του αγκαλίτσα και τον ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτή την κίνηση, ειδικά που έβγαλε το μηχανισμό από τον δικό του και προτίμησε να ψάχνει εκείνος για καινούριο μηχανισμό! Με συγκίνησε πολύ αυτή η κίνηση και δεν μπορούσα να μην το αναφέρω#)
Ιδού λοιπόν ο δικός μου αγκαλίτσας, ο οποίος πλέον είναι και φωτεινός!!!
El greco fanatic, ευχαριστώ πάρα πολύ για το μηχανισμό!!:thanx2:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=906&pictureid=17094

rapunjel
04-05-10, 22:46
Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχος και ροζ!Να τον χαίρεσαι!!!Είναι ο πιο γλυκός αγκαλίτσας που έχω δει.Εξίσου γλυκός είναι και ο El greco fanatic που έκανε αυτή την κίνηση!Τον ευχαριστώ κι εγώ!:thanx2:
Υ.Γ.Λατρεμένη πολύ γλυκός είναι και ο δικός σου αγκαλίτσας στο πρασινάκι!

Αναστασια
05-05-10, 00:29
Εχει πολυ ονειροπολα φατσουλα ο Αγκαλιτσας αυτος, MytinyWorld μου!!:)
Ο El greco fanatic που βοηθησε στην μεταμοσχευση του μηχανισμου του Αγκαλιτσα ειναι αξιος χιλιων συγχαρητηριων!!!:flower::flower::flower:

Λώρα
05-05-10, 01:43
Ο αγκαλίτσας με το μόσχευμα πρέπει να γίνει μασκότ εκστρατείας για τη δώρηση οργάνων!:D
Φυσικά, πολλά πολλά συγχαρητήρια στο δωρητή!;)

mytinyworld
05-05-10, 02:26
Ακούστε και πως λειτουργεί ο μηχανισμός: οταν του στρίβεις το κεφάλι αριστερά δεν ανάβει όταν τον πατάς, όταν το στρίβεις δεξιά, ανάβει!!! On - off των 80'ς!! Φοβερό??

El_Greco_Fanatic
05-05-10, 06:04
Mytinyworld να είσαι καλά και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λογία εσύ τον χιαζόσουν πολύ περισσότερο απ ότι εγώ#)

Μετά από λίγο καιρώ θα δήξω και εγώ τι μας βρήκες από το ίδιο μέρος (μικρούς θησαυρούς)

Επίσης η δωρητές όργανον θα πρέπει να μένουν ανώνυμοι κανονικά χαχαχαχαχα:P:P:P:P:P

Πολλά πολλά ευχαριστώ σε Αναστασία Rapunjel & Λωρα για τα καλά τους λογια!!!!!!!!!!!

Αναστασια
05-05-10, 13:32
Ναι ετσι ειναι το σωστο, παιδια,
να μενουν ανωνυμοι οι δωρητες οργανων,

ομως επειδη στην εποχη μας επωνυμοι γινονται η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα, :xm: καλυτερα ειναι να φαινονται και εκεινοι καπου!:)

Δηλαδη Mytinyworld μου, ο Αγκαλιτσας διαλεγει και απο ποιο μερος του κρεββατιου θα κοιμηθει αν θελεις να τον δεις με φωτισμενο προσωπακι!:D

mytinyworld
05-05-10, 14:03
Δηλαδη Mytinyworld μου, ο Αγκαλιτσας διαλεγει και απο ποιο μερος του κρεββατιου θα κοιμηθει αν θελεις να τον δεις με φωτισμενο προσωπακι!:D

Ναι, ναι Αναστασία! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ!! :D Η πλάκα είναι ότι μέχρι να το ανακαλύψουμε, νομίζαμε ότι κάτι δεν έχουμε κάνει καλά στην τοποθέτησή του! Αλλά ο μηχανισμός ήξερε τι έκανε!:)

MarMade
08-05-10, 13:58
paidiaaaaa vrika to forum sas k trelethikaaaaa!!!!toses ma toses anamniseis ksipnisan mesa moy!!!tyxainei na ftiaxnw xeiropoihta kosmhmata k exw kanei fwteinoulides http://i43.tinypic.com/1z16444.jpg
http://i43.tinypic.com/34tbckp.jpg

Kambia
08-05-10, 14:22
Καλώς όρισες. Κάνε Edit το ποστ σου γιατί τα greeklish απαγορεύονται με βάση τους κανονισμούς το φόρουμ

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.

rapunjel
08-05-10, 14:47
Καλώς ήρθες MarMade τέλειοι οι φωτεινούληδες που φτιάχνεις!!! Πάνγλυκοι!!!:D

Αναστασια
08-05-10, 18:04
MarMade πολυ αστειοι οι Φωτεινουληδες σου! Καλωσηρθες!
Ποσο γελαω με το "φραγκοχιωτικα" δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! :D

Πρέπει να διορθώσω κι εγώ το ατονικό μου σύστημα...έχετε απόλυτο δίκιο παιδιά.

makisimos
10-05-10, 19:56
Σημερα, εν οψη αγορας μου 3 φωτεινουληδων που μου λειπουν, για να συμπληρωσω την οχταδα της συλλογης, συγκρινα 2 φωτεινουληδες που ειχα του εξωτερικου και της Ελληνικης εκδοχης απο Ελ Γκρεκο..! Αν εξαιρεσεις την διαφορα σε καποια χρωματα, ουσιαστικα η μονη διαφορα ειναι στο κουτι, οπου θεωρω οτι και παλι η Ελ Γκρεκο εφτιαξε πιο εντυπωσιακο κουτι..!!
Και ειναι απιστευτο αν σκεφτεις οτι μια Ελληνικη εταιρεια, οτι επιανε στα χερια της, το εφτιαχνε καλυτερο απο του εξωτερικου..!

Και αποδειξη ειναι οτι πολλα απο τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν σε ολο τον κοσμο, της Ελ Γκρεκο η εκδοχη, ειναι αυτη που γινεται σφαγη για να τα αποκτησουν..!

Σας επισυναπτω εναν φωτεινουλη του Εξωτερικου και τον..αντιστοιχο Ελληνικο..!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1013&pictureid=17288
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=537&pictureid=9685

Kambia
09-06-10, 01:21
Το πίσω μέρος της συσκευασίας του Φωτεινούλη
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=820&pictureid=18704

(η φωτογραφία είναι από την προσωπική συλλογή παιχνιδιών του Μακισιμου)

Αναστασια
13-09-10, 21:13
Ενα απο τα λιγοστά παιχνιδια που σωθηκαν απο τον σίφουνα μάνα, ηταν αυτος ο Φωτεινούλης που φωσφορίζει στο σκοτάδι, κι ο οποίος παντα βρισκοτανε μεσα στο ντουλαπι της αδερφής μου.

Σας τον ποσταρω λοιπον ως κορη οφθαλμού απο το πατρικο μου!

Ειχα και εγω εναν θυμαμαι, αλλα εδω χασαμε τις μπιμπιμπο θα βρισκαμε τον δολιο τον φωτεινουλη;:D

rapunjel
14-09-10, 17:09
Λατρεμένη Αναστασία υπέροχος ο Φωτεινούλης σου!Να τον χαίρεσαι!Κι εγώ έχω έναν στο κουτί του.Επειδή μου άρεσε τόσο το κουτί του τον άφησα μέσα εκεί!;)

fraoulitsa
01-11-10, 19:25
Στη σειρά με τους Αγκαλίτσες που έβγαλε η El Greco, εκτός από τον κλασικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι σε διάφορα χρώματα, τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι και τον Μουσικό Αγκαλίτσα που έχουμε ήδη δει, είχε κυκλοφορήσει και το Μωρό- Αγκαλίτσας, ο οποίος είχε μια ιδιαιτερότητα: Άλλαζε πρόσωπο, ανάλογα με το σε ποια μεριά έβαζες τη σκουφίτσα του. Στην μπροστινή μεριά εἰχε ανοιχτά μάτια, ενώ στην πίσω κλειστά. Ορίστε ο δικός μου:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=23100

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=23099

makisimos
03-11-10, 01:13
Καλησπέρα σε όλους τους ρετροφίλους,

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από το φόρουμ, και έχοντας αφήσει πίσω όλα όσα με κρατούσαν μακρυά, πήρα την απόφαση, εν συνεννοήσει με την φίλη Kambia, να ξαναγυρίσω....
Με την ευκαιρία, θέλω να ζητήσω και από την Mytinyworld, να επιστρέψει κι αυτή, γιατί έχουμε να δώσουμε ακόμη πολύ ρετρό υλικό και πληροφορίες..!
Ελπίζω η πρόσκλησή μου να εισακουστεί..!! :)¨
Επίσης ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους retro-Admins, που με επανέφεραν με το παλιό μου ψευδώνυμο και με έκαναν δεκτό και πάλι στην παρέα τους..!!! :D

Κάνω λοιπόν το πρώτο μου και πάλι ποστ με μια φωτογραφία - από φωτογραφική μηχανή πλέον και όχι από κινητό :D - με τους δύο αγκαλίτσες που είχαν κυκλοφορήσει από Εl Greco, τον Μουσικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι και τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι..!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23111

Kambia
03-11-10, 01:27
Δυναμική η επανεμφάνιση με super φωτογραφία :D
Πανέμορφοι οι αγκαλίτσες σου Μακίσιμε. Καλώς όρισες και πάλι

makisimos
03-11-10, 01:29
Ναι αλλά καμιά τουρτίτσα δεν βλέπω για τα καλοσορίσματα..!!!!! :(

Kambia
03-11-10, 01:35
Ναι αλλά καμιά τουρτίτσα δεν βλέπω για τα καλοσορίσματα..!!!!! :(

Δε χαλάω χατίρια
http://3.bp.blogspot.com/_kmhgBrp8lU8/Sf5OcQDFfOI/AAAAAAAAAN4/cbFn_A9dB1Y/s400/Glow+Worm+sm.jpg

fraoulitsa
03-11-10, 12:29
Καλώς μας ξανάρθες Μακίσιμε!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D Σούπερ οι Αγκαλίτσες σου!!! Εγώ το πάλαι ποτέ είχα το Μελισσάκι σε κίτρινο... Αχ! :(:(:(

Ερώτηση - ανακεφαλαίωση: Τελικά η Ελ Γκρέκο είχε κυκλοφορήσει 4 τύπους Αγκαλίτσα; Το απλό Σκουληκάκι (1), το Μελισσάκι (2), τον Μουσικό (3) και το Μωρό (4); Από μικρούς Φωτεινούληδες έχουμε τους γνωστούς 8 (σκουληκάκι, πεταλουδίτσα, μυρμηγκάκι, σαλιγκαράκι, τζιτζικάκι, αραχνούλα, τριζονάκι, μελισσάκι) και πόσα μεγάλα κομμάτια; :xm:

Butterfly
03-11-10, 12:48
Υπέροχο θεματάκι!!! Τους λάτρευα τους Φωτεινούληδες!!! Θυμάστε αυτό? Που είχαν τη Φεγγαρόσκονη* :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=hYDE4JLQxSg&feature=related

*Φεγγαροσταλίδες βασικά τώρα που το ξαναβλέπω!!!

thebest20
03-11-10, 14:34
Ο φωτεινούλης αυτός μου θυμίζει την μικρότερη Κολλητούλα,που άλλαζε πρόσωπο και φώτιζε.Σε αυτό το φωτεινούλη περιστρεφόταν το κεφάλι του?Η σαλιάρα με το φεγγάρι φαινόταν,ακόμα και όταν είχε το πρόσωπο με ανοιχτά μάτια?

fraoulitsa
03-11-10, 14:41
Butterfly μου, το θυμάμαι το συγκεκριμένο επεισόδιο!!! Αχ! Ψάχνανε τη λίμνη με τις φεγγαροσταλίδες! Σε ευχαριστώ που μας το έδειξες!

Thebest20, το κεφάλι του φωτεινούλη δεν περιστρέφεται. Από τη μία πλευρά έχει ανοιχτά μάτια ζωγραφισμένα και από την άλλη κλειστά, όπως τα βλέπεις στη φωτογραφία. Αυτό που κάνεις είναι να καλύπτεις με τη σκουφίτσα την πλευρά του κεφαλιού που δε θες να φαίνεται. Οι σαλιάρες είναι ραμμένες στο σώμα του, η ροζ στην πλευρά με τα ανοιχτά μάτια και η γαλάζια στην άλλη, όπου υπάρχει εάν το προσέξεις και το φερμουάρ για το μηχανισμό...
Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως! :)

thebest20
03-11-10, 15:11
Οκ,σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,αλλά ήθελα να σε ρωτήσω αν η σαλιάρα με το φεγγάρι φαίνεται αν καλύψεις την πλευρά με τα κλειστά μάτια?Επίσης η σκουφίτσα βγαίνει τελείως?Στη μικρή κολλητούλα η σκουφίτσα ήταν δεμένη στο κεφάλι της με λαστιχάκι,και ανάλογα με το ποια πλευρά ήθελες να τη βάλεις,άνοιγε κάπως,και έκλεινε,επίσης το κεφάλι της περιστρεφόταν.

fraoulitsa
03-11-10, 16:00
thebest20, η σαλιάρα επειδή είναι ραμμένη, όπως και αυτή με τον ήλιο, πάνω στο σώμα του Αγκαλίτσα δεν φεύγει ούτε καλύπτεται. Σου φωτογράφισα τον Αγκαλίτσα προφίλ, έχοντας ανοιχτή την πλευρά με τα ανοιχτά μάτια, μπροστά και πίσω. Ελπίζω τώρα να βοηθάω περισσότερο! :) Την Κολλητούλα που αναφέρεις δεν την ξέρω δυστυχώς, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση... :(
H σκουφίτσα κάπως θα βγαίνει τελείως, αλλά δεν επιχείρησα να τη βγάλω μήπως και τη χαλάσω...

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=23145

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=23146

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=23147

thebest20
03-11-10, 17:00
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις photos...καλύτερα που δεν τη βγάζεις τη σκουφίτσα,για να μη χαλάσει!Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο?Είναι παλιός,ή τον απέκτησες τώρα?Φωτίζει ακόμα ή έχει χαλάσει?Πάντως τωρα που είδα περισσότερες photos,ίσως τον είχα κι εγώ.Οι δικοί μου,μου έχουν πει ότι όταν ήμουν πολύ μικρός,μου έπαιρναν φωτεινούληδες.

Edit : Το κίτρινο κορδονάκι ήταν αυτό που τραβούσε τη σκουφίτσα και την έκλεινε από τη μία πλευρά και την άνοιγε από την άλλη?

fraoulitsa
03-11-10, 17:16
To κίτρινο κορδονάκι είναι το τελείωμα της σκουφίτσας, δεν την πιάνεις απαραίτητα από εκεί για να κλείσει...
Παλιός είναι, της El Greco, αλλιώς δεν θα τον παρέθετα εδώ... Αν και δεν τον είχα ξαναδεί ποτέ, τον είδα πρόσφατα και σε ένα διαφημιστικό σχετικό, το οποίο ήταν σε μια online δημοπρασία... Όσο για το αν φωτίζει... δεν ξέρω! Έχει το μηχανισμό του μέσα, αλλά αγνοώ αν δουλεύει, δεν το έχω δοκιμάσει...

thebest20
03-11-10, 17:19
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...πάντως δοκίμασε να βάλεις μπαταρίες,μπορεί και να φωτίζει.(οff topic-Και το πιάνο των playmobil μου,το είχα από το 1990 και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι παίζει ακόμα.)

makisimos
03-11-10, 19:29
Kambia, πιο αν'αλογη με το thread τούρτα δεν θα μπορούσες να μου στείλεις...!!! Αν έβαζες και τον Αγκαλίτσα της Ελ Γκρεκο στην κορυφή θα ήταν ακόμη καλύτερη..!!
Fraoulitsa, όπως είπες κι εσύ, οι Αγκαλίτσες ήταν 4, Σκουληκάκι-Μουσικός-Μελισσάκι και το Μωρό, και όλα αυτά σε ποικιλία χρωμάτων..!!! Τον τελευταίο-μωρό- δεν τον θυμόμουν καθόλου αλλά βλέποντας τον στην φωτό τον θυμήθηκα και μάλιστα τον είχα κιόλας..!!! Και ναι, είναι Ελ Γκρέκο..! Μπράβο για την αγορά σου, φαίνεται ότι πρέπει αν είναι πολύ σπάνιος..!!! Δεν τον πήρε ποτέ το μάτι μου..!
Βuterrfly, κι εμένα οι Φωτεινούληδες είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι, και μάλιστα ο λόγος που ξεκίνησα την συλλογή παιχνιδιών ψάχνοντας για τον Φωτεινούλη Σκουληκάκι..!!! Και εννοείται αυτές οι Φεγγαροσταλίδες μας είχαν απασχολήσει για πολλές ώρες στην παιδική μας ηλικία..!! Μάλιστα σε γνωστό σουπερ μάρκετ, μου είχε κάνει εντύπωση που είχα βρει dvd με Φωτεινούληδες εν έτει 2009..!!
Επισυνάπτω τους Αγκαλίτσες Σκουλικάκι και Μελισσάκι στα κουτιά τους..!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23156
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23158

Juanita
03-11-10, 20:21
Makisime, καλώς μας ήλθες και πάλι!!! http://www.pic4ever.com/images/19.gif
Μακάρι να επιστρέψει και η Mytiny γρήγορα κοντά μας!!! :flower:

Μη μυρίσω γλυκό εγώ... http://www.pic4ever.com/images/91.gif

@Fraulitsa, το μωράκι σου είναι γλυκύτατο!!! :coolglasses:

makisimos
04-11-10, 16:09
Σ ευχαριστώ juanita, καλώς σε βρήκα..! :D :D :D

makisimos
23-11-10, 19:40
Ένα από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια, για προφανείς λόγους-ήταν το πρώτο μου παιχνίδι- είναι οι Φωτεινούληδες από την El Greco..!! Και ένα από τα πολύ σπάνια κομμάτια της σειράς είναι η Φωτεινή Χελώνα και το Φωτεινό Ακριδάκι..!!\
Προς το παρόν έχω μόνο την Χελώνα, σύντομα ελπίζω να συμπληρωθεί η παρέα και με το δεύτερο..! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23932

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23933

Αναστασια
23-11-10, 21:34
Δεν το ηξερα οτι ο Φωτεινουλης μας ειχε και μεταφορικο μεσο την Φωτεινή Χελώνα!!!:D Δηλαδη αν βιαζοταν να παει σε καποιο ραντεβου και γκαζωνε την Χελωνα, ποια ηταν η τελικη ταχυτητα? Τα επιανε τα 2 μετρα την ωρα?:Phttp://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=5868&d=1284405104

makisimos
24-11-10, 20:24
Χαχαχαχααχ Αναστασία μου δεν παίζεσαι πια..!!! Προφανώς γι αυτό και μετέφερε στην πλάτη της τον φωτεινούλη που έχεις κι εσύ-πανέμορφος- το μελισσάκι, για να μπορεί στην ανάγκη να πετάξει και να φτάσει γρήγοραα..!! ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=24008

YΓ. Αναστασία απορώ πως γλίτωσε ο Φωτεινούλης σου από τα μαμαδίστικα χερια..!! :D

Αναστασια
25-11-10, 18:42
Ηταν της αδερφης μου και τον ειχε κλεισει στο ντουλαπι για αυτο σωθηκε!!! Ενω εγω που εφυγα και τα αφησα ολα αφυλαχτα τα πηρε το ρεμα!!! :(
Δεν ηξερα τοτε να κανω και μια ασφαλιση...μια ιντεραμερικαν, μια μινετα τελος παντων. Αχ στερνη μου γνωση...

thebest20
25-11-10, 18:51
Πολύ πρωτότυπος ο Φωτεινούλης-Χελώνα!!!!!!!!!!!!Πρώτη φορά τον βλέπω!!!!!!!!

Domenica
26-11-10, 11:35
Εγώ ειχα τον Αγκαλίτσα! Μου άρεσε σαν κουκλάκι αλλά έπρεπε να τον πιέσεις πολύ για να ανάψει και τον έλεγα χαιδευτικά Στραγγαλίτσα γιατί οταν άναβε τον έπνιγα πρώτα! Ο άντρας μου έλεγε πως και ο δικός του που του ειχαν πάρει ἀναβε δυσκολα οπόταν αυτός το κατεστρεψε (κλαψ...). Νομιζα πως κυκλοφορουσε μονο σε κοριτσιστικιες εκδοχες αλλα τελικα ειχε πολλα διαφορετικα σχεδια.

makisimos
28-11-10, 03:04
Domenica,αυτό ακριβώς που θυμάσαι εσύ το θυμάμαι κιι εγώ...!! Για την δυναμη που είχαμε τότε, μικρά παιδάκια, θυμάμαι έντονα ότι ήθελε πολλή πίεση για να φωτίσει με αποτέλεσμα αντε να το πίεζα 2 με 3 φορές και μετά ξερενόμουν στον ύπνο..!!!
Γι αυτο συμπαθούσα πιο πολύ τους Φωτεινούληδες, γιατί τους άφηνες κάπου, κι αυτοί λαμποκοπούσαν μόνοι τους, χωρίς την παραμικρή μας προσπάθεια..!!!
Είδες? Από μικρά φαινόμασταν ότι θα είμαστε τεμπέλικη γενιά,,!!! :P

Domenica
28-11-10, 10:01
Χα ,χα! ωστε υπάρχαν και Φωτεινουληδες που δεν χρειάζοταν να το πνιξεις το καημένο,δεν το ηξερα πως οι Φωτεινουληδες άναβαν μόνοι τους!Δεν ηταν τοσο οτι βαριομουν να το πιέζω απλά στην διαφήμιση έδειχνε να το παιρνεις τρυφερά αγκαλίτσα και ειχα απογοητευει πολύ, ο συζηγος βεβαια βρηκε πιο αποτελεσματική λυση ως αγοράκι και το εκδικήθηκε δεόντως, τα κοριτσάκια δεν καταστρέφαμε τα παιχνίδια μας.

thebest20
28-11-10, 18:20
Να ρωτήσω κάτι ακόμα?Η σκουφίτσα του αγκαλίτσα ήταν κολλημένη στο κεφάλι του?Γίνεται ταυτόχρονα να φαίνονταν και οι 2 του πλευρές?

θανος
28-11-10, 19:07
εγω θυμαμαι οτι φωσφοριζαν ειδικα κατι μικροι που θυμαμαι

makisimos
29-11-10, 16:11
Χρειάζομαι την ρετρο-βοήθειά σας και τις ρετρο-γνώσεις σας..!!!
Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα αλλά δεν ξέρω πως και αν μπορουμε να ξεχωρίσουμε αν ειναι El Greco...!
Tα μόνα κριτήρια που πιστεύω ότι με φέρνουν πιο κοντά στο γεγονός ότι μπορεί na ειναι El Greco, ειναι ότι βρέθηκε εδώ στην Ελλάδα και δεύτερον ότι δεν έχει κάποιο ταμπελάκι Hasbro..!
Aν γνωρίζει κανείς άλλος να δώσει καμιά βοήθεια..!! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=24106

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 18:36
Αν μπορέσεις να σηκώσεις στο πίσω μέρος τον σκούφο και δεις ότι έχει ένα νούμερο συνήθως από το 30 και μετά αν δεν ήταν πράσινος τότε είναι Hasbro , γιατί από ότι βλέπω και τα χέρια του είναι λεπτά από el Greco όπως γνωρίζεις ήταν πιο φαρδιά!!
Για πες μου ο σκούφος είναι ραμμένος επάνω στο πλαστικό η κολλημένος :xm:

Επίσης ξέχασα να πω ότι η El Greco χρησιμοποιούσε εκτος από το αφρολέξ για γέμιση ένα υλικό που πλησίαζε κατά πολύ το βαμβάκι σε όλα τις τα παιχνίδια ενώ η Hasbro αυτό που μοιάζει πιο πολύ με πλαστικό αυτό που έχουν όλα τα πάνινα παιχνίδια σήμερα ,τώρα αν μπορέσεις να το δεις αυτό από κάπου θα ειναι πανεύκολο μετά να καταλάβουμε

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 19:25
Ένα από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια, για προφανείς λόγους-ήταν το πρώτο μου παιχνίδι- είναι οι Φωτεινούληδες από την El Greco..!! Και ένα από τα πολύ σπάνια κομμάτια της σειράς είναι η Φωτεινή Χελώνα και το Φωτεινό Ακριδάκι..!!\
Προς το παρόν έχω μόνο την Χελώνα, σύντομα ελπίζω να συμπληρωθεί η παρέα και με το δεύτερο..! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23932

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23933

Αυτό μόλις το ειδή πανέμορφο κομμάτι και πολύ σπάνιο να το χαίρεσαι makisimos:thumb::thumb::thumb::thumb:
Το Φωτεινό Ακριδάκι το συνάντησα πρόσφατα στο γνωστό μέρος αλλά η τιμή του ήταν αρκετά υψηλή :burn:

makisimos
29-11-10, 19:45
Λοιπόν φίλε μου ElGrecoFanati για να μου πεις αυτα κοιταξα κατω από το σκουφακι τοθυ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΑΓΚΑΛΙΣΤΑ της El Greco καθώς και κάτω από τον μπλε αγκαλίτσα που βρήκα και δεν ξερω τι ειναι....και τι ειδα κι έμεινα κοκκαλο?????
Έχουν ένα σηματάκι που γράφουν και στουσ δυο τους FURGA ITALY...!!!Δεν εχουν κάποιο νουμερο μονο αυτο..!!!!
Για πες μας τώρα ειδικέ κουκλοαναλυτή , τί κοτρόνα ήταν πάλκι αυτή?
Σου ξαναλέω το ίδιο γράφει και στον Μουσικό αγκαλίτσα που τον έχω στο κουτί του από El Greco...!!LOL

θανος
29-11-10, 20:09
luigi furga ειναι εταιρια παιχνιδιων ιταλικη οριστε http://dollreference.com/furga_luigi_dolls.html

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 20:14
Αυτό δεν είναι κοτρόνα το βουνό στο κεφάλι μου έπεσε!!!!!!!!!!:banghead::bash:
Πώς γίνεται αυτό τώρα από ότι ξέρω που πλέων δεν ξέρω τίποτα:cry:
Luigi Furga είναι η γνώστη εταιρία που κατασκεύαζε της ιταλικές κούκλες αλλά και πάλι δεν είχε καμιά σχέση με GIG την θυγατρική της el Greco στην Ιταλία πώς το συνδέουμε αυτό τώρα???8)8)8)8)
Άντε πάλι στο ψάξιμο:animeek:

mytinyworld
29-11-10, 20:16
Που είσαι Αναστασία? :O Ιταλοελληνικό μπλέξιμο πάλι, έλα να βοηθήσεις!:precry::biglaugh:

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 20:26
Πραγματικά αυτό είναι ότι πιω περίεργο έχω συναντήσει:O:O:O
Aν προσέξετε της πρώτες μεγάλες κούκλες της el Greco έχουν πολλά κοινά με κάποια από τα μοντέλα της furgas :xm:

Tι παίχτηκε τώρα μου λες ::) πια ήταν η σχέση el Greco κ Furga η όλοι τελικά αγόραζαν από τoν ίδιο μπακάλη Η.Κ:what:

θανος
29-11-10, 21:14
μπορει να ηταν εισαγωγη απο εκει

makisimos
29-11-10, 21:19
Ποπο τι να σας πω, είχα και επισκεψεις και τους έδιωξα κακήν κακώς για να δω τι γίνεται με την ΕλληνοΙταλική σύρραξη...!!!! Άντε πάλι το μπλέξιμο που λέει και η ΜΥΤΙΝΥ....
Όσοι έχετε Αγκαλίτσες βγάλτε τους έξω-τους αγκαλίτσες :D - για να δούμε τι γράφουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού κάτω από το σκουφί..!!
Φραουλίτσα, κι εσύ την βοήθειά σου, με τον μικρό αγκαλίτσα που πήρες πρόσφατα να μας πεις τι γράφει..!!!
Κάτι μου λέει ότι έγινε ιδιαίτερη συμφωνία με την Ελ Γκρεκο για τυην παραγωγή του συγκεκριμένου παιχνιδιού..!!
ElGrecoFanatic έχουμε πάλι ένα μικρό θέμα..!!
όπως είπαμε ο Ελ Γκρεκο αγκαλίτσας δεν σηκώνει αμφιβολλία, είναι με Ελληνιικά γράμματα και στο κουτί της Ελ Γκρεκο..!!
Ο άλλος όπως μου είπες, έχει πιο μικρά χεράκια,το υλικό που είναι γεμάτο στο σώμα του φαίνεται να ειναι αρκετα πιο σφιχτό και σκληρό από του Μουσικού αγκαλίτσα και απ ότι βλέπω το σκουφάκι είναι κολλημένο..! όμως πρόσεξα ότι έχει ξανακολληθεί από τους προκατόχους του, προφανώς επειδή κάποια στιγμή θα είχε ξεκολλήσει, διότι η κόλλα αυτή έχει ψιλομεταφερθεί και σε άλλα σημεία-στο σώμα, το σκουφί κ.λ.π, γι αυτό φαίνονται κάτι ασπροι λεκέδες..!
Οπότε από αυτα που σου είπα τι συμπερασμα βγάζεις με μια πρωτη εκτίμηση, είναι HASBRO?
Και εν συνεχεία θα δούμε τι παίζει με την FURGA..!!
Ρε τι πάθαμε βραδιάτικα..!!!!

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 21:30
μπορει να ηταν εισαγωγη απο εκει

Θανος είναι μεγάλο το μπέρδεμα γιατί η el Greco έκανε εξαγωγή τα παιχνίδια της βεβαία κάτι έχει παιχτεί εδώ στα σίγουρα όπως και με την Hasbro!:O!

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 21:40
Λοιπόν τώρα μου έγινε ακόμα πιο δύσκολο:O:O
Aν ήταν Hasbro θα έπρεπε να είναι ραμμένο στο κεφάλι το σκουφί για αυτό είμαι 100% σίγουρος;)
Για την σκληρή γέμιση οκ αν ήταν από βαμβάκι σωστά με τα χρόνια να σκληρύνει , κολλημένο καπέλο ίδιο κεφάλι με τον μουσικό άρα μάλλον είναι El Greco αλλά το θέμα είναι τι δουλεία έχει η furga στην μέση:what::augenrollen:
Mπορεί η Hasbro να έχει βάλει την ουρά της όπως και με την El Greco?????

Αναστασια
29-11-10, 22:17
Που είσαι Αναστασία? :O Ιταλοελληνικό μπλέξιμο πάλι, έλα να βοηθήσεις!:precry::biglaugh:
Aμαν τι ανακαλυψατε παλι βρε παιδια!!!!:O:O:O
Γραφει ο Αγκαλιτσας Furga;;;;;;8)

Οτι η El Greco ειχε σχεση με την Furga και τις αλλες ιταλικες εταιρειες το ειχαμε δει με το θεμα της κουκλας Αλικης Βουγιουκλακης.
Αν και δεν ειχαμε χειροπιαστα ντοκουμεντα!!!
Τωρα με τον Αγκαλιτσα που φερει το σημα Furga εχουμε το ντοκουμεντο!!!

Στην Ιταλια, οπως μολις τωρα ανακαλυψα στο ιντερνετ, υπηρχε ο Αγκαλιτσας και ονομαζοταν Luciotto Sonnacchiotto. Κυκλοφορουσε στην δεκαετια του 80 απο την Playskool.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6465&stc=1&d=1291061183

Και μαλιστα καποιος ρομαντικος του εκανε και γκρουπακι στο facebook οπου εχει χιλιαδες ιταλους θαυμαστες που οταν ηταν μικροι κοιμοντουσαν αγκαλια με αυτο!:flower:

Δεν μπορω ομως να βρω ακρη απο που κι ως που ειχε σχεση η Playskool με την Furga, και γιατι τοLuciotto που βρηκε ο Μακισιμος μας γραφει Furga κι οχι Playskool.

Αλλα και οι Φωτεινουληδες (Glo e gli amici della Notte) κυκλοφορησανε απο την Playskool στην Ιταλια το 80! Και ιδου το βιντεακι

http://www.youtube.com/watch?v=tiAuFn1AmxI

Kαλα μας ξεμπερδεματα!!! :D

fraoulitsa
29-11-10, 22:26
Πω πω μπέρδεμα! 8)8)8) Αυτή η El Greco θα μας έχει μονίμως στο ψάξιμο, μου φαίνεται... Μόλις κοίταξα και τον δικό μικρό Αγκαλίτσα και δεν γράφει τίποτα.... :O

mytinyworld
29-11-10, 22:30
Χμ, ούτε ο δικός μου γράφει κάτι...:xm:

Αναστασια
29-11-10, 22:39
Χρειάζομαι την ρετρο-βοήθειά σας και τις ρετρο-γνώσεις σας..!!!
Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα αλλά δεν ξέρω πως και αν μπορουμε να ξεχωρίσουμε αν ειναι El Greco...!
Tα μόνα κριτήρια που πιστεύω ότι με φέρνουν πιο κοντά στο γεγονός ότι μπορεί na ειναι El Greco, ειναι ότι βρέθηκε εδώ στην Ελλάδα και δεύτερον ότι δεν έχει κάποιο ταμπελάκι Hasbro..!
Aν γνωρίζει κανείς άλλος να δώσει καμιά βοήθεια..!! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=24106

Κοιταξα κι εγω τον δικο μου τον πρασινο και εχει το σκουφακι του ραμμενο. Φυσικα και δεν ξηλωσα τιποτα οποτε δεν βλεπω να γραφει κατι!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=786&pictureid=16809

Μακισιμο μου, το χρωμα εκεινου που βρηκες ειναι μπλε ηλεκτρικ, οπως φαινεται στην φωτο, γιατι τα χρωματα ειναι λιγο περιεργα σε αυτην, ή ειναι σαν αυτο το μπλε (βλεπε φωτο)?

Γιατι ο παιδικος μου αγκαλιτσας δεν το ειχε ραμμενο το σκουφακι του, μα κολλημενο με κολλα (ο φιλος μας ο El Greco Fanatic μας ξεκαθαρισε οτι η Ελ Γκρεκο τα κολλαγε, η Χασμπρο τα εραβε).
Αυτος ειναι και ο λογος που χαθηκε αφηνοντας πισω το σκουφακι. Αν το ειχε ραμμενο θα το ειχε παρει μαζι του!:D
Αλλα αν το ειχε κολλημενο το σκουφακι παιζεται να ηταν και Furga ο Αγκαλιτσας μου, σιγα μην τον ειχα κοιταξει τοτε μικρη τι εγραφε!!! Θα μεινουμε με την απορια...

Βρε μηπως κοιμομουνα με Furga ιταλικο Αγκαλιτσα μικρη? Αυτο θα εξηγουσε πολλα παραδοξα της ζωης μου! :D
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=4537&d=1269178115

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 22:41
Τότε δηλαδή η φωτεινουληδες από Ιταλία εκτός playskool υπάρχει περιπτώσει να ήταν el Greco:what: γιατί βρήκα μερικούς στην διαδρομή που δεν έγραφαν Hasbro και δεν ήταν playskool στα σίγουρα

Λέτε να ήταν furga??? που επίσης μπορεί να ήταν και el Greco και να έχω χαρίσει πάνω από 3 φωτεινουληδες el greco χωρίς να το ξέρω :sweat:
το έκαψα πάλι:burn:

mytinyworld
29-11-10, 22:51
Και ο δικός μου κολλημένο το έχει το σκουφάκι. Το ξεκόλλησα λίγο πίσω, αλλά δεν γράφει τίποτα...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=906&pictureid=17094
Σας θυμίζω ότι είχα βρει και έναν αγκαλίτσα που έγραφε ιταλικά (ένα αυτοκόλλητο που έλεγε "πάτα εδώ"), αλλά δυστυχώς δεν τον έχω εδώ να δω τι γράφει... Και σε εκείνον ήταν κολλημένο το σκουφάκι
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=906&pictureid=24112

fraoulitsa
29-11-10, 22:51
Τότε δηλαδή η φωτεινουληδες από Ιταλία εκτός playskool υπάρχει περιπτώσει να ήταν el Greco:what: γιατί βρήκα μερικούς στην διαδρομή που δεν έγραφαν Hasbro και δεν ήταν playskool στα σίγουρα

Λέτε να ήταν furga??? που επίσης μπορεί να ήταν και el Greco και να έχω χαρίσει πάνω από 3 φωτεινουληδες el greco χωρίς να το ξέρω :sweat:
το έκαψα πάλι:burn:

Δεν ξέρω για τους ιταλικούς φωτεινούληδες, αλλά οι ελληνικοί δε γράφουν τίποτα από κάτω...
Επισυνάπτω κάτι που θεωρώ πως έχει ενδιαφέρον.. Στο διαφημιστικό φυλλάδιο που συνόδευε τα μεγάλα κομμάτια της σειράς των Φωτεινούληδων, όπως η Χελώνα που μας έδειξε ο makisimos, εμφανίζεται και το λογότυπο της Playskool....Επίσης, οι Φωτεινούληδες όπως βγήκαν αρχικά στην Αμερική, έφεραν το λογότυπο και της Playskool και της Hasbro στα κουτιά τους, ενώ στο κάτω μέρος του σώματός τους λένε Playskool...

Kαι πληροφορίες από τη Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Glo_Worm

(Η φωτογραφία προέρχεται από πρόσφατη online δημοπρασία)

makisimos
30-11-10, 01:02
Nαι οι Ελληνικοι Φωτεινούληδες δεν έχουν το παραμικρό μαρκαρισμα..!!!
Οποτε πολύ πιθανό El GrecoFantic να έχεις χαρίσει τους...Ελληνικούς..!!
Για τους Φωτεινούληδες θα κρατήσουμε όλοι μια μικρή επιφύλαξη, μιας και ο φίλος bibi-bo έχει κάτι πάρα πολύ ενδιαφέρον-και διαφορετικό από αυτό που ξέρουμε για τους φωτεινούληδες-και το οποίο θα δημιουργήσει έναν νέο γύρο μυστηρίοy..!! Με λίγα λόγια,τρεχάτε ποδαράκια μου πάλι να δούμε τι έχει συμβει και με αυτούς..!!
Οπότε λίγο υπομονή μέχρι να μας το παρουσιάσει.... :D

Τώρα όσον αφορά τους Αγκαλίτσες για να ανακεφαλαιώσουμε..!!!
Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι οι Ελληνικοι Αγκαλίτσες της Ελ Γκρεκο έγραφαν FURGA-ITALY και μάλιστα κωδικό 392...
Έλεγξα δύο Αγκαλίτσες Ελ Γκρεκο στα κουτιά τους καθώς και τον μπλε και όλοι έγραφαν το ίδιο..!!\Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι κάποια συνεργασία υπήρχε ανάμεσα στην θυγατρική της Ελ Γκρεκο στην Ιταλία και στην Ιταλική Furga για την παραγωγή του συγκεκριμένου παιχνιδιού το οποίο έφτασε εδώ στην Ελλάδα..!! Τώρα, πώς, τί, γιατί, δεν θα το μάθουμε μάλλον ποτέ, αλλά το σίγουρα πλέον είναι ότι ανακαλύψαμε μια συνεργασία ανάμεσα στις δύο εταιρείες..!!ElGrecoFanatic, Mytiny, Anastasia, Fraoylitsa και Θάνος, σας ευχαριστώ όλους πραγματικά που συμμετείχατε και μαζέψαμε αυτές τις πληροφορίες και καταλήξαμε κάπως, σε ένα συμπέρασμα..!!
Έτσι μονο λύνονται τα μυστήρια..!! ;)

thebest20
30-11-10, 01:20
Nόμιζα ότι ο αγκαλίτσας ήταν μόνο αυτός που άλλαζε πρόσωπο.Σε αυτόν ήταν κολλημένο το σκουφάκι στη μέση του κεφαλιού του,δηλαδή γινόταν να φαίνονται ταυτόχρονα και οι δυο πλευρές του?

El_Greco_Fanatic
30-11-10, 01:42
Που σημαίνει ότι εγώ τώρα πρέπει να βγω στο γύρεψε πάλι??:P και πώς παίρνεις πίσω κάτι που χεις χαρίσει:P
Δεν γίνεται αυτό με τίποτα8) χαχαχα άπλα την επομένη φορά θα πρέπει να είμαι πιο προσεκτικός τουλάχιστον είναι σε καλά χέρια όλοι τους;)
και ούτε θα το ψάξω να δω αν όντως ήταν τελικά el Greco:sealed:

Αναστασια
30-11-10, 19:35
Nόμιζα ότι ο αγκαλίτσας ήταν μόνο αυτός που άλλαζε πρόσωπο.Σε αυτόν ήταν κολλημένο το σκουφάκι στη μέση του κεφαλιού του,δηλαδή γινόταν να φαίνονται ταυτόχρονα και οι δυο πλευρές του?

thebest20 δεν ειχανε ολοι οι Αγκαλιτσες διπλο προσωπακι! Τουλαχιστον αυτοι τις δεκαετιας του 80 που γνωριζω και εμοιαζαν με τον δικο μου ειχαν μια μονο μερια!:) Το πισω μερος δηλαδη ηταν καλυμμενο απο το σκουφακι του.

Λοιπον λετε επειδη κοιμομασταν ολα τα παιδακια με ιταλοελληνικης συνεργασιας Αγκαλιτσες, να γιναμε Ουνα φατσα ουνα ρατσα?:D

Τελικα αυτο το παιχνιδι ενωνει 2 ολοκληρες χωρες!:)

Masquerade
01-02-11, 23:20
Η δική μου σχεδόν ολοκληρωμένη συλλογή! Μου λείπει μόνο η Firefly...:P
2882528826288292882828827http://www.retromaniax.gr/vb/images/misc/pencil.png

donkix2000
02-02-11, 00:59
Στρατός μιλάμε όχι αστεία...:)
Μπράβο!πολύ όμορφοι,είναι της Ελ Γκρέκο κάποιοι?

Masquerade
02-02-11, 01:52
Όπως βλέπεις μου αρέσουν πολύ οι Φωτεινούληδες! χαχα :D Ναι οι περισσότεροι από αυτούς είναι της Ελ Γκρέκο! Κάπου έχω και τον ορίτζιναλ Αγκαλίτσα Φωτεινούλη από την Ελ Γκρέκο της δεκαετίας του 80, αυτός που βλέπεις στη φώτο είναι της Hasbro ^

Ninja-Dark
02-02-11, 23:03
Η δική μου σχεδόν ολοκληρωμένη συλλογή! Μου λείπει μόνο η Firefly...:P
2882528826288292882828827http://www.retromaniax.gr/vb/images/misc/pencil.png
Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι και έμενα μου αρέσουν πάρα πολύ.
Είναι όλα της el greco αυτα??

Masquerade
02-02-11, 23:11
Ναι τα περισσότερα είναι της Ελ Γκρέκο! :)

Ninja-Dark
02-02-11, 23:27
Ναι τα περισσότερα είναι της Ελ Γκρέκο! :)
Masquerade και η ντροπαλούλα που έχεις el Greco δεν είναι? Επειδή την θυμάμαι:D

Masquerade
02-02-11, 23:33
Ναι και η Ντροπαλούλα της Ελ Γκρέκο είναι :D Τώρα θέλω να αγοράσω τον Firefly, μόνο αυτός μου λείπει! Είναι ο Φωτεινούλης που το σώμα του είναι κόκκινο, έχει ένα καπέλο χρώματος άσπρο με κόκκινο και λευκά φτερά! :P

makisimos
02-02-11, 23:42
Φίλη Masquerade, προς αποφυγή μπερδέματος, η Ελ Γκρεκο είχε βγάλει μονο 8 Φωτεινούληδες...!!!! Η HASBRO ήταν αυτη που ειχε βγάλει όλη την σειρά..!! Δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μια στο τρισεκατομμύριο η Ντροπαλούλα να είναι Ελ Γκρεκο..!! Ορίστε οι 8 Φωτεινούληδες της σειράς από την Ελ Γκρεκο..!! :)
28968

fraoulitsa
02-02-11, 23:42
Εχμ... συγγνώμη που παρεμβαίνω... αλλά η Ντροπαλούλα δε βγήκε ποτέ από την El Greco... Αν ανατρέξεις παραπάνω στο θέμα, μπορείς να δεις αναλυτικά ποιοι Φωτεινούληδες κυκλοφόρησαν εδώ! Πολύ όμορφη η συλλογή σου by the way! :) Kάποια στιγμή σκεφτόμουν κι εγώ να μαζέψω τους ξένους Φωτεινούληδες, αλλά τελικά δεεεεεεεν.... :P

Masquerade
02-02-11, 23:50
*Φίλε (αγόρι είμαι) χαχα Παιδιά εγώ είχα την εντύπωση ότι η Ντροπαλούλα μου ήταν από την Ελ Γκρέκο! Τελικά μάλλον δεν είναι....Μόνο αυτοί οι οκτώ Φωτεινούληδες είναι της Ελ Γκρέκο ? Σίγουρα ? Μήπως έχουν βγάλει άλλους οκτώ ? :P Πχ σαν τα πόνυ, G1, G2 κτλ

makisimos
02-02-11, 23:54
Απ όσο ξέρω όχι δεν έχει βγάλει άλλες φιγούρες..!! όλα τα κουτιά που έχω έχουν αυτούς τους 8...!! Και από τα παιδικά μου χρόνια δνε θυμ'αμαι άλλες φιγούρες πέρνα από αυτές τις 8..!! Οπότε το θεωρώ σχεδόν αδύνατον να είναι Ελ Γκρεκο..!! :)

fraoulitsa
02-02-11, 23:55
Οι 8 αυτοί Φωτεινούληδες βγήκαν από την El Greco και, αν ανατρέξεις πιο πάνω στο θέμα, μπορείς να δεις και τους Αγκαλίτσες που κυκλοφόρησαν. Οι ελληνικοί Φωτεινούληδες έχουν λίγο διαφορετικά χρώματα από τους αμερικάνικους της Hasbro - Playschool (αυτών της Hasbro το βάψιμο είναι πιο "λαμπερό"των El Greco pιο ματ), ενώ οι ελληνικοί δε γράφουν τίποτα από κάτω, σε αντίθεση με τους ξένους. Έτσι, μπορείς να τους ξεχωρίσεις σίγουρα...
Θέμα γενιών (G1, G2 κλπ) με τους Φωτεινούληδες δεν τίθεται, μιας και κυκλοφόρησαν όλοι μαζεμένοι γύρω στο 1986 μόνο...

timehunter
03-02-11, 00:01
ορδες φωτεινουληδων. πραγματικα φαντασου να αγριεψουν θα σου φανε τις κουρτινες....πωπω προσκηνω.........

makisimos
03-02-11, 00:06
Timehunter , σκέψου όλα αυτα να αρχισουν να πετανε βραδιατικα και να λαμποκοπάνε..!! :P

Masquerade
03-02-11, 00:06
χαχαχαχα

Δεν το διατύπωσα σωστά το προηγούμενο μήνυμα, εννοούσα μήπως έβγαλαν και δεύτερη παρτίδα με άλλους οκτώ την ίδια χρονιά :P Εμένα τα παιδικά μου χρόνια είναι λίγο μπερδεμένα γιατί έζησα εκτός από την Ελλάδα και εξωτερικό, οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς τι έχω από Ελ Γκρέκο και τι από Hasbro, απλά είχα την εντύπωση ότι την Ντροπαλούλα την είχα αγοράσει από Ελλάδα, αλλά τελικά όχι! Πάντως θα κοιτάξω αυτό που μου είπες Φραουλίτσα, που λες ότι οι ελληνικοί Φωτεινούληδες δεν γράφουν τίποτα και πρέπει να έχω και τους οκτώ από την Ελ Γκρέκο, τους έξι τους έχω σίγουρα, γιατί έχω και τα κουτιά τους....

fraoulitsa
03-02-11, 00:24
Χαχαχαχα θα σου φάνε τις κουρτίνες λέει... Χαχαχαχαχα!
Μμμμμμ κατάλαβα πού γίνεται το μπέρδεμά σου Masquerade και είναι λογικό... Μπορείς να τους κοιτάξεις όμως όπως σου είπα και θα ξεμπερδευτείς στα σίγουρα! :) Κάτι ανάλογο δηλαδή με τα ελληνικά πόνυ γίνεται και με τους Φωτεινούληδες... :)

Masquerade
03-02-11, 00:31
Ναι ξέρω για τα πόνυ και έχω ξεκαθαρίσει ποια πόνυ μου είναι της Χάσμπρο και ποια της Ελ Γκρέκο, στους Φωτεινούληδες δεν το πρόσεξα ποτέ :P Θα το κοιτάξω τώρα κιόλας χεχε Και εγώ που νόμιζα ότι οι περισσότεροι Φωτεινούληδες που έχω είναι της Ελ Γκρέκο :/ Άντε να έχω τους οκτώ μόνο :P

makisimos
15-02-11, 00:53
Χάρις στην πολύτιμη βοήθεια φίλων, κατάφερα να ολοκληρώσω την συλλογή μου απο Φωτεινούληδες ύστερα από 3 κοντά χρόνια..!!
Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΠΡΩΤΟ παιχνίδι-λιθαράκι της συλλογής μου ήταν ο Φωτεινουλης-σκουλικάκι, και ο λόγος που ήρθα σε πρώτη επαφή με τα παιχνίδια...!!
Η συλλογή της Ελ Γκρεκο περιλαμβάνει 8 διαφορετικούς Φωτεινούληδες..!!
Τους 5 καταφερα και τους βρηκα είτε σε πληστιριασμούς είτε απο παιχνίδάδικα..!! Και εκέι είχα κολλήσει για πολύ καιρό..!!!!
Μέχρι που η φίλη candyforever :bow2::bow2:βρήκε και μου έστειλε άλλους δύο (αραχνούλα-τζιτζικάκι) και ο φίλος bibi-bo :bow2::bow2:, όπως πάντα βάζει το κερασάκι στην τούρτα και μου βρήκε το Μυρμιγκάκι..!!!:bow2:
Και η συλλογή της σειράς ολοκληρώθηκεεεεεεε..!! :) ΧΙΛΙΑ Eυχαριστώ τους φίλους μου για την πολύτιμη βοήθειά τους, και στην υπομονή μου 3 χρόνια τώρα να βρω 8 κουτάκια..!! :):thanx2:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=29840&d=1297722794

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=29841&d=1297722844
Σε αυτό το πακετο του φίλου bibi-bo:bow2:, περιλάμβανε και έναν φωτεινούλη έκπληξη, που διέφερει από όλους τους άλλους και έκανε την διαφορά, κάτι που δεν είχα ξαναδει έως τώρα..!!!
Κοιτάξτε αυτην την φωτό...
29842
Ειναι ο Φωτεινούλης-Πεταλουδίτσα..!!! Το κουτί που όλοι γνωρίζουμε έχει μπροστά μια διαφανή ζελατίνα ώστε να φαίνεται το περιεχόμενο..!!!
Ο bibi-bo:bow2: λοιπόν ανακάλυψε ένα ακόμη κουτί, το οποίο δεν είχε ζελατίνα, αλλά ήταν εντελώς κλειστό όπως βλέπετε την διαφορά την φωτό...!!! Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδει ποτέ μου και σίγουρα το κάνει πιο συλλεκτικό..!! Χίλια ευχαριστώ και γι αυτό....:thanx2:

Kambia
15-02-11, 00:58
Τέλεια!!!! Μπράβο σας παιδιά :D

caprice
15-02-11, 01:03
Η αλληλεγγύη, η ανιδιοτέλεια και η αγάπη διακρίνει τελικά όλους όσοι ασχολούνται με παιδιά (με την ευρύτερη έννοια του όρου) και ας μην είναι οι ίδιοι πια παιδιά.

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα εύχομαι :clap:

makisimos
15-02-11, 01:36
Kαι τα δώρα του φίλου bibi-bo δεν τελειώνουν εδώ..!!!!! Εκτός από τους δύο Φωτεινούληδες, μου βρήκε και έναν αγκαλίτσα που έψαχνα..!!:thanx2::thanx2::thanx2:
Τον αγκαλίτσα -Σκουλικάκι..!!! Και έτσι έχοντας βρει τους άλλους αγκαλίτσες στο παρελθόν, τώρα με αυτό το special δωράκι, ολοκλήρωσα και την συλλογή με τους αγκαλίτσες..!! Βέβαια έχουν βγει σε πολλούς χρωματικούς συνδιασμούς, αλλά δεν με ενδιαφέρει να αποκτησω σ όλα τα χρώματα, παρά μονο τα 3 διαφορετικά είδη..!! Και νιώθω πολύ τυχερός που τα κατάφερα..!! :D Κάποια στιγμη θα τους φωτογραφίσω και τους τρεις μαζί, προς το παρόν σας παρουσιάζω τον Αγκαλίτσα-Σκουλικάκι, by El Greco..! :D
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=29843&d=1297726266

fraoulitsa
15-02-11, 02:32
Μια χαρά! Επιτέλους βλέπουμε και μαζεμένους όλους τους Φωτεινούληδες! Να τα χαίρεσαι, να τα προσέχεις και μακάρι στο μέλλον να καταφέρεις να ολοκληρώσεις κι άλλα "πακέτα" παιχνιδιών! :)

giota@
15-02-11, 09:58
Τέλεια συλλογή!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αναστασια
15-02-11, 11:16
Ειναι υπεροχα ολα Μακισιμακο!!! Και χιλια μπραβο στα παιδια που σε βοηθησαν με τοση γενναιοδωρια!!!:) :) :):flower:
Mου αρεσει παρα πολυ και το χρωμα στον φοντο που χρησιμοποιεις τωρα για τις φωτο. Ειναι τελειο ετσι κιτρινο, ταιριαζει πολυ στο virtual museum σου στο web!!!:)

makisimos
18-02-11, 01:40
Αναστασία , Φραουλίτσα και Giota, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια..!!
Χαίρομαι που σας αρέσουν οι φωτό..!! Υστερά από τόσες καλοπροαίρετες παρατηρησεις της Αναστασίας μας, τι να κάνω ο έρμος, το πήρα απόφαση και αγόρασα φωτογραφική για να βγάζω καλύτερης ποιότητας φωτό..!! Και άξιζε τον κόπο...!!
Τόση δουλειά έχει ρίξει η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ μας, για να μου φτιάξει το site και μάλιστα δωρεάν -ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ ΔΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ:thanx2::thanx2:- έπρεπε να φανώ αντάξιος της ανιδιοτελούς προσφοράς της.... :)
Kαι όπως είχα υποσχεθεί, ποστάρω και τους τρεις αγκαλίτσες μαζί για να δείτε και τους τρεις διαφορετικούς που κυκλοφόρησαν..!! (λείπει μονο ο μικρός αγκαλίτσας..)

Αγκαλίτσας Μελισσάκι
Μουσικός Αγκαλίτσας
Αγκαλίτσας Σκουλικάκι

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=29985&d=1297985664

Και η πίσω πλευρά των κουτιών....
29987

thebest20
28-03-11, 00:05
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=28827&d=1296595178

Ο τελευταίος δεξιά είναι αυτός που άλλαζε πρόσωπο?Νόμιζα ότι είχε μόνο μπλε σαλιάρα!Σε αυτόν,το σκουφάκι του είναι κολλημένο,ή βγαίνει,ώστε να φαίνονται και οι 2 πλευρές του?

argy
03-04-11, 13:51
Να και οι δικοι μου ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31568&d=1301830977

@thebest20
ο συγκεκριμενος αγκαλιτσας εχει μια τρυπα στα αριστερα και μια στα δεξια.Σε αυτες τις εσοχες λοιπον κατα καποιο τροπο σερνεται το σκουφακι προς τα μπροστα και προς τα πισω αναλογως με το ποια φατσα θες να φαινεται!!!

thebest20
05-04-11, 16:28
Γίνεται δηλαδή να σηκώσεις το σκουφάκι όλο και να φαίνονται ταυτόχρονα και οι δύο πλευρές?

argy
06-04-11, 15:32
Οχι το σκουφακι δεν βγαινει γιατι δεν μπορεις να το βγαλεις απο αυτες τις εσοχες! ;) Δηλαδη στο ακρο του εχει ενα ας το πουμε στεφανι(το οποιο δεν φαινεται) ειναι γατζωμενο στις εσοχες και απλα βοηθαει το σκουφακι να γλυστραει απο την μια πλευρα και απο την αλλη!

thebest20
07-04-11, 00:53
Συγγνώμη που σε βάζω σε κόπο,αλλά μπορείς να το φωτογραφήσεις προφίλ και να είναι λίγο σηκωμένο το σκουφάκι από τη μία πλευρά,και από την άλλη να φαίνεται?Δηλαδή γίνεται να φαίνεται το στόμα του και από τις δύο πλευρές,όσο σέρνεις το σκουφάκι?

argy
07-04-11, 13:00
Εδω ειναι προφιλ και ο σκουφος βρισκεται στη μεση επομενως φαινεται μονο το στομα των 2 πλευρων! Ελπιζω να σε κατατοπισα! :thumb:

thebest20
07-04-11, 16:49
Οκ...σ'ευχαριστώ πολύ,για μένα είναι ο καλύτερος από όλους τους φωτεινούληδες.Μπορεί και να τον είχα μικρός,επειδή είχα κάτι τέτοια κουκλάκια που φώτιζαν,αλλά δεν είχα ανακαλύψει ότι αλλάζει πρόσωπο (γενικά δεν τα πείραζα πολύ τα παιχνίδια).Θυμάμαι σίγουρα ότι σε ένα κουκλάκι μου υπήρχε μια σαλιάρα με ήλιο,άρα μπορεί να ήταν και αυτός.

kornizoliza
02-05-11, 11:39
Ειχα ειχα ειχα κι απ αυτα και φωτεινουληδες και εναν αγκαλιτσα ροζ. Φωτεινουληδες δεν θυμαμαι ποιους ειχα γιατι δεν μου αρεσαν πολυ γιατι ηταν σκληροι αλλα ο αγκαλιτσας μ ηταν τελειος. Κοιμομουν μαζι του συνεχεια. Τι γλυκος. Τον αγαπω. Πρεπει να τον εχω κι αυτον ακομη.

spirtoulis
03-06-11, 18:30
Πάντως και οι φωτεινούληδες της hasbro είναι όμορφοι. Αγόρασα κάποιους και είναι πολύ όμορφοι. Κιόλας η el greco είχε κυκλοφορήσει μόνο οκτώ , ενώ η hasbro είχει πολύ περισσότερους. Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς στο διαδίκτυο και το βαλιτσάκι που τους έβαζες μέσα.

spirtoulis
05-07-11, 18:47
Είμαι πολύ χαρούμενη, σας παρουσιάζω το τελευταίο μου απόκτημα, το ακριδάκι με τη γιαγιά φωτεινούλη. Συγνώμη που οι φωτογραφίες δεν είναι καλές.

Αναστασια
07-07-11, 20:45
Τι φατσουλα που εχει! Πως μας κοιταει ντροπαλα μεσα απο το κουτι του! Με γεια! :)

spirtoulis
22-07-11, 20:23
Είπα να μην σας δείξω τους φωτεινούληδες μου ,αφού ήδη υπάρχον φωτογραφίες στο θρεντ, αλλά κάτι διαφορετικό, έναν φωτεινούλη -μαϊμου. Είναι ένας κόκκινος πεταλουδίτσας της δεκαετίας του 80, αγνώστου προελεύσεως. Στο σκοτάδι ψιλολάμπει κιόλας.

makisimos
22-07-11, 22:11
Όντως πολύ καλή ανακάλυψη Σπιρτούλη..!!! Παρόμοια φωτογραφία δνε ειχαμε ξαναδει και νομίζω ότι ειναι συνδιασμός από 2 διαφορετικούς αμερικανικους φωτεινούληδες..!! Μπορεί να ειναι μαιμού, αλλά είναι ωραία ;)

spirtoulis
23-07-11, 14:21
Ευχαριστώ makisime,το έψαξα λίγο και είναι από μία σειρά που λεγόταν glo-pal . Που να δείτε και τη σειρά μου από μαιμουδο-στρουμφάκια.

Aardvark
31-07-11, 00:05
Γουτσου γουτσου γουτσου,τι χαριτωμενα που ειναι.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=35217&d=1312063038

Αν την ειχε την συγκεκριμενη πυτζαμα καποιος απο εσας δεν θελω να τον ξερω!

thebest20
31-07-11, 00:40
Κάτι μου λέει η πυτζάμα.Πρέπει να είχα!Τουλάχιστον θυμάμαι ότι είχα πυτζάμες με φωτεινούληδες.

makisimos
31-07-11, 08:21
Πο ποο κοιτα να δεις τι άλλο ειχε βγει..! Aadvark τι γραφει κάτω κάτω, γιατι δεν φαινεται στην φωτογραφια..!! Επίσης στο εντυπο δεν αναγραφεται πουθενά η λέξη El Greco?

Aardvark
31-07-11, 08:37
"Απιθανη την ημερα ,φανταστικη το βραδυ".
Oχι El Greco δεν εχει.

katerinak
21-08-11, 19:45
κι αλλοι ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΗΔΕΣ..!!!!

εγω εχω το φωτεινουλη μελισσακι ενω ο αγκαλιτσας ηταν κοκκινος

makisimos
12-11-11, 06:10
Ένα διαφημιστικό από την κυκλοφορία τους στο εξωτερικό..!!!

http://www.youtube.com/watch?v=rdadINRWzHU&feature=related

Δεν θυμαμαι ομως αν βγηκε διαφημηση εδω στην Ελλαδα..!! Σιγουρα ομως το συγκεκριμενο παιχνιδι ειχε μεγαλη απηχηση γιατι απευθυνοταν τοσο στα αγορια οσο ακι στα κοριτσια..!! Ολοοι ειχαν εναν φωτεινουλη που φωσφοριζε το βραδυ..!!!!

Πολύ κριμα παντως που το μονπο διαφημηστικο της Ελ Γκρεκο που μεχρι σημερα εχει αναρτηθει στο διαδικτυο ειναι μονο αυτo με τα Πόνυ..!! Κανεναν άλλο..!! Και μιλάω για τα παιχνιδια της επί 80s εποχή..!! Γιατι αυτα των 90s ήταν μούφα..!! :(

katerinak
12-11-11, 11:37
πραγματικα υπεροχο διαφημιστικο!!!οσο για το αν προβληθηκε κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα,μαλλον οι λιγο μεγαλυτεροι απο μας πιθανον να ξερουν την απαντηση:)
Βρηκα στα γερμανικα διαφημιση με τον αγκαλιτσα,αν και δεν εχω ιδεα τι λεει..Ομως αξιζει τον κοπο να τη δουμε γιατι φαινεται ο αγκαλιτσας που φωτιζει!!

http://www.youtube.com/watch?v=mS4ZX8Pyhf8

Dr. SLUMP
12-11-11, 12:03
Διαφημίσεις στην Ελληνική τηλεόραση παίζονταν από το 88 μέχρι το 91.

Δυστυχώς στο YouTube οι διαθέσιμες διαφημίσεις παιχνιδιών αποτελούν ένα σχετικά μικρό ποσοστό από όσες προβλήθηκαν. Τουλάχιστον ακόμα...

BETTY BOOP
12-11-11, 22:10
Καλησπέρα σε όλους τους ρετροφίλους,

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από το φόρουμ, και έχοντας αφήσει πίσω όλα όσα με κρατούσαν μακρυά, πήρα την απόφαση, εν συνεννοήσει με την φίλη Kambia, να ξαναγυρίσω....
Με την ευκαιρία, θέλω να ζητήσω και από την Mytinyworld, να επιστρέψει κι αυτή, γιατί έχουμε να δώσουμε ακόμη πολύ ρετρό υλικό και πληροφορίες..!
Ελπίζω η πρόσκλησή μου να εισακουστεί..!! :)¨
Επίσης ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους retro-Admins, που με επανέφεραν με το παλιό μου ψευδώνυμο και με έκαναν δεκτό και πάλι στην παρέα τους..!!! :D

Κάνω λοιπόν το πρώτο μου και πάλι ποστ με μια φωτογραφία - από φωτογραφική μηχανή πλέον και όχι από κινητό :D - με τους δύο αγκαλίτσες που είχαν κυκλοφορήσει από Εl Greco, τον Μουσικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι και τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι..!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23111

Είχα τον Αγκαλίτσα-μελισσάκι ακριβώς τον ίδιο όπως στη φωτογραφία στα δεξιά...!

ΚΥΡΙΑΚΗ_
22-11-11, 10:39
Εγω ειχα τον αγκαλιτσα σκουλικακι!!!! Αχ που μπορω να βρω τετοιον?????

spirtoulis
06-09-12, 21:22
Μπορεί να μου μιλήσει κάποιος μία απορία. Υπήρχαν φωτεινούληδες της Ελ Γκρέκο από μαλακό πλαστικό ή ήταν όλοι από σκληρό πλαστικό σαν τους ξένους?

Cococinel
04-11-12, 00:36
Εγω ειχα τον αγκαλιτσα σκουλικακι!!!! Αχ που μπορω να βρω τετοιον?????

Κυριακή, εγώ πρόσφατα αγόρασα έναν απο το ebay.

Godric
25-11-12, 12:15
μια πολύ καλή μου φίλη γέννησε και θέλω να πάρω για τη μπέμπα της έναν αγκαλίτσα
βασικά νόμιζα πως λεγόταν φωτεινούλης αλλά απ ότι διάβασα εδώ, οι φωτεινούληδες δεν ήταν για να τους παίρνεις αγκαλιά, απλά φώτιζαν στο σκοτάδι (ή κατάλαβα λάθος; )
τέλος πάντων αγκαλίτσα θέλω να της πάρω... ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και το πρώτο παιχνίδι που πήρα στην αδερφή μου όταν γεννήθηκε (την περνάω 11 χρόνια και τώρα έφτασε να είναι 21 το σκασμένο :cry::cry:)
λοιπόν απ ότι κατάλαβα πλέον πρέπει να ψάξω σε playskool για να βρω κάποιον γιατί οι παλιότεροι είναι συλλεκτικοί σωστά;

ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

mickeylemonia
27-12-12, 23:51
Ο δικός μου αγκαλίτσας είναι σε κακή κατάσταση και χωρις μηχανισμο (τον εβγαλα και τον εσπασα όταν ημουν μικρή) αλλα εγώ δε τον πετάω.... τον έχω στο ραφι με τα άλλα παιχνιδια!!!67290

mariou
11-07-13, 14:55
ναι,συγκεκριμένα λεγόταν φωτεινός Μίκυ!Βγήκε το 91-92 στην Ελλάδα!Η αδερφή μου μου είπε ότι είχε φωτεινούληδες

Καλησπερα παιδια!!! Προσφατα ενας φιλος μου ανακαλυψε οτι οι γονεις του ειχαν πεταξει τον Μικυ Φωτεινουλη του και εχει στενοχωρηθει πολυ!
Ετσι, λοιπον, αποφασισα να τον ψαξω και να τον αγορασω, αν ειναι πουθενα διαθεσιμος.
Ωστοσο, δεν ειχε φωτογραφια για να δω πως ειναι αυτο το κουκλακι και διαβαζοντας γενικα τα προηγουμενα σχολια μπερδευτηκα με τους αλλους φωτεινουληδες και αγκαλιτσες!
Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;;;
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

katerinak
11-07-13, 14:59
Καλησπερα παιδια!!! Προσφατα ενας φιλος μου ανακαλυψε οτι οι γονεις του ειχαν πεταξει τον Μικυ Φωτεινουλη του και εχει στενοχωρηθει πολυ!
Ετσι, λοιπον, αποφασισα να τον ψαξω και να τον αγορασω, αν ειναι πουθενα διαθεσιμος.
Ωστοσο, δεν ειχε φωτογραφια για να δω πως ειναι αυτο το κουκλακι και διαβαζοντας γενικα τα προηγουμενα σχολια μπερδευτηκα με τους αλλους φωτεινουληδες και αγκαλιτσες!
Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;;;
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

καλως ηρθες!θα δεις εδω (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19954-%D4%E7%EB%E5%EF%F0%F4%E9%EA%DD%F2-%E4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%EC%E5-%F1%E5%F4%F1%FC-%F0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1&p=370085&viewfull=1#post370085)τη διαφημιση με το "φωτεινο Μικυ",αυτος ειναι της Mattel και οχι της El greco

mariou
11-07-13, 15:21
Σε ευχαριστω πααααρα πολυ katerinak!!! Να εισαι καλα!!! #)
ελπιζω να καταφερω να του τον βρω! εστω και το βιντεακι βεβαια να δει, πιστευω οτι θα χαρει!

taksidiotis
23-10-13, 01:30
Ο δικός μου αγκαλίτσας είναι σε κακή κατάσταση και χωρις μηχανισμο (τον εβγαλα και τον εσπασα όταν ημουν μικρή) αλλα εγώ δε τον πετάω.... τον έχω στο ραφι με τα άλλα παιχνιδια!!!67290

Ποτέ να μην τον πετάξεις η χαρίσεις...για μένα αυτά τα παιχνίδια έχουν ψυχή.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk

johnny19818
10-03-14, 20:57
Φανταστικοί οι Φωτεινούληδες. Είχα κι εγώ 2. Ένα είναι σίγουρα το Μελισσάκι, το άλλο δεν το είδα σε φώτο. Και φυσικά και είχα και τον Φωτεινό Αγκαλίτσα και τον θυμάμαι σαν χθες.