PDA

Επιστροφή στο Forum : [El Greco] Παταπούφα

makisimos
08-06-09, 21:52
Τα πιο κουκλίστικα κουκλιά της αγαπημένης δεκαετίας 80...! Και φυσικα από την EL GRECO...!!! Νομίζω ότι κάθε κορίτσι είχε μια παταπούφα καθώς και αγορια και κορίτσια ειχαν φασουλετοσ σε μπλε και ροζ χρώματα αντίστοιχα,,,!!!!!Επισυνάπτω μερικες φωτο τους για να τα θυμηθείτε ξανά..!!

Juanita
09-06-09, 14:18
Είναι όλα τους υπέροχα!!! :bow2:

Μπράβο makisimos!!! :thumb:

Άψογη η απόφαση να "επενδύσεις" τα χρήματά σου σε όλα αυτά τα όμορφα παιχνίδια!!!

(Μήπως θες να υιοθετήσεις μιά κόρη για να παίζει μαζί τους ;;; :diablotin: Προσφέρομαι! :P )

snakeyes08
12-06-09, 11:43
Συλλεκτικά κομμάτια, μπράβο!!!

Cococinel
13-08-09, 00:47
Δεν το πιστεύω!!!! Που τα βρήκες αυτά ??? Θέλω όπωσδήποτε να τα αγοράσω επειδή τα έχασα... Συγκινήθηκα τώρα!!!

rapunjel
18-08-09, 12:20
Αυτή είναι η Παταπούφα μου. Γαλάζια, τεράστια και ζουμπουρλούδικη!!! Είναι από την Ισπανία.

makisimos
18-08-09, 13:00
Μα καλά ούτε αυτή είναι Ελληνικής παραγωγής??? Νόμιζα ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ, ο ΦΑΣΟΥΛΕΤΟΣ και η ΠΑΤΑΠΟΥΦΑ ήταν καθαρά Ελληνικά παιχνίδια..!!!!!!
Δηλαδή η EL GRECO δεν έβγαλε τίποτα δικό της πια??

rapunjel
18-08-09, 14:24
Καλέ μου Makisime, η bibi-bo είναι μοναδική. Μπορεί να μοιάζει με τη furga στο πρόσωπο την ιταλική κούκλα και με τη Sindy στο σώμα αλλά αυτός ο συνδυασμός κεφαλιού και σώματος σε αυτές τις διαστάσεις είναι μοναδικός. Η bibi-bo είναι μοναδική σε διαβεβαιώνω εγώ που τα έχω ψάξει!

makisimos
26-08-09, 09:51
Βρήκα μια σπάνια φωτό από διαφήμιση της παταπούφας και είπα να την μοιραστώ μαζί σας..!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9537

Δειτε το αλμπουμ μου! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=4488)

Αναστασια
09-09-09, 19:19
Μακισιμε εισαι φοβερος που ανοιξες αυτο το θεμα περι Πατατουφας και Φασουλετου!!! Βαζω λοιπον και εγω με περηφανεια το μοναδικο κουκλι της el greco που διεσωσα απο την ατιμη μοιρα!!! Την Πατατουφα μου!!! Μονο αυτην βρηκα στο σπιτι μου στην Ελλαδα!!! Ολα τα αλλα τα πηρε το ρεμα, μανα μου δεν ειναι ψεμα!!!

runner3
21-09-09, 02:23
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!Απλά είστε απίστευτοι!Πολύ ωραίο site!

Η κοπέλα μου εδώ και πολλά χρόνια είχε "χάσει" την παταπούφα της λόγω ενός "ατυχήματος" και καταλαβαίνετε στενοχώρια.....ήταν ένα από τα 2-3 αγαπημένα της!

Παλιότερα προσπάθησα να ψάξω να βρω να της πάρω μια αλλά.....καμιά τύχη!Έτυχε και κάπως αναφέρθηκε πάλι αυτό το θέμα πριν 2-3 μέρες και παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια βλέπω ότι ακόμα και τώρα στενοχωριέται!

Κλείνουμε 4 χρόνια σχέσης σε λίγο καιρό και έχω ξεκινήσει....."εκστρατεία" για να το βρω αυτό το κουκλάκι αλλά τίποτα.Έχετε καμιά ιδέα παιδιά που μπορώ να βρω;Έχω φάει τον κόσμο αλλά τίποτα!

Γενικά ξέρετε που μπορούμε να βρούμε παιχνίδια όπως τα πλαιά polly pocket,bibi bo κ.α.??Υπάρχει κάνα μαγαζί στην Ελλάδα;

makisimos
26-09-09, 13:39
Μακισιμε εισαι φοβερος που ανοιξες αυτο το θεμα περι Πατατουφας και Φασουλετου!!! Βαζω λοιπον και εγω με περηφανεια το μοναδικο κουκλι της el greco που διεσωσα απο την ατιμη μοιρα!!! Την Πατατουφα μου!!! Μονο αυτην βρηκα στο σπιτι μου στην Ελλαδα!!! Ολα τα αλλα τα πηρε το ρεμα, μανα μου δεν ειναι ψεμα!!!
Χα χαχαχαχαχΑ.....

Αναστασία μου τώρα είδα το μήνυμα αυτό...!!!!!!!! Νομίζω ότι απλά πρέπει να παραλλάξεις λίγο τους στίχους και να τραγουδας..."Όλα τα άλλα τα πήρε το ρέμα , μάνα θα σου πιω το αίμα, μάνα θα σου πιω το αίμα.." :D
Υπάρχει όμως κι ένα ρητό που λέει "Η κατάρα είναι γαiδάρα και γυρνάει στ' αφεντικό της"...!!!!Και δεν είναι καθόλου άσχετο....!!! Γιατί αν στην θέση της κατάρας μπει η ΒΙΒΙ ΒΟ και στην θέση της γαiδάρας μια sindy pedigree , σου βάζω ένα τεστ ποιο είναι το αφεντικό...!!!!! αχαχαχαχαχαχα
Καλά σήμερα δίνω ρέστα, είμαι σε τρελλά κέφια..!!!!!!! :D

Αναστασια
27-09-09, 13:56
Μα εντελως!!!! Μανα θα σου πιω το αιμα!!! Υπηρχε και μια αλλη Πατατουφα, Μακισιμε μου, αυτη της αδερφουλας μου, που ητανε ροζ. Αλλα δεν εχει βρεθει ακομα!!!!!

Η Πατατουφα μου η μπλε της οποιας εβαλα την φωτογραφια γραφει επανω στην ποδιτσα της Cuore Caldo = στα ιταλικα σημαινει Ζεστη Καρδια!!! Και οταν ημουν μικρη παντα αναρωτιομουνα τι εγραφε! Δεν ειναι τελειως φοβερο;
Επρεπε να ρθω Ιταλια και μετα απο τοσα χρονια να την αναζητησω και επιτελους να διαβασω, ξεροντας πλεον ιταλικα, την μαγικη αυτη φραση! Cuore caldo!
Η ελ γκρεκο επαιρνε το μοντελο απο την Hasbro; Γιατι τα εγραφε στα ιταλικα; Nα μπερδευει τα παιδακια και να ξενιτευονται γαι να βρουν εκεινο το μαγικο Cuore caldo; :)

Mηπως να ψαξετε ολοι τι λεει επανω η πατατουφα, να σας τα μεταφρασω;

makisimos
27-09-09, 14:40
Φανταζομαι Αναστασία μου θα ήξερες ότι η El greco είχε μεγάλη εξαγωγή στην Ιταλία..!!!! Μην μου πεις ότι τώρα το μαθαίνεις αυτό από μένα???
Αν κοιτάξεις το Ιταλικό ΕΒΑΥ και γράψεις EL GRECO θα δεις ότι όλο και κάτι έχει..!! Κυρίως πάταγο στην Ιταλία έκανα τα κουκλάκια που είναι στα σπιρτόκουτα..!!!!!! Υπάρχουν παιχνίδια που δίπλα από την επωνυμία EL GRECO γράφουν SISO. Αυτή ήταν η θυγατρική εταιρεία στην Ιταλία αλλά εξαγωγές γινόντουσαν και σε άλλες ανατολικές χώρες..!!!!!!
Επίσης όπως με πληροφόρησε η Rapunjel η Ελληική ΒΙΒΙ ΒΟ, έχει στηριχτεί σαν project(μόνο στο κεφάλι-ξέρεις με τα ιδιαίτερα le greco μάτια) στην αντίστοιχη Ιταλική εκείνης της εποχής γι αυτό και είναι σχεδόν ίδιες..!!!
Με λίγα λόγια βρίσκεσαι σε μια χώρα όπου η el greco είχε ενεργό δράση και είχε μεγάλη εμπορική επιτυχία στα παιχνίδια της εκεί..!!!!! Γι αυτό και η παταπούφα σου γράφει και στα Ιταλικά..!!!!!

Σου επισυνάπτω ένα παιχνίδι που αγόρασα από ..Ιταλία..!! Αν προσέξεις γράφει SISO..

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=537&pictureid=9744

Αναστασια
27-09-09, 15:42
Οχι Makisimo μου!!! Δεν το ηξερα!!!!!! Γι'αυτο και ζουσα στα αγρια χαραματα!!!
Παντως εδω ιταλικη κουκλα σαν την θεα την Bibi-bo δεν υπαρχει παιδια, δεν εχω δει τιποτα και ποτε αλλιως θα τις ειχα παρει ολες.
Και να πεις οτι δεν ψαχνω; Μονο Sindy Hasbro ειχανε, απο οτι ξερω, το '80. Στο ιταλικο ebay οντως βλεπω συχνα σπιρτουληδες, ομως ποτε δεν εχω δει εδω στα μαγαζια ή στα παζαρακια, που τα γυριζω σαν το ρακοσυλλεκτη, κουκλες ή πονυ σαν τα δικα μας!!!
Καλα γιατι ετσι; Τι τα κανουν τα ιταλακια, τα τρωνε τα παιχνιδια τους; Σπαγγετι την περασανε;

Οφειλω και να πω οτι εσεις ειστε οι ειδικοι επι Ελ Γκρεκο, και εγω απο σας μαθαινω!!!! :)

Υ.Γ. ανοιξα θεμα επι της ειδικοτητας μου, Barbie 1956-1980! The real story

mytinyworld
17-10-09, 01:28
Ο παταπούφος του.... συζύγου και η παταπουφίτσα μου!
28352836

Αναστασια
30-10-09, 00:12
Ειναι πολυ τρυφερη αυτη η φωτογραφια αυτη MytinyWorld!! Ποσα χρονια περιμεναν να συναντηθουν και να ερωτευτουν!! :)

Kambia
02-01-10, 14:38
Οι τελευταίες μου αγορές για το 2009 περιλάμβαναν και μια Παταπούφα Μίνι
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=27&pictureid=13261

Την βρήκα σε ένα παλιό παιχνιδάδικο. Δυστυχώς χωρίς το ρούχο της αλλά δε με χάλασε καθόλου. Τώρα έχω μια μεγάλη μπλέ και μια μοβ μικρή :D:D:D

makisimos
03-01-10, 16:29
Oοοοοοοοοοοοοοοοοοοο μεγιέεεεεεες...!!!!!!! Σημασία δεν έχει που δεν βρήκες το ρουχαλάκι αλλά που βρήκες την ΠΑΤΑΠΟΥΦΑ..!!!! Μπραβο Κambia σωστά διαχειρήστηκες τα χρήματά σου αυτά τα Χριστούγεννα γιατι όπως λέω, εσύ δεν έκανες αγορά, επένδυση έκανες..!!! :)

Αναστασια
03-01-10, 19:47
Ειναι γλυκυτατη η Παταπουφα σου Καμπια!!!! Εχει πολυ ωραιο χρωμα!!! Με γεια!!!!:)

Maverick
03-01-10, 20:54
Αχ πόσο χαίρομαι που βλέπω πως τα φυλάξατε...
Την Παταπούφα μου την έχω κι εγώ ακόμα... είναι δώρο της μαμάς μου και δεν την πέταξα...
Ο Φασουλέτος έφυγε με την μεγάλη αρκουδοπαρέα και είναι πολύ μακριά πια...:cry:

El_Greco_Fanatic
21-01-10, 15:32
Κάποτε η καημένη η παταπούφα είχε και αυτή σπίτι (ένα μπλε αυγό) αλλά η κάτοχοι της φρόντισαν να την κάνουν άστεγη παταπούφα:cry:,
Αλλά ευτυχώς ο makisimos έχει και αυτός την ίδια με αυγό επομένως κοιτάζοντας την δική του τουλάχιστον ξέρουμε ότι το είδος διασώζεται ακόμα ;););)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=14210

makisimos
21-01-10, 15:44
Ναι, την διασωζω οσο μπορω..!!! Και σε τρια χρωματα..!!! Η πιο ομορφη εννοειται ειναι η πορτοκαλι...!!!!!!! :D

El_Greco_Fanatic
21-01-10, 15:50
Ναι, την διασωζω οσο μπορω..!!! Και σε τρια χρωματα..!!! Η πιο ομορφη εννοειται ειναι η πορτοκαλι...!!!!!!! :D

Ναι και έμενα μου αρέσει η πορτοκαλή πολύ ..αλλά επιίσης και η μπλε ;)

El_Greco_Fanatic
28-01-10, 02:05
Μόλις βρήκα αυτές eBay, είναι αυθεντικές παταπούφες ElGreco απο Ιταλία.άλλα προσέξτε τα μαλλιά τις πρώτης:xm: έχει κανονικά μαλλιά:O:O:O
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=14530

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=14531
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=14532

Αναστασια
28-01-10, 12:12
El_greco_Fanatic που πας και τα ξετρυπωνεις βρε παιδι μου ολα τα ιταλικα παιχνιδια!!!!:D:D:D

Ειναι παρα πολυ ομορφη αυτην η παταπουφα!!! Το χρωμα της μου αρεσει πολυ! Τετοιο χρωμα εχει και η δικη μου αλλα ειναι με τα γνωστα μαλλια!!!
Θυμαμαι ακομα το αρωμα της οταν μου την φερανε! Και το εχει σχεδον ακομα!:)
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=173959&postcount=12

makisimos
28-01-10, 12:32
Με αυτα τα μαλλια κυκλοφορησε μια αλλη κουκλιτσα που σαν κατασκευη ηταν ιδια η Παταπουφα αλλα δεν ητανν αυτη, λεγοταν ollemela η allemela με τονο στο "e"..!!! Thην εχω δει στο κουτι της απο el greco ειναι αλλα δεν ξερω σε ποια γλωσσα αραγε να ηταν , μιας και τονο νομιζω μαλλον στα Γαλλικα εχουν..! Για Ιταλικα παντως αν ειναι θα μας κατατοπισει η Αναστασια..!!!
Η ιδια εχει βγει και με ασπρα μαλλια..!

El_Greco_Fanatic
28-01-10, 19:08
Με αυτα τα μαλλια κυκλοφορησε μια αλλη κουκλιτσα που σαν κατασκευη ηταν ιδια η Παταπουφα αλλα δεν ητανν αυτη, λεγοταν ollemela η allemela με τονο στο "e"..!!! Thην εχω δει στο κουτι της απο el greco ειναι αλλα δεν ξερω σε ποια γλωσσα αραγε να ηταν , μιας και τονο νομιζω μαλλον στα Γαλλικα εχουν..! Για Ιταλικα παντως αν ειναι θα μας κατατοπισει η Αναστασια..!!!
Η ιδια εχει βγει και με ασπρα μαλλια..!

Και εγώ δεν γνωρίζω πολλά για της Παταπούφες άλλα για κάποιον λόγο μου άρεσε αυτή;)

El_greco_Fanatic που πας και τα ξετρυπωνεις βρε παιδι μου ολα τα ιταλικα παιχνιδια!!!!:D:D:D

Ειναι παρα πολυ ομορφη αυτην η παταπουφα!!! Το χρωμα της μου αρεσει πολυ! Τετοιο χρωμα εχει και η δικη μου αλλα ειναι με τα γνωστα μαλλια!!!
Θυμαμαι ακομα το αρωμα της οταν μου την φερανε! Και το εχει σχεδον ακομα!:)
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=173959&postcount=12

Αναστασία είναι πολύ ωραία η δική σου:clap: εμείς δίστιχος δεν έχουμε ακόμα βρει καμιά μεγάλη άλλα είμαι σίγουρος στο μέλλον θα βρεθεί μια και για εμάς:D
Έχω σύστημα με το ιντερνέτ δεν μου ξεφεύγει τίποτα ..τα πιο πολλά είναι από Ιταλία γιατί εκεί έχω και τις περισσότερες προσβάσεις;) ..Γερμανία πάλι έχει αρκετά πράγματα από El Greco άλλα δεν έχουν paypal η περισσότεροι, επομένως αδύνατον να συνεργαστώ!!! :O

rapunjel
28-01-10, 19:33
El_Greco_Fanatic πολύ όμορφες οι παταπούφες που έβαλες! Εύχομαι να βρεις μία σύντομα! Φανταστείτε ότι μια γνωστή μου μου είπε ότι μια μέρα που καθάριζε το σπίτι της πέταξε όλα τα παλιά της παιχνίδια στα σκουπίδια μαζί και τρεις μεγάλες παταπούφες el greco! Αυτή είναι η ζωή! Άλλοι ψάχνουν ένα παιχνίδι σαν τρελοί και άλλοι το πετάνε...

El_Greco_Fanatic
28-01-10, 20:23
El_Greco_Fanatic πολύ όμορφες οι παταπούφες που έβαλες! Εύχομαι να βρεις μία σύντομα! Φανταστείτε ότι μια γνωστή μου μου είπε ότι μια μέρα που καθάριζε το σπίτι της πέταξε όλα τα παλιά της παιχνίδια στα σκουπίδια μαζί και τρεις μεγάλες παταπούφες el greco! Αυτή είναι η ζωή! Άλλοι ψάχνουν ένα παιχνίδι σαν τρελοί και άλλοι το πετάνε...

Αν θα σου πω σε πρόσφατη επικοινωνία με μια ξαδέρφη μου στην Ελλάδα μου ανέφερε ότι πέταξε 4 bibibo:( 2 κουτές με playmobil δεν ξέρω πόσες barbies 2 αγκαλίτσες ο ένας ήταν κόκκινος μια πιπι μεγάλη από el Greco με το κουτί!!!!:O κάποια σπιρτούλια kανά τριάρι με αυγά (αυτό μας πλήγωσε περισσότερο:cry: )και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο και όταν της είπα ρεεεεεεε τι πήγες και έκανες εκεί….. η απάντηση ήταν …σοβαρευτείτε έχετε και παιδί:banghead:

rapunjel
28-01-10, 20:51
:cry:Κρίμα!!!!!!!!!!!! Ξέρει El_Greco_Fanatic πόσα κοριτσάκια σήμερα θέλουνε μια bibi-bo; Πόσοι συλλέκτες; Ας τα έδινε σε παιδάκια να παίξουν! Ας τα πουλούσε σε ένα παλαιοπωλείο! Από σοβαρότητα και σοβαροφάνεια γεμίσαμε! Πες της το περιβάλλον δε το σκέφτηκε που το γέμισε πλαστικά; Όχι γιατί μιλάμε για σοβαρότητα! Εγώ πάντως έβαλα τέτοιες φωνές στη γνωστή μου που κατάλαβε ότι το λιγότερο έκανε βλακεία...
Μην σοβαρευτείτε ποτέ El_Greco_Fanatic! Ο κόσμος έγινε έτσι από τους σοβαρούς! Για πάντα παιδιά!:D
Παράκληση: Εαν κάποιος δε θέλει κάποιο παιχνίδι μην το πετάξει.Ας το δώσει σε κάποιο παιδί να παίξει ή σε κάποιο παλαιοπωλείο για να ξαναπουληθεί.

El_Greco_Fanatic
28-01-10, 21:37
:cry:Κρίμα!!!!!!!!!!!! Ξέρει El_Greco_Fanatic πόσα κοριτσάκια σήμερα θέλουνε μια bibi-bo; Πόσοι συλλέκτες; Ας τα έδινε σε παιδάκια να παίξουν! Ας τα πουλούσε σε ένα παλαιοπωλείο! Από σοβαρότητα και σοβαροφάνεια γεμίσαμε! Πες της το περιβάλλον δε το σκέφτηκε που το γέμισε πλαστικά; Όχι γιατί μιλάμε για σοβαρότητα! Εγώ πάντως έβαλα τέτοιες φωνές στη γνωστή μου που κατάλαβε ότι το λιγότερο έκανε βλακεία...
Μην σοβαρευτείτε ποτέ El_Greco_Fanatic! Ο κόσμος έγινε έτσι από τους σοβαρούς! Για πάντα παιδιά!:D
Παράκληση: Εαν κάποιος δε θέλει κάποιο παιχνίδι μην το πετάξει.Ας το δώσει σε κάποιο παιδί να παίξει ή σε κάποιο παλαιοπωλείο για να ξαναπουληθεί.

Έκανα κάτι πιο χειρότερο:mad: τις κοστολόγησα πάνω κάτω ποσά χρήματα πέταξε στέλνοντας τις και κάποια link με τιμές από sites και έπαθε νευρικό κλονισμό ειλικρινά χωρίς πλάκα:wink: και το ευχαριστήθηκα:points:, Ο Θεός να με συχώρεση!!! ..γατί δεν είναι μονό θέμα σοβαρότητας όταν γνωρίζεις ότι κάποιος μαζεύει παιχνίδια σου κοστίζει να ρώτησες μήπως τα θέλετε αυτά πριν τα στείλω διακοπές έτσι δεν είναι???
Άλλα όχι εκεί να κάνουμε του κεφαλιού μας ναι να δείξουμε πόσο μικρόψυχη είμαστε!!!!

Σοβαρότητα τη είναι αυτό????? Το δικό μου λεξικό δεν την εξηγεί …Τι είναι καινούργια μάρκα παγωτού ????:P:P

rapunjel
28-01-10, 21:45
El_Greco_Fanatic έγραψες!!!!;)
Ο Θεός να με συγχωρέσει αλλά της άξιζε.
Η γνωστή μου για να εξηλεωθεί μου χάρισε ένα τεράστιο λούτρινο ροζ ελεφαντάκι...

Αναστασια
28-01-10, 22:54
Παιδια οταν ακουω για παιχνιδια στα σκουπιδια παλαβωνω ετσι?:O
Να το πιασουμε οικολογικα, να το πιασουμε φιλανθρωπικα, να το πιασουμε οικονομικα, οπως και να το πιασουμε παθαινω αμοκ!!!

Και το χειροτερο ειναι οταν εκεινος που τα πεταξε καθεται και σκαει μονο οταν ακουσει το οικονομικο...για τα αλλα δεν το ενδιαφερει!!!!:xm:
Οποτε πολυ καλα εκανες φιλε μας El_greco_fanatic και εστειλες τα λινκ με τις τιμες!!!

Και οπως λεει και Rapunjel μας, μακαρι να μην "σοβαρευτουμε" ποτε αν "σοβαροτητα" σημαινει να πεταμε κατι που καποιος αλλος μπορει να το εχει αναγκη, και μαλιστα να το πεταμε στο περιβαλλον, οπου ουτε λιωνει ουτε ανακυκλωνεται καταστρεφοντας την γη των παιδιων μας.

Τα παιχνιδια, και μαλιστα οι συλλογες, δεν ειναι δικα μας.
Ειναι σαν τα εργα τεχνης: καποια στιγμη θα πρεπει να αφεθουν στις επομενες γενιες.
Και εμεις θα συνεχισουμε να ζουμε μεσα απο αυτα στην θυμηση τους, ως προστατες των παιδικων ονειρων.:)

rapunjel
29-01-10, 17:30
Λατρεμένη Αναστασία συμφωνώ απόλυτα. Τα παιχνίδια είναι για να διασκεδάζουν,να ψυχαγωγούν και να μαθαίνουν! Σίγουρα δεν μας ανήκουν και το σημαντικότερο που μας δίνουν είναι ένα άρωμα παιδικότητας σε ένα κόσμο μόνο για μεγάλους...

El_Greco_Fanatic
22-03-10, 05:02
Σήμερα για καλή μάς τύχη σε ένα από τα παζάρια βρήκαμε αυτό το κουκλάκι της El Greco που μοιάζει με παταπούφα αλλά έχει διαφορετικά μαλλιά και δυστυχώς δεν έχει το φορεματάκι της αλλά δεν πειράζει έγινε αγαπημένη μας έτσι και αλλιώς, και μάλιστα διπλά γιατί ένας θεός ξέρει πως βρέθηκε εδω τόσο μακριά ( στο κεφάλι γράφει ElGreco);)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=16051

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=767&pictureid=16052

Αναστασια
22-03-10, 12:43
Ειναι πανεμορφη!!! Κι ομως γιατι θυμαμαι οτι υπηρχαν παταπουφες με αληθινα μαλλια; Αυτο το ροζ χρωμα της ειναι πολυ μωρουδιακο!!! Με γεια El_Greco_Fanatic (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=4576) !!!!:)

rapunjel
22-03-10, 18:41
El_Greco_Fanatic να τη χαίρεσαι! Πολύ όμορφη και πολύ ιδιαίτερη! Εγώ έχω τη διπλανή τη γαλάζια! Όλα αυτά τα παιχνίδια βγάζουν τρομερή θετική ενέργεια!

El_Greco_Fanatic
22-03-10, 20:06
Σας ευχαριστούμε πολύ Αναστασία και εσένα Rapunzel μου:D
Και εγώ δεν ξέρω και πολλά για της παταπούφες την μοναδική που είχα δει με κανονικα μαλλιά ήταν αύτη από Ιταλία που δίστιχος δεν μπόρεσα να την αγοράσω γιατί ο seller δεν έστελνε έκτος Ιταλίας,
H συγκεκριμένη αγαπήθηκε αμέσως, .και αν την βλέπατε σε την κατάσταση την βρήκαμε θα σας έπιανε το κεφάλι σας

Ηταν σε πολύ άθλια κατάσταση, αλλά η καλή μου νεραΐδα εδω την έκανε σαν καινούργια ,:D
Και κάποια στιγμή πιστεύω θα βρούμε και το φουστανάκι της
Σε αυτό που λες Rapunzel μου για την θετική ενέργεια έχεις 100% δίκιο, πολλές φόρες την νιώθεις την ενέργεια που στου δίνουν ..!!! :)

rapunjel
22-03-10, 20:49
El_Greco_Fanatic ξέρω από κακή κατάσταση παιχνιδιών και είστε αξιέπαινοι που το συνεφέρατε τόσο καλά! Εκεί φαίνεται και η αγάπη σας η μεγάλη για αυτά τα παιχνίδια! Και πάλι μπράβο σας!

mytinyworld
23-03-10, 21:16
Νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί παταπούφα με νάυλον μαλλιά!!:O
Να τη χαίρεστε παιδιά, μπράβο που την κάνατε τόσο όμορφη!!:clap: Τι μέγεθος είναι, να ψάχνω μήπως βρω ρουχαλάκια?
El greco fanatic, θέλω άλλη μια φορά να μου δώσετε οδηγίες πως να πλύνω την κουκλίτσα που είναι σαν τη δική σας, την πιπιλίνα μου και μια παταπούφα που βρήκα σήμερα και είναι λίγο βρωμικούλα.... :please:
Πως την καθαρίσατε τη δική σας και έγινε σαν καινούρια??8)
Κάνει να τα τρίψω και να τα στίψω μετά?? Η θα σβωλιάσει το βαμβάκι τους?? Και το πρόσωπό τους με τι το τρίβετε?

El_Greco_Fanatic
23-03-10, 23:34
Νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί παταπούφα με νάυλον μαλλιά!!:O
Να τη χαίρεστε παιδιά, μπράβο που την κάνατε τόσο όμορφη!!:clap: Τι μέγεθος είναι, να ψάχνω μήπως βρω ρουχαλάκια?
El greco fanatic, θέλω άλλη μια φορά να μου δώσετε οδηγίες πως να πλύνω την κουκλίτσα που είναι σαν τη δική σας, την πιπιλίνα μου και μια παταπούφα που βρήκα σήμερα και είναι λίγο βρωμικούλα.... :please:
Πως την καθαρίσατε τη δική σας και έγινε σαν καινούρια??8)
Κάνει να τα τρίψω και να τα στίψω μετά?? Η θα σβωλιάσει το βαμβάκι τους?? Και το πρόσωπό τους με τι το τρίβετε?

Mytinyworld ευχαρίστως θα σου γράψω ακριβώς τη να κάνεις ..απλά επειδή έχουμε μια σοβαρή χειρουργική επέμβαση
και δεν ξέρω αν ο ασθενής επιβιώσει ( ένας el Greco clown ) γιατί έχει τα χάλια του :(

όταν τελεύσω το έχεις οκ :)

rapunjel
23-03-10, 23:49
Εγώ πάντως πολυαγαπημένη mytinyworld κλείνω τέτοιες κούκλες σε μια μαξιλαροθήκη μέσα,τη δένω κόμπο και τις βάζω μετά στο πλυντήριο στους 30.Γίνονται καινούριες και δε χαλάνε.Δεν ξέρω αν βοήθησα.Καλή επιτυχία El_Greco_Fanatic στη διάσωση του κλόουν.Νομίζω ότι όλη αυτή η διαδικασία της διάσωσης και του φτιαξίματος ενός κατεστραμένου παινχιδιού μας δίνει όλη τη χαρά και την ικανοποίηση που του ξαναδίνουμε ζωή και μέρος της ενέργειας μας!;)

El_Greco_Fanatic
24-03-10, 03:10
Σωστά ένας τρόπος είναι όπως μας λέει η rapunjel με την μόνη διάφορα ειδικά για την παταπούφα ;)

Εμείς στην συνέχεα έτσι όπως είναι με την μαξιλαροθήκη την βάζουμε στο στεγνωτήριο και βγαίνει έτοιμη , εκτός απ αυτές της κουκλίτσες που έχουν πλαστικά μαλλιά εκεί με τίποτα στο στεγνωτήριο θα γίνουν σαν τον ροζ πάνθηρα αν θυμάστε την εισαγωγή του :P:P
Αλλά εγώ άλλον τρόπο εφαρμόζω
1) Βγάζω ότι εξτρά έχει το κάθε παιχνίδι
2) Λίνο το πίσω μέρος που έχει τον σπάγκο
3) Βγάζω το κεφάλι
4) Αδειάζω το περιεχόμενο
5) Βάζω το υφασμάτινο σόμα και καπέλο (αν υπάρχει) σε ένα υλικό που εφεύρα μονούς μου (είδες που βοήθα και η χημεία κάπου) και σε λιγότερο από μισή ώρα έχουν εξαφανιστεί κόλλες και λεκέδες
6) Μετά πλένονται στο χέρι με σαπούνι την πλάκα (καθαρίζουν πολύ καλύτερα ειδικά το ύφασμα από σπιρτούληδες και τυχερούληδες )
7) Στέγνωμα
8) Και μετά ξαναενώνουμε το πάζλ (εδω είναι λίγο δύσκολο αλλά με λίγη υπομονή όλα γίνονται )
Θα σας δείξω στο ανάλογο φόρουμ με τους τυχερούληδες πώς έγινε ο clown μετα την επέμβαση lol

Rapunjelμου φυσικά και χαιρόμαστε αφάνταστα όταν το κάνουμε αυτό , πολλές φόρες μας παίρνει πάνω από 5 ώρες μονό για ένα παιχνίδι αλλά το αποτέλεσμα μας δικαιώνει #)#)

mytinyworld
24-03-10, 10:59
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! :)
El greco fanatic θα τα καταφέρω να τα συναρμολογήσω μετά, ή θα μου μείνουν κομμάτια? Γιατί δεν το έχω ξανακάνει και αν κρίνω από το κεφάλι του φωτεινούλη που βγήκε από το κορδόνι που το κρατούσε, δεν είναι και πολύ εύκλολο να το ξαναπεράσεις στο κορδόνι..:xm: Υπάρχει κανένα μυστικό που να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα?#)

El_Greco_Fanatic
24-03-10, 16:43
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! :)
El greco fanatic θα τα καταφέρω να τα συναρμολογήσω μετά, ή θα μου μείνουν κομμάτια? Γιατί δεν το έχω ξανακάνει και αν κρίνω από το κεφάλι του φωτεινούλη που βγήκε από το κορδόνι που το κρατούσε, δεν είναι και πολύ εύκλολο να το ξαναπεράσεις στο κορδόνι..:xm: Υπάρχει κανένα μυστικό που να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα?#)

Mytinyworld πάντα εμείς τα αλλάζουμε τα κορδονάκια γιατί από τα χρόνια έχουν αποδυναμωθεί κάποια στιγμή σίγουρα θα σπάσουν και θα γεμίσουμε αφρολέξ ,:D
Εγώ πήρα μια γυριστή βελόνι την έκοψα στην μέση για να περνά στο κύκλο που έχει στο πάνω μέρος που κρατά το κεφάλι , και πάντα την περνάμε με το πάνω μέρος ώστε να μην σκαλώνει στο ύφασμα (the head) #)
Αλλά αν δεν μπορείς προς το παρών ακολουθείσαι αυτό που κάνει η rapunjel γίνεται καλή δουλειά επίσης ;)

Αναστασια
25-03-10, 21:15
Θυμαστε που λεγαμε οτι η Παταπουφα εγραφε επανω στην ποδιτσα της
Cuore Caldo;;;; Που σημαινει στα ιταλικα Ζεστη Καρδια;
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=786&pictureid=16154
Παιδια αυτην την παταπουφα μου μεχρι και η μανα μου την κρατησε ετσι. Μιλαμε για πολυ αγαπημενο παιχνιδι:flower:

Κοιταχτε τι βρηκα εδω
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=786&pictureid=16153

περισσοτερες πληροφοριες στο ποστ μου εδω
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=212110&postcount=19

Εδω και καποιες συνημμενες απο πληστηριασμους ωστε να δουμε επιτελους πως η GIG/Ελ Γκρεκο εφτιαχναν αυτες τις κουκλες! Στην δευτερη συνημμενη φωτο, γραφει οτι η CuoreCaldo μιλαει και εχει 3 δισκακια μαζι στο πακετο!

El_Greco_Fanatic
25-03-10, 22:05
[QUOTE=Αναστασια;212114]Θυμαστε που λεγαμε οτι η Παταπουφα εγραφε επανω στην ποδιτσα της
Cuore Caldo;;;; Που σημαινει στα ιταλικα Ζεστη Καρδια;
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=786&pictureid=16154
Παιδια αυτην την παταπουφα μου μεχρι και η μανα μου την κρατησε ετσι. Μιλαμε για πολυ αγαπημενο παιχνιδι:flower:

WOWWW είναι πανέμορφη, και αφού γλίτωσε το ταξίδι στον κάτω κόσμο και πολύ τυχερή!!! Να την χαίρεσαι:D

rapunjel
25-03-10, 22:10
El_Greco_Fanatic συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!
Λατρεμένη Αναστασία πολύ γλυκειά η Παταπούφα σου. Η Παταπούφα θυμάμαι δεν μου άρεσε λόγω των μαλλιών της.Τώρα πια τη βρίσκω πάνγλυκη!Σε ευχαριστώ για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες της.

Αναστασια
25-03-10, 22:27
Παιδια την εχω ξαναποσταρει αλλα σε μικρη φωτο! Σας ευχαριστω πολυ:flower:!!! Ακομα θυμαμαι το αρωμα της οταν την εβγαλα απο την συσκευασια τοτε.

Απο οτι καταλαβα οι παταπουφες στο κεφαλι ηταν Ελ Γκρεκο αλλα στα ρουχα ηταν made in italy???? Φοραγαν δηλαδη ιταλικη μοδα????:darkglasses:

boudhas26
29-04-10, 13:17
PWS MPORW NA VRW MIA PATAPOUFA??? HMOUN KSETRELAMENH ME AUTH THN KOUKLITSA!!!

Αναστασια
29-04-10, 21:28
Πεννυ ο Φασουλετος σου ειναι πανεμορφος!!! Και εχει πολυ ομορφα μαλλακια!!!
Καλως ηρθατε BETTY BOOP (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=7441) και boudhas26 (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=7422)!!! :) Φιλη boudhas26 (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=7422) κανε edit στο μυνηματακι σου και ξαναγραφτο μας με ελληνικους χαρακτηρες ομως, γιατι ειναι ενας απο τους κανονισμους του Ρετρομανιαξ ετσι ωστε να ειναι το φορουμ ωραιο και τακτοποιημενο χωρις greeklish. :) Και εγω αργουσα λιγα να μαθω το ελληνικο πληκτρολογιο, αφου χρησιμοποιω ιταλικο, αλλα μετα τα καταφερα!! :D

Για να βρεις Παταπουφα μπορεις να ριξεις μια ματια στο ιντερνετ με λεξεις κλειδι cuore caldo ή σε παλια παιχνιδαδικα. Καλη τυχη!!!

fraoulitsa
19-05-10, 15:54
Καλησπέρα! Τόσον καιρό λέω να ποστάρω τις Παταπούφες μου, αλλά όλο το αναβάλλω... Έχω μία μεσαία μπλε και τρεις μικρούλες, μία με φορμίτσα και δύο με φουστανάκια. :)
Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με κατατοπίσετε σχετικά με το πώς μπορώ να καθαρίσω τη μεγάλη, μιας και είναι γεμάτη σκόνη και φοβάμαι μη τη χαλάσω. Ευχαριστώ!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=759&pictureid=17653

(Αν υπάρχει κάποιος που ενδεχομένως ψάχνει μια μικρή σε μέγεθος μπλε παταπουφίτσα με φουστανάκι, ας μου στείλει ένα πμ να του πω πού μπορεί να βρει.. :))

Αναστασια
06-07-10, 14:36
Πολυ ομορφες οι παταπουφες σου Φραουλιτσα μου!!!:)
Εδω ο φιλος μας ο El_Greco_Fanatic (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=4576) μας εξηγει πως να περιποιηθουμε με τον τελειο τροπο την παταπουφα μας!
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=211770&postcount=50

Οριστε και οι δυο ξαδερφουλες που μου χαρισε ο Μακισιμος και οσες φορες να τον ευχαριστησω δεν θα φτασει!:flower:

Η μπλε ειναι εκεινη η πρωτη μου η παιδικη, ενω η ροζ με την πορτοκαλι ειναι οι δυο νεες φιλεναδιτσες της!
Η ροζ εχει "αληθινα" μαλλια οπως βλεπετε κι οχι "μαλλινα".
Μαζευτηκαν απο τον καλο προστατη των παιχνιδιων Makisimo σε ενα παζαρακι. Τωρα φρεσκαριστηκαν και σιδερωθηκαν!:D

rapunjel
04-08-10, 01:40
Λατρεμένη Αναστασία είναι υπέροχες!Να τις χαίρεσαι!!!:D
Πολύ όμορφες είναι και οι παταπούφες της fraoulitsas!

annanna
20-09-10, 04:07
Παταπούφα με φούξια μαλλιά είχα κι εγώ:heartcloud:
Μου την είχαν αγοράσει μαζί με τις "Φιλεναδίτσες" δώρο για τα γενέθλια μου.
Νομίζω ότι το όνομά της το είχαν δανειστεί από την πρωταγωνίστρια της παιδική σειράς "Πατατούφ", που τότε ήταν πολύ της μόδας.

makisimos
08-11-10, 18:49
Από τα παιχνίδια που είμαι περήφανος που έχω στην συλλογή μου, είναι αυτή η Παταπούφα στο κουτί της..!!! Είναι αρκετά μεγαλούτσικη σε μέγεθος, έχει τα δισκάκια που λέει κάποιες φρασούλες, και το σημαντικότερο....ανοίγοντας το κουτί μυρίζει El Greco όλο το σπίτι...!!!!!!!!! Άλλο παιχνίδι με τόσο χαρακτηριστική μυρωδιά δεν είχε ξαναπέσει στα χέρια μου..!!
Και εννοείται ότι πρόσφατα, κοντά πριν ένα εξάμηνο, έμαθα ότι υπήρχαν παταπούφες σε κουτί..!! Αγνοούσα την ύπαρξη του κουτιού, μιας και δεν την είχε ξαναδεί το μάτι μου πουθενά..!!

Πρόκειται για την "Παταπούφα Μίλα μου"..........

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23313

El_Greco_Fanatic
08-11-10, 20:24
Wow αυτό και αν είναι ανακάλυψη, Υπέροχο κομμάτι μπράβο:dribble:
Βρήκαμε και εμείς μερικές Παταπούφες μικρές και μεγάλες και μαλιστα η μια περπάτα αλλά τίποτα σαν και αυτήν:headbang::clap::eeek::hurrah:

fraoulitsa
08-11-10, 20:42
Πωωω πωωωωω τέλεια είναι!!!!! Τις Παταπούφες με το δισκάκι δεν τις έχω δει ποτέ από κοντά!! Να τη χαίρεσαι!! :) :)
Εl Greco Fanatic... παταπούφα που περπατάει;;;;;Υπάρχει και τέτοια;;;:O:O:O Mα ΠΟΣΑ διαφορετικά μοντέλα είχε βγάλει πια η El Greco? 8)

El_Greco_Fanatic
08-11-10, 20:57
Ναι περπάτα με στράτα αλλά δεν είμαι μεγάλη είναι από τις μικρές:)
Ftaoulitsa το τι είχε βγάλει η El Greco αστό καλύτερα γιατί με πιάνει τρελά:O:O:O:O:O:O:O:O

fraoulitsa
08-11-10, 22:00
Άντε! Κοίτα να δεις τι έχει βγει.. :O Θα ήταν πολύ αν σου ζητούσα να μας τη δείξεις όταν βρεις λίγο χρόνο; Με έχεις βάλει σε περιέργεια... #)

El_Greco_Fanatic
08-11-10, 23:14
Ναι φυσικά και θα την ανέβαζα , αυτή είνα!!
ακόμα δουλεύει μετα απο λάδωσα φυσικά!!! :P
Άλλο ένα από τα παιχνίδια που μας βρήκε η Mytinyworld!!!:happyjump:

Δεν θα πω αλλά ευχαριστώ γιατί θα με βαρεθει:P

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1198&pictureid=23337

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1198&pictureid=23338

Αναστασια
09-11-10, 00:25
Τι υπεροχες Πατατουφες!!!!! Τι τρυφερο προσωπακι και τι ματακια ολο γλυκα που εχουν!!!! Υπεροχες Μακισιμο και El_greco_Fanatic!!! Ειναι τοσο τυχερες που βρεθηκαν στα χερια σας!!!!!! :) :) :)

Χρωσταω φωτο απο Παταπουφο, μετα απο μικρη επεμβαση στο ματακι του!!!

mytinyworld
09-11-10, 00:29
Πωπω ομορφιές!!:heartcloud: Καλά, η μεγάλη στο κουτί της είναι μια γλύκα!! Καταπληκτική ανακάλυψη Makisime! :thumb:
Χα, χα, El Greco Fanatic, όταν την πακετάριζα είδα ότι μάλλον παίρνει μπαταρία, χαμπάρι δεν είχα πάρει! Μπράβο που δούλεψε, χαίρομαι!:D
Να τις χαίρεστε παιδιά!

fraoulitsa
09-11-10, 00:37
Έκτακτη είναι El Greco Fanatic! Τα κοτσιδάκια της είναι όλα τα λεφτά! :P Ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας! :) Nα τη χαίρεσαι!

El_Greco_Fanatic
09-11-10, 02:09
Αναστασια Mytinyworld και fraoulitsa πολλά πολλά thanks για τα καλά σας λόγια:D:D

makisimos
09-11-10, 06:33
Mytiny, Anastasia, ElGreco Fanatic και Fraoylitsa, η Παταπούφα που μιλάει, μίλησε...και μου είπε να σας πω ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...! :D
Είναι όντως πολύ όμορφη και αρωματισμένη, και το ξέρει και το έχει παρει πάνω της και δεν βγαίνει από το κουτί της..!!! Με χίλια ζόρια να την βγάλω μια φωτογραφία και τέλος..!!! :P :D

El Greco Fanatic αυτήν την Παταπούφα στην στράτα την έχει παρει το μάτι μου σε ένα μαγαζάκι αλλά δεν της είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία..!!!! Τώρα που την βλέπω είναι όντως πολύ όμορφη και σίγουρα πρωτότυπη..!!! Να την χαίρεσαι, πρέπει να είναι συλλεκτική, μόνο μια φορά την έχω δει και πουθενά αλλού...!!
Χίλια Μπράβο και στην Mytiny φυσικά που σας τα βρίσκει κα σας τα στέλνει..! :D

fraoulitsa
09-11-10, 13:08
Mytiny, Anastasia, ElGreco Fanatic και Fraoylitsa, η Παταπούφα που μιλάει, μίλησε...και μου είπε να σας πω ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...! :D

Noμίζω πρέπει να τη βάλεις κοντα με τη Λίλι Λέι... Σίγουρα έχουν πολλά να πουν οι δυο τους, ε? :P:P:P:P:P:P

El_Greco_Fanatic
10-11-10, 16:45
El Greco Fanatic αυτήν την Παταπούφα στην στράτα την έχει παρει το μάτι μου σε ένα μαγαζάκι αλλά δεν της είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία..!!!! Τώρα που την βλέπω είναι όντως πολύ όμορφη και σίγουρα πρωτότυπη..!!! Να την χαίρεσαι, πρέπει να είναι συλλεκτική, μόνο μια φορά την έχω δει και πουθενά αλλού...!!
Χίλια Μπράβο και στην Mytiny φυσικά που σας τα βρίσκει κα σας τα στέλνει..! :D

Makisimos αν την είδες σε αυτό το μαγαζί που είχε την φετινή επιγραφή της El Greco τότε είναι η ίδια στα σίγουρα;)
Ας είναι καλά η Mytinyworld που μας έχει βοηθήσει και σώσει με της ανακαλύψεις της :thanx2:
Σήμερα ανακάλυψα και εγώ μια ολοκαίνουργια σαν την δική σου που μίλα με το κουτί της στο ιντερνετ αλλά είναι κάπως ακριβούτσικη μαζί με τα μεταφορικά θα δούμε:wait2:

makisimos
11-11-10, 00:18
Δεν ξέρω αν είναι η ίδια γιατί δνε θυμάμαι και πολύ καλά αν ε'ιχε τα ίδια μαλλιά..!!! Σιγουρα όμως είναι μια διαφορετική...παταπουφα!!

Για την "Παταπούφα Μιλα μου", την είδα κι εγώ και την έχει ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ..!! :(

Αναστασια
17-11-10, 19:36
Ο Παταπουφος που μου χαρισε ο Μακισιμος:flower::thanx2: ειχε ενα μιρκο προβληματακι στο ματακι του το οποιο ειχε καπως μπει προς τα μεσα.

Του ανοιξα το κεφαλι, και του εβγαλα το ματακι το οποιο σταθεροποιησα σε μια θεση. Τωρα δεν ανοιγοκλεινει, μενει παντα ανοιχτο!

Ετσι μπορει να κλεινει το ενα μονο ματι και ολες οι Παραπουφες μου να τρελλαινονται απο την χαρα τους!!!:Dhttp://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6298&stc=1&d=1290015142

Kambia
18-11-10, 00:07
Πάνω κάτω πότε η Παταπούφα άρχισε να ανοιγοκλείνει τα μάτια της? Γιατί αυτή που έχω τα έχει σταθερά ορθάνοιχτα :)

makisimos
22-11-10, 14:41
Πολυ ταχπινικο το έκανες Αναστασία τον παταπουφάκι..!! Κλείνει το μάτι σε ότι του αρέσει πιά..!! :)
Kambia, άγνωστο πότε άρχισαν τα μάτια μα ανοιγοκλείνουν..!! Οι μικρές παταπούφεες σίγουρα δεν ανοιγόκλειναν τα μάτια τους, μόνο μερικές από τις μεγαλούτσικες είχαν αυτό το προνόμιο..!!

El_Greco_Fanatic
23-11-10, 00:43
Ο Παταπουφος που μου χαρισε ο Μακισιμος:flower::thanx2: ειχε ενα μιρκο προβληματακι στο ματακι του το οποιο ειχε καπως μπει προς τα μεσα.

Του ανοιξα το κεφαλι, και του εβγαλα το ματακι το οποιο σταθεροποιησα σε μια θεση. Τωρα δεν ανοιγοκλεινει, μενει παντα ανοιχτο!

Ετσι μπορει να κλεινει το ενα μονο ματι και ολες οι Παραπουφες μου να τρελλαινονται απο την χαρα τους!!!:Dhttp://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6298&stc=1&d=1290015142

Αναστασια ο Παταπούφης σου είναι φάτσα πολύ όμορφο κουκλί;)

[quote=makisimos;261961]Πολυ ταχπινικο το έκανες Αναστασία τον παταπουφάκι..!! Κλείνει το μάτι σε ότι του αρέσει πιά..!! :)
Kambia, άγνωστο πότε άρχισαν τα μάτια μα ανοιγοκλείνουν..!! Οι μικρές παταπούφεες σίγουρα δεν ανοιγόκλειναν τα μάτια τους, μόνο μερικές από τις μεγαλούτσικες είχαν αυτό το προνόμιο..!!

[/I]Πάντως στο θέμα για τα μάτια που κλείνουν στης Παταπούφες μετά από ψάξιμο γενικά αυτές τις μέρες, τελικά απ ότι φαίνετε μόνο ο μεγάλως Παταπούφης είχε αυτό το προνόμιο…:O:xm:

Αναστασια
23-11-10, 11:34
Πάντως στο θέμα για τα μάτια που κλείνουν στης Παταπούφες μετά από ψάξιμο γενικά αυτές τις μέρες, τελικά απ ότι φαίνετε μόνο ο μεγάλως Παταπούφης είχε αυτό το προνόμιο…:O:xm:

Ετσι ειναι El_Greco_Fanatic, ή ειναι και ο Παταπουφος ή δεν ειναι.
Αυτος μονο θα κλεινει το ματι στα κοριτσια:D Οχι για να μην παραπονιουνται μετα και οι Παταπουφες οτι δεν υπαρχουν πια οι ανδρες που υπηρχαν καποτε κτλ κτλ. Και το ματι του θα κλεισει, και θα πει και καμια κουβεντα παραπανω στον Φασουλετο. Ειναι ο σωστος ο ανδρας ο βαρυς.
:darkglasses:

makisimos
23-11-10, 19:30
Abbey, Αναστασία και El GrecoFanatic χαίρομαι που σας άρεσαν οι Φασουλέτοι..!!!!
Αναστασία μου άμα φτιάξω καμιά ρετρό-φασουλάδα θα σε καλέσω..!! ;)

Προσφάτως βρήκα 5 μικρά παταπουφάκια ολοκαίνουργια αλλά πανβρώμικα-καθαριστηριο θα πάνε εγώ δεν τα αγγίζω- από τα οποία μου έκανε εντύπωση το ένα το οποίο φορούσε φορμίτσα και το οποίο δεν το είχα ξαναματαδεί ποτέ μου..!!!
Είναι η μεσαία στην πρώτη σειρά...!!!
Και εννοείται ότι πλέον έχει γίνει το αγαπημέενο της οικογένειας Παταπούφων..!!
Επίσης στην πρώτη σειρα το τελευταίο παταπουφάκι δεξιά, γράφει στην ποδιά του, Παταπούφα στα Ελληνικά, κάτι που προσωπικά δεν είχε τύχει ποτέ να συναντήσω όσο καιρό ψάχνω..!! Συνήθως τα έγραφε η Ελ Γκρεκο με λατινικούς χαρακτήρες, λόγω εξαγωγών...!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23945

Επίσης βρήκα μια στο μεσαίο μέγεθος σε χρώμα μωβ, η οποία είχε και αυτό το κοσμηματάκι της Ελ Γκρεκο με την αλυσιδίτσα και για πρώτη φορά βρήκα αυτό το ταμπελάκι με την μπλε παταπουφα, διότι είχαμε δει να έχουν ολα τα άλλα ταμπελάκια την φούξια παταπούφα..!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1326&pictureid=23944

makisimos
23-11-10, 20:55
Μήπως να ανοίξουμε θρεντ ΦΑΣΟΥΛΕΤΟΙ VS ΦΑΣΟΛΕΣ ?? χεχεχεχεχεχεχ
Όχι μωρέ, μην ανοίξουμε ενδοοικογενειακή διαμάχη..!! :D

krios
23-11-10, 21:11
Χαχαχαχαχα Makisime καλό! Φασουλετάκι έπρεπε να το λένε. Εκλάπη το όνομα. Εκλάπη το σώμα. Ο Φασόλας τα σπάει! Νικάει! Γελάει! Η σύγκριση είναι περιττή... Αλλά δε μπορώ να πω πως ο Φασουλέτος δεν είναι ωραίος! Θα ήμουν άδικη. Πολύ! :)

abbey
23-11-10, 21:37
Ορίστε και δύο παταφούφες από μένα!!!! Η μεγάλη μου αρέσει ιδιαίτερα καθώς δεν έχω συναντήσει πάλι παταπούφα με τόσο ωραίο φορεματάκι!!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=23948

Kambia
24-11-10, 16:07
:cry: Η δικιά μου Παταπούφα είχε ένα ατύχημα! Της έβγαλε το χέρι της η κόρη μου!!! (Ω ναι στα χνάρια μου βαδίζει αυτό το παιδί :P)
Καμιά ιδέα τι να κάνω? Να το ράψω λέτε?

mytinyworld
24-11-10, 17:30
χι, χι, χι!! ποιά παταπούφα είναι? η μικρή έχει χέρια κολλητά μέσα στο βαμβάκι και αν βάλεις προσεκτικά κόλλα χωρίς να λερωθεί το ύφασμα, θα κολλήσει 100%. Και στη δική μου έτσι κόλλησα τα χεράκια της!;)
Ωχ, τώρα που βλέπω τον παταπούφο μας, έχει το ένα του μάτι μονίμως κλειστό!! :O Αναστασία μου, το ίδιο πρόβλημα είχε και ο δικός σου?
Χε, χε, κλείνει το μάτι στην παταπουφίτσα μου!:D
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=603&pictureid=11234

Kambia
24-11-10, 17:36
Δεν είναι η μικρή αλλά η μεγάλη και μέσα έχει αφρολέξ!!!! Αλλά θα το προσπαθήσω με κόλλα. Eυχαριστώ mytinyworld :D

Αναστασια
24-11-10, 19:33
Kambia μου καλη επιτυχια με την παταπουφο/επισκευη!

Ωχ, τώρα που βλέπω τον παταπούφο μας, έχει το ένα του μάτι μονίμως κλειστό!! :O Αναστασία μου, το ίδιο πρόβλημα είχε και ο δικός σου?
Χε, χε, κλείνει το μάτι στην παταπουφίτσα μου!:D

mytinyworld μου ο παταπουφος μου ειχε το ματακι του βυθισμενο προς τα μεσα και γενικα επεπλεε λιγο στην εσοχη. Το ξεμονταρισα τελειως και το σταθεροποιησα. Πιστευω πως ο δικος σας εχει πιο απλο προβλημα. Δεν χρειαζεται τετοια διαδικασια! Μονο που δεν εχω ιδεα πως διορθωνεται.#)

Οι παταπουφες της abbey (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=7966) ειναι σκετη γλυκα!!! :) Τελεια χρωματα!

El_Greco_Fanatic
25-11-10, 05:45
Δεν είναι η μικρή αλλά η μεγάλη και μέσα έχει αφρολέξ!!!! Αλλά θα το προσπαθήσω με κόλλα. Eυχαριστώ mytinyworld :D

Kambia αν θέλεις ακoλούθησε ακριβώς αυτό που βλέπεις και το πρόβλημα λύνεται εύκολα

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1340&pictureid=24012

1 Πήρα μια γυριστή βελόνα και την έκοψα, πέρασα τον σπάγκο
2 Από την μεριά που έβαλες τον σπάγκο βάζεις την βελόνα στο ύφασμα που αν προσέξεις καλά θα δεις ότι έχει διπλό ύφασμα ραμμένο εκεί ώστε να περάσει η βελόνα από μέσα κάτι σαν τούνελ (αυτό και αν είναι άσχετο:O)
3 Εφόσον περάσει ο σπάγκος βάζεις το χέρι και μετά το δένεις σφιχτά και είσαι οκ#)
Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμες η πληροφορίες και να σε πρόλαβα να μην χρησιμοποιήσεις κόλλα:cry:

mytinyworld
25-11-10, 09:33
Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμες η πληροφορίες και να σε πρόλαβα να μην χρησιμοποιήσεις κόλα:cry:

Ωωωω, sorry παιδιά, αυτή η παταπούφα με το αφρολέξ έχει τελείως διαφορετικά χέρια από την μικρή:O, δεν νομίζω ότι μπορούν να κολλήσουν με κόλλα.. Kambia, ελπίζω να σε πρόλαβε ο el greco fanatic και να μην έχω τύψεις μια ζωή για την παταπούφα σου! #):cry:

Kambia
25-11-10, 15:55
Ολα καλά mytinyworld με πρόλαβε ο El_Greco_Fanatic με το κατατοπιστικότατο tutorial του.
Χίλια ευχαριστώ El_Greco_Fanatic. Σύντομα θα σας βάλω φωτογραφίες από την "εγχείρηση"

mytinyworld
25-11-10, 16:54
Ουφ!!! :sweat:Ησύχασα! Περιμένουμε φωτο. Καλή επιτυχία!:)

makisimos
25-11-10, 17:51
Μιας και όλοι είστε σε διαδικασία να φτιάξετε κι από κάτι, αποφάσησα κι εγώ να φτιάξω μια μικρή παταπούφα που είχε ξεκολήσει το πλαστικό χέρι..!!! Αλλά μάλον είναι σαν την πρώτη περίπτωση που λέει η ΜΥΤΙΝΥ, διοτι δεν έχει υποδοχή για να βάλω σπάγγο..!! Μαλλον θέλει απλή κόλλα..!

El_Greco_Fanatic
26-11-10, 04:04
Makisimos μην χρησιμοποιήσεις απλή κόλλα γιατί ξεραίνετε και κάποια στιγμή ξεκόλλα και άντε πάλι από την αρχή..να το κολλήσεις με βενζίνο-κόλλα, την περνάς γύρο από το χεράκι και μετά σιγά σιγά πιέζεις μέχρι να κολλήσει το έχω δοκιμάσει ,σίγουρα γίνετε σωστή δουλεία έτσι:)

Domenica
26-11-10, 13:12
Μια φιλη μου που μετακομισε προσφατα βρηκε μια σε αθλια κατασταση στην αποθηκη ειπε πως θα μου την δωσει. Εγω σκοπευω να την πλυνω και να την βγαλω φωτο. Αν τελικα την ξαναβρω την χαριζω ευχαριστως.

El_Greco_Fanatic
29-11-10, 21:01
Να και η μικρή μας οικογένεια από παταπουφες προς το παρών κανένα boy αλλά σιγά σιγά θα έρθουν και αυτά ..αλώστε είμαστε νέοι στην παταπουφο οικογένεια;)
Τώρα ,από τον σπίρτοτυχερούλη πώς βρεθήκαμε να μαζεύουμε τα πάντα αυτό είναι long story :P
Ένα μεγάλο ευχαριστώ πηγαίνει στην mytiny που για πολλοστή φορά μας έχει βρει θησαυρούς όπως αυτή την μεγάλη patapoufa που είναι και αγαπημένη της κόρης μας :thanx2:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1198&pictureid=24111

fraoulitsa
29-11-10, 22:36
Έκτακτες, El Greco Fanatic, να τις χαίρεστε! :) :) :) Καλά κάνετε και μαζεύετε τα πάντα, σώζετε πολλά παιχνίδια και σας αξίζουν συγχαρητήρια! :)
Βλέποντας τη μεγάλη Παταπούφα... θέλω να ρωτήσω... Πόσα μεγέθη Παταπούφας έχουμε; 3; Μικρή-μεσαία και μεγάλη; Υπάρχει κάποιο ενδιάμεσο; Ρωτάω γιατί έχω μια φωτογραφία με την παιδική μου Παταπούφα (ποιος ξέρει πού τη σκόρπισα...) λίγο μετά τη βάφτισή μου και η Παταπούφα είναι σχεδόν όση κι εγώ... Είναι ίση με τη μεγάλη του El Greco Fanatic ή μεγαλύτερη, άραγε;

Αναστασια
29-11-10, 22:49
Να και η μικρή μας οικογένεια από παταπουφες προς το παρών κανένα boy αλλά σιγά σιγά θα έρθουν και αυτά ..αλώστε είμαστε νέοι στην παταπουφο οικογένεια;)
Τώρα ,από τον σπίρτοτυχερούλη πώς βρεθήκαμε να μαζεύουμε τα πάντα αυτό είναι long story :P

Ποσο γελασα!!!!!!:D:D:D:D:D

Ειναι απλα Πανεμορφες!!!!!:flower::flower::flower::flower:

makisimos
30-11-10, 01:18
Αυτή η μεγάλη παταπούφα με τα σγουρά μαλλιά είναι όλα τα λεφτά..!!! Μπράβο στην ΜΥΤΙΝΥ που σας την χάρισε..!! :D Πολύ σπάνια πρέπει να ειναι και η μικρή ροζ με τα σγουρά μαλλάκια γιατί και το ρούχο δεν ειναι από τα συνηθησμένα όπως τα άλλα αλλά και μικρή σε μέγεθος με σγουρά μαλλιά δεν έχω ξαναδεί..!! :D

El_Greco_Fanatic
30-11-10, 01:20
Fraoulitsa και Αναστασία σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια:):)

Από ότι μαθαίνουμε και εμείς από εδώ η παταπουφες κυκλοφορούσαν σε 3 μεγέθη η μεγαλύτερη είναι σαν και αυτήν που βλέπουμε εδώ αλλά όπως έχω αναφέρει και στο παρελθών με την El Greco ποτέ δεν γνωρίζεις τι σου επιφυλάσσει το αύριο8)

Makisimos σε ευχαριστούμαι!!!
Για την mytiny τι να πω δεν έχω λόγια#)
Η παταπουφες με σγουρά μαλλιά είναι αδυναμία της οικογένειας τελικά
Εχουμε στρέψει το βλέμμα μας προς αυτές πλέων!!!! Και ιδικά αυτές με την συσκευασία είναι πολύ σπάνιες στα σίγουρα#)

donkix2000
14-12-10, 20:51
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας φωτογραφίες απο μία πανέμορφη κούκλα της οποίας το κουτί μου έχει πολύ αρέσει...:)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24540
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24539
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24538
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24537
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24536
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24535
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1381&pictureid=24534
Είναι μία Πατατούφα που μιλάει ή μάλλον θα έπρεπε να μιλάει γιατί δυστυχώς κάποιος που θέλησε να την δουλέψει αρκετά χρονάκια πρίν,ξέχασε την μπαταρία μέσα με αποτέλεσμα να "ξεράσει" και να καταστρέψει τον μηχανισμό(υποθέτω γιατί δν την δοκίμασα)
Ελπίζω να αρέσει και σε εσάς :)

donkix2000
14-12-10, 21:04
Δέν ξέρω αν φαίνεται απο τις φωτογραφίες,αλλά η Παταπούφα αυτή....είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!
:)

makisimos
14-12-10, 21:14
Ναι σιγα μην σκας, και η δική μου, που ήταν σφραγισμένη και χωρίς μπαταρίες στον μηχανισμό, δεν λαλάει, οπότεε..!!! :(
Πο ποοοο DONKIX με έβαλες σε σκέψεις τώρα..!!! Τι εννοείς τεράστια????? Μήπως θα σου είναι εύκολο να μας πεις το μέγεθος, γιατι έχω κι εγω μια σε τετοιο κουτί αλλά είχα την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε σε one size..!
Θα μου πεις βέβαια πως να τσεκάρουμε το μέγεθος..!! Μήπως μα καμιά μεζουρίτσα??? :D

ΥΓ Πο πο ξαναδιαβασα το ποστ μου και μου φάνηκε πολύ kinky..!! :D :P

donkix2000
14-12-10, 21:22
Κάτι παραπάνω απο μισό μέτρο...52 εκ....το κουτί.

makisimos
14-12-10, 21:35
Donkix την έχεις πιο μεγάλη..!! :D Η δική μου είναι 43 εκατοστά..!! :(

donkix2000
14-12-10, 21:37
θα μας κόψουν..χα χα!:)

Artemis
09-02-11, 13:00
Με βαση τις πληροφοριες του Makisimou στη σελιδα 2 οτι στην Ιταλια η el greco εφερνε και το λογοτυπο siso κοιταξτε τη βρηκα! Ειναι η sindy μπαλαρινα pedigree αλλα ειναι απομιμηση el greco λοιπον και αυτο? http://cgi.ebay.it/ALTE-PUPPE-BALLERINA-ROSA-SISO-70ER-JAHRE-OVP-RAR-/250769542171?pt=Antikspielzeug&hash=item3a63078c1b

fraoulitsa
09-02-11, 13:19
Kαλημέρα! Artemis μου, η Siso είναι γερμανική εταιρεία με την οποία συνεργαζόταν η Εl Greco, όχι ιταλική. Η ιταλική εταιρεία με την οποία συνεργαζόταν η Εl Greco ηταν η Gig. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από τη δική μου ας το πούμε έρευνα σχετικά είναι ότι οι εταιρείες αυτές δεν ήταν σαν αντιπρόσωποι της El Greco έξω (ή για να το θέσω πιο απλά: η El Greco στην ΙΤαλία λεγόταν Gig, στην Γερμανία Siso κλπ), αλλά απλά συνεργάζονταν σε κάποια παιχνίδια, όπως οι Σπιρτούληδες, οι Τυχερούληδες, οι Παταπούφες και πάει λέγοντας. Για παράδειγμα, η ιταλική Gig έβγαζε εκτός των άλλων και Pin y Pon, παιχνίδι που εδώ κυκλοφορούσε από τη Lyra... Και, για να απαντήσω και σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν πιστεύω πως έχει κάποια σχέση η El Greco με την κούκλα που μας δείχνεις, μιας και δεν υπάρχει πουθενά επάνω στο κουτί το σχετικό λογότυπο, αλλά θα πρέπει να είναι αποκλειστικά δημιούργημα της Siso. :)

nikoleta
20-02-11, 22:20

Aυτή την παταπούφα είχα κι εγώ, αχ πόσο συγκινήθηκα.

kornizoliza
04-05-11, 16:03
Εψαξα αλλα δεν βρηκα αυτο το κουκλακι αναμεσα στα παιχνιδια του φορουμ. Ηταν το αγαπημενο μου. Ειχα μια τεραααστια μπλε και γαλαζια πατατουφα και ηταν σιγουρα η πιο αγαπημενη απο ολα ολα ολα τα παιχνιδια μου. Την αγαπουσα τοσο που την επαιρνα μαζι μου στο δημοτικο. και σκεφτειτε οτι ηταν πιο μεγαλη απο μενα. Τωρα πια γυρευε που να υπαρχουν. Θυμαμαι οτι ο πατερας μου τις πεταξε μετα απο καποια χρονια γιατι απο την χρηση τους , εφευγαν τα μαλλιά της τα οποία ήταν από μαλλί πλεξίματος πουλόβερ η κατι τετοιο δηλαδη. Οταν τις αναζητησα μου ειπε οτι θα μου επαιρνε καινουργια αλλα ποτε δεν το εκανε κι ετσι απο δυο πατατουφες που ειχα, ξεμεινα εντελως απο αυτες.:(:(:(
Επισης μου ερχεται αναμνηση οτι στις διαφημισεις της πατατουφας στην ΕΡΤ τις διαφημιζε μεσα σε ενα σχολειο που το καθε παιδι ειχε και απο μια. Προφανως γι αυτο την κουβαλουσα στο σχολειο μου.

Δρ.Χού
04-05-11, 17:36
Αυτές δεν είναι που μιλούσαν;
Είχε έναν μηχανισμό αλά πικάπ μ' ένα μικρό πλαστικό δισκάκι μέσα.
Η μικρή μου αδελφή είχε την γαλάζια.
Γι' αυτό το ξέρω...
Όχι ότι έπαιζα κι εγώ μαζί της...
Που και που δηλαδή όταν με πίεζε...

Ωχ καρφώθηκα πάλι.

imperium
04-05-11, 20:22
βρηκα μια φωτο

32170

Aardvark
04-05-11, 20:25
Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο Παταπουφα και Πατατουφα αλλα υπαρχει ηδη το Παταπούφα (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9801-Παταπούφα&highlight=%F0%E1%F4%E1%F0%EF%F5%F6%E1) .

imperium
04-05-11, 20:28
το ιδιο ειναι
να μεταφερθει καλυτερα το θεμα

argy
14-06-11, 17:58
Να και οι δικιες μας παταπουφες!! :D
Αληθεια υπαρχει κοκκινη παταπουφα δεν εχω προσεξει?!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33269&d=1308066427

guitarmaniac
19-06-11, 23:33
παιδια καλησπερα σε ολους!!!παροτι εχω κανει καιρο τον λογαριασμο μου ειναι κανας μηνας που μπαινω καθημερινα στη ρετροσελιδα παρακολουθω,αλλα σα φυσικη συνεχεια ηταν να μου ξυπησουν μνημες-σε ασχημο σημειο-και ν αρχισω να ψαχνω τα παιχνιδια που πλεον δεν εχω-αρε μανα!αρε γιαγια!-τεσπα...

σ ενα παλαιοπωλειο βρηκα μια παταπουφα μεγαλη, χωρις κουτι, με κιτρινα μαλλια, σε αρκετη καλη κατασταση.ο τυπος μου τη δινει με αρχικη τα 150 ευρω.
και η ερωτηση ειναι καλη τιμη η μπορω να βρω κατι καλυτερο????

makisimos
19-06-11, 23:39
χαχα...αυτος στο μοναστηράκι λες?? Ειναι απατεωνας..!! Βαράει τρελλές τιμές..!! Εννοείται πως δεν αξίζει τόσο..!!

guitarmaniac
19-06-11, 23:47
ωπα!!!!δε περιμενα τοσο γρηγορη απαντηση!
εκτος αυτου εισαι και μαντης!αλλη περιπτωση για παταπουφα?
θελω να κανω δωρο στην αδερφη μου,εγω για να πω την αληθεια δε τη πολυ προλαβα,αλλα εκεινη ειχε και την εδωσαν δε αλλον....(ποιος να ταν αραγε???)

caprice
20-06-11, 01:37
Η λαχτάρα όλων μας για τα παιχνίδια που είχαμε και δεν έχουμε πια είναι κατανοητή και απολύτως σεβαστή. Όμως θα (σας) παρακαλούσα περαιτέρω συνεννοήσεις να γίνουν με ανταλλαγή πμ.

Shattered
02-07-11, 12:09
Η αλήθεια είναι ότι τόσες μέρες εδω μέσα, είχα αρχίσει να νιώθω πολύ μειονεκτηκά. Διάβαζα συνέχεια για αυτά τα παλιά αγαπημένα παιχνίδια, τα οποία είχα κάποτε αλλά δεν φύλαξα, και απογοητευόμουν. Τόσες μέρες μετά, νιώθω περήφανος που μπορώ να παρουσιάσω και εγώ επιτέλους ένα σπάνιο εύρημα.

34122

Δεν είναι κουκλί;;; :)

Lne
02-07-11, 12:51
τι μουριτσα παραπονεμενη?!?!?!? με γεια σου!!

EL GRECO
02-07-11, 13:38
Shattered να το χαίρεσαι είναι πολύ γλυκό.

Shattered
02-07-11, 13:47
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

geotsi
02-07-11, 14:24
Aσχετο.... Εγω γιατι την ελεγα μικρος (και ακομα την λεω) ΠαταΤουφα ? ... :xm:

Αναστασια
07-07-11, 20:32
Αυτές δεν είναι που μιλούσαν;
Είχε έναν μηχανισμό αλά πικάπ μ' ένα μικρό πλαστικό δισκάκι μέσα.
Η μικρή μου αδελφή είχε την γαλάζια.
Γι' αυτό το ξέρω...
Όχι ότι έπαιζα κι εγώ μαζί της...
Που και που δηλαδή όταν με πίεζε...

Ωχ καρφώθηκα πάλι.

ποσο γελασα!!!!! :D :D :D

Παντως ειναι πολυ τρυφερο να βλεπεις 2 αδερφακια να παιζουν με μια αγαπημενη παταπουφα!

Shattered ο Παταπουφος σου ειναι μοναδικος κουκλος!!! Με γεια και με το καλο να σωσεις και αλλα απο τα παχνιδια μας!!!

Aggalitsas
18-07-11, 23:08
Πολύ ωραίες οι Παταπούφες σας! Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε εκείνη με τα ροζ και η άλλη με τα λευκά μαλλάκια!
Εννοείται ότι από το φόρουμ ενημερώθηκα για τη σωστή ονομασία - Πατατούφα την έλεγα τόσα χρόνια!!
Μου έφεραν δώρο κάποτε μια τέτοια κούκλα και μου είχε φανεί συμπαθητική. Όταν όμως είδα πως η φίλη μου είχε την παταπούφα που μιλούσε άρχισα να κοιτάζω τη δικιά μου σαν παρακατιανή, ένιωθα πως με είχαν εξαπατήσει δωρίζοντας μου την απλή έκδοση! Προσπαθούσα να παρηγορηθώ σκεπτόμενη πως η δικιά μου είχε ωραία ξανθά μαλλια!! Τώρα που την ξανακοιτάζω, οφείλω να παραδεχτώ πως την αδίκησα! Είναι πραγματικό κουκλί!
Σας την παρουσιαζω!!
34805

Αναστασια
19-07-11, 14:40
Ειναι τρισχαριτωμενη Aggalitsa!!!! Και η δικια μου παταπουφα ηταν μούγκα αλλα εγω τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχαν και οι ομιλουσες, οποτε για μενα ηταν, και ειναι, κατι περισσοτερο απο μοναδικη!!!

Aggalitsas
19-07-11, 15:51
Σ'ευχαριστώ πολύ, Αναστασία, για τα καλά σου λόγια!
Διάβαζα το μήνυμα σου και καμάρωνα σα γύφτικο σκερπάνι!:D:D
Λες και παινεύουν το παιδί μου!!!
Όσο για το ότι η παταπούφα σου είναι μοναδική ένα έχω να σου πω:Είμαι σίγουρη!
Για τον καθένα τα παιδικά παιχνίδια κουβαλούν, μια ιστορία και πολλές πολλές αναμνήσεις κι αυτό τα κάνει μοναδικά, γι'αυτό πρέπει να φυλάσσονται με αγάπη!
Η δικιά σου κουκλίτσα βέβαια είναι πιο τυχερή από άλλες, γιατί θα μείνει για πάντα νέα!! Βλέπεις δεν έχει μια απλή μαμά, πλαστικό χειρουργό έχει!!;)

Αναστασια
19-07-11, 18:05
Σ'ευχαριστώ πολύ, Αναστασία, για τα καλά σου λόγια!
Διάβαζα το μήνυμα σου και καμάρωνα σα γύφτικο σκερπάνι!:D:D
Λες και παινεύουν το παιδί μου!!!
Όσο για το ότι η παταπούφα σου είναι μοναδική ένα έχω να σου πω:Είμαι σίγουρη!
Για τον καθένα τα παιδικά παιχνίδια κουβαλούν, μια ιστορία και πολλές πολλές αναμνήσεις κι αυτό τα κάνει μοναδικά, γι'αυτό πρέπει να φυλάσσονται με αγάπη!
Η δικιά σου κουκλίτσα βέβαια είναι πιο τυχερή από άλλες, γιατί θα μείνει για πάντα νέα!! Βλέπεις δεν έχει μια απλή μαμά, πλαστικό χειρουργό έχει!!;)

πω πω γελιο!!!! :D :D :D

Παντως Aggalitsa μου, εδω στο ρετρομανιαξ προσπαθουμε να μαζεψουμε πληροφοριες και τουτοριαλ ωστε να εκπαιδευσουμε και αλλους νεους πλαστικους κουκλοχειρουργους και να σωσουμε οσα πιο πολλα παιχνιδια μπορουμε!!! Αν και η παταπουφα ηταν τελικα ενα απο τα πιο ανθεκτικα κουκλια που κυκλοφορησανε. Δυσκολα θα την δεις κουρεμενη ή κομμενη. Το πολυ πολυ να της ξεκολλησει κανα κεφαλι ή να χασει το ρουχαλακι της. Αυτη που τα περασε τα περισσοτερα παθη ηταν η δολια η μπιμπιμπο, και η μπαρμπι...

Ενω η παταπουφιτσα, σεμνη και αθωα, συνηθως την γλυτωνε! :D

Aggalitsas
19-07-11, 23:26
Πράγματι, η παταπούφα δεν είναι από τα χιλιοβασανισμένα παιχνίδια!!!
Όσο για την κουκλοχειρουργική, εύχομαι να μαθητεύσω με επιτυχία, γιατί έχω κάτι barbie κατσιασμένες (όλο κομμωτήριο και για μπάνιο τις πήγαινα, κόντεψα να τις μαδήσω!), ένα πόνυ χωρίς ουρά, μια μεγάλη κούκλα χωρίς βλέφαρο και που ξέρεις...όλο και κατι άλλο μπορεί να βρεθεί, που να απαιτεί επέμβαση!!:D

spirtoulis
22-07-11, 19:58
Οι δικές μου παταπούφες , είναι μικρές σε μέγεθος και στην ποδιά τους γράφουν patapouf, οι τρεις έχουν και την καρφιτσούλα της el greco. Η μία έχει και την συσκευσία της που γράφει Μεμέλα. Οι τρεις έχουν πλαστικό μαλλί και η άλλη χοντρά νήματα.

Aggalitsas
23-07-11, 06:15
Spirtouli, οι παταπούφες σου είναι τέλειες!! Πραγματικά κουκλάκια!!! Έχουν πολύ ωραίους συνδυασμούς χρωμάτων (μαλλί-φόρεμα)!
Να τις χαίρεσαι!:)
Η Μεμέλα ποιά είναι?

spirtoulis
23-07-11, 14:12
Η Μεμέλα είναι αυτή με τα ροζ μαλλιά, δίπλα στην ξανθή.

EL GRECO
23-07-11, 16:15
Aggalitsa,spirtouli οι παταπούφες σας είναι πάρα πολύ γλυκές και όμορφες.Να τις χαιρεστε!:)

makisimos
09-09-11, 15:21
Πολύ κοντα στο σπιτι μου υπαρχει ενα μαγαζακι το οποιο ηταν η αρχη της συλλογης μου..!! Εκει βρηκα πολα παιχνιδια..!! Στην πορεια , μη γνωριζοντας το ειπα σε πολλα ατομα με αποτελεσμα εν μια νυκτι ηρθαν και το σηκωσαν κυριολεκτικά.!! Απο τοτε δνε ξαναβρηκα σχεδόν τίποτα σε εκεινο το μαγαζακι..!! Μεχρι χθες που περασα απ έξω και με φωναξε η η καταστηματαρχης και μου ειπε οτι στην αποθηκη της βρηκε 5 τελευταια παιχνιδια Ελ Γκρεκο..!! Αναμεσα σε αυτα ηταν και μια πολυ περίεργη αταπούφα, που ειχε πλαστικα χερια και ποδια, πολύ περίεργο ρουχαλάκι και ροζ σγουρά μαλλιά..!!Το κυριότερο..!!! Μυρίζει El Greco στο φουλλλλ...!!! :P

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=36334&d=1315573583

Aggalitsas
09-09-11, 15:54
Με γεια σου makisimako!!! Τέλεια η καραμελένια παταπούφα!

spirtoulis
09-09-11, 19:03
Κάτι παταπούφηδες με μάλλινα ρούχα είναι από την δεκαετία του 70?

makisimos
09-09-11, 19:44
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια..!!! Σπιρτουλη δεν μπορω να εκτιμησω ποσο παλια ειναι η παταπουφα..!! Πιστευω προσωπικά οτι δεν ειναι παιδι του 80...!! Απλα διαφημιστηκε το 80 με τοσοα άλλα..!! Αυτο μπορει να μας το λυσει μονο αν καποιος θυμαται να ειχε παταπουφα το 197καατι..!!!

Dr. SLUMP
11-09-11, 00:17
Μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το original παιχνίδι στο οποίο βασίστηκε το "brand" Παταπούφα; Συνήθως επρόκειτο για Ιταλικά παιχνίδια της Gig.

makisimos
26-12-11, 20:33
Οι παταπούφες κάνουν ένα μεγάλο come back , μιας και δύο παταπούφες μεγάλου μεγέθους αποφάσισαν να φωτογραφηθουν και να ποζάρουν μέσα στα Χριστούγεννα..!!

Ανάμεσά τους και ο παταπούφης (το διαφημιστικό της El Greco έλεγε ότι "ο παταπούφης δεν λείπει απ την παρέα..") καθως και μια μικρη παταπούφα για να φανει η διαφορά μεγέθους..!!! ;) Αγαπημένο και κλασικό παιχνίδι El Greco..!!:flower:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42646&d=1324924097

katerinak
26-12-11, 21:18
πολυ ομορφη η οικογενεια με τους παταπουφους σου μακισιμε!!!να τη χαιρεσαι και σ ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες μαζι μας !!!!

zouzou
26-12-11, 23:28
Τον έχω αυτόν τον Παταπούφη!!! Η μύτη του είναι λίγο πιο ροζ όμως.. και μια μικρή κίτρινη Παταπούφα! Σ' ευχαριστούμε για τη γλυκειά φωτογραφία!

makisimos
28-12-11, 13:00
Το μόνο που με ξενέρωσε με τις μεγάλες παταπύφες ειναι ότι τα μάτια τους ειναι ζωγραφιστά , κι όχι αυτα τα "γυάλινα" μπλέ μάτια που έβαζε η El Greco σε όλες τις κουκλες της..!! Ακόμη και στις πιο μικρές παταπούφες..!! Κι αναρωτιέμαι για ποιιον λόγο το έκανε αυτό..!! Αποκλείεται η εξήγηση τύπου να μην είχε μάτια σε αυτο το μέγεθος, διότι ο παταπούφης που ειναι του ίδιου ακριβώς μεγέθους, έχει αυτα τα υπέροχα μπλε γυάλινα μάτια..!! Εδω νομίζω η αγαπημένη εταιρία έκανε μεγάλο ατόπημα..!! :(

Tώρα, σας παρουσιάζω ένα παταφουιδές, όπως τα λέω εγώ...!! Διότι ειναι εμφανές το γεγονός οτι είναι κλώνος της παταπούφας,,,από μια Ελληνική εταιρία, την "Doly Toys", την οποία δεν την ΄έχω ξανακούσει και ξαναδει εδω μέσα..!!
Ιδού λοιπόν...!!!
42883

katerinak
28-12-11, 13:25
μακισιμε ειναι παραξενο αυτο το παταφουιδες,ομορφο ειναι αλλα σε καμμια περιπτωση δε συγκρινεται με τους παταπουφηδες της ελ γκρεκο :)

Αναστασια
02-01-12, 00:33
Μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το original παιχνίδι στο οποίο βασίστηκε το "brand" Παταπούφα; Συνήθως επρόκειτο για Ιταλικά παιχνίδια της Gig.

Dr_slump ειχαμε ανακαλυψει εδω οτι η ιταλικη GIG κυκλοφορησε την πατατουφα με το ονομα Cuore Caldo.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12907-%C9%F4%E1%EB%E9%EA%DD%F2-%E4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%F3%F4%E1-%EA%FC%EC%E9%EA-Mickey-Mouse&p=212110&viewfull=1#post212110

(Το ιδιο ονομα χρησιμοποιηθηκε και για την Happy happy sister, και πιο συγκεκριμενα ονομαζοταν Cuore Caldo Chiave d'oro. Αν συγκρινετε το μουτρακι της Παταπούφας και της Happy happy sister θα δειτε οτι μοιαζουνε, αλλαζει μονο το μεγεθος και το μαλλι. Εχω ξεκινησει ενα ψαξιμο για το συγκεκριμενο θεμα, τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν ταυτοχρονα σε Ιταλια και Ελλαδα και οταν βρω περισσοτερες πληροφοριες θα σας τις ποσταρω!)

makisimos
02-02-12, 20:05
Οι μεγάλες παταπούφες έβγαιναν σε αυτα τα χαρτινα κουτιά από την El greco ..!! Εδω φωτογραφιζω την ροζ πατατούφα, αν και την έχουμε ξαναδεί, απλά για να δειτε πως ήταν στο κουτί τους..!!
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=45602&d=1328205790

katerinak
02-02-12, 22:02
υπεροχη η παταπουφα σου μακισιμε!!!!!!να τη χαιρεσαι!!!!!!:thanx2::thanx2::thanx2: για τη φωτογραφια
για να πω την αληθεια φανταζομουν το κουτι καπως αλλιως

Dr. SLUMP
02-02-12, 23:09
Από όσο τις θυμάμαι μικρός, οι Παταπούφες ήταν χωρίς κουτί για εξοικονόμηση χώρου στα ράφια.

ΜΕΛΙΣΣΑ
15-02-12, 23:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΝ ΠΑΤΑΠΟΥΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ-ΠΑΤΑΠΟΥΦΑ!!! ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ!!! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ;;;;;;;

Kambia
16-02-12, 01:04
Καλώς ήρθες Mέλισσα.
Παταπούφα θα βρείς ή σε δημοπρασία στο ebay, ή σε κανένα παλιό παιχνιδάδικο που τους έχει ξεμείνει κανένα κομμάτι.

Επίσης την επόμενη φορά γράψε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία δηλώνουν οτι φωνάζεις και είναι και κουραστικά στο διάβασμα :)

saboteurgr
21-02-12, 16:01
Καλησπερα παιδια...λεγομαι Γιωργος και σημερα απεκτησα τον μεγαλο παταπουφα της el greco στο κουτι του....ωστε να παει δωρακι κατευθειαν στην κορουλα μου...
Ειναι αυτος ο οποιος επρεπε να εχει ενα τσαντακι με 3 δισκους οπως λεει εξω στο κουτι..αλλα δυστηχως δεν τους εχει μεσα...[edited]

ευχαριστω εκ των προτερων...

markkons
23-02-12, 19:06
καλησπερα κ απο μενα!ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα κ το φορουμ μου ξυπνησε μνημες απτα παλια...εχω κ γω μια παταπουφα αλλα ειναι τεραστιων διαστασεων!με την πρωτη ευκαιρια θα την βγαλω φωτο για να δειτε οτι δεν υπερβαλλω!ειχα την τυχη οι γονεις μου να ειχαν παιχνιδαδικο κ ολα τα παιχνιδια της el greco τα θυμαμαι....μετα ηρθαν τα jumbo κ δυστυχως τα ισοπεδωσαν ολα... παντως την μυρωδια της el-greco ακομα την θυμαμαι...υπεροχες αναμνησεις!

D@redevil
23-02-12, 19:10
καλησπερα κ απο μενα!ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα κ το φορουμ μου ξυπνησε μνημες απτα παλια...εχω κ γω μια παταπουφα αλλα ειναι τεραστιων διαστασεων!με την πρωτη ευκαιρια θα την βγαλω φωτο για να δειτε οτι δεν υπερβαλλω!ειχα την τυχη οι γονεις μου να ειχαν παιχνιδαδικο κ ολα τα παιχνιδια της el greco τα θυμαμαι....μετα ηρθαν τα jumbo κ δυστυχως τα ισοπεδωσαν ολα... παντως την μυρωδια της el-greco ακομα την θυμαμαι...υπεροχες αναμνησεις!

Καλώς μας ήρθες! :)

Θα χαρούμε πάρα πολύ να μοιραστείς φωτός και αναμνήσεις μαζί μας! :)

Ακόμα περισσότερο θα χαρεί ο φίλος makisimos, που είναι μέγας fan της El Greco!...

Όταν λες "τεραστίων διαστάσεων", πόσο μπορεί να είναι? (μ' έπιασε μια απορία τώρα! :D)

markkons
23-02-12, 19:36
ουαου,αυτη ειναι γρηγορη απαντηση :) το θεμα με τη παταπουφα ειναι οτι δεν την εχω παρει ακομα απτο πατρικο μου για να τη βγαλω φωτο αλλα αποσο ειδα στις φωτο με τις υπολοιπες παταπουφες η δικια μου ειναι σιγουρα κατα πολυ μεγαλυτερη.ειναι το μοναδικο παιχνιδι που μου εμεινε (αχ βρε μανα)!κ να φανταστεις οτι μεγαλωσα μεσα στο παιχνιδαδικο κ περασαν απειρα παιχνιδια απτα χερια μου αλλα μολις τα βαριομουν η μαμα φροντιζε να τα δινει στα λιγοτερο τυχερα παιδια της γειτονιας κ ετσι δεν μου μεινε σχεδον τιποτα :(
εγω να δεις ποσο μεγαλη fan της el greco ημουν!το καλυτερο μου ηταν οταν μια φορα το χρονο κατεβαιναμε αθηνα για την εκθεση που κανανε...πρεπει να εχω κ φωτος απο μια εκθεση,θα το κοιταξω....

Dr. SLUMP
23-02-12, 22:26
μια φορα το χρονο κατεβαιναμε αθηνα για την εκθεση που κανανε...πρεπει να εχω κ φωτος απο μια εκθεση,θα το κοιταξω....
Ο Makisimos θα πάθει έμφραγμα και εγώ εγκεφαλικό.

katerinak
23-02-12, 22:31
καλως ηρθες κι απο μενα markkons:)
θα χαρουμε πολυ αν μοιραστεις μαζι μας τις αναμνησεις σου:)
μακαρι να βρεθουν αυτες οι φωτογραφιες της εκθεσης παιχνιδιου!!

markkons
24-02-12, 20:05
καλως σας βρηκα κ πολυ χαιρομαι που σας βρηκα! :) βρηκα τελικα τη παταπουφα μου αλλα ειναι σε αλθια κατασταση η καημενη...οσο για τις φωτος απτην εκθεση της el greco δυστυχως ειναι σκοτεινες κ δεν διακρινονται πολλα πραγματα...
μπορει μηπως κανεις να με βοηθησει με καμια ιδεα για το πως να τη συνεφερω?πλενεται στο πληντυριο?πως να της ξαναφτιαξω τις μπουκλες?υπαρχει ελπιδα? :)

46723

caprice
24-02-12, 20:27
@ markkons

Καλωσόρισες και από μένα. Σχετικά με αυτό που ρωτάς μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9801-%D0%E1%F4%E1%F0%EF%FD%F6%E1-El-Greco&p=211770&viewfull=1#post211770) για αρχή.

markkons
24-02-12, 20:33
καλως σας βρηκα.ευχαριστω πολυ :) ομως δεν γραφει κατι σχετικο για τα πλαστικα σγουρα μαλλια.... :)

katerinak
24-02-12, 20:41
για ριξε μια ματια εδω (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6)ειναι για τη μπιμπι μπο το θρεντ αλλα περιπου την ιδια περιποιηση μαλλιων φανταζομαι πως θα θελει και η παταπουφα

markkons
24-02-12, 21:10
ευχαριστω πολυ katerinak! θα προσπαθησω να την περιποιηθω κ ελπιζω να μην την κανω χειροτερα!χεχεχε!παντως το μεγεθος της δεν ειναι τεραστιο?η κανω λαθος κ εμενα μου φαινεται μεγαλυτερη απο τις αλλες παταπουφες?ξερει κανεις?με χει φαει η περιεργεια,μονο εγω εχω την king size?

katerinak
24-02-12, 21:12
ειναι στ αληθεια μεγαλη η παταπουφα σου:) ποσα εκατοστα ειναι περιπου;

markkons
24-02-12, 21:28
52 χωρις τα μαλλια.

BETTY BOOP
24-02-12, 21:36
Είχα μια μωβ Πατατούφα και ήταν από τις αγαπημένες μου κούκλες!

katerinak
24-02-12, 21:44
52 χωρις τα μαλλια.

η παταπουφα σου ειναι μεγαλη σαν ενα μωρο περιπου :) μια αλλη φωτογραφια ετυχε να δουμε πριν 2μερες εδω (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?446-%D0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1-80-s&p=342343&viewfull=1#post342343)

markkons
24-02-12, 21:58
δεν εχεις αδικο ,φαντασου ειναι μεγαλυτερη απο την 7μηνων μπεμπα μου!γιαυτην την ξεθαψα,οταν μεγαλωσει να την εχει...τωρα αν παιξει μ'αυτην ειναι αλλη ιστορια,ουτε εγω πολυεπαιξα μαζι της κ τωρα την βλεπω κ νιωθω ενοχες που την ειχα παρακατιανη σε σχεση με τα αλλα παιχνιδια!ασε που ηθελα να την χτενισω,την ξεμαλλιασα κ μετα την παρατησα..αλλα μετα απο τοσα χρονια ηρθε η ωρα να ξαναζησει δοξες :) παντως δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ σιγουρα δεν μιλαει η δικια μου.

spirtoulis
07-03-12, 13:54
markonns , τώρα πρόσεξα την παταπούφα σου, είναι πολύ χαριτωμένη και μου έκανε εντύπωση το μέγεθος της. Πρώτη φορά βλέπω τόσο μεγάλη παταπούφα.

markkons
09-03-12, 15:20
σ'ευχαριστω spirtouli για τα καλα σου λογια :) ειναι οντως μεγαλη κ παιδευτηκα πολυ για να την πλυνω αλλα νομιζω οτι εγινε πολυ καλη τελικα,καμια σχεση με το πριν κ μετα απο μια κουρα με μπικουτι ειναι ετοιμη θαρρω.... 4715547156

katerinak
09-03-12, 15:24
markkons πολυ ομορφη την εφτιαξες την παταπουφα,λες και μολις βγηκε απ το κουτι:cheers::cheers::cheers:
συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!

αληθεια,ειχε αραγε κουτι αυτη η κουκλα:what:

spirtoulis
09-03-12, 15:56
Μπράβο markonns , καινούργια την έκανες. Το μαλλί πως το πέτυχες?Katerinak εικάζω ότι δεν είχε κουτί. Πιθανότερο θεωρώ να ήταν σε αυτή τη συσκευασία που μοιάζει "χάρτινο θρόνο"

markkons
09-03-12, 16:46
σας ευχαριστω πολυ παιδια! εγω δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ ρωτησα τη μανα μου κ μου πε οτι οντως δεν ειχε καθολου κουτι,την ειχαν παρει απτην εκθεση της el greco κ τη βαλανε στη βιτρινα στο μαγαζι,επειδη ομως κανεις δεν την αγοραζε την πηρα εγω..:) γιαυτο το φορεμα της ειναι τοσο ξεθωριασμενο,απτον ηλιο που χτυπουσε στη βιτρινα...η ποδιτσα της εγραφε cuore caldo αλλα μολις την επλυνα σβηστηκε τελειως.τα μαλλια τα ελουσα με σαμπουαν κ μετα εβαλα μαλλακτικο(για τα ρουχα) κ οταν τα ξεπλυνα τα χτενισα γιατι ειχαν πολλους κομπους κ τελος εβαλα τα ρολα για περμαναντ.το ωραιο ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρα τα ρολα εκαναν λαθος κ μου δωσαν ενα νουμερο μεγαλυτερο γιαυτο οι μπουκλες πλεον ειναι πιο χονρες αποτι ηταν αρχικα!τελοσπαντων,για πρωτη αποπειρα αποκαταστασης κουκλας θεωρω οτι το πειραμα πετυχε! :)

El_Greco_Fanatic
09-03-12, 16:49
Και πάνω που νόμιζα ότι τα έχω δει όλα με της παταπουφες:O μπράβο την κράτησες σε πολυ καλή κατάσταση:thumb:

katerinak
09-03-12, 17:01
σας ευχαριστω πολυ παιδια! εγω δεν θυμαμαι να ειχε κουτι κ ρωτησα τη μανα μου κ μου πε οτι οντως δεν ειχε καθολου κουτι,την ειχαν παρει απτην εκθεση της el greco κ τη βαλανε στη βιτρινα στο μαγαζι,επειδη ομως κανεις δεν την αγοραζε την πηρα εγω..:) γιαυτο το φορεμα της ειναι τοσο ξεθωριασμενο,απτον ηλιο που χτυπουσε στη βιτρινα...η ποδιτσα της εγραφε cuore caldo αλλα μολις την επλυνα σβηστηκε τελειως.τα μαλλια τα ελουσα με σαμπουαν κ μετα εβαλα μαλλακτικο(για τα ρουχα) κ οταν τα ξεπλυνα τα χτενισα γιατι ειχαν πολλους κομπους κ τελος εβαλα τα ρολα για περμαναντ.το ωραιο ειναι οτι απο το μαγαζι που πηρα τα ρολα εκαναν λαθος κ μου δωσαν ενα νουμερο μεγαλυτερο γιαυτο οι μπουκλες πλεον ειναι πιο χονρες αποτι ηταν αρχικα!τελοσπαντων,για πρωτη αποπειρα αποκαταστασης κουκλας θεωρω οτι το πειραμα πετυχε! :)

σ ευχαριστω για την πληροφορια και χαιρομαι που την κρατησες εσυ τελικα την παταπουφα αυτη!!!!!!!!!!
το πειραμα αποκαταστασης οχι μονο πετυχε αλλα τα αποτελεσματα ειναι εκθαμβωτικα!!!!!!!!!!
κατα τη γνωμη μου της ταιριαζουν περισσοτερο αυτες οι μπουκλες:)
να τη χαιρεσαι και να τη χαρει και η μικρη σου οταν μεγαλωσει λιγο:)

markkons
09-03-12, 17:30
ευχαριστω πολυυυυυυυυυ katerinak,μεχρι να παιξει η μπεμπα με τη παταπουφα εχουμε καιρο ακομα,προς στιγμη τη κοιτα με απορια,μαλλον τη περναει για παιδακι!!χεχεχεχεχεχεχεχεχε!! :)

mytinyworld
09-03-12, 19:32
Πολύ όμορφη η παταπούφα σου, markkons, να τη χαίρεσαι! Την έκανες τέλεια και οι μπούκλες αυτές της πάνε πολύ! Κάποια κυρία που είχε παιχνιδάδικο, μου είχε πει ότι οι παταπούφες που έχουν τα νάυλον μαλλιά, λέγονται Μεμέλες. Δεν το έχω ξανακούσει και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
Θυμάμαι ότι σε κουτί ήταν μόνο οι Παταπούφες με δισκάκι, αυτές που μιλάνε. Οι άλλες νομίζω ότι δεν έχουν κουτί, αλλά ο makisimos θα ξέρει σίγουρα να μας πει!

makisimos
09-03-12, 19:40
Παταπούφες υπήρχαν και σε κουτιά κλειστά αλλά και σε κουτια ανοιχτά..!!!
4716147162

Για τα μεγεθη, πραγμακατικά υπήρχαν πολλά...!! Ειδικά αυτο του μελους markkons ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ούτε το φανταζόμουν ότι υπάρχει..!! Ειναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ..!!!
Και την έκανες ολοκαινουργια..!! :):flower: (η μπούκλα που έκανες πρέπει να μπει στο θρεντ της συντηρησης.. χεχεχε)

markkons
12-03-12, 17:38
σας ευχαριστω ολους παιδια για τα καλα σας λογια!:flower: μετα απο τοσα χρονια ξεχασμενη κ παρατημενη στο παταρι πηρε τη περιποιηση που της αξιζει κ χαιρομαι πολυ που απο δω κ στο εξης θα διακοσμει το δωματιο της μικρης.
οσο για το ονομα πρωτη φορα το ακουω mytinyworld,δεν εχω ιδεα!
makisimo πραγματικα θαυμαζω τη συλλογη σου κ αναπολω τα παιχνιδια που καποτε ειχα αλλα τωρα πια χαθηκαν...:( κ απτα αγαπημενα ηταν το avatar σου, το σκουλικακι που φωσφοριζε τη νυχτα,οπως κ το παιδικο"φωτηνουλιδες κ υποχθονιοι" που το βλεπαμε σε βιντεοκασσετες!!αλλες εποχες.....

Αναστασια
29-03-12, 21:15
σ'ευχαριστω spirtouli για τα καλα σου λογια :) ειναι οντως μεγαλη κ παιδευτηκα πολυ για να την πλυνω αλλα νομιζω οτι εγινε πολυ καλη τελικα,καμια σχεση με το πριν κ μετα απο μια κουρα με μπικουτι ειναι ετοιμη θαρρω.... 4715547156

Εξαιρετικη δουλεια! Συγχαρητηρια Markkons!!!:)

LITSA KRETE
04-04-12, 14:47
ψάχνω να αγοράσω μια πατατούφα μήπως ξέρετε που πρέπει να ψάξω????

Amalia34
04-04-12, 15:06
Στο ebay θα βρεις σίγουρα αν στην αναζήτηση που έχει στο πλαίσιο μέσα γράψεις τη λέξη παταπούφα ή και στα αγγλικα patapouf, καλή επιτυχία, εύχομαι να βρεις μια όμορφη παταπούφα και σε λογική τιμή.

Aggalitsas
12-04-12, 05:51
Γεια χαρά! Έχω καιρό να μπω στο forum και το πρώτο μήνυμα που είδα ήταν η παταπούφα πρωτοφανούς μεγέθους!!! Πραγματικά εντυπωσιάστηκα! Να τη χαίρεσαι markkons και μπράβο σου που ασχολήθηκες και την έκανες σαν καινούρια! Να τη δώσεις στην κορούλα σου, αλλά καλύτερα να μη βιαστείς....
Είναι πολύ συγκινητικό να φροντίζεις ένα παιδικό σου παιχνίδι και να το προσφέρεις στο παιδί σου! Πριν λίγους μήνες έδωσα στη μικρή μου την παιδική μου φασουλετίνα που για χρόνια νόμιζα πως είχε πεταχτεί...το αποτέλεσμα ήταν να την αγαπήσει από την πρώτη στιγμή-είναι το μονάδικό παιχνίδι, στο οποίο έδωσε σημασία, ενώ δε μιλάει, δεν τραγουδάει, δεν περπατάει, δεν ανάβει και δε σβήνει...
Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν να τις ξεκολλήσει τις κοτσίδες, να της ξεκολλήσει το χνουδωτό μαλλί και να της ξεχειλώσει το παντελόνι, γιατί της το έβγαζε συνεχώς γιατί είχε κάνει κακά!!!
Συγνώμη, αν βγήκα εκτός θέματος...αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι καλό θα ήταν να περιμένεις να φτάσει σε ηλικία που να καταλαβαίνει περισσότερα πράγματα, ώστε να χαρει την γιγάντι παταπούφα χωρίς να τη μαδήσει!
Καλώς ήρθες κι από μένα και σ' ευχαριστούμε που μας έδειξες την παταπούφα-εύρημα!

markkons
19-04-12, 23:59
καλως σας βρηκα aggalitsas!!συμφωνω απολυτως σε οσα λες,δεν θα αντεχα να δω την παταπουφα μετα απο τοση περιποιηση παλι ξεμαλλιασμενη...κ το σκεφτομουν οταν την επλενα οτι τα λιγα παιχνιδια μου που διασωθηκαν μαλλον δυσκολα θα τα αποχωριστω,λεω να τα καταταξω στη κατηγορια "διακοσμητικα",δηλ μην αγγιζετε.....χαχαχαχαχαχα ειλικρινα δεν ξερω,θα βρεθω σε διλημα οταν η μικρη μου ζητησει να παιξει με καποιο απο αυτα:O...χαχαχαχαχαχα
anastasia σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια....:flower:

makisimos
16-05-12, 13:34
Πριν λίγες μέρες, κατέφθασε στο σπίτι μου ένα δωράκι από μια καλή ρετρο-φίλη, ενα παταπουφάκι σκέτη τρέλλα..!! Με μαλλάκι πλαστικο που δεν ξαναείχα και μυριζε El Greco..!! Σχεδόν καθημερινά μπαίνω στο μαγικό δωμάτιο... και παίρνω την δόση μου από El Greco..!!Eυχαριστώ πολύ πολύ τη φίλη Spirtoulis :[:[για το υπέροχο αυτό δώρο...!!!:flower::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2: :thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=52254&d=1337167298

El_Greco_Fanatic
17-05-12, 01:09
Να την χαίρεσαι makisime πολύ καλή και μπράβο στην spirtouli που στην χάρισε.:thumb::thumb: Ετσι όσοι ασχολούμαστε με παιχνίδια (Και επειδή η καιροί είναι δύσκολοι) θα έπρεπε να βοηθούμε ο ένας τον άλλο σωστά:confused::confused:

Εδώ και καιρό είχα πει ότι θα ανεβάσω κάποια video για να ακούσουμε πως μιλούσε η Patapoufa αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος, πάντως με ένα παιδί και ένα σκύλο να περιφέρονται γύρω μου στο τέλος τα κατάφερα!!:P:P

Sorry για τον ήχο αλλά δεν γινόταν καλύτερα, υπάρχουν ακόμα 3 πλευρές για να ακούσουμε κάποια στιγμή!!

http://youtu.be/IE2nM4wqORU

http://youtu.be/CG3jq-GNmkg

http://youtu.be/hJrgRyZxOyY

Στο τέταρτο video βλέπουμε μια Patapoufa στράτα στρατούλα που μάλλον σαν τρένο μου ακούγεται έμενα αλλά σημασία έχει ότι δουλεύει;)

Video εδω!!
http://youtu.be/U5xg7Pfbb2k

makisimos
17-05-12, 05:37
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟΟΟ...!!!!!!:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bo w2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::thanx2::thanx2:: thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::th anx2::cheers::cheers:

Σ ευχαριστουμε El Greco Fanatic για τα βιντεο..!!!! Να σαι καλα γιατι όπως σου είχα πει το ειχα καημό να διασωθεί το πως μιλούσε η παταπούφα..!!!!! Εξαιρετικά και τα τρία βιντεο... ;)

spirtoulis
17-05-12, 07:11
Χαίρομαι που το κουκλάκι πήγε σε καλά χέρια. :). Ελ γκρέκο φανατικ διέσωσες ένα ακόμη κομμάτι της αγαπημένης εταιρείας.

katerinak
17-05-12, 12:21
makisime να χαιρεσαι τη νεα σου γλυκια παταπουφα που σου χαρισε η σπιρτουλης :)
:thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2:για τη φωτογραφια

el_greco_fanatic πραγματικα δεν εχω λογια : τι ομορφα βιντεο ειναι αυτα; πραγματικα ντοκουμεντα :thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::t hanx2:
να χαιρεσαι κι εσυ τις παταπουφες σου!!!!!!!!!! πολυ γλυκια η παταπουφα στρατα στρατουλα: δεν ηξερα οτι υπηρχε ,ειναι διατηρημενη σε παρα πολυ καλη κατασταση:cheers:

Αναστασια
17-05-12, 12:51
Με γεια το γλυκυτατο παταπουφακι σου Μακισιμακο απο την Spirtouli μας!!!!:) Και τελειο το βιντεακι του el_greco_fanatic μας!!!!
Να στε καλα βρε παιδια, μου φτιαξατε την μερα ε!!!:flower:

El_Greco_Fanatic
17-05-12, 17:21
Παιδιά σας ευχαριστούμε πάρα πολύ όλους για τα καλά σας λόγια:thanx2::thanx2::thanx2::thanx2:

Από λάθος μου παρέλειψα να πω ότι ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ πηγαίνει στην Candy4ever και Mytiny που μας βοήθησαν να βρούμε αυτές της Patapoufes και όχι μόνο,και πολλά ακόμα σημαντικά παιχνίδια!!!!!#)#):thanx2::thanx2:

Patapoufa
20-06-12, 16:25
Η κούκλα αυτή άρεσε και σε μένα, αλλά δεν είχα! Ωστόσο, αν κάπου κάπως κάποτε βρω, θα ήθελα να αγοράσω μία φούξια!

hhmaria
22-06-12, 14:56
εγώ έχω μια γαλαζια παταπουφα..απο τα λιγα παιδικα ειδη μου...
μπορεί να μην έχω πια το δισκακι αλλα θυμαμαι ακομα το τραγουδακι που "ελεγε"
-Εχω μια πείνα μα τι πείνα!
τι λες για δυο γλυκακια;
τι αλλο θέλεις ειπες;
μπιφτεκι πατατακια;
φερε το τραπεζομαντηλο , εγω φέρνω τα πιάτα!
και καλή ορεξη μαμά, γλυκια μανούλα!

makisimos
14-10-12, 17:14
Αφορμή γι αυτην την φωτογραφηση ηταν ενα ντοκιμαντερ , θεμα του οποίου ήταν μια λονταρίνα που υιοθέτησε ένα πιθηκάκι..!!
Και βλέποντας κάτι τέτοιο.....σκέφτηκα να φωτογραφήσω μια μαμά-παταπούφα με ένα μωρό-φασουλέτο.. Και τούμπαλιν.. :P

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61375&d=1350227338

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61374&d=1350227321

katerinak
14-10-12, 17:19
μακισιμε τελειες οι φωτογραφιες σου "τρυφερη αγκαλια" (αυτος ο τιτλος μου ηρθε μολις τις ειδα):cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::chee rs:
ωραια ιδεα σου εδωσε το ντοκιμαντερ :)

makisimos
14-10-12, 17:30
Στα πλαίσια της "τρυφερής αγκαλιάς" σκέφτομαι κι άλλες φωτογραφησεις....
Ένα Plaympbil να αγκαλιάζει ένα πιν-πον, ένα στρουμφάκι αν αγκαλιάζει τον δρακουμέλ και έναν τερατομάχο να φιλάει μια bibi-bo..!!!
Πάντα σε πλαίσια ρετρό...!!! :P :P :D

katerinak
14-10-12, 17:52
ωραια ,περιμενουμε :)
ειμαι περιεργη να δω πώς θα ειναι οι φωτογραφιες στρουμφακι-δρακουμελ και τερατομαχος- bibi-bo

makisimos
15-10-12, 00:22
Ε είπαμε, στο ονομα της τέχνης δεν θα καταπατησω καθε ιερό και όσιο..!! Ε οχι και στρουμφάκι να αγκαλιάζει τον δρακουμέλ..!! χαχαχαχαχα :P:D

Ξένια
30-11-12, 20:22
Πω πω... Μεγάλη αγάπη #)
Είχα πολλές αλλά μια πορτοκαλί ήταν η αδυναμία μου, σε όλες τις παιδικές μου φωτογραφίες ήμουν με αυτήν αγκαλιά. Την ψάχνω εναγωνίως αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί :(
Έχω μόνο μια μπλε την οποία την αγόρασα πρόσφατα από το Μεσολόγγι στην εξευτελιστική τιμή των 3 ευρώ..

katerinak
26-12-12, 00:24
σ αυτο το ποστ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19954-%D4%E7%EB%E5%EF%F0%F4%E9%EA%DD%F2-%E4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2-%EC%E5-%F1%E5%F4%F1%FC-%F0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1&p=401930&viewfull=1#post401930)μπορειτε να δειτε τη διαφημιση με την Παταπουφα :cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers:

pan_sko
20-01-13, 16:55
6871868719

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΟΥΦΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΤΗΣ

zouzou
21-01-13, 01:38
Όμορφη η μεγάλη παταπούφα, αλλά νομίζω πως αυτή δεν είναι ελληνική αλλά από Ιταλία, αν κρίνω από την ποδιά της αλλά και από την όλη εμφάνιση. Τουλάχιστον δεν πρέπει να είναι από τις πρώτες της elgreco.

hhmaria
28-03-13, 11:15
και το τσαντακι που έχω σωσει...

76376

zombiesquad3
11-05-13, 00:02
Οι 2 παταπούφες μου, που πολύ πρόσφατα προστέθηκαν στη συλλογή μου....
Έχω την εντύπωση ότι, με τα ροζ μαλλιά είναι το κοριτσάκι και με τα μπλε μαλλιά είναι το αγοράκι....
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτού του είδους τα παιχνίδια, ομολογώ πως όταν τις κράτησα στα χέρια μου, ένιωσα αυτή την παλιά, παιδική μαγεία....
Αυτή η μαγεία μάλλον δεν φεύγει ποτέ, απλά μένει μέσα μας και μία σπίθα περιμένει να μας ξαναμαγέψει.... Δεν εξηγείται αλλιώς....

testos
12-05-13, 08:30
καλημέρα σε όλη την παρέα. θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε πόσα μεγέθη έβγαινε η παταπούφα; Ευχαριστώ

makisimos
16-11-13, 00:26
Kαι επειδή η μανία του κολάζ έπεσε και στις παταπούφες.....ιδού :P

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=90929&d=1384554157

D@redevil
16-11-13, 13:40
Το θεματάκι μου ξύπνησε αναμνήσεις!

Ορίστε λοιπόν και η δική μου παταπούφα, μια μικρή φωτό για τον makisimo που άνοιξε το θέμα:

90951

Κι ένα μικρό δωράκι σε όλους τους El Greco fans! :)

90952

katerinak
16-11-13, 13:44
πολυ ομορφο και το κολαζ του μακισιμου με την αστεροσκονη:)
αλλά και οι φωτογραφιες σου Μαριανα:)
πού τους ειχες κρυμμενους τοσο καιρο την Παταπουφα και τον αρκουδο; :flower:

D@redevil
16-11-13, 13:51
Η παταπούφα είναι συνομήλικη του Μπόμπου (του κίτρινου αρκούδου μου)! Πλέον κάθονται δίπλα - δίπλα, έχοντας πάρει σύνταξη! :D

Ο δε μεγάλος αρκούδος έχει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία! Τον είχε πάρει δώρο ο πατέρας μου στη μητέρα μου το 1972, όταν αρραβωνιάστηκαν! Αγοράστηκε από τον πάλαι ποτέ Λαμπρόπουλο!

Εννοείται ότι μέχρι να μεγαλώσω, δεν επιτρεπόταν (και δεν τολμούσα) να τον αγγίξω!

Η αγάπη της μαμάς μου τον κράτησε σε άριστη κατάσταση μέχρι και σήμερα!...

katerinak
16-11-13, 14:01
εχει τη δικη του ιστορια ο καφε αρκουδος:)
Μαριανα απ οτι μας εχεις γραψει επαιζες περισσοτερο με αρκουδακια οταν ησουν μικρη,ισως γι αυτο η μαμα σου δε σου αφηνε να αγγιξεις τον συγκεκριμενο
φοβοταν μη χαλασει απ το πολυ παιχνιδι και ηταν και συναισθηματικης αξιας ο αρκουδος - δωρο των αρραβωνων της

D@redevil
16-11-13, 16:14
Τρελαινόμουν γι' αρκουδάκια! :) Ακόμα και τώρα ...στα γεράματα! :D

H Παταπούφα ήταν η μόνη εξαίρεση κούκλας που επέζησε αρκετά για να κάνει παρέα στο Μπόμπο! :D

Κι αυτή αν ξέρατε τι έχει τραβήξει.... Παλιά τα παιχνίδια τα φτιάχναν τρομερά ανθεκτικά πάντως....

makisimos
19-11-13, 10:46
Ωραία η παταπούφα σου Daredevil... Άλλο πράγμα ρε παιδί μου τα παιδικά μας παιχνίδια,... Μπορεί να ειναι στραπατσαρισμένα και ξεμαλλιασμένα αλλά έχουν τη χάρη του χρόνου..!! Ο νέος είναι ωραίος, μα πάντα ευτυχώς ο παλιός ειναι αλλιώς.. ;) Nα υποθέσω ότι την έλεγες κι εσύ παταΤούφα ??

D@redevil
21-11-13, 22:10
(...) Nα υποθέσω ότι την έλεγες κι εσύ παταΤούφα ??

Α, ώστε δεν ήμουν η μόνη, ε?! :D

Μακίσιμε, συμφωνώ.... Αν ήξερες τι κακοποίηση περάσαν στα χέρια μου αυτά τα παιχνίδια (όχι από κακία ή απροσεξία, αλλά από αυτό το κακό συνήθειο που έχω, να θέλω να φτάνω τα πάντα (και τους πάντες ενίοτε!) στα άκρα.... ).

Και όμως, με βελόνα και κλωστή, όλα γίνονται. Πρόσφατα επιδιόρθωσα έναν τεράστιο ποντικό (σε μέγεθος περίπου όσο ο αρκούδος της μαμάς μου), με μολινέ και χοντρή βελόνα! Υγιέστατος ο ασθενής επιστράφη στην πανευτυχή κάτοχό του, που τον είχε από τότε που ήταν παιδί! :)
Δεν υπάρχουν πολλά παιχνίδια σήμερα, που θα ζήσουν 15-20-30 χρόνια και θα μπορείς να τα σώσεις με "επεμβάσεις"....

Είτε τα υλικά κατασκευής είναι πολύ φθηνά, είτε η ποιότητα παραγωγής είναι υποδεέστερη - το αποτέλεσμα είναι ότι τα τωρινά παιχνίδια, πολύ δύσκολα θα διατηρούν για τα παιδιά των παιδιών μας....

argy
07-12-13, 19:31
Οι 2 παταπούφες μου, που πολύ πρόσφατα προστέθηκαν στη συλλογή μου....
Έχω την εντύπωση ότι, με τα ροζ μαλλιά είναι το κοριτσάκι και με τα μπλε μαλλιά είναι το αγοράκι....
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτού του είδους τα παιχνίδια, ομολογώ πως όταν τις κράτησα στα χέρια μου, ένιωσα αυτή την παλιά, παιδική μαγεία....
Αυτή η μαγεία μάλλον δεν φεύγει ποτέ, απλά μένει μέσα μας και μία σπίθα περιμένει να μας ξαναμαγέψει.... Δεν εξηγείται αλλιώς....

Mοιαζει με το δικο μου παταπουφα ο μπλε,μονο που δικος μου( post 110 ) εχει γαλαζιo παντελονι και μαλλια!!
Tελικα πρεπει να βγαιναν σε τοσους πολλους διαφορετικους χρωματισμους!!

Cococinel
03-04-14, 10:49
Ο καιρός είναι ο,τι πρέπει για ένα μπανάκι! Αυτή είναι η δική μου παταπούφα στο μεγάλο μέγεθος. Πρόσφατα μου την χάρισε κάποιος μαγικός μου ρετρο-φίλος και τον ευχαριστώ πολύ πολύυυυ!!! #)

100036

makisimos
03-04-14, 11:02
Μεγειά σου coco ... :P Να την χαίρεσαι και να την δεις όπως επιθυμείς :P
Αυτος ο φίλος σου ο μαγικός πρέπει να ειναι πολύ καλό παιδι και όμορφο και χαρισματικό :P

Cococinel
03-04-14, 11:38
ooo ευχαριστώ!!! Απο τώρα σχεδιάζω το μέλλον της, όπως κάθε μητέρα που σέβεται τον εαυτό της!

Είναι, είναι και να δεις, τόσο μετριόφρων.. Σε κάνει να απορείς! :biglaugh::flower:

Cococinel
31-05-14, 00:45
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στον τρόπο που αδειάζεις την παταπούφα και την ξαναφτιάχνεις απο την αρχή μετά απο πλύσιμο; Αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα. Ευχαριστώ!

alepounirus
10-07-14, 12:17
petition στο change.org για την επανακυκλοφορία της

EL GRECO
10-07-14, 15:33
alepounirus τι εννοείς petition στο change.org για την επανακυκλοφορία της; Πιστεύεις ότι με δύο petition, ένα για τη bibi-bo και ένα για τα κάστρα και πολιορκητές,θα ήταν καλό να υπάρχει και ένα τρίτο ταυτόχρονα και τα τρία να απευθύνονται στην ίδια εταιρία; Θα πηγαίνανε και τα τρία άδικα. Πρώτα να δούμε τι θα γίνει με τα δύο παιχνίδια και στη συνέχεια και με άλλα.