PDA

Επιστροφή στο Forum : * Α' Δημοτικού

Kambia
13-06-09, 22:17
Τα βιβλια (οσα βρηκα) της πρωτης Δημοτικου
Η Γλωσσα μου http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=43&pictureid=7718

Το ανθολογιο
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=43&pictureid=7720

Εμεις και ο κοσμος
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=43&pictureid=7719

Αλφαβηταριο
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=449&pictureid=7803

Τα μαθηματικα μου
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=449&pictureid=7851

exetleos
15-10-09, 21:31
Kαι εγω αυτα ειχα,θα ηθελα πολυ να ανεβαζες καπου το ανθολογιο.

Λορένα
16-10-09, 08:50
Το : εμείς και ο κόσμος της 1ης δημοτικου, υπήρξε το πιο αγαπημενο μου σχολικό βιβλιο.

Μέχρι προσφατα όταν το εβρισκα τυχαια (σε παιδακια γνωστων μου) καθομουν και το διαβαζα ολο.
Παιζει να το εχω διαβασει και πανω απο εκατο φορες :P
Τα σκιτσα του, ειναι.. μ ο ν α δ ι κ α ειδικα οι φατσουλες των παιδιων

dib
31-10-09, 20:40
σε ευχαριστώ μέσα απ΄την καρδιά μου για τις αναμνήσεις!

noxrider
31-10-09, 20:43
Όλα αγαπημένα εκτός από "τα μαθηματικά μου" που μου προκαλούν τον ίδιο τρόμο με τότε!

Juanita
14-12-09, 09:44
EUXARISTIES GIA TO POST...MPOREI SHMERA NA VREXEI OMWS GIA MENA EINAI MIA ANOIKSIATIKH MERA META APO TO POST SOU

Kατ΄αρχάς καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Είναι χαρά δική μας που σου φτιάξαμε τη μέρα, ::) όμως σε παρακαλώ να διορθώσεις το ποστ σου γράφοντας με μικρά γράμματα και ελληνικά.

Και πέρνα και μιά βόλτα από τους κανονισμούς.

nikkisinn
14-12-09, 11:33
χαχαχα εντάξει...σούπερ...θα το κάνω αυτό για τους κανονισμους...

nikostse1
01-02-10, 12:15
Τα παλιά σχολικά βιβλία μπορούμε να τα βρούμε σε ηλεκτρονική μορφή, ώστε να τα αποθηκεύσουμε στον υπολογιστή και αν χρειαστεί να τα τυπώσουμε;

Kambia
01-02-10, 12:19
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.oedb.gr:8080/oedvLibrary/user/ . Ισως να υπάρχει
Θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή καθότι η αναζήτηση δεν λειτουργεί σωστά!

dimitris261
06-02-10, 01:20
Καταπληκτικά όλα! Στη σελίδα του ΟΕΔΒ πάντως στα αρχεία PDF δε διαβάζονται οι γραμματοσειρές...

sunset89
06-02-10, 01:24
Όλα αγαπημένα εκτός από "τα μαθηματικά μου" που μου προκαλούν τον ίδιο τρόμο με τότε!

Ίδια παιδικά τραύματα έχουμε nox!

Μπράβο Κάμπια!!! Και η δική μου γενιά αυτά τα βιβλία είχε, μόνο που υποψιάζομαι ότι έχω πετάξει τα της πρώτης δημοτικού. Ελπίζω η υποψία να μη γίνει βεβαιότητα! ;)

imperium
09-05-11, 23:35
kambia τα εχεις ακομα αυτα?
τα μισα θυμαμαι.μακαρι να τα ειχα ακομα να μου φερουν αναμνησεις

Kambia
09-05-11, 23:41
Ναι τα έχω ακόμα τα βιβλία, αλλά δεν είναι τα ίδια βιβλία που είχα εγώ σαν μαθήτρια, δυστυχώς. Μου τα χάρισε μια φίλη δασκάλα τα συγκεκριμένα. Πάντως και μόνο το ξεφύλισμα αρκεί....

imperium
09-05-11, 23:43
αχ τυχερη που εισαι
αυτα σε κανα Μοναστηρακι μπορει να βρω κατι

Aggalitsas
09-07-11, 03:02
Σ' ευχαριστούμε kambia, που άνοιξες το θέμα! Πολύ συγκινητικό! Έμαθα τα πρώτα γράμματα με αυτά τα βιβλία...θυμήθηκα τα πρώτα διαβάσματα, με τη μαμά μου, στο τραπέζι της κουζίνας, την ασπροκόκκινη καρώ κουρτίνα στο παράθυρο...Μόνο το αλφαβητάρι δεν είχα. Δυστυχώς δε φυλάχτηκαν, ελλείψει χώρου. Κάνοντας μία έρευνα όμως, εντόπισα τα ανθολόγια σε κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας και με πρώτη ευκαιρία θα πάω να τα πάρω!#)

kingtiger077
09-07-11, 21:17
Όντως kambia μας ξεσκόνισες αναμνήσεις απο αρκετά χρόνια πίσω. Ευτηχώς έχω κρατήσει όλα τα βιβλία απο το δημοτικό μέχρι το λύκειο, το ίδιο και τα αδέρφια μου! Ποτέ δεν μου άρεσε να πετάω κάτι ειδικά βιβλία. Αθάνατες αναμνήσεις απο τα 80's....και τι δεν θα δινα να γυριζε ο χρόνος εκεί!

noxrider
09-07-11, 21:25
'Εσωσα πρόσφατα και τα τρία ανθολόγια από μια ελεινή αποθήκη...(μια κάργια δεν με άφησε να πάρω και τον Amstrad 6128 που τον έτρωγε και θα τον τρώει η σκόνη της αποθήκης).

θανος
10-07-11, 01:14
το ανθολογιο αγαπημενο με το αρνιτσι-μπιτσι χαχαχαχα και η γλωσσα με το κοριτσακι που το λεγανε ειρηνη και κανανε κατω απ το σπιτι του διαδηλωση για την ειρηνη και νομιζε οτι ηταν για αυτην αραγε ακομα τα ιδια υπαρχουν??

Kambia
10-07-11, 02:33
Ευτηχώς έχω κρατήσει όλα τα βιβλία απο το δημοτικό μέχρι το λύκειο, το ίδιο και τα αδέρφια μου!

kingtiger077 αν κάποια στιγμή μπορέσεις βγάλε καμιά φωτογραφία τα βιβλία που λείπουν :)

Matsablokos
13-07-11, 21:24
Kambia, αποκαλύπτεις την ηλικία σου με αυτά τα βιβλία. :D

Κι εγώ αυτά είχα, το εξώφυλλο της Γλώσσας δεν ξεχνιέται και θα ήθελα πολύ να ξαναπιάσω στα χέρια μου το Ανθολόγιο, να δω τι μπορεί να περιείχε για τα παιδιάκια της Α' Δημοτικού.

BETTY BOOP
13-07-11, 21:41
Τι μου θυμίσατε τώρα...!!!Το πολύχρωμο εξώφυλλο της Γλώσσας με τα καραβάκια, τα παιδάκια στο εξώφυλλο των Μαθηματικών, το Ανθολόγιο με τα κειμενάκια, το Εμείς και ο κόσμος!!! Δεν ξεχνιούνται...

katerinak
07-09-11, 01:16
τα βιβλια της Α' δημοτικου ηταν τα αγαπημενα μου :flower: αλλωστε μ αυτα μαθαμε τα πρωτα μας γραμματα...

nikolett_ts
07-09-11, 15:06
Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Υπάρχει κάποιο βιβλίο εδώ ανεβασμένο?????????????

Kambia
07-09-11, 15:08
Όχι δε θα βρείς εδώ ανεβασμένα βιβλία.
Θα βρεις όμως στη βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ http://www.oedb.gr:8080/portal/auth/index.html?ctrl:cmd=render&ctrl:window=default.ContentView.ContentViewWindow&id=0

greg1976
22-01-12, 01:13
Γεια σας το αλφαβηταρι εχω την εντυπωση οτι δεν το ειχαμε εμεις

BETTY BOOP
21-08-12, 21:00
Τι μου θυμίσατε τώρα...!!!Το πολύχρωμο εξώφυλλο της Γλώσσας με τα καραβάκια, τα παιδάκια στο εξώφυλλο των Μαθηματικών, το Ανθολόγιο με τα κειμενάκια, το Εμείς και ο κόσμος!!! Δεν ξεχνιούνται...

Στο βιβλίο της Γλώσσας, στο δεύτερο τεύχος, είχε κειμενάκι με τίτλο ''Ο γιος του Γκέκα'' (Ο Γκέκας, ο γιος του Γκέκα κλπ...), μου φαινόταν πολύ διασκεδαστικό...!

ScandalousAngel
22-08-12, 01:52
Στο βιβλίο της Γλώσσας, στο δεύτερο τεύχος, είχε κειμενάκι με τίτλο ''Ο γιος του Γκέκα'' (Ο Γκέκας, ο γιος του Γκέκα κλπ...), μου φαινόταν πολύ διασκεδαστικό...!
ειμαι ετοιμη να το ανεβασω αυτο το μαθημα θα το θυμαμαι για παντα ηταν το αγαπημενο μου θα βρω το βιβλιο και θα ανεβασω τις καταλληλες φωτογραφιες;)

loukas987
26-10-12, 21:49
καλα τι μου θυμισατε τωρα....απιστευτα χρονια.....δυστυχως φυγαν ανεπιστρεπτι

don dokken
27-10-12, 09:20

...'Ο γιος του Γκέκα''?αμπαλος θα ταν κι αυτος..τα αχαστα εχανε..:)

retrofrog
06-02-13, 19:16
Παιδιά, έχει κανένας τα βιβλία Α'δημοτικού με τα καραβάκια; Κι αν τα έχει, θα του ήταν μεγάλος κόπος να σκανάρει το εσωτερικό τους;Εντωμεταξύ, που μπορώ να τα βρώ; Γτ τα έχω ψάξει και δεν τα έχω βρεί κάπου! (η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν έχω ψάξει και πολύ...:P)

D@redevil
06-02-13, 19:18
Παιδιά, έχει κανένας τα βιβλία Α'δημοτικού με τα καραβάκια; Κι αν τα έχει, θα του ήταν μεγάλος κόπος να σκανάρει το εσωτερικό τους;Εντωμεταξύ, που μπορώ να τα βρώ; Γτ τα έχω ψάξει και δεν τα έχω βρεί κάπου! (η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν έχω ψάξει και πολύ...:P)

Δυστυχώς και να το έχει κάποιος, μπορεί να σκανάρει και ν' αναρτήσει μόνο ένα δισέλιδο - τρισέλιδο απόσπασμα....

Τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων....

Ψάχνεις σε παλαιοπωλεία - παλαιοβιβλιοπωλεία κι ελπίζεις! :)

retrofrog
06-02-13, 19:40
Δεν είμαι ειδικός σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, ωστόσο θεωρώ πως αν δημοσιευθούν περισσότερες σελίδες (π.χ. 15) δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά. Εξάλλου δεν γίνεται με πρόθεση παρουσίασής τους ως διανοητικών δημιουργημάτων κάποιου εκ των συμμετεχόντων στο φόρουμ αλλά παρατίθενται με ρητή αναφορά των συγγραφέων. Ανάλογο πρόβλημα δεν προκύπτει και για τα περιοδικά με αυτή τη λογική;

D@redevil
06-02-13, 19:59
Δεν είμαι ειδικός σε θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, ωστόσο θεωρώ πως αν δημοσιευθούν περισσότερες σελίδες (π.χ. 15) δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά.

Εξαρτάται! :)

Όλα τα πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε συναρτήσει άλλων συμπληρωματικών παραμέτρων.

Π.χ. αν δημοσιευθούν 15 σελίδες από ένα βιβλίο 100-200 σελίδων, δεν είναι πρόβλημα.
Αν όμως δημοσιευθούν 15 σελίδες από ένα βιβλίο 20 σελίδων (ή 30), ε, τότε είναι πρόβλημα!

Θέλοντας να διατηρήσουμε ακέραιο τον ιστότοπο, μένουμε σ' ένα πλαφόν μερικών σελίδων (π.χ. 2-4-6) για να είμαστε σίγουροι ότι δε θίγεται σε καμία περίπτωση το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων (μιας κι αρκετές φορές είναι αδύνατο να ξέρουμε το συνολικό μέγεθος του εντύπου).

Ειδικά, για το πολύ σοβαρό θέμα του copyright, είμαστε πολύ τυπικοί και δεν επιδέχεται ελαστικότητα.

Εξάλλου δεν γίνεται με πρόθεση παρουσίασής τους ως διανοητικών δημιουργημάτων κάποιου εκ των συμμετεχόντων στο φόρουμ αλλά παρατίθενται με ρητή αναφορά των συγγραφέων.

Ρητή αναφορά, ναι! :)

Ρητή και γραπτή άδεια, όμως, δεν έχουμε! Άρα θεωρείται νομικά αδίκημα!

Ανάλογο πρόβλημα δεν προκύπτει και για τα περιοδικά με αυτή τη λογική;

Γι΄αυτό κι αν προσέξεις, δε δημοσιεύουμε ποτέ ολόκληρα περιοδικά (εξαίρεση τα pixel , user κλπ, για τα οποία έχουμε προσκομίσει γραπτή άδεια από τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων). Όχι μόνο δε δημοσιεύουμε ολόκληρα περιοδικά, αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, "κόβουμε" και τα άρθρα στη μέση, προκειμένου να διασφαλίσουμε τη πνευματική δουλειά του εκάστοτε δημοσιογράφου!

Παρακαλώ όμως, να γυρίσουμε ontopic και ό,τι άλλη απορία έχεις, θα χαρώ να σ' απαντήσω μέσω πμ! :)

retrofrog
06-02-13, 20:13
Έχω κάποιες επιφυλάξεις ως πρός το αν στοιχειοθετείται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (δεδομένου ότι δεν καλύπτει ολόκληρο το έργο και ούτε γίνεται με σκοπό κερδοσκοπικό ή παρελκυστικό ως πρός το δημιουργό),ωστόσο δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να κάνουμε νομική συζήτηση, συν οτι δεν είμαι τέλειος γνώστης της σχετικής νομοθεσίας..Και τώρα το καίριο ερώτημα:Γτ δεν τα ψηφιοποιούν τα ρημάδια; Αλλά να μου πείς ποιός να ενδιαφερθεί;Εδω καταργήσανε τον ΟΕΔΒ και εμείς θέλουμε και να τα ψηφιοποιήσουν;(ναι,ακούστηκε σαν ανέκδοτο!)

D@redevil
06-02-13, 20:15
Διαβάζοντας το ποστ της Kambias εδώ:

Όχι δε θα βρείς εδώ ανεβασμένα βιβλία.
Θα βρεις όμως στη βιβλιοθήκη του ΟΕΔΒ http://www.oedb.gr:8080/portal/auth/index.html?ctrl:cmd=render&ctrl:window=default.ContentView.ContentViewWindow&id=0

Σχημάτισα την εντύπωση ότι τα ψηφιοποίησαν και τ' ανέρτησαν στον ιστότοπο του ΟΕΔΒ. Φαντάζομαι όμως ότι με το κλείσιμο, πήρε και τις ψηφιοποιήσεις "η μπάλα"!...

retrofrog
06-02-13, 20:45
Είχα ψάξει μια φορά στη συγκεκριμένη παραπομπή αλλά δυστυχώς αφενός δεν είχε πολλά βιβλία, αφετέρου δεν είχε και κανένα από αυτά που έψαχνα..Καλά τώρα επιστρέφουν τα βιβλία (απαράδεκτο κατ'εμέ-όχι μόνο για λόγους συλλεκτικούς- κυρίως για τα αναγνωστικά που είναι τα πλέον βασικά για το μαθητή) θα κάνουμε και ψηφιοποίηση; Κατά τα άλλα η δια βίου μάθηση μας μάρανε..(μη συνεχίσω γτ πάλι θα βγω off-topic!) 'Αρα η μόνη λύση είναι κανά παλαιοπωλείο...Πάντως ειδικά το συγκεκριμένο δεν το κόβω και πολύ πιθανό να τ βρω...:(

BETTY BOOP
03-12-14, 23:00
https://www.youtube.com/watch?v=lMrtrGMiUos
αναγνωστικό της Α' Δημοτικού

elephadas
04-12-14, 17:43
φεγγγάρι?

Μου κάνει εντύπωση που, αν και για Α' Δημοτικού, ξεχωρίζει οξείες από βαρείες. Πρέπει να είναι το ίδιο που έκανα κι εγώ με την Άννα και το Μίμη και το Λόλα να ένα μήλο.... αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια χρησιμοποιήθηκε.

Bajar
04-12-14, 18:27
φεγγγάρι?

Μου κάνει εντύπωση που, αν και για Α' Δημοτικού, ξεχωρίζει οξείες από βαρείες. Πρέπει να είναι το ίδιο που έκανα κι εγώ με την Άννα και το Μίμη και το Λόλα να ένα μήλο.... αναρωτιέμαι για πόσα χρόνια χρησιμοποιήθηκε.

Κατ' αρχήν να καλησπερίσω την παρέα και να ευχαριστήσω την Kambia για τα τρυφερά συναισθήματα που μας προκάλεσε (για όλα τα εξώφυλλα, εκτός ίσως από τα μαθηματικά :rant:).
Το αλφαβητάρι που λες Elephada, των Γιαννέλη -Σακκά, νομίζω πως είναι το μακροβιότερο αναγνωστικό του προηγούμενου αιώνα καθώς η χρήση του διήρκεσε από το 1955 -1978, οπότε μάλλον ήταν λογικό να έχει και οξείες και βαρείες. Το αμέσως επόμενο αλφαβητάριο, των Βαλαβάνη -Τσουρέκη, το οποίο ήταν αυτό που είχα κι εγώ, και αρκετός κόσμος δεν το θυμάται καν, ήταν επίσης σε πολυτονικό, ωστόσο δε θυμάμαι αν χρησιμοποιούσε βαρείες. Γνωρίζω όμως ότι χρησιμοποιήθηκε μόνο την περίοδο 1979-1981 και ήταν και το τελευταίο αλφαβητάριο πριν εφαρμοστεί το μονοτονικό σύστημα. Για το λόγο αυτό αλλά και για τη σύντομη ζωή του στα σχολεία, έχω ακούσει από αρκετούς ότι θεωρείται συλλεκτικό. Κρίμα που δεν το έχω αλλά και μόνο που ξαναείδα το εξώφυλλό του εδώ είμαι ευχαριστημένη και με το παραπάνω.
Kambia σε ευχαρίστησα;

elephadas
04-12-14, 19:30
Τις βαρείες τις βλέπαμε σε όλα τα βιβλία και ένα φεγγάρι μάλιστα είχα προσπαθήσει να μάθω τους κανόνες και να βάζω βαρείες εκεί που έπρεπε αντί για οξείες, παρόλο που ποτέ και σε καμία σχολική βαθμίδα δεν το ζητούσαν. (Ένα φεγγάρι έβαζα και δασεία στο αρχικό ρο και ψιλή-δασεία στο διπλό ρό. Μιλάμε για πολύ βίτσιο. Χώρια που το έγραφα "ρω", υποθέτω τώρα το γράφουν με όμικρον). Αν και ξέραμε την ύπαρξη των τριών τόνων χρησιμοποιούσαμε μόνο τους δύο στα χειρόγραφα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που δεν αγνόησαν τις βαρείες στο βιβλίο της Α' Δημοτικού, την τάξη που σχεδόν όλα τα παιδιά πρωτομάθαιναν να διαβάζουν και να γράφουν.

Bajar
04-12-14, 22:27
Αυτό που ξέρω πάνω κάτω είναι ότι μέχρι μια εποχή, ίσως και στη δεκαετία του 70, όλα τα δημόσια και κρατικά έντυπα (υποθέτω ότι τα σχολικά βιβλία ακόμη περισσότερο και ανεξαρτήτως επιπέδου), εφόσον ήταν γραμμένα σε πολυτονικό ακολουθούσαν αυστηρά τους κανόνες. Αυτό βέβαια μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί η Νεοελ. Γραμματική του Μ. Τριανταφυλλίδη στην έκδοση του '77 δεν αναφέρει καθόλου τη βαρεία, σε αντίθεση με την αντίστοιχη και μεταγενέστερη του Αγ. Τζοπανάκη που της κάνει εκτενή αναφορά. Ο ίδιος επίσης λέει ότι στα χειρόγραφα δεν τη χρησιμοποιούσαν. Επίσης είναι δυνατόν να βρεις και κείμενα της γραφομηχανής από τη δεκαετία του '60 και λίγο πιο πριν χωρίς βαρείες γιατί απλώς δεν διέθετε η συσκευή τα αντίστοιχα πλήκτρα (!). Από την άλλη κι εγώ που έμαθα σε πολυτονικό και μου χρειάστηκε μόνο στην πρώτη δημοτικού, δε θυμάμαι καμία αναφορά στη βαρεία. Τη μάθαμε, χωρίς να τη χρησιμοποιήσουμε ποτέ όμως, στο λύκειο όταν πρωτοδιδαχτήκαμε αρχαία. Βέβαια, στην πορεία η ζωή είχε άλλα σχέδια και τώρα θέλω δε θέλω, τη χρησιμοποιώ κι αυτή και όλους τους συνομηλίκους της. Πάντως μου αρέσει που τα θυμούνται κάποιοι όλα αυτά.
Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο από το κυρίως θέμα της συζήτησης.

Kambia
05-12-14, 00:14
Κατ' αρχήν να καλησπερίσω την παρέα και να ευχαριστήσω την Kambia για τα τρυφερά συναισθήματα που μας προκάλεσε (για όλα τα εξώφυλλα, εκτός ίσως από τα μαθηματικά :rant:).
....
Kambia σε ευχαρίστησα;

Να σαι καλά Bajar :)