Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Ο χαρακτηρισμος δεν ειναι δικος μου γιατι τον εχω ακουσει αρκετες φορες απο αλλους, αλλα με βρισκει απολυτα συμφωνη....
    Η Αγκαθα γεννηθηκε στις 15 Σεπτεμβριου του 1890 στην Αγγλια, ως Αγκαθα Μιλλερ και πεθανε στις 12 Ιανουαριου του 1976.
    Κατα τη διαρκεια της ζωης της παντρευτηκε δυο φορες και απεκτησε μια κορη απο τον πρωτο της συζυγο στον οποιον και ανηκει το επωνυμο Κριστι.
    Ενα απογευμα που η νεαρη Αγκαθα βρισκοταν στο καθιστικο με τη μητερα της και επληττε, εκεινη την παροτρυνε να αρχισει να γραφει κανενα μυθιστορημα για να περασει την ωρα της. Η Αγκαθα (ευτυχως) ακουσε τη συμβουλη της και ξεκινησε το πρωτο της βιβλιο. Οταν μετα απο καιρο το ολοκληρωσε, και αφου διαπιστωθηκε απο τα μελη της οικογενειας της η εφεση της στο γραψιμο, συνεχισε να γραφει μερικα βιβλια ακομη, ρομαντικου περιεχομενου που δεν εκδοθηκαν ποτε. Λιγο καιρο αργοτερα ο ρομαντισμος πηγε περιπατο δινοντας τη θεση του στο μυστηριο.
    Η πιο διασημη συγγραφεας αστυνομικων βιβλιων ειχε γεννηθει!
    Τα υπολοιπα ανηκουν στην Ιστορια, αφου μετα απο μια - δυο αποτυχημενες αποπειρες να εκδοθουν τα μυθιστορηματα της, εκδοθηκε τελικα το πρωτο της βιβλιο το 1920. Τιτλος του, The Mysterious Affair at Styles (Κουκουβαγια σε Καπνοδοχο).
    Η συνεχεια ειναι γνωστη, με τις πωλησεις των βιβλιων της να εκτινασονται στα υψη, τη φημη της, την παγκοσμια αναγνωριση της, τα ρεκορ των μυθιστορηματων και των θεατρικων της, και τελος λιγα χρονια προτου φυγει, την απονομη του τιτλου της Λαιδης του Ταγματος της Βρετανικης Αυτοκρατοριας εν ετει 1971.
    Η Αγκαθα Κριστι εζησε μια ζωη γεματη, εντονη, και ταξιδεψε σε πολλες χωρες με τον δευτερο συζυγο της που ηταν αρχαιολογος, κατι που τη βοηθησε πολυ στη συγγραφη μερικων βιβλιων της με θεμα τους ανασκαφες και εξωτικους προορισμους.
    Ολα τα παραπανω τα αναγνωρισε και η ιδια στην αυτοβιογραφια της που τελειωνει με αυτα τα λογια:
    "Eνα παιδι λεει, Σε ευχαριστω Θεε μου για το φαγητο μας.
    Εγω τι να πω στα εβδομηντα πεντε μου; Σε ευχαριστω Θεε μου για την καλη μου ζωη και για ολη την αγαπη που μου εδωσες".

11 Οκτωβριου 1965.

ΠΟΥΑΡΟ
    Μια σφαιρα στο κρανιο
    Το πετρινο φερετρο
    Θανατος υπο δοκιμην
    Στοιχημα με το διαβολο
    Σιωπηλος μαρτυς
    Μια κραυγη αγωνιας
    Ο μπαλαντερ του θανατου
    Εγκλημα στο Νειλο
    Τραγικο ιντερμετζο
    Ραντεβου με το θανατο
    Εφιαλτικα Χριστουγεννα
    Το παρτυ
    Σφηκα σε ψαθινο καπελο
    Στιγμα στο προσωπο
    Ο σατανας με την πλερεζα
    Στον αστερισμο της Παρθενου
    Το κρυφο αγκαθι
    Οι ελεφαντες θυμουνται
    Πεντε μικρα γουρουνακια
    Το χαμογελο της Μεδουσας
    Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες
    Στην κοψη του φεγγαριου
    Το τσιμπημα της καρφιτσας
    Το συμπλεγμα του Καιν
    Για γαμο η για κηδεια
    Ποιος σκοτωσε τον Ακροιντ
    Οι μεγαλοι τεσσερις
    Το θλιμμενο κυπαρισσι
    Κουκουβαγια σε καπνοδοχο
    Εγκλημα στο γκολφ
    Το γαλαζιο τραινο
    Η υπογραφη του δολοφονου
    Πικρος καφες
    Οι αθλοι του Ηρακλεους
    Αυλαια

ΜΙΣ ΜΑΡΠΛ
    Οι δυο οψεις ενος εγκληματος
    Ενα αλλοθι για τρια εγκληματα
    Προσκληση σε φονο
    Διπλο ειδωλο σε σπασμενο καθρεφτη
    Ο παραβατης της εβδομης εντολης
    Ο φονος δεν ειναι παιχνιδι
    Νεμεσις
    Το σπιτι με τους ιβισκους
    Δηλητηριο σε μικρες δοσεις
    Ενα πτωμα στη βιβλιοθηκη
    Ρετρο στην ομιχλη
    Καθε Τριτη κι ενα εγκλημα
    Σκοτεινες υποθεσεις
    Ξενοδοχειο Μπερτραμ

ΤΟΜΜΥ ΚΑΙ ΤΟΥΠΕΝΣ
    Μια σκια στην ομιχλη
    Οι αγγελοι δεν φλυαρουν
    Η πυλη του πεπρωμενου
    Συνεταιροι στο εγκλημα
    Το κυνηγι των κατασκοπων

ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ
    Ενα σχεδιο δολοφονιας
    Ποντικοπαγιδα
    Φονοι υπο εχεμυθειαν
    Ενα μηνυμα για φονο
    Οκτω κοκκοι μορφινης
    Οι εξι υποπτοι
    Τα πεντε δαχτυλα του σατανα
    Η σοφιτα με τις αραχνες
    Ταξιδιωτης για τη Φραγκφουρτη
    Η δοκιμασια της αθωοτητας
    Ατελειωτη νυχτα
    Ραντεβου στη Βαγδατη
    Ταξιδι προς το αγνωστο
    Κρυφος αντιπαλος
    Δεκα μικροι νεγροι
    Ο φονος ειναι ευκολος
    Μαρτυς κατηγοριας
    Τα επτα ρολογια
    Τα αστρα μιλουν για θανατο
    Ο μυστηριωδης Μιστερ Κουιν
    Κυκνειο ασμα μιας σοπρανο
    Οι δωδεκα υποθεσεις του Μ. Πυν
    Απροσμενος επισκεπτης
    Ο ιστος της αραχνης

ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ
    Περιπετειες στη Συρια
    Η αυτοβιογραφια μου
    Initials B.B.

Όσο και να μου αρέσουν οι χαρακτήρες και το ύφος γραφής, ποτέ δεν της συγχωρεσα οτι κρύβει στοιχεία απο τον αναγνώστη.
    Κυρίως στις Ιστορίες του Πουαρώ.
    Κατα τα άλλα δημιουργεί απιστευτη ατμόσφαιρα.
    99% of computer problems exist between keyboard and chair.

Build your Arch today.
    www.archlinux.gr

Σχόλιο

Μαλλον θα εννοεις τις κρυφες συγγενειες μεταξυ των ηρωων πολλων βιβλιων της, που αποκαλυπτονται στο τελος.
      Ναι, αυτο ειναι ενα παιχνιδι που αρεσε πολυ στην Αγκαθα και προσωπικα δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου. Νομιζω ομως οτι κατα τα αλλα σε γενικες γραμμες εδινε το κλειδι για τον ενοχο με πολυ περιτεχνο τροπο.
      Τη στιγμη που το διαβαζεις δεν το συνειδητοποιεις, οταν ομως ο ενοχος αποκαλυπτεται καταλαβαινεις οτι φταις εσυ που δεν το ελαβες υποψιν σου, ενω το ειχες δει. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολλες φορες αυτο το συναισθημα!
      Initials B.B.

Σχόλιο

Οι κρυφές συγγένειες δεν με πείραξαν ποτέ, το λάμβανα πάντα υπ όψιν.
        Το πρόβλημα είναι οταν λείπουν στοιχεία, οπως στο The Mysterious Affair at Styles οπού γίνεται παιχνίδι με το obsessive compulsion του Poirot και ενα βάζο φυτίλια.
        99% of computer problems exist between keyboard and chair.

Build your Arch today.
        www.archlinux.gr

Σχόλιο

Αυτο που αναφερεις ηταν και το πρωτο της δημοσιευμενο αστυνομικο βιβλιο και ως αρχαρια εχει καποια ελαφρυντικα.
          Initials B.B.

Σχόλιο

Ορισμενες απο τις παλαιοτερες εκδοσεις του πρωτου αστυνομικου μυθιστορηματος της Αγκαθα, Κουκουβαγια σε Καπνοδοχο (The Mysterious Affair at Styles).

Initials B.B.

Σχόλιο

Έγκλημα στο Νείλο, το αγαπημένο μου μαζί με την σχετική ταινία με την Μία Φάροου.

Σχόλιο

Έχω διαβασει καποια και "οι δεκα μικροι νεγροι" ειναι το αγαπημενο μου. Αυτο που δεν μπορω παντως ειναι οι εκδοσεις "λυχναρι" λογω της πολυ χαμηλης τους ποιοτητας. Ενα βιβλιο δεν ειναι μονο περιεχομενο αλλα ΚΑΙ εμφανιση.

Σχόλιο

Συμφωνώ με τον Σάκη του Πειραιά (αλήθεια Σάκη, θα σε δούμε και του χρόνου να ξαναπροσπαθείς στο X-Factor, οι Δέκα μικροί Νέγροι είναι το ωραιότερο μυθηστόρημά της. Οι εκδόσεις «Λυχνάρι» ήταν κάτι σαν Βίπερ. Τα βιβλία της έχουν εκδοθεί κι από άλλους εκδοτικούς οίκους.

Επίσης έτυχε πριν αρκετά χρόνια να επισκεφθώ το δωμάτιο που διέμενε στο ξενοδοχείο «Πέρα Παλάς» της Κωνσταντινούπολης, εκεί έγραψε το Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές. Οι ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου μετέτρεψαν το δωμάτιο αυτό σε μικρό μουσείο.

Σχόλιο

Ενα οχι και τοσο γνωστο, αλλα υπεροχο βιβλιο της Αγκαθα Κριστι, ειναι το After The Funeral. Στα ελληνικα κυκλοφορει με τον τιτλο, Ο Σατανας με την Πλερεζα.
                    Οταν το διαβασα, ειδα για αλλη μια φορα ποσο μεγαλη συγγραφεας υπηρξε αυτη η γυναικα. Μου εδειχνε καθαρα τον ενοχο και ταυτοχρονα τον εκρυβε τοσο αριστοτεχνικα, που θα ηταν πολυ δυσκολο να τον βρω. Θυμωσα με τον εαυτο μου για τα στοιχεια που τοσο φανερα ηταν μπροστα στα ματια μου και ομως τα αγνοησα. Υπαρχει ενα σημειο στις αρχες του βιβλιου, που αν το προσεξει κανεις, θα μπει αμεσως σε υποψια για το ποιος ειναι ο δολοφονος, και η Κριστι το σημειο αυτο το χειριζεται αψογα.
                    Ειναι ενα βιβλιο που εχει μεταφερθει σε τηλεοραση και κινηματογραφο αρκετες φορες, αλλα που κατα τη γνωμη μου, αξιζει πολυ περισσοτερο αν διαβαστει.
                    Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους αγαπουν αυτο το ειδος.

Initials B.B.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X