Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Μέθοδοι εκμάθησης Γαλλικών

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Μέθοδοι εκμάθησης Γαλλικών

Στο δικό μου το σχολείο είχαμε τη χαρά να μαθαίνουμε γαλλικά στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.
    Δε θυμάμαι αν προλαβαίναμε να ολοκληρώσουμε τα βιβλία, πάντως αν στο Γυμνάσιο η ώρα των γαλλικών ήταν η ώρα του παιδιού, δεν ίσχυσε το ίδιο στο Λύκειο όπου η καθηγήτρια φρόντισε -όσοι ενδιαφέρονταν- να μάθουν αρκετά καλά τη γλώσσα...

Τη χρονιά που πήγα εγώ, άλλαξαν τα βιβλία και ξεκινήσαμε την τότε πρωτοποριακή Methode Orange...

Κάθε βιβλίο μαθητή είχε και το αντίστοιχο Cahier d' exercises.

Βέβαια, για να πω την αλήθεια μου, δε θυμάμαι αν το τρίτο βιβλίο είχαμε προλάβει να το κάνουμε στο σχολείο...
    sigpic

Κι εμείς κάναμε γαλλικά στο γυμνάσιο (μόνο), όμως δυστυχώς η κατάσταση που επικρατούσε ήταν η ίδια ακριβώς με την ώρα της Οικιακής Οικονομίας... Η ώρα του παιδιού! Μόνο στην α' γυμνασίου κάναμε λίγο πιο σοβαρό μάθημα. Στις β' και γ' κλάψ'τα Χαράλαμπε! Μέχρι αλήθεια ή θάρρος είχαμε φτάσει να παίζουμε μέσα στην τάξη! Πανικός! Αργότερα (γύρω στο 1995) θυμάμαι ότι εκδόθηκαν βιβλία γαλλικών του ΟΕΔΒ. Ένα άσπρο ήταν με ένα κόκορα απέξω. Όταν καταφέρω να κάνω ανασκαφή στο πατάρι ίσως το βρω...

Σχόλιο

Εμεις ειχαμε αρχισει με το Je lis tu lis, μετα το Orange

Ενδιαμεσα καναμε ενα αλλο, μονοχρωμο, με πολυ παραξενα πρωτοποριακα σχεδια. Θα προσπαθησω να το βρω η εστω θυμηθω!!!!

Στο γυμνασιο καναμε το En avant la musique.
      '90s for ever!!

~ Welcome to the club ~

Σχόλιο

Juanita ακριβως τα ιδια βιβλια ειχα στο σχολειο (σε Ελληνογαλλικο σχολειο πηγαινα μονο για Δημοτικο και γυμνασιο ομως)ειχα δωσει και για το διπλωμα και δεν το πηρα παρα τριχα με την βαθμολογια....
        Αμα με ρωτησεις αν ξερω Γαλλικα, θα σου απαντησω οτι δεν θυμαμαι τιποτα!!

Σχόλιο

Πω πω !!! τι μου θυμίσατε βρε παιδιά !!!...Methode d'Orange !!!...τα έκανα στη Γαλλική Ακαδημία που πήγαινα.....ενώ στο σχολείο θυμάμαι κάναμε το Bonjour Line....σε πιο μικρή ηλικία βέβαια.....

Σχόλιο

Kι εμεις καναμε γαλλικα σε γυμνασιο και λυκειο.Εδω και μερες αναζητω τα βιβλια αλλα δεν τα βρισκω(σιγουρα ομως καπου τα ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα).

Ηταν 2 γαλαζια βιβλια.Το ενα ηταν βιβλιο ασκησεων.Αν θυμαμαι καλα λεγοταν ''Sins ή Sens Frontier''

Σκαναρα ομως το βιβλιο με τον κοκορα που ισως εννοει η serano915.
            Το συγκεκριμενο ειναι του μικρου αδερφου μου.

Hold on to the memories...

Ο χρονος κυλαει μπροστα.Παντα ομως γυρνωντας κανεις προς τα πισω θυμαται,νοσταλγει,χαιρεται,ποναει. Γιαννης Ριτσος

Σχόλιο

Αυτό εννοείς Dim????

Ελπίζω να μην το ψάχνει η Κριός...
              sigpic

Σχόλιο

το Οrange κάναμε και μεις.... πω πωωω αναμνήσεις που μου φερες !!

Σχόλιο

Αγκαλια με το Orange και το Bescherelle τη βγαλαμε στο γυμνασιο...

Σχόλιο

Mπράβο Πασπατού... Μου τα θυμίζετε σιγά σιγά...
                    Η επόμενη εικόνα ανέβηκε λόγω δραχμών και... απαγόρευσης στον Καναδά...

Τελευταία επεξεργασία από Juanita; 03-07-2009, 20:34.
                    sigpic

Σχόλιο

Εργασία...
                    X