Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Λιγοι ισως γνωριζουν οτι η παρεξηγημενη Barbie δεν ηταν παντα μια ξανθια χαζοκοτα με ηλιθιο χαμογελο. Στην πραγματικοτητα η κουκλα αυτη εχει μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια, και μια συγκλονιστικη ζωη.
    Ακομα και τα χιλιοκαταραμενα πλουσια στηθη της εχουν μια σημαντικη αξια: η Ruth Handler (1916-2002), η γυναικα που την κατασκευασε, οταν χτυπηθηκε και επιβιωσε απο τον καρκινο του μαστου, αποφασισε να ιδρυσει μια εταιρεια την Nearly Me, που κατασκευαζει τεχνικες προσθηκες μαστου, ωστε να βοηθησει τις γυναικες που εχουν υποστει εγχειριση (μαστεκτομη) να αντεπεξελθουν με θετικοτητα και πιστη οτι τιποτε δεν χαθηκε απο την θηλυκοτητα τους. Η Βarbie εγινε απο τοτε ενα ακομα συμβολο, και υπενθυμιση, της προληψης κατα του καρκινου στις γυναικες, και υποστηριξη σε περιπτωση απωλειας.

Και τωρα η ιστορια της κουκλας: Το 1956 στην Ελβετια, η αμερικανα Ruth Handler, κατασκευαστρια κουκλων σε μια εποχη που λιγες ηταν οι χειραφετημενες γυναικες, βλεπει την βιτρινα ενος μαγαζιου την BILD-LILLY. Η LILLY ηταν φτιαγμενη απο πλαστικο και ειχε υψος 29,5 εκατ. Η κουκλα εμοιαζε πολυ σε μια αλλη θεα της εποχης, την Brigitte Bardot. Αυτη η κουκλα ηταν η τριασδιαστατη εκδοση μιας πανεξυπνης και τσαχπινας ηρωιδας γερμανικου κομικ, σχεδιασμενο απο τον O.M. Hausser, και χαριζοταν μαζι με ενα κουτι ταμπακο, πουρα, ή κατι τετοιο, μιας και ειχε επινοηθει αρχικα ως μπιμπελο για το γραφειο ενος αντρα, βαρυ και καραμπουζουκλη. Αντι ρε παιδι μου να του αγορασεις μια ζωνη, ενα αφτερ σειβ, του αγοραζες μια κουκλα, ντυμενη λιγο νεγκλιζε. Ειμαστε στο 1955

να συνεχισω ή βαρεθηκατε;
    Τελευταία επεξεργασία από Αναστασια; 27-09-2009, 15:48.
    Every day I study ways of Reduction, Reuse, Recycling and Recovery.
    http://www.persephone-dragonfly.com

Τώρα κάνεις πλάκα έτσι..??? Δεν υπάρχει αυτή η ιστορία..!!!!!!! Έχεις απίστετο αφηγηματικό ταλέντο , λες και διαβάζω μυθηστόρημα..!!!! Δεν θα ξαναρωτήσεις αν βαρεθήκαμε απλώς συνέχισε την ιστορία..! Είναι τόσο ενδιαφέρον όσο φαντάζομαι κανένας δεν γνώριζε και δεν είχε φανταστεί...!!!!!!

Σχόλιο

Κι ομως! Οταν εμαθα την πραγματικη της ιστορια, τοτε ηταν που γεμισαμε εδω περα Barbie, 30 χρονων κοριτσι!!! Για αυτο εβαλα και την φωτογραφια για να μην με πειτε μυθομανη!

Η Ruth Handler αγορασε 3 Lilli, και επεστρεψε στην Αμερικη οπου και εβαλε κατω την κουκλα, την σπουδασε και εβγαλε το νεο της project για την Mattel: την Barbie. Οχι πια για ως μπιμπελο για την διακοσμηση καποιου ανδρικου γραφειου, μα ως παιδικο παιχνιδι για ατελειωτα κοριτσιστικα ονειρα!
      H Mattel εψαξε να βρει το καλυτερο υλικο για την Barbie, και κατεληξε στο βινυλιο της Ιαπωνιας. Η Ιαπωνια ηταν σε αυτα τα υλικα μανα καημενη. Απο το 1957 μεχρι το 1954 η κατασκευη της κουκλας απλωνεται απο Ηοng Kong μεχρι Κορεα. Η αξια μιας τετοιας κουκλας ειναι μουσειακη. Την εχω δει απο κοντα σε μια μουσειακη εκθεση παιχνιδιου εδω στην Ιταλια.

Η πρωτη Barbie εμφανιστηκε στις 9 Μαρτιου του 1959 στην Εκθεση Παιχνιδιου της Νεας Υορκης. Και οπως βλεπεται μοιαζει υπερβολικα στην ευρωπαικη Lilli. Συγνωμη που εχω πιασει απο τοσο παλια αλλα πιστευω πως για να φτασω στο 1980 και για να βγαλω απο την ρετσινια χαζογκομενας την Barbie, πιστευω πως θα με συγχωρησετε!
      Τελευταία επεξεργασία από Αναστασια; 27-09-2009, 16:27.

Σχόλιο

Καλή μου Αναστασία! Πόσο χαίρομαι για το θέμα που άνοιξες, έχουμε πολλά να πούμε! Ευχαριστώ makisimos που μας ενημέρωσες!
        Η Ruth λοιπόν διαπίστωσε ότι η μικρή κορούλα της χαιρόταν να παίζει με την Lilli και σκέφτηκε ότι ίσως θα ήταν ωραίο να φτιαχτεί μια ενήλικη κούκλα, μιας και μέχρι τότε οι κούκλες είχαν τη μορφή μωρού ή παιδιού. Βέβαια η πρώτη barbie η λεγόμενη ponytail No 1 (ονομάστηκε ponytail από την αλογουρά που είχε -σήμερα πωλούνται από 2.500$ και πάνω, είναι αυτές που κυκλοφόρησαν μόλις ένα εξάμηνο, με τις τρύπες στις πατούσες για να στηρίζεται σε βάση, μετά την άλλαξαν λίγο) αν προσέξετε είναι ακριβής αντιγραφή της Lilli. Η Mattel πριν χρόνια ανάγκασε τη Hasbro δικαστικά να αλλάξει ξανά τη μορφή της ταλαιπωρημένης sindy όταν την άλλαξε λίγο για να μπορέσει να σταθεί και στην αμερικάνικη αγορά. Ο λόγος ήταν ότι έμοιαζε απλά με την barbie, φαίνεται όμως το 1959 η βιομηχανική και η πνευματική ιδιοκτησία ήταν πολύυυυυυ πίσω ακόμα!
        Εγώ έχω μια bubblecut No 1 του 1961, κοκκινομάλα, με μια πολύ ενδιαφέρουσα γκαρνταρόμπα, εάν θέλετε, καθώς θα εκτυλίσσεται η ιστορία μας, να σας την παρουσιάζω κιόλας.
        Επίσης, Αναστασία μου, πεθαίνω να δω φωτογραφίες από τις barbie σου!
        Τελευταία επεξεργασία από mytinyworld; 27-09-2009, 17:17.

http://mytinyworld-of-fashiondolls.site11.com/

Σχόλιο

Kάπου είχα ακούσει ότι η Barbie ως άνθρωπος (με κανονικό όνομα Barbara και χαϊδευτικό Barbie) γεννήθηκε το 1940,και το 1956 σε ηλικία 16 ετών η μητέρα της που έφτιαχνε κούκλες κατασκεύασε μια που έμοιαζε με την κόρη της,και λίγο αργότερα την έθεσε σε κυκλοφορία!

Από ότι φαίνεται υπάρχουν πολλοί "μύθοι" ή αλήθειες για τη Βarbie και την προέλευσή της!Αν μπορείτε να μου πείτε η Barbie είναι υπαρκτό πρόσωπο?Ή τουλάχιστον υπήρχε κάποια κοπέλα ως πρότυπο στην οποία βασίστηκε ο κατασκευαστής?
          sigpic

Σχόλιο

Κάπου στη μέση πρέπει να είναι η αλήθεια.... Εγώ όπου έχω διαβάσει, Barbara έλεγαν την κόρη της Ruth. Η κούκλα δεν έμοιαζε στην Barbara αλλά στην Bild Lilli όπως μας είπε η καλή μας φίλη Αναστασία, εμπνεύστηκε όμως να τη φτιάξει όταν είδε την κόρη της να παίζει με την Lilli. Και της έδωσε το όνομα της κορούλας της! Αλλά σίγουρα η Αναστασία που επιμελείται και την ιστορία αυτή θα ξέρει περισσότερα να μας πει!

Σχόλιο

Οπως πολυ σωστα ειπε η Mytinyworld, Barbara ελεγαν την μικρη κορη της Ruth, η οποια επαιζε η κακομοιρα με κατι κουκλες του μεσαιωνα, και παλευε να τις ντυσει με ρουχα της προκοπης...
              Τι να κανει και η δολια η μανα Ruth, αποφασισε να ψιλο/αντιγραψει την ευρωπαικη Lilli και να βγαλει την πολυ κομψη Barbie. Η ponytail No1 βγηκε στην αγορα με μαγιο μονο (σαν να λεμε ηρθε απο την Αμερικη με ενα βρακι). Ο λογος ηταν να αναγκασει τα κοριτσακια να λυσσαξουνε να αγορασουνε ξεχωριστα τα ρουχα της, ωστε να ανεβει το κασσέ του Αγιου Βασιλη και της Ματτελ, και να αδειασουνε οι τσεπες του νονου. (ολοι ξερουμε ποσο σημαντικο το ειναι να εχεις εναν σοβαρο και υπευθυνο νονο).
              σε ολους τους καλους νονους του κοσμου!

Η ponytail No1 ειχε τις ιριδες των ματιων της ασπρες, και τα φρυδια της ειχαν πιο εντονες γωνιες. Μετα ομως ξαναβγηκε με χρωματιστες ιριδες και τα φρυδια της μαλακωσαν τις γωνιες τους, δινοντας στην κουκλα μια πιο ηρεμη εκφραση.

Οι φωτογραφιες που σας βαζω τωρα ειναι απο την προσωπικη μου συλλογη, προκειται για αμερικανικες ρεπλικες απο βινυλιο, και οχι φυσικα για αυθεντικες! Αριστερα με τις ασπρες ιριδες η πρωτη ponytail και δεξια η επομενη εκδοση. Και ετσι ειμαστε στο 1960 περιπου. Εχουμε λιγο ακομα, πολυ λιγο για να φτασουμε στο 80, συγχωρηστε με!!! Θα ειμαι πολυ συντομη για να μην βγουμε εκτος θεματος απο το Retromaniax, που ως κυρια χρονικη περιοδο οριζει την δεκαετια του 80!

Η bubblecut No 1 του 1961, που εχει η Mytinyworld, πρεπει οπωσδηποτε να κανει την εμφανιση της στο φορουμ και μαλιστα συντομα!!! Περιμενουμε με αγωνια!!!!

Σχόλιο

Το πρώτο διαφημιστικό της barbie! Το όνειρο των κοριτσιών θα στοίχιζε στους αη βασίληδες/νονούς μόλις 3$. Για αρχή.....
                Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 27-08-2012, 00:36. Λόγος: yt tags

Σχόλιο

3$ για το 1959 λογικά θα ήταν πολλά χρήματα
                  sigpic

Σχόλιο

Πο πο απιστευτο βιντεο minytiwold...!! Και ακόμη πιο απιστευτο αν αναλογιστεί κανείς ότι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ άνθρωποι δεν ξέρουν ούτε 1% από την ιστορία της σημερινής barbie..!!!!Άσε που ιδιως όποιο αγόρι και να ρωτήσεις δεν καταλαβαίνει την διαφορά ανάμεσα στην barbie και bibi bo, το παραδεχομαι κι εγώ ότι μόνο τότε που άρχισσα να συλλέγω el greco παιχνιδια κατάλαβα ότι οι ΒΙΒΙ ΒΟ πλέον δεν υπάρχουν και ότι η μπάρμπι είναι η συνέχειά της..! Πόσο μάλλον όλο αυτό το ιστορικό της..!!!
                    ΜΠΡΑΒΟ στην Αναστασία που άνοιξε το θέμα και μας έδωσε τα φώτα της, καθώς και στην Minytiworld για τις συνεχείς πληροφορίες της..!!!

Σχόλιο

Εργασία...
                    X