Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Collapse
Αυτό είναι καρφιτσωμένο θέμα.
X
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

bibi-bo

Σήμερα θα δούμε πως θα βάλετε βλεφαρίδες σε μια bibi-bo της Β περιόδου που ποτέ δεν είχε αληθινές βλεφαρίδες αλλά ζωγραφιστές.
    1. Πέρνουμε βλεφαρίδες SERHORA από κατάστημα καλλυντικών. Αυτές οι βλεφαρίδες είναι μικρές και βάζουμε τρια ματσάκια βλεφαρίδες σε κάθε μάτι.
    Πιέζουμε το πρόσωπο για να δημιουργηθεί μεγαλύτερη εσοχή μεταξύ ματιού και πλαστικού που είναι από πάνω.
    2. Κρατώντας με το χέρι το κάθε ματσάκι το χώνουμε στην εσοχή. Χώνουμε και τα τρία ματσάκια και μετά με τη μύτη από ξυλάκι που κάνουμε τα σουβλάκια τις πιέζουμε ακόμη πιο μέσα.
    3. Στη μύτη του ξυλακιού βάζουμε κόλλα και την αλείφουμε στην εσοχή. Προσοχή να μην τρέφει στο μάτι. Κρατάμε ανάποδα την κούκλα όταν το κάνουμε.
    4.Με το ψαλιδάκι των νυχιών κόβουμε λίγο τις βλεφαρίδες για να κοντύνουν.
    5. Τέλος περνάμε με διαφανές βερνίκι τις βλεφαρίδες για να γίνουν πιο λαμπερές και να ξεχωρίζουν μεταξύ τους.
    bibi-bo

Ιδού λοιπόν οι bibi-bo της Β περιόδου με βλεφαρίδες για πρώτη φορά από τότε που κατασκευάστηκαν!
    :sweet_kiss:

Σχόλιο

Επαναστατικη ιδεα να τοποθετηθουν βλεφαριδες στις ΒΙΒΙΒΟ β γενιας!!!! Μπραβο Rapunjel!!!!!

Υ.Γ. Να θυμησουμε οτι ΒΙΒΙΒΟ της Rapunjel εχουν τρομερα μαλλια, πλουσια και φανταστικα γιατι η Rapunjel τους εχει κανει re-root, δηλαδη προσθετικη μαλλιων!!! Μην ψαχνετε λοιπον ΒΙΒΙΒΟ με τετοια πλουσια μαλλια, ειναι Μοναδικες και γινονται μετα απο μια υπομονετικη μα σχετικα ευκολη διαδικασια!!!
      Every day I study ways of Reduction, Reuse, Recycling and Recovery.
      http://www.persephone-dragonfly.com

Σχόλιο

bibi-bo

Λατρεμένη νονά της bibi-bo Αναστασία, σε λίγο καιρό πιστεύω θα δείξω και την προσθετική μαλλιών. Ένα μειονέκτημα της bibi-bo ιδίως των τελευταίων ήταν ότι είχαν λίγα μαλλιά. Αυτό όμως διορθώνεται εύκολα. Πράγματι οι bibi-bo μου όσες το χρειάζοταν απέκτησαν επιπλέον μαλλιά ή από την αρχή όλα!!

Σχόλιο

bibi-bo

Τι κάνουμε τώρα αν έχουμε μια bibi-bo Α περιόδου ( οι άσπρες είναι) και έχει χάσει το χεράκι από τον καρπό. (φωτογραφία 1)
          1. Παίρνουμε μια barbie fashion fever ή οποιαδήποτε άλλη με σπαστό χέρι. (φωτογραφία 2)
          2. Κόβουμε με το ψαλίδι το χέρι της barbie από τον καρπό(πιο συγκεκριμένα το λάστιχο που το κρατά) .
          3. Βάζουμε κόλλα logo στο κυκλικό που έχει μείνει στο χέρι της bibi-bo και πιέζουμε το χέρι που πήραμε από τη barbie. (φωτογραφία 3)
          Όχι μόνο θα κολλήσει αλλά θα γυρνάει κιόλας!

Σχόλιο

bibi-bo-προσθετική ολική μαλλιών 1

Και φτάσαμε στο πιο χρονοβόρο! Στην αλλάγη μαλλιών στην αγαπημένη μας κούκλα! Συγνώμη αλλά το κεφάλι είναι Sindy και όχι bibi-bo γιατί τις bibi-bo μου όταν τις έφτιαχνα δεν τις φωτογράφιζα. Πάντως ακολουθήθηκε η ίδια διαδικασία.
            1. Παίρνουμε μια σακοράφα, ένα ψαλίδι, ένα πενσάκι (φωτογραφία 1).
            2. Παίρνουμε τα μαλλιά (εδώ μωβ) και εξαρτάται πόσα πλούσια θέλουμε να τα κάνουμε. Στη συγκεκριμένη κούκλα μπήκανε 10 ματσάκια μαλλιά(φωτογραφία2)
            3. Η κούκλα με τα μαλλιά που είχε (φωτογραφία 3).
            4. Κόβουμε τα παλιά μαλλιά με το ψαλίδι (φωτογραφία 4).
            5. Βγάζουμε με το πενσάκι εντελώς τα μαλλιά είτε από πάνω, είτε από μέσα (φωτογραφία 5).

Σχόλιο

bibi-bo-προσθετική ολική μαλλιών 2

6. Ξεπλέκουμε τα μαλλιά και τα χωρίζουμε σε τούφες. Πίανουμε την κάθε τούφα και τη δένουμε κόμπο στη μέση. Ούτε πολύ παχιές , ούτε πολύ λεπτές τούφες κάνουμε (φωτογραφία 1).
              7.Κόβουμε τις άκρες στην κάθε τούφα και τη βρέχουμε ή τη σαλιώνουμε στην άκρη για να μπει στην σακοράφα (φωτογραφία 2).
              8. Βάζουμε τη σακοράφα με την περασμένη τούφα μέσα στο κεφάλι από την τρύπα του λαιμού και τη βγάζουμε από μία από τις τρύπες που έμειναν στο κεφάλι και ήταν εκεί πριν τα μαλλιά (φωτογραφία 3).
              9. Με το πενσάκι τραβάμε απαλά τη σακοράφα και βγαίνει από την τρύπα μαζί με την τούφα. Με το χέρι μας βγάζουμε την άκρη της τούφας και βγαίνει και η σακοράφα (φωτογραφία 4) .
              10. Περνάμε την άλλη άκρη της τούφας και την περνάμε από το κεφάλι μέσα και βγαίνει από μια άλλη τρύπα. Καλό θα είναι να είναι λίγο μακριά η μία τρύπα από την άλλη γιατί έτσι από μέσα θα πλεκτούν τα μαλλιά και δε θα μαδάνε ποτέ (φωτογραφία 5).

Σχόλιο

bibi-bo-προσθετική ολική μαλλιών 3

11. Με το πενσάκι βγάζουμε πάλι τη σακοράφα και με το χέρι μας τραβάμε και βγαίνει η άκρη της τούφας (φωτογραφία 1και 2).
                12.Αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι να τελειώσει όλο το κεφάλι και να γεμίσει.
                Καλό είναι να ξεκινήσουμε από πίσω γιατί είναι το πιο δύσκολο σημείο. Στη συνέχεια πάμε και κάνουμε όλο το γύρω, γύρω του κεφαλιού και τελευταία την κορυφή. Εγώ ξεκίνησα από πάνω για να δείτε καλύτερα τη διαδικασία.
                13. Αφού τελειώσετε χτενίζετε τα μαλλιά για να ξεμπλεκτούν και να βγουν και τρίχες που έμειναν μέσα στο κεφάλι.
                14. Λούζουμε τα μαλλιά της κούκλας και τα στεγνώνουμε με μπιστολάκι.
                15. Η κούκλα Sindy με τα νέα της μαλλιά και δίπλα η φωτογραφία της με τα μαλλιά που είχε πριν ( φωτογραφία 3,4 και 5).
                Υ.Γ.Η όλη διαδικασία χρειάζεται 8- 10 ώρες. Υπομονή το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει!

Σχόλιο

Φοβερη δουλεια Rapunjel!!!!!!!! Θυμασαι που σου ελεγα οτι η σακοραφα επαιρνε σβαρνα τα μαλλια γιατι εκανε πολυ μεγαλες τρυπες; Εμ βεβαια αυτη που ειχα δει εγω για σακοραφα δεν ηταν σαν την δικη σου, που την χρησιμοποιω κι εγω για το re-root, αλλα ηταν μια τεραστια που χρησιμοποιουσαν στα σαμαρια!!! Ενα τερας σακοραφα!!!!

Τα χρωματιστα μαλλακια ειναι παντα εξτενσιον ετσι?

H πατεντα του χεριου/φρανκεσταιν με την Barbie ειναι ολα τα λεφτα!!!! Ελυσες μεγαλο προβλημα με το τι να κανει καποιος με τα ακεφαλα σωματα!!!

Μια απορια γλυκεια μου Rapunjel, το τερας του Φρανκεσταιν.....εεεεεε η καστανη Barbie που εμεινε χωρις χερια τι απογινε? Αλλαξε σωμα ή εμεινε ασωματη?

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για αυτα τα πολυτιμα thread που μας γραφεις γιατι ειναι χρησιμα για ολες τις κουκλες!!!

Σχόλιο

bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία τα χρωματιστά μαλλιά είναι από τη barbie Ραπουντζέλ, κάτι πρόσθετα μαλλιά που έχει η συσκευασία μαζί με την κούκλα.
                    Γιατί λες το χέρι φρανκεστάιν;
                    Η συγκεκριμένη barbie η καστανή είναι όπως τη φωτογραφία. Δεν πειράχτηκε.Τα χέρια πάρθηκαν από μια άλλη. Έχω ένα μεγάλο κουτί με ανταλακτικά κουκλών. Από κει πάρθηκε.
                    Εγώ σε ευχαριστώ λατρεμένη μου Αναστασία για όλα όσα έχεις προσφέρει σε μένα και στα forum!

Σχόλιο

ΑΑΑΑΑ!!!! Πωπω ειπα δηλαδη πατατα!!!! Εισαι φοβερη Rapunjel μου!!! Εχεις δηλαδη φτιαξει ενα νοσοκομειο κουκλων!!!
                      Το δημιουργημα του επιστημονα Φρανκεσταιν, απο το βιβλιο της Mary Shelley, ηταν φτιαγμενο απο ανταλλακτικα! Ειχε δηλαδη χερια απο εδω, σωμα απο εκει, κεφαλι απο αλλου! Βεβαια ουδεμια σχεση εχουν οι νεραιδενιες υπαρξεις που φτιαχνεις εσυ, ξαναδινοντας ζωη σε κουκλες που εχασαν τα ανταλλακτικα τους, Rapunjel μου!

Στην Ναπολη, παρα παρα πολυ μακρυα απο εδω, υπαρχει ενα Νοσοκομειο Κουκλων! Εκει εχουνε κουτες με ανταλλακτικα για καθε ειδος κουκλας! Αχ τι ωραια που θα ηταν να δουλευαμε εκει Rapunjel!!! Το πιο χαλαρωτικο επαγγελμα του κοσμου!!!

Σχόλιο

Εργασία...
                      X