Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

[MB] Ιπτάμενος Λούη

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• [MB] Ιπτάμενος Λούη

Το επιτραπεζιο παιχνιδι "ιπταμενος Λουη" ,το ειχαν κανει δωρο στην αδερφη μου.Παιξαμε αρκετες φορες και γινοταν μια μικρη "μαχη" καθε φορα προσεχοντας να μη μας "φαει" τις "κοτες" το αεροπλανακι του Λουη (λειτουργουσε με μπαταρια) που ηταν αρκετα γρηγορο,αρκουσε μια μικρη απροσεξια (ή και ατυχια) και.. παει η "κοτα".. Θυμαμαι φορες που "εξαφανιζοταν" η "κοτα" χωρις να το περιμενω, ειδικα οταν το αεροπλανακι περνουσε ξυστά
    Μπορουν να παιξουν 2 ή 4 παικτες, ο καθενας εχει απο 3 πουλια/κοτες και προσπαθει με τη βοηθεια ενος ειδους μοχλου να "σωσει" τις "κοτες" του απ το αεροπλανακι αλλά και να το κατευθυνει στους αντιπαλους του.Νικητης ειναι αυτος που θα καταφερει να σωσει τις περισσοτερες "κοτες"

περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες εδω

βρηκα και την ξενη διαφημιση αλλά απ οτι θυμαμαι παρομοια ηταν και η ελληνικη εκδοση
    Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 30-10-2012, 22:59.

Το δικό μου πρέπει να δουλεύει ακόμα. Θυμάμαι είχε και βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το πως γύρναγες τους μοχλούς.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Gogeta Προβολή Post
      Το δικό μου πρέπει να δουλεύει ακόμα. Θυμάμαι είχε και βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το πως γύρναγες τους μοχλούς.
      τωρα που το λες,εχεις δικιο
      κατι ψιλοθυμαμαι,δεν ξερω αν ηταν δικη μας επιλογη ο βαθμος δυσκολιας ή αν το "αποφασιζε" το αεροπλανακι μετα απο καποιους γυρους..Νομιζω οτι εκτος απ τους μοχλους (εκει σιγουρα αποφασιζαμε εμεις) ειχε κι αυτο καποιο τροπο να πηγαινει πιο γρηγορα ή να "πεταει" πιο χαμηλα για να "εξαφανιζονται" γρηγοροτερα οι "κοτες" μας
      Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 31-10-2012, 14:28.

Σχόλιο

Ωραιο παιχνιδι αυτο με την δυσκολια το θυμαμαι και εγω αναλογα πως γυρνουσες αυτα που παταγες για να πεταξεις τον Λουι πανω, γινοταν πιο δυσκολο μικρενε η επιφανεια νομιζω.

edit. Τωρα ειδα το βιντεακι (ημουν στο κινητο δεν μπορουσα να το δω) οι μοχλοι που επαιζες και πεταγες τον λουι εχουν μπροστα ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο αυτο γυρναγε στην μεγαλη πλευρα και στην μικρη πλευρα και αυτο αλαζε την δυσκολια..
        Τελευταία επεξεργασία από Ajax87; 31-10-2012, 14:49.

Σχόλιο

δε θυμαμαι τι ουτε πώς ακριβως γινοταν,σιγουρα ομως με καποιο τροπο το αεροπλανακι εκανε πιο χαμηλες πτησεις που ηταν και οι πιο επικινδυνες για τα πουλια/κοτες μας

Σχόλιο

νομιζω οτι αυτο που λες το εκαναν οι αλλοι παιχτες-αντιπαλοι γιατι αν δεν το παταγες πολυ δυνατα εκανε χαμηλη πτηση.. χωρις να ειμαι σιγουρος δεν νομιζω να ειχε τετοιο μηχανισμο..

Σχόλιο

οι αντιπαλοι απ οτι θυμαμαι χτυπουσαν με δυναμη το μοχλο για να παει οσο πιο ψηλα και μακρυα (βεβαια καποιες φορες δεν ειχε επιτυχια και κατεληγαν οι ιδιοι με μια "κοτα" μειον) γινεται το αεροπλανακι ή ακομα καλυτερα να "φαει" την "κοτα" καποιου αλλου.Αν δεν χτυπουσαν δυνατα το μοχλο τοτε υπηρχε κινδυνος να "χασουν" μια δικια τους "κοτα" κι αυτο δεν τους συνεφερε
              Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 31-10-2012, 15:16.

Σχόλιο

δεν θυμαμαι ,δυστυχως πανε πολλα χρονια απο τοτε που το ειδα για τελευταια φορα... αλλα μου φαινεται δυσκολο να ειχε και μηχανισμο για να κανει χαμηλες πτησεις..

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Ajax87 Προβολή Post
                  οι μοχλοι που επαιζες και πεταγες τον λουι εχουν μπροστα ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο αυτο γυρναγε στην μεγαλη πλευρα και στην μικρη πλευρα και αυτο αλαζε την δυσκολια..
                  Αυτό ακριβώς εννοούσα.

Σχόλιο

Τρομερά εθιστικό! Μαζί με το Exin Basket, πιστεύω πως είναι από τα πιο διασκεδαστικά επιτραπέζια!

Εδώ ο (αγαπημένος πολλών) James Rolfe, το παίζει σε έκθεση!
                    80s & 90s fanatic

Σχόλιο

Εργασία...
                    X