Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Στρατιωτάκια πλαστικά

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Στρατιωτάκια πλαστικά

Τα πουλουσαν σε σακουλες .

[edit] Dead pic [edit][edit] Dead pic [edit]

plastic-toy-soldiers.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 22-03-2015, 01:42. Λόγος: attachment / dead pictures
    We are relics protecting ruins...

Τα στρατιωτακια της πρωτης φωτο τα ειχα σιγουρα
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Εγω παντως τα θυμαμαι να πωλουντα μεσα σε κουτια τα οποια φυσικα και δεν τα εχω πια αλλα καποια στρατιωτακια καπου υπαρχουν

Σχόλιο

Οπως και να ηταν το μονο σιγουρο ειναι οτι τα στρατιωτακια ηταν καθαρα αντρικο σπορ,(το μονο).
        Αγκρρρρρρ.
        We are relics protecting ruins...

Σχόλιο

Και ποιος δεν επαιξε η ειχε στην κατοχη του ενα σωρο απο αυτα?

Στην Ελλαδα ηταν πολυ διαδεδομενα τα στρατιωτακια της Airfix και της Matchbox, που διατιθενταν μεσα σε κουτια. Ειδικα η matchbox εβγαζε κατι μοναδικες φιγουρες που δεν υπηρχαν σε αλλες εταιριες (οπως στο σετ των Afrika-Korps το πολυβολο με τον τριποδα με τον γερμανο με το καπελακι γονατιστο - ειδικα αυτη η φιγουρα ηταν μοναδικη και το trademark της Matchbox στα στρατιωτακια, οπως και στα British Commandos με την βαρκα και τις σκαλες).

Η πρωτη και καλυτερη εταιρεια ολων των εποχων που πρωτοεβγαλε στρατιωτακια (τα γνησια τα πρασινα με τις τρομερες λεπτομερειες και την φοβερη ποιοτητα) ηταν η LIDO! Και η πρωτη που αρχισε να βγαζει και cowboys-indians και ενα σωρο αλλα εκτος απο τις κλασικες φιγουρες του WWII.
          Τελευταία επεξεργασία από phil_vr; 01-03-2008, 01:12.
          Subita morte exstingui

Σχόλιο

Απλα παιχνιδια μιας αλλης εποχης.. τοτε που η φαντασια ειχε απολυτη εναρμονιση με το παιχνιδι..

Ατελειωτες ωρες παιζοντας με αυτα με φιλους στις αυλες, πεζοδρομια, στις οικοδομες και στα τοπικα αναχωματα..
            Πλεον και αυτη η εικονα με τα gatherings παιδιων με τα παιχνιδια τους στις γειτονιες τεινει να γινει αναμνηση του παρελθοντος..

indians-1.jpg
            Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 17-03-2013, 03:59. Λόγος: προσθήκη attachments
            Subita morte exstingui

Σχόλιο

Φοβερή φιγούρα στα στρατιωτάκια ήταν αυτή του φλογοβόλου!!! Το θεωρούσα τότε το πιο δυνατό όπλο !!!!

Σχόλιο

τα εχω ολα αυτα σε ενα μεγαλο καδο!! .προσεχως φωτο !

Σχόλιο

Πάντως υπήρχαν 2 μεγέθη. Το "κανονικό" και το "μίνι". Το καλό με τα μικρά ήταν ότι επέτρεπαν επικών διαστάσεων μάχες, καθώτι πολύ περισσότερα σε τεμάχια.

Σχόλιο

Εγώ έπαιρνα τα κουτιά της Matchbox. Ειδικά με τα μικρά (1/72 κλίμακα), με ένα κουτί έπαιρνες καμιά 30αριά. Αργότερα βρήκα και της Italieri (νομίζω) που είχαν και ποικιλία στα θέματα. (Αρχαίοι Ρωμαίοι, Γαλάτες κ.λ.π.). Βέβαια ήταν για μοντελιστική χρήση, αλλά δεν με ένοιαζε.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X