Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ρετρό καψούλια

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ρετρό καψούλια

Το Σαββατο αγορασα απο μαγαζι παιχνιδιων 10 πακετα καψουλια.

Πηγα σπιτι και ειπα στα παιδια να παμε να τρομαξουμε τη μαμα.

Βαζω τα καψουλια στο πιστολι και οπως μαγειρευε παταω τη σκανδαλη.

Περιμενα να γινει δυνατος κροτος, να φυγουν και λιγοι σπινθηρες και να παγωσει το αιμα της MsWally.

Αποτελεσμα:Τσαφ....

Πραγματικα νομισα οτι δεν εσκασαν καν.Μονο απο τη μυρωδια καταλαβα οτι ειχε γινει εκρηξη.

Τα παιδια ξενερωσαν και εγω αναπολησα τα ρετρο καψουλια που σηκωναν το σπιτι στον αερα...
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Κι όταν δεν είχαμε πιστόλι, τα σκάγαμε με μπουζί, έ;
    Είδα κι εγώ στο σουπερμάρκετ προχτές κάτι "σημερινά" καψούλια. Μου έκανε εντύπωση το πορτοκαλί χρώμα στις δεσμίδες, αντί του κλασικού κόκκινου, αλλά δεν κοίταξα τίποτα περισσότερο.
    Οφείλουμε να πούμε όμως ότι τα παλιά καψούλια ήταν μηδενικών προδιαγραφών : το μπαρουτάκι μπορούσε εύκολα να φύγει από το εσωτερικό τους, να το φάει κάποιο παιδί, να προκαλέσουν κόφωση αν πάνω στο παιχνίδι έσκαγε καμιά δίπλα σε αφτί, και διάφορα άλλα τέτοια, που φαντάζομαι ότι σταδιακά επέβαλαν τον εκσυγχρονισμό των καψυλίων κατά τον τρόπο που περιγράφεις.

Πάντως τρομερή "κατάκτηση" στο θέμα "παλιά καψούλια" ήταν όταν εφευρέθηκε η στρογγυλή δεσμίδα του εξάσφαιρου πιστολιού (αρχικά υπήρχαν μόνο οι μακρόστενες δεσμίδες, κι έκοβες ένα-ένα τα καψούλια για να "γεμίσεις", με αποτέλεσμα το πολύτιμο δημητσανίτικο μπαρούτι να χύνεται και να προκύπτουν καψούλια "τζούφια"...E ρε παιδικοί καημοί !).

A propos, να και κάτι σχετικό:
    Τελευταία επεξεργασία από panp; 25-02-2013, 15:44.

Σχόλιο

Εντελώς ΑΣΧΕΤΟ το παρακάτω βίντεο, αλλά ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό σχετικά με καψούλια…
      και στο θέμα, ποτέ μου δεν τα συμπάθησα γιατί όλο και κάποιος τα έσκαγε κοντά στο αυτί όπως έγραψε και ο panp, επίσης θυμάμαι ότι τα μονά καψούλια τα βάζαμε σε κάτι πλαστικά πιστόλια τραγικής ποιότητας...

Σχόλιο

Εγω θυμαμαι οτι τα "καλα" καψουλια ειτε εξασφαιρα, ειτε δωδεκασφαιρα(δωδεκα δεν ηταν τα μεγαλα;; δεν θυαμαμαι ) Ηταν με κοκκινο πλαστικο και ασπρη επικαλυψη στο μπαρουτι!! Υπηρχαν κατι αλλα με κοκκινη/ροζ επικαλιψη που ηταν εσθητα πιο αδυναμα!

Σχόλιο

Πριν τα πλαστικα καψουλια στην δεκαετια του '70 υπηρχαν οι χαρτινες ταινιες που ειχαν ενδιαμεσα μπαρουτι και τις τοποθετουσες στην ειδικη θηκη που ειχε το πιστολι.
          Ηταν σε σχημα ρολο και αφου την περναγες απο την ειδικη σχισμη οπλιζες το πιστολι και ετοιμος προς βολη...
          Ηταν λιγο επικινδυνες γιατι μπορουσε ευκολα να πιασει φωτια η χαρτινη ταινια και να γινει πυροτεχνημα χειρος...
          Σας παραθετω φωτος...
          IMG_1060.jpgIMG_1061.jpgIMG_1063.jpgIMG_1064.jpg

Σχόλιο

Ω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα....και το οπλάκι made in Greece!!! Παλιές καλές εποχές!!!
            Είμαι τρελός για κόμικς!!!!!!!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από geotsi. Προβολή Post
              Πριν τα πλαστικα καψουλια στην δεκαετια του '70 υπηρχαν οι χαρτινες ταινιες που ειχαν ενδιαμεσα μπαρουτι και τις τοποθετουσες στην ειδικη θηκη που ειχε το πιστολι.
              Ηταν σε σχημα ρολο και αφου την περναγες απο την ειδικη σχισμη οπλιζες το πιστολι και ετοιμος προς βολη...
              Ηταν λιγο επικινδυνες γιατι μπορουσε ευκολα να πιασει φωτια η χαρτινη ταινια και να γινει πυροτεχνημα χειρος...
              Σας παραθετω φωτος...
              [ATTACH=CONFIG]74218[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]74219[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]74220[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]74221[/ATTACH]
              Είχαν το φοβερό πλεονέκτημα, ότι μπορούσες να ρίξεις ΔΕΚΑΔΕΣ βολές (όσο δηλαδή, "άντεχε" η ταινία).

Ελλείψει πιστολιού, απλώς κρέμαγες την ταινία και έβαζες φωτιά στο κάτω μέρο (με εκρηκτικά αποτελέσματα).

Επίσης, να θυμίσουμε και σκάσιμο καψουλιού (πλαστικού, κόκκινου) πάνω σε πέτρα (χρησιμοποιώντας άλλη πέτρα).

Σχόλιο

πωπωω..ρε αληταραδες τι ξεθαψατε απ τα τρισβαθα της θυμησης μου???μπουζια ,εξασφαιρα,δωδεκασφαιρα,ταινιες...

Και συ ρε Wally..ΔΕΚΑ ??για να τρομαξεις (ταχα μου) τη συζυγο??
                εκκολαπτομενους τρομοκρατες ετοιμαζεις μου φαινεται...
                Τελευταία επεξεργασία από don dokken; 05-03-2013, 23:44.

Σχόλιο

Wally, ανέβασε κάνα βίντεο(εννοείται αν και όποτε μπορείς)από τα καινούργια καψουλια να ξέρουμε τι μας γίνετε. Τι 10αδες don, ένα Πάσχα πρέπει να έφτασα και 20αδα...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από exetlaios Προβολή Post
                    Επίσης, να θυμίσουμε και σκάσιμο καψουλιού (πλαστικού, κόκκινου) πάνω σε πέτρα (χρησιμοποιώντας άλλη πέτρα).
                    Μου θυμίζεις ένα αεροπλανάκι μικρό, που η μύτη του ήταν μεταλλική και έβαζες μπροστά ένα μονό καψούλι από αυτά στην ταινία (που έμπαιναν και ένα ένα στα πιστόλια τα πιο παλιά) και το έριχνες κάτω και έσκαγε το καψούλι. Είχε μια κατανομή βάρους ώστε να είναι πιο βαρύ μπροστά προς τη μύτη του και να πέφτει με τη μύτη, για να σκάει το καψούλι. Είχε δει κανείς σας κάτι τέτοιο;

Σχόλιο

Εργασία...
                    X