Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Δίσκοι Βινυλίου

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Δίσκοι Βινυλίου

μπορειται να μου πειτε αν και ποσους δισκους βινυλιου εχετε στην κατοχη σας?και αν θυμασται τον πρωτο δισκο που αγορασατε?η δικη μου συλλογη αριθμει γυρω στα 700 lp τα οποια ακομα ακουω(τουλαχιστον ορισμενα απο αυτα)και ο πρωτος δισκος που αγορασα ηταν το summon the dead απο τους συμπολητες μου(μπραχαμι)flames
    i'm not like everybody else

το πρώτο που έπεσε στα χέρια μου είναι αυτό

και η πρώτη αγορά
    Accept Best of, greek edition plus two live songs

Σχόλιο

Γύρω στους 500 ,αλλά δεν μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα! Οι περισσότεροι είναι 80's metal διαμάντια....μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ και πάλι με τα δισκάκια μου!
      Αν δεν ήταν το κόλλημα με τα games θα είχα χιλιάδες!!
      my pinball collection : http://www.pinballowners.com/pitsunami
      my arcade collection :
      http://www.arcade-museum.com/members...mber_id=390723

Σχόλιο

400+ and still counting. Πρωτος δισκος μου μαααααλλον γιατι εχουν περασει και καποια χρονακια πρεπει να ηταν Queen - News of the world αλλα απο τοτε πολλα εχουν αλλαξει στα γουστα μου. Φυσικα πρωτοι δισκοι βινυλιου που επεσαν στα χερια μου ηταν αυτοι του πατερα μου και ο 1ος παιδικος μου Winnie the poooh Απο τη μερια της αδερφης μου που ηταν μεγαλυτερη κατα 6 χρονια ηταν ενα δισκακι του Rick Astley κι ενα των Aha (Scoundrel Days).
        Commodore 64, Amiga 500 (1mb), Amiga 600-ACA620, Amiga 1200D, NOS Amiga Tech., Blizzy 030, 30gb Hd, 128mb Ram, Indy AGA, Classic Workbench 3.9
        SAM440ep, Amiga OS 4.1.6

Σχόλιο

Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι.

Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.
          www.telonio-reviews.blogspot.gr

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από telonio
            Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.
            Τα βινυλιάκια είναι πανέμορφα!! Θα μπορουσα να πετάξω τα πάντα εκτός απο τα δισκάκια μου, τρελή αγάπη.
            my pinball collection : http://www.pinballowners.com/pitsunami
            my arcade collection :
            http://www.arcade-museum.com/members...mber_id=390723

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από telonio
              Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι.
              Το ίδιο και εγώ... καμιά εικοσαριά...
              Το πρώτο πρέπει να ήταν η συλλογή του Cutty Sark (Follow Your Heart Music Collection)
              Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σχόλιο

Βινύλια...μια ζωή ολόκληρη. Έχω αρκετά. Η αλήθεια είναι οτι δεν τα μέτρησα ποτέ, σίγουρα όμως είναι πάνω από χίλια.

Την εποχή που βγήκε το Cd ήμουν στο τσακ να "σπρώξω" ότι είχα μαζέψει μέχρι τότε... Ο Θεός με φώτισε και δεν έκανα τη Μ***κια.

Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Born in the Usa (Springsteen) μαζί μια μια συλλογή από hitακια της εποχής. Μετά το πράγμα "σκλήρυνε" αρκετά.

Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.

Σχόλιο

350 περίπου 33 rpm
                  200 περόπου 45 rpm
                  14 μόλις 78 rpm

Πρώτος δίσκος: Beatles - Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band
                  Είμαι που λες αραγμένος στον ακάλυπτο...

Σχόλιο

Λόγω ηλικιάς δεν έχω κανένα δίσκο στην κατοχή μου. Υπάρχουν στο σπίτι καμιά 30αριά δίσκοι του πατέρα μου.
                    Δυστυχώς είμαι παιδι του CD... :conf:
                    Αρχικά δημοσιευμένο από Dragon_K.
                    Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.
                    Συμφωνώ απολύτως. Αν και το ήξερα, πρόσφατα το επαλήθευσα. Έβαλα να ακούσω μετά από πολύ καιρό στο πικ-απ τo Deepest Purple. Ο ήχος δεν συγκρίνονταν με τα αντίστοιχα κομμάτια τα οποία είχα ακούσει σε CD (ή ακόμα χειρότερα σε MP3).

Και μια που μιλάμε για βινύλια, που θα μπορούσα να βρώ κάποια εδώ στο Ηράκλειο;
                    Destroy him my robots!!

Σχόλιο

Εργασία...
                    X