Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

Τηλεκάρτες [ΟΤΕ]

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Τηλεκάρτες [ΟΤΕ]

Αν και οχι τοσο ρετρο μιας και ηρθαν στην δεκαετια του 90' τις θυμαμαι με νοσταλγια μιας και την εποχη που της χρησιμοποιουσα ημουν "ταξιδευτης" σε διαφορα μερη.
    Μας γλυτωσαν απο τα ψιλα και απο το "Το μηδενιζεις;" στον περιπτερα.

Οχι δεν ειμαι συλεκτης της παρακατω τις κρατησα για αναμνηση και ειναι απο την περιοδο 92-95,αν βρητε κανα κελεπουρι που να αξιζει μιλατε.
    Οπως και αν συλλεγετε καλο θα ηταν να τα βλεπαμε.

Υ.Σ ισως να εχω και αλλες.

Αν θυμάμαι καλά, η πρώτη τηλεκάρτα, απεικόνονιζε την Ακρόπολη, και την θεωρούσαν από τότε συλλεκτική, λόγω του πλήθους αντιτυπων.
    "I Ask for so Little. Just Fear Me, Love Me, Do as I Say, and I Will Be Your Slave."

"Labyrinth"(1986), by Dennis Lee and Jim Henson

Σχόλιο

Οι τηλεκάρτες μου....

Ξέρω δεν φαίνεται και τίποτα ιδιαίτερο εκτός από τη ποσότητά τους.

Δεν ήμουν συλλέκτρια απλά έτυχε να μη τις πετάξω.

Επίσης σε αυτό του κουτί δεν υπάρχουν διπλές. Αυτές είναι σε άλλο κουτί.
      Χρονολογικά είναι από τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν μέχρι και το 2004.

Τώρα που τις ξαναείδα αναλογίστηκα πόσα, ΠΟΣΑ, πόσα λεφτά έχω ξοδέψει σε τηλέφωνα ...

Σχόλιο

ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

M αρεσει που δεν είσαι και συλλέκτρια!!!! που και να ήσουν δηλαδή. Χα χα

Ούτε εγώ μάζευα τηλεκάρτες, απλά έχω κρατήσει 2-3 μόνο που μου άρεσαν όπως η παρακάτω.

Γειά σου ρε Αντύπα.
        RetroManiaX

Υποδιεύθυνση Ρετρό Τηλεόρασης
        Τομέας ιστορικού τηλεοπτικού αρχείου
        Πληροφορίες εντός

Σχόλιο

Την πρώτη τη χρησιμοποίησα φαντάρος το 1992, μια και έγινε μεγάλο μπέρδεμα στο στρατόπεδο από καψιμιτζήδες που έκλεβαν αβέρτα στα υπεραστικά, πράγμα που ανάγκασε τη διοίκηση του στρατοπέδου να αιτηθεί για καρτοτηλέφωνα.

Θυμάμαι ότι δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράμα. Ευτυχώς, δεν μπορούσαν να σε κλέψουν πια. Αμέσως μετά από κανένα μήνα, εμφανίστηκαν και στον σταθμό Υπεραστικών Λεοφωρείων του Κηφισού!!!!

Ποτέ δεν συμπάθησα τη συγκεκριμένη τεχνολογία. Θυμάμαι ότι κυκλοφορούσαν και hints για το πως να ξαναγεμίσεις τις κάρτες, κάρτες που, υποτίθεται, είχαν 10000 μονάδες και λοιπά.

Αυτό το "100 units" που ανέγραφαν πάντως, άπαιχτο.....!!!!!!!!!!!!!

Σχόλιο

Και εγώ για πρώτη φορά είχα χρησιμοποιήσει καρτοτηλέφωνο στη Ρόδο, φαντάρος το '92! (Γειά σου ρε σειρά Pooky!)
            Νομίζω τα είχαν πρωτοχρησιμοποιήσει δοκιμαστικά εκεί και μετά τοποθετήθηκαν στην υπόλοιπη Ελλάδα...
            sigpic
            Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σχόλιο

Σαν την Dream και εγώ... δεν είμαι συλλέκτρια αλλά έχω κανά δυό κουτιά γεμάτα κάρτες...

sigpic

Σχόλιο

Μια απο τα ιδια και γω. Και μαλιστα τις περισσοτερες τις έβρισκα
                Εχω την εντυπωση οτι η πρωτη τηλεκαρτα ηταν στην Δ.Ε.Θ. (Διεθνης Εκθεση Θεσσαλονικης)

Σχόλιο

ΒΟΥΚΙΟΥΚΛΑΚΗ

Άλλη μία που βρήκα (μάλλον συλλεκτική) με θέμα την ταινία Η Αλίκη στο ναυτικό
                  RetroManiaX

Υποδιεύθυνση Ρετρό Τηλεόρασης
                  Τομέας ιστορικού τηλεοπτικού αρχείου
                  Πληροφορίες εντός

Σχόλιο

παλιος συλλεκτης...

..η πρωτη τηλεκαρτα κυκλοφορησε το 92 στην ΔΕΘ και λογω επικαιροτητας του εθνικου μας θεματος ειχε το αστερι της βεργινας εξ ου και αποκαλειται"βεργινα".32000 κομματια το τιραζ.Σημερα πωλειται "ανοιχτη"περιπου 150 ευρω.Οι τηλεκαρτες για μενα ηταν το ονειδος μου ως συλλεκτης.Ειχα φτασει σε σημειο να γυρναω νυχτες σε καρτοτηλεφωνα ψαχνοντας για καποιο ξεχασμενο καλο"κομματι"..εριξα φαπες στον ΟΤΕ της σταδιου σε εναν κακομοιρη για μια 500ρα(δημοκριτος)εβλεπα τηλεκαρτες στον υπνο μου!!το χα συζητησει με πολλους ομοιοπαθεις στο μοναστηρακι κυριως και διαπιστωσα οτι ηταν γενικευμενο!Παρολο που στην αρχη το θεωρησα(σωστα..) ως απαραδεκτο για ενα σοβαρο συλλεκτη να ασχολειται με ..πλαστικα,μετα..κυλησα και μου εγινε εμμονη.καλυψα αμεσως τα κενα στη συλλογη μου,με μηδενικο κοστος ,με "μικροαπατες"σε βαρος αδαων,με ξενυχτι,περπατημα ,πολυ προσωπικο χρονο και κοστος ψυχολογικο..το παθος μου ειχε γινει δυναστης!βεβαια ειχα αρχισει να βγαζω και λεφτα απο αυτο,καθως ανταλλαζα τηλεκαρτες εξωτερικου στη ελλαδα με αναλογια 1/3 και αυτες που επαιρνα στη συνεχεια τις αλλαζα στο εξωτερικο 1/2..καποτε πουλησα 30000 καρτες εξωτερικου προς 50 δρχ τη μια(πριν βρωμησει ο τοπος..)ενα πρωι ξυπνησα και με καθαρο μυαλο,παιρνω τηλ. ενα "κονε" απο μοναστηρακι ,ερχεται σπιτι ,και του πουλαω ολη τη συλλογη κοψοχρονια..(1997)ετσι καθαρισα με αυτη τη συλλεκτικη μουφα που λεγεται τηλεκαρτα..εχω πολλες ιστοριες να διηγηθω,ηταν μια καλη και διδακτικη εμπειρια για μενα η ενασχοληση με αυτη τη..."συλλογη"Ως μια φουσκα,πλεον εχει απαξιωθει και πλεον πωλουνται με το κιλο(κυριολεκτικα...)

Σχόλιο

Εργασία...
                    X