Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ποιo Μουντιάλ θυμάστε πρώτο - πρώτο ?

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ποιo Μουντιάλ θυμάστε πρώτο - πρώτο ?

Εγώ το πρώτο που θυμάμαι είναι το ESPANA '82 και μάλιστα πολύ έντονα καθώς τότε φιλοξενούμουν για ολόκληρο τον μήνα του Μουντιάλ στο σπίτι της θείας μου στη Θεσσαλονίκη και τα μεγαλύτερα ξαδέλφια μου ήταν φανατικοί ποδοσφαιρόφιλοι (στη θρυλική πλατεία Βάρνας βλέπε http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...-Θεσσαλονίκης)

Ήμουν σχεδόν 8 χρονών και θυμάμαι τα βράδια που μαζευόταν όλο το σόι γύρω από την τηλεόραση, με "του Διακογιάννη τη φωνή", τον Σώκρατες, τον καραφλογεγέ Φαλκάο, τον Λιτμπάρσκι, τον Τιγκανά, τον Πλατινί, τον Χάραλντ Σουμάχερ , τον Αρτομπέλι, τον Σιρέα, τον Ντίνο Τζοφ και τόσα άλλα αστέρια που μας έκαναν να αγαπήσουμε το ποδόσφαιρο...

Επίσης θυμάμαι και το λογότυπο του Μουντιάλ που έκοβες με ψαλίδι από το ΜΠΛΕΚ, τις σημαίες των χωρών που προσπαθούσαμε να ζωγραφίσουμε (ειδικά της Βραζιλίας ), τα χαρτάκια της Panini... και φυσικά το πως προσπαθούσαμε να μιμηθούμε τις ντρίπλες τους στην αλάνα...

Ωραίες αναμνήσεις...

1982_naranjito.jpg$(KGrHqRHJBIFBKzkhdNyBQWfZG69rw~~60_35.jpgItaly-1982-World-Cup-winn-006.jpg
    tumblr_lzp1fgTcqS1qfxktpo1_1280.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από Σώτος Σώτος; 01-05-2013, 14:02.
    "Σαν τα ψάρια που πιάνονται σε κακό δίχτυ και σαν τα πουλιά που πιάνονται σε παγίδα, έτσι και οι γιοι των ανθρώπων παγιδεύονται σε καιρό συμφοράς, όταν αυτή πέφτει πάνω τους ξαφνικά"

Το πρώτο-πρώτο Μουντιάλ που θυμάμαι έντονα είναι αυτό του 1978, που είχε γίνει στην Αργεντινή. Η οικοδέσποινα Αργεντινή είχε νικήσει 3-1 την Ολλανδία στον τελικό. Τότε είχαμε τις πρώτες έγχρωμες μεταδόσεις στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης και ο κόσμος είχε ξετρελαθεί.

Σχόλιο

Μαλλον ειμαι πιο μικρος...

Το Μεξικο '86 θυμαμαι, καταφερνοντας να κερδισω 2000 χαρτάκια.

Αληθεια, παιζατε καθολου εσεις?

πχ επρεπε να φερεις πανω απο το χαρτακι του αλλου, τον ιδιο τελικο αριθμο. Στο χαρτακι με το νουμερο 125, επρεπε να φερεις οποιοδηποτε αριθμο τελειωνε σε 5. Μετα, επαιρνες, ολα τη στοιβα απο τα χαρτια που ηταν κατω!

Σχόλιο

Αν σας πω πιο Θυμαμαι εγω θα ειμαι εκτος οριου του φορουμ , αργησα να ασχοληθω με το αθλημα θα μπορουσα να θυμαμαι και του '94 (Αυτο που θυμαμα σαν πρωτο ειναι το Μουντιαλ του '98 ) .

Σχόλιο

Δεν ασχολουμαι με ποδοσφαιρο....

Αλλα το πρωτο και τελευταιο που παρακολουθησα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ηταν το..."Αλλεν μπυρεν καπουτ"!

Αν θυμηθειτε ποτε βγηκε η μπυρα Germania Lager γιατι δεν θυμαμαι χρονια....θα βρουμε και ποιο Μουντιαλ ηταν. Νομιζω '86.....και ημουνα 10.

Καθισαμε με τον πατερα μου και το ειδαμε ολο πινωντας Germania Lager....και τοτε ειχε βγει και η διαφημιση με τον Βεγγο που ελεγε το "Αλλεν μπυρεν καπουτ"

Θυμαμαι οτι αν μαζευες ενα αριθμο απο καπακια(νομιζω 10) δινανε μια μπυρα δωρο....οποτε φευγανε με τα κασακια...
          http://res.cloudinary.com/ratebeer/i...beer_91454.jpg
          https://www.youtube.com/user/pardalotzatziki/videos
          Under cover band https://www.youtube.com/user/undercoverbandgr/videos https://www.facebook.com/undercoverband2012?fref=ts

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Ajax87 Προβολή Post
            Αν σας πω πιο Θυμαμαι εγω θα ειμαι εκτος οριου του φορουμ , αργησα να ασχοληθω με το αθλημα θα μπορουσα να θυμαμαι και του '94 (Αυτο που θυμαμα σαν πρωτο ειναι το Μουντιαλ του '98 ) .
            Θα αστειεύεσαι μάλλον!!!
            "Σαν τα ψάρια που πιάνονται σε κακό δίχτυ και σαν τα πουλιά που πιάνονται σε παγίδα, έτσι και οι γιοι των ανθρώπων παγιδεύονται σε καιρό συμφοράς, όταν αυτή πέφτει πάνω τους ξαφνικά"

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από VAGBITH Προβολή Post
              Θα αστειεύεσαι μάλλον!!!
              Καθολου αν σκεφτεις οτι το '90 ημουν Τριων αρα δυσκολο , το '94 ημουν 7χρονων και δεν εβλεπα ποδοσφαιρο οποτε Το '98 ημουν 11 και ειχα ξεκινησει να παρακουλουθω
              Τελευταία επεξεργασία από Ajax87; 01-05-2013, 15:28.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από pardalotzatziki Προβολή Post

Αλλα το πρωτο και τελευταιο που παρακολουθησα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ηταν το..."Αλλεν μπυρεν καπουτ"!

Αν θυμηθειτε ποτε βγηκε η μπυρα Germania Lager γιατι δεν θυμαμαι χρονια....θα βρουμε και ποιο Μουντιαλ ηταν. Νομιζω '86.....και ημουνα 10.

Καθισαμε με τον πατερα μου και το ειδαμε ολο πινωντας Germania Lager....και τοτε ειχε βγει και η διαφημιση με τον Βεγγο που ελεγε το "Αλλεν μπυρεν καπουτ"

Θυμαμαι οτι αν μαζευες ενα αριθμο απο καπακια(νομιζω 10) δινανε μια μπυρα δωρο....οποτε φευγανε με τα κασακια...
                http://res.cloudinary.com/ratebeer/i...beer_91454.jpg
                Και βέβαια ήταν του '86 στο Μεξικό... Τότε που "ο θεός έβαλε το χέρι του"...
                art_maradona_afp.jpg

Αρχικά δημοσιευμένο από Ajax87 Προβολή Post
                Καθολου αν σκεφτεις οτι το '90 ημουν Τριων αρα δυσκολο , το '94 ημουν 7χρονων και δεν εβλεπα ποδοσφαιρο οποτε Το '98 ημουν 11 και ειχα ξεκινησει να παρακουλουθω
                Έτσι εξηγείται λοιπόν... Είπα κι εγώ... Είσαι λοιπόν από τους "Βενιαμίν" του φόρουμ!!!
                Τελευταία επεξεργασία από Σώτος Σώτος; 02-05-2013, 08:00. Λόγος: συνεχόμενα ποστ

Σχόλιο

Είσαι λοιπόν από τους "Βενιαμίν" του φόρουμ!!!
                  Σε ηλικια ναι - γιατι σε σωματικη διαπλαση ειναι αυτο που λεμε "θα πολεμησουμε στη σκια !"

Οσο για τα Μουντιαλ - το πρωτο ηταν το 1978 με την κορυφαια Αργεντινη (ως ομαδα) που ειδαμε ποτε. Αυτο ομως που θυμαμαι σαν χτες ηταν του 1982 στην Ισπανια με την μεγαλυτερη ποδοσφαιρικη αδικια (του αποκλεισμου της Θεας απο τον ντοπαρισμενο).
                  sigpic

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από pardalotzatziki Προβολή Post
                    Παρομοιως..
                    Αυτο ομως που θυμαμαι ειναι του '86 γιατι για καποιο μυστηριο λογο στην πλατεια Ελευθεριας του Κορυδαλλου ειχε στηθει μια πανινη γιγαντο-οθονη πανω στην οποια προβαλλονταν οι αγωνες απο ενα CRT βιντεοπροβολεα-oπως αυτον εδω 1002refimg.1.jpg

Eγω φυσικα χαζευα τον προβολεα (και ηθελα να μαθω πως λειτουργει..) καθως επισης και τις διαφημισεις στο ημιχρονο

Σχόλιο

Εργασία...
                    X