Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Collapse
Αυτό είναι καρφιτσωμένο θέμα.
X
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Για τους φίλους του ελληνικού βίντεο οι ηθοποιοι : Mιχάλης Γούναρης και Νίκος Μαγδαληνός ασχολούνται με το Κ.Θ.Β.Ε. στη Θεσαλλονικη ,αποψε φιλοξενουνται στην εορταστική (μαγνητοσκοπιμένη) εκπομπή ''Θεάτρου Φώς'' με παρουσιαστρια την Ελσα Ποιμενίδου ,οσοι τους πεθυμίσατε σπευσατε το βραδυ να ανοιξετε τους δέκτες σας στις 12 και μισή στην ΕΤ-3.
    Είδα και το σχετικό τρειλερ και ομολογώ τρομαξα να γνωρίσω τον Μιχάλη Γούναρη.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από bambinella 100 Προβολή Post
      Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια,
      Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .

Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????
      Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....
      Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"
      Συγνωμη για το offtopic.
      Τελευταία επεξεργασία από Nemo; 29-04-2011, 16:05.
      (Nemo sine vitio est- (Seneca the Elder)

Σχόλιο

• Nemo, δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για την καταγωγη της Ελενης Προκοπιου, αλλα κατα πασαν πιθανοτητα ειναι ελληνικη.
        Ξερεις, επειδη και τα δικα μου ματια τυχαινει να ειναι μακροστενα, κατα καιρους ακουω διαφορα και για τη δικη μου καταγωγη, η οποια σε βεβαιω ομως οτι ειναι ελληνικη.
        Απλως συμβαινει και στην Ελλαδα, οπως και παντου στον κοσμο φαναταζομαι, καποιοι ανθρωποι να μη φερουν τα γνωστα και συνηθη χαρακτηριστικα της φυλης τους, χωρις ομως αυτο να σημαινει και οτι δεν ανηκουν σ' αυτην.
        Τελευταία επεξεργασία από bambinella 100; 10-05-2011, 13:01.
        Initials B.B.

Σχόλιο

• Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου που έπαιζε το γιουσουφάκι στον "Χριστό Ξανασταυρώνεται", αλλά και την κόρη του Φούντα στη "Γαλήνη" τί απέγινε? Είχα βρει από αναζήτηση στο internet ότι τη δεκαετία του 80 ασχολούνταν με το παιδικό θέατρο... δεν κατάφερα όμως να βρω κάποια πιο πρόσφατη πληροφορία. Άμα γνωρίζει κάποιος κάτι, ας αναφέρει. Φαινόταν ταλαντούχα, και πραγματικά συμπαθέστατη

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από thanos75 Προβολή Post
            Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου τί απέγινε?
            Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.
            Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.
            Initials B.B.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από mariadegrecia Προβολή Post
              Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :
              http://www.ell.gr/actors.pdf
              επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω
              Ενδιαφέρον, αν και από τη λίστα απουσιάζουν πολλοί παλιοί και γνωστοί ηθοποιοί. Επίσης, υπάρχουν κάποια χτυπητά λάθη (την Προσοτσάνη, γνωστότατη κωμόπολη της Δράμας και γενέτειρα του Ανέστη Βλάχου, την έχουν γράψει... Προσσουτσάνι) και αμφιβάλλω για την εγκυρότητα κάποιων ημερομηνιών. Η Λέχου π.χ. είχε δηλώσει σε περσινή της συνέντευξη ότι ήταν 43 ετών (άρα δεν έχει γεννηθεί το '72) ενώ και ο Νέγκας αποκλείεται να πέθανε το '74.

Χρήσιμο, πάντως, όπως και να 'χει.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από Matsablokos Προβολή Post
                Ο Νέγκας αποκλείεται να πέθανε το '74.
                Ο Χρηστος Νεγκας πεθανε απο ανακοπη, τον Ιουνιο του 1981.
                Initials B.B.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από Nemo Προβολή Post
                  Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .

Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????
                  Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....
                  Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"
                  Συγνωμη για το offtopic.

Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους.
                  Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.
                  Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά
                  άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.
                  Τελευταία επεξεργασία από irene00; 16-05-2011, 18:29.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από irene00 Προβολή Post
                    Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους.
                    Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.
                    Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά
                    άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.
                    irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από bambinella 100 Προβολή Post
                      Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.
                      Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.
                      Σ'ευχαριστω bambinella για την αμεση απαντηση σου...μακαρι να καταφερουμε να μαθουμε κατι και για την τωρινη της καλλιτεχνικη δραση!

Αρχικά δημοσιευμένο από ioli1453 Προβολή Post
                      irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.
                      Ας ελπισουμε να μην επαληθευτει η βαση δεδομενων του post 224 που την εφερε ως αποβιωσασα!
                      Τελευταία επεξεργασία από bernard.c; 16-05-2011, 22:50. Λόγος: συγχώνευση συνεχόμενων posts

Σχόλιο

Εργασία...
                      X