Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

Ποιόν θεωρειται τον ομορφότερο άνδρα του ελληνικού κινηματογράφου που έκαψε τις περισσότερες, γυναικείες καρδιές στις δεαετίες 50' και 60'και έκοψε τα περισσότερα εισητήρια!

για μένα ο Ανδρέας Μπάρκουλης( κορίτσια ο Μπάρκουλης), ειδικά στην 'μουσίτσα', στις 'διακοπές στην αιγινα' και στην 'Χριστίνα' ήταν πολύ καλός! καλα στην Χριστίνα, ηταν μοναδικός..το ζευγάρι με την Τζενη! ειδικά όταν της τραγουδά..

μ' άρεσε και ο Αντρεας Ντούζος στις ' Φουσκοθαλασσιές' ως ναυτικός, ο ερωτοχτυπημένος Αυγουστής που σεβεται τον καπετάνιο Νικολή και χορευει τα βραδια στα μαγαζακια του λιμανιού..αλλα και σαν πλουσιος στο 'οταν λειπει η γατα'..

αλλα και ο ηθοποιος που παιζει τον Λουκί στο 'ποντικάκι' αν και δεν τον ξερω, τον θυμαμαι από τοτε! αλλα και ο Βαγγελης, στον 'Φανουρη και το σοι του', τελειος..χαρης στην μπαμπινελλα εμαθα το ονομα του..πολύ καλός..

αλλοι ζεν-πρεμιε, ο Αλεξανδρακης εκανε πάταγο στην εποχη του, δεν μπορουσε καν να κοιμηθει σε εξωτερικά γυρίσματα από τις θαυμάστριες που τον κυνηγούσαν..ειδικα στο κλωτσοσκούφι, ηταν καταπληκτικός..και ο Νικος ο Γαλανός αλλα και ο Κουρκουλος, καρδιοκατακτητες της εποχής! ο Πολιτης επίσης και ο Φαιδων Γεωργίτσης που ειχε φοβερη γοητεια στους 'γοργόνες και μάγκες', ως τεμπελης γιος του Παπαγιανόπουλου! μην ξεχνάμε και τον Παπαμηχαήλ! αν ξεχνω και άλλους..

παιδιά αν ξερετε άγνωστους θα ηταν ακόμη καλύτερα, όπως τον ωραιο νεαρό που επαιζε στην 'ορφανή στους 5 δρόμους' και οποιον άλλο που εκανε αισθηση σε θεατρο και κινηματογράφο! Τελικά ποιον θα ονομάζαμε ζεν-πρεμιέ..
    Κοριτσάκι εισαι πιο όμορφη όταν γελάς παρα όταν κλαις

Ο ηθοποιος στο ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ειναι ο Γιωργος Λευτεριωτης

Για την ΟΡΦΑΝΗ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ μαλλον λες τον Χρήστο Νέγκα
    http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...671#post312671

Σχόλιο

Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.

Εγώ θα προσθέσω όμως και το Γιάννη Φέρτη! Γούστα είναι αυτά

Σχόλιο

Ο οποιος Γιωργος Λευτεριωτης επαιξε ξανα με την Αλικη, 7 χρονια μετα το Ποντικακι, στο φιλμ Η Λιζα και η αλλη, του 1961.
        Μου αρεσε ο Κωστας Καρρας στις πρωτες ταινιες του, της δεκαετιας του '60, οταν ακομα δεν ειχε μακρυ μαλλι - πραγμα που δεν αντεχω στους αντρες. Εγω τον αποκαλλω Ελληνα Ζαν - Λουι Τρεντινιαν, γιατι του βρισκω μεγαλη ομοιοτητα με το Γαλλο ηθοποιο, οσον αφορα εκεινη την εποχη.
        Ενας αλλος που μου αρεσε τρομερα ομως, ειναι ο Βαγγελης Σειληνος. Εκτος απο το παρουσιαστικο του με γοητευε και η φωνη του οταν μιλαγε.
        Ο Νικος Δαδινοπουλος φανταζε παντα υπεροχος στα ματια μου, το ιδιο και ο Χρηστος Νομικος.
        Επειδη πιστευω οτι ο γοητευτικος αντρας θα παραμεινει γοητευτικος ως τα γεραματα του, εβρισκα ακαταμαχητο τον Αγγελο Μαυροπουλο, πατερα της Γκελης.
        Μαλλον δεν υπαρχει γυναικα που να μην της αρεσε ο Κουρκουλος, αρα γιατι εγω να αποτελω εξαιρεση?
        Αυτος που ποτε δεν καταλαβα γιατι εθεωρειτο ζεν πρεμιε, ηταν ο Κωστας Κακκαβας, που μου θυμιζε μπεμπη, παρα αντρα.
        Initials B.B.

Σχόλιο

Mερικοί από τους προαναφερθέντες σε ημίγυμνη έκδοση

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...671#post312671

Σχόλιο

Ο γυναικειος πληθυσμος του retromaniax σε ευχαριστει εκ βαθους καρδιας, johnalepou! ( Προσωπικα θα ηθελα κι αλλες του Σειληνου!)
            Ξεχασα να αναφερω τον Σπυρο Φωκα, που μου εκοψε την ανασα στην ταινια Νταμα Σπαθι.
            Επισης αλλος μεγαλος γοης ηταν ο Μιχαλης Νικολινακος. Φοβερος αντρας!
            Τον Νικο Ξανθοπουλο βρισκω πολυ ερωτικο επισης, αν και ειναι εντελως διαφορετικου στιλ, απο τους προηγουμενους.
            Initials B.B.

Σχόλιο

[QUOTE=sunset89;240284]Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.
              δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..

και τον ξανθο γοη Αλέξη Κομνηνο τον ξεχασαμε!

Σχόλιο

Μαλλον τον Λακη Κομνηνο θα λες, αλλα εμενα δεν μου ερεσε ποτε ιδιαιτερα. Δε λεω, ωραιος αντρας, αλλα πολυ κρυος.
                Initials B.B.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από αριαδνη Προβολή Post
                  Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.
                  δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..
                  !
                  Ναι, χάθηκε πολύ πρόωρα. Πνίγηκε εδώ στην Αττική. Είχε γευματίσει και μπήκε στη θάλασσα κ έπαθε ανακοπή! Κάτω στο νησί τον τίμησαν, ονομάζοντας το θερινό δημοτικό σινεμά "Χρίστος Νέγκας".

Λίγο ακόμα και θα καταντήσω η μοιρολοΐστρα του φόρουμ. 8)
                  Τελευταία επεξεργασία από sunset89; 15-08-2010, 17:45.

Σχόλιο

ο Κακκαβας μου αρεσε απέπνεε μια σιγουρια σαν ανδρας και στους ρόλους του, ξερουμε όνομα απο εναν άλλο που επαιζε στο 'δολωμα' μαζί με την Αλίκη και στο τελος καταλήγει μαζί του ! αχ, ειναι ο Δαδινοπουλος, ναι!

τωρα θυμηθηκα και τον ηθοποιο που επαιζε με την Τζενη στο 'η νυφη το σκασε' τον φαντάρο..

johnalepou σ' ευχαριστουμε για τις φωτο και τις πληροφοριες!!

τον Νεγκα τον εχω δει και σε αλλες ταινιες αλλα θα ξαναδω το βιογραφικό του, ατυχια απο το τιποτα να χασει την ζωή του! ευτυχως που η Ζακυνθος τον τιμησε!
                    Τελευταία επεξεργασία από αριαδνη; 15-08-2010, 19:20.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X