Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

28 Οκτωβρίου ώρα 5.30 (1971)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• 28 Οκτωβρίου ώρα 5.30 (1971)

28 Οκτωβρίου ώρα 5.30 (1971)
    RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...%81%CE%B1_5.30

Η αγαπημένη μου απο τις επετειακές-πολεμικές, τι να πρωτοπω, για τον γερμανο του Κομνηνου, τον σκοτεινό , ερωτιαρη υπολογαχο πάει για οσκαρ τοσο ολοκληρωμένα τον έπαιξε ( καποτε υπήρχαν σπουδαιοι ηθοποιοι), για τον συγκηνιτικό Κυριακο και τον αδικο χαμό του, για τον Τρυφωνα και αυτος για οσκαρ, για τον Πολιτη αλλα και για την Κρουσκα..( πανεμορφη και καλη σαν ηθοποιος)....

την ειχα δει στην α' γυμνασιου την συγκεκριενη ταινία , βραδι της 28ης Οκτωβριου, αυριο ειχα τα διαγωνισματα, δεν με ενοιαξε, πεταξα τα βιβλια και ημουν στον κόσμο μου.στον κοσμο αυτων των ηρωων....τοσο μου αρεσε, ελπιζω να υπάρχει και κανεις άλλος εδω μεσα που να του έκανε εντυπωση, οση σε μένα..
    Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-11-2015, 10:42. Λόγος: retrodb link
    Κοριτσάκι εισαι πιο όμορφη όταν γελάς παρα όταν κλαις

Δεν την έχω δει, αλλα θα το ήθελα πολύ. Κυκλοφορεί σε DVD για αγορά;;;

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από divined Προβολή Post
      Δεν την έχω δει, αλλα θα το ήθελα πολύ. Κυκλοφορεί σε DVD για αγορά;;;
      την εδωσε πρόσφατα περιοδικό αλλα δεν θυμάμαι ποιο γυρω στις 28 Οκτωβρη, κρίμα που δεν το πήρες ειδηση γιατί πραγματικά αξιζει...η ταινια μας δειχνει πως απο την μεγάλη ευτυχια( οι κάτοικοι του μικρού χωριού ειχαν την ηρεμια τους, τους χορους τους, τις δουλειες τους, τις μικροχαρες τους), μπορει να βρεθείς σε μεγάλη δυστυχία, αυτο γινεται όταν ο Κυριακος γυριζει από το μέτωπο σε ασχημη σωματική κατάσταση, μετά τον πόλεμο και χάνει κάθε όρεξη για ζωή...τελικά την ανακτά, θελει να παντρευτεί την Φρόσω αλλα η ζωή εχει άλλα σχεδια..αν θυμόσαστε οταν πηγαινει να ξεκρεμάσει την γερμανική σημαια, βρισκει τον θάνατο..απο τον υπολογαχό..ωραιο και το ζευγαράκι, Πολιτη-Κρουσκα! Η Κρουσκα παιζει την ωραια Ελένη, την οποια ερωτευεται ο υπολογαχός, πειθει στον Ρόλο ο Κομνηνός, τοσο που πραγματικά θες να μπεις στην οθονη και να ξεκαθαρισεις τους λογαριασμους μαζί του..

Σχόλιο

Ωραία. Την είδα όλη την ταινία με λίγα λόγια, απο την περιγραφή σου!! :-)

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από divined Προβολή Post
          Ωραία. Την είδα όλη την ταινία με λίγα λόγια, απο την περιγραφή σου!! :-)
          δεν αφησα τιποτα στην φαντασία σου, κακως ...επρεπε να μπει σε σποιλερ ,πάντως αξιζει για τις ερμηνειες αν την πετυχεις...

Σχόλιο

Αριαδνη, εχω να τη δω πολλα χρονια και δεν τη θυμομουν καλα. Ευτυχως εσυ μου τη θυμισες αρκετα, μια που εισαι τοσο περιγραφικη.
            Μου εχουν μεινει παντως, οι καλες της ερμηνειες.
            Initials B.B.

Σχόλιο

Ωραίος ο Φερνάντο Σάντσο στην ταινία!

Κυριαααακοοοοο....
              A Man's got to know his limitations

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από RIO Προβολή Post
                Ωραίος ο Φερνάντο Σάντσο στην ταινία!

Κυριαααακοοοοο....
                Γερμανός: Χάιλ Χίτλερ!
                Φερντάντο Σάντσο: Να τον κατουρήσω...

Σχόλιο

Την έχω δει... για δράμα την γυρίσανε κωμωδία τους βγήκε, είχε την πλάκα του τελικά ο Καραγιάννης.
                  "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Hlebouras Προβολή Post
                    Γερμανός: Χάιλ Χίτλερ!
                    Φερντάντο Σάντσο: Να τον κατουρήσω...
                    Ηταν για οσκαρ ο Τρυφωνας Πλατανιας, ψεματα, το πως αντιμηλουσε στον Γερμαναρά ..ηταν επιστημη , δε ελεγε μονο αυτο αλλα και άλλα που καλυτερα να μην παραθεσουμε..

Σχόλιο

Εργασία...
                    X