Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Αγαπημένα τραγούδια από Ελληνικές ταινίες

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Αγαπημένα τραγούδια από Ελληνικές ταινίες

Πόσο πολλή από τη μνήμη μας γεμίζουν τραγούδια από ελληνικές ταινίες, με τις οποίες μεγαλώσαμε;...

Ξεκινάω με δύο από τα πολύ αγαπημένα μου από την Αλίκη στο Ναυτικό. (Είχα γράψει την ταινία σε βιντεκασσέτα, θυμάμαι, και την έβλεπα συνέχεια!) Πολύ χαρακτηριστικά τα συγκεκριμένα μιας άλλης εποχής...

Τράβα Μπρος

Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
    Στίχοι: Αλέκος Σακκελάριος

Ο Γλάρος

Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
    Στίχοι: Αλέκος Σακκελάριος

Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 19:45. Λόγος: διόρθωση yt tags

Το "Δωσμου το χερακι σου" απο το Δολωμα (1964) με μια απαστραπτουσα Βουγιουκλακη. Φοβερο διαχρονικο tune. Μια ταινια-αριστουργημα του Σακελαριου...το δεσιμο στο 2λεπτο που γυρναει στα ασχημα παιδικα χρονια με υποκρουση λατερνας, ειναι εκπληκτικο.

"Καποτε θα ερθουν" απο τον Ασυμβιβαστο. Σοκαριστικο...
    Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:24. Λόγος: διόρθωση yt tags
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Μην τον ρωτάς τον ουρανό,
      το σύννεφο και το φεγγάρι.
      Το βλέμμα σου το σκοτεινό,
      κάτι από την νύχτα έχει πάρει

Μάνος Χατζηδάκης με την φωνή της μοναδικής Τζένης Καρέζη.
      Νομίζω από "Το νησί των γενναίων"
      Είμαι που λες αραγμένος στον ακάλυπτο...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Playmolover Προβολή Post
        Μην τον ρωτάς τον ουρανό,
        το σύννεφο και το φεγγάρι.
        Το βλέμμα σου το σκοτεινό,
        κάτι από την νύχτα έχει πάρει

Μάνος Χατζηδάκης με την φωνή της μοναδικής Τζένης Καρέζη.
        Νομίζω από "Το νησί των γενναίων"
        Λες αυτό;

Ουάου,...και δεν γνώριζα καν ότι το'χε τραγουδήσει η Καρέζη! Και το λατρεύω αυτό το τραγούδι! Thanks Playmolover!
        Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:22. Λόγος: διόρθωση yt tags

Σχόλιο

Παντα μου αρεσε και η μουσικη απο το Κοκκινο Τρενο
          ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

"Με λένε Αλέξη, σε λένε Σοφία,
            κρατώ μια κιθάρα, κρατάς μια καρδιά" !

Ο Σταμάτης Γαρδέλης αυτοσχεδιάζει με κιθάρα, στο ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ.

Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:22. Λόγος: διόρθωση yt tags

Σχόλιο

Μπορεί να φάω ban. Δεν ξέρω, αλλά το απόσπασμα πάει με χίλια.

Η Πόλη ποτέ δεν κοιμάται
              .

Άσε με να κάνω λάθος! Αργεί λίγο να εμφανιστεί αλλά αξίζει τον κόπο. Ο Παπακωνσταντίνου βαμμένος, επηρεασμένος από συγκροτήματα της εποχής...τραγουδά σε ντίσκο!!!
              Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:21. Λόγος: διόρθωση yt tags

Σχόλιο

Όλα τα τραγούδια από την ταινία Λατέρνα, Φτώχεια και Φιλότιμο. Μάνος Χατζιδάκις και ξερό ψωμί. Να είναι καλά και όποιος ανέβασε το παρακάτω βιντεάκι στο youtube.

Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:20. Λόγος: διόρθωση yt tags
                greekgamer.gr

Σχόλιο

Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια ever!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΝΩΤΗΣ - ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

και η ελαφρώς αλλαγμένη OST version
                  [edit]This video is no longer available because the uploader has closed their YouTube account.
                  Sorry about that.[/edit]

Aφιερωμένο στον θείο μου τον Γιάννη, τον ξάδερφο μου τον Τάσο και όλους τους άλλους κουρσάρους...
                  Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:20. Λόγος: διόρθωση yt tags
                  Listen, and understand! That Terminator is out there! It can't be bargained with. It can't be reasoned with It doesn't feel pity, or remorse, or fear. And it absolutely will not stop, ever, until you are dead.

Σχόλιο

Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 02-10-2012, 20:16. Λόγος: διόρθωση yt tags

Σχόλιο

Εργασία...
                    X