Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ελληνικές ταινίες - Πληροφορίες εντός

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ελληνικές ταινίες - Πληροφορίες εντός

Αυτο το θεμα δημιουργηθηκε για ολους εμας που αναζητουμε πληροφοριες για γνωστες και αγνωστες ταινιες. Ερωτηματα που αφορουν παντος ειδους αποριες για τιτλο, υποθεση, συντελεστες, ετος γυρισματος, λεπτομερειες, διευκρινισεις και ο,τι αλλο θα θελαμε να μαθουμε.
    Ολοι μαζι θα δινουμε απαντησεις σε οσους ρωτουν και θελουν να μαθουν και ισως ετσι σιγα - σιγα λυθουν αποριες ετων που σιγουρα ο καθενας μας εχει λιγο - πολυ μεσα στην πληθωρα των ελληνικων παραγωγων.
    Εγω ας πουμε πολυ θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το ονομα μιας ηθοποιου στην ταινια Μαρια Πενταγιωτισσα, που η τηλεοραση εχει χρονια να προβαλει. Ηταν αντιζηλος της Βουγιουκλακη, αφου κι οι δυο αγαπουσαν τον Ανδρεα Μπαρκουλη, και ειμαι σχεδον βεβαιη οτι αυτη ηταν η υπαιτια για την αδικη κατηγορια Αλικης - Ανδρεα για φονο.
    Την ηθοποιο αυτη, τουλαχιστον εγω, δεν την ειδα σε αλλη ταινια εκτος απο αυτην που ανεφερα κι ετσι δεν καταφερα ποτε να μαθω το ονομα της.
    Initials B.B.

Μαρία Μοσχολιού. Προφανώς αυτή λες.

Σχόλιο

Τonytony, θυμαμαι οτι η γυναικα αυτη ζηλευε αφανταστα την ευτυχια του ζευγους των πρωταγωνιστων και τους εκανε κακο. Αν ολα αυτα τα εκανε η Μαρια Μοσχολιου, τοτε μου ελυσες απορια πολλων ετων και σε ευχαριστω!
      Initials B.B.

Σχόλιο

Ναι αυτή είναι ακριβώς που λες!

Σχόλιο

Ηταν τοσο απλο τελικα!
          Τρια λεπτα αφοτου εθεσα το ερωτημα μου πηρα την απαντηση!
          Να' σαι καλα...
          Initials B.B.

Σχόλιο

Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία που δε ξέρω αν το έχετε προσέξει...Αν όχι προσέξτε το! Στη Νεράιδα και το Παλικάρι στους τίτλους μετά από όλους τους ηθοποιούς αναφέρεται ακριβώς "...και η Νίτσα Μαρούδα"! Την οποία δε τη βλέπουμε πουθενά στην ταινία!!!Τι ακριβώς να έχει συμβεί άραγε??? Να κόπηκε σκηνή? Και αν κόπηκε κόπηκε μόνο με τη συγκεκριμένη ηθοποιό και δε φαίνεται πουθενά???Χλωμό μου φαίνεται! Να έγινε λάθος? Πάλι απίθανο γιατί μιλάμε για ταινία της Φίνος Φιλμ! Πραγματικά έχω μεγάλη απορία για αυτό αλλά δε νομίζω να μπορέσει να μου τη λύσει κανείς δυστυχώς...

Σχόλιο

Να εγινε λαθος δεν το νομιζω ουτε εγω. Το πιθανοτερο ειναι να ειχε η Μαρουδα εναν μικρο ρολο μεσα στην ταινια, μια σκηνουλα κωμικη μαλλον, που τελικα δεν αρεσε στο Φινο η στο Ντινο Δημοπουλο και κοπηκε. Δεν θα ηταν και η πρωτη φορα αλλωστε. Γινονταν κατι τετοια.
              Initials B.B.

Σχόλιο

Πράγματι αυτό με τη Νίτσα είναι απορίας άξιον...εκτός αν εμφανίζεται μεταμφιεσμένη

Η Μαρία Μοσχολιού ήταν νομίζω και συμφοιτήτρια της Αλίκης στο Εθνικό...
                http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...671#post312671

Σχόλιο

Ηταν συμφοιτητρια της Αλικης στο Εθνικο; Πολυ ενδιαφερον αυτο!
                  Αν και την ειδα μονο σ' αυτη την ταινια, με εντυπωσιασε η ερμηνεια της που ηταν εξαιρετικη, και η εμφανιση της. Ξανθια, ψηλη, γαλανοματα, αρχοντογυναικα, που λενε!
                  Initials B.B.

Σχόλιο

Ποια ηθοποιος ηταν που εκανε δυσκολο το γυρισμα της Αλικης και εμπαινε παντα μπροστα της, με αποτελεσμα να παιρνει περισσοτερα πλανα και η Αλικη να γινει εξαλλη και να κανει σκηνη; Σας θυμιζει κατι το περιστατικο; Και σε ποια ταινια;

Σχόλιο

Εργασία...
                    X