Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

Παρακολουθωντας την ταινια "η λιμνη των ποθων" (1958) ,(retrodb:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_λίμνη_των_πόθων) παρατηρησα οτι υπαρχει ενα τραγουδι του Μανου Χατζιδακι που εχει την ιδια μουσικη με αυτη του "φευγουν τα νιατα" http://www.youtube.com/watch?v=FvTpbL4xXA4 που ακουσαμε λιγα χρονια αργοτερα(1963) στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" .Μου εκανε εντυπωση που χρησιμοποιησε την ιδια μουσικη σε δυο ταινιες,το πιο γνωστο τραγουδι ομως ειναι το "φευγουν τα νιατα"

οι στιχοι του τραγουδιου που μαλλον ο τιτλος ειναι "φευγουν καΐκια" ,ειναι οι παρακατω(μπορει να υπαρχει και καποιο λαθος γιατι δεν τους βρηκα πουθενα..τους γραφω ετσι οπως τους ακουσα εγω) :

φευγουν καΐκια
    μικρη μου αν μ' αγαπας
    κι αν θα σαν με θελεις μην αργεις
    στο παραθυρακι σου να βγεις
    κι αν θα σαν με θελεις μην αργεις
    στο παραθυρακι σου να βγεις

αγαπημενη ως τα παιδια
    με περιμενει σαν Παναγιά

φευγουν καΐκια
    μικρη μου αν μ' αγαπας
    κι οταν θα 'ρθω αποψε να σε βρω
    βερα θα σου φερω και σταυρό
    κι οταν θα 'ρθω αποψε να σε βρω
    βερα θα σου φερω και σταυρό

αγαπημενη ως τα παιδια
    με περιμενει σαν Παναγιά

προσθετω και τους στιχους του "φευγουν τα νιατα" , πηγη

Φεύγουν τα νιάτα
    τα νιάτα κι η δροσιά
    φεύγουν τα νιάτα μας και χάνονται
    και μαζί τους φεύγει η ξενοιασιά.

Θέλει τραγούδι
    τραγούδι και χορό
    και μας περιμένει ο καιρός.

Φεύγουν τα νιάτα
    κυλούν σαν το νερό
    δεν σταματούν να γελούν
    με τον καιρό.

Νάταν τα νιάτα
    αχ να 'ταν δυο φορές
    θα 'ταν μισές όλες οι λύπες μας
    και διπλές θα ήταν οι χαρές.

Φεύγουν τα νιάτα
    και φεύγει κι η ζωή
    σαν το ανοιξιάτικο πρωί

Λετε να υπαρχει κατι παρομοιο και σε αλλες ελληνικες ταινιες;
    Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 28-04-2012, 11:35.

Αρχικά δημοσιευμένο από katerinak Προβολή Post
    Λετε να υπαρχει κατι παρομοιο και σε αλλες ελληνικες ταινιες;
    Ο Θεοδωρακης στο μουσικο μοτιβο της "Συνοικια το Ονειρο" και μετα στο "Ζορμπα"

Σχόλιο

Ιδια μουσικη χωρις στιχους ομως, γιατι δεν υπαρχουν, ακουμε στην εναρξη της ταινιας Στουρναρα 288 και στα πλανα με το ξεκινημα της εκδρομης προς το Ναυπλιο στον Ανθρωπο του τραινου.
      Πολυ ωραιο θεμα, katerinak!
      Initials B.B.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από bambinella 100 Προβολή Post
        Ιδια μουσικη χωρις στιχους ομως, γιατι δεν υπαρχουν, ακουμε στην εναρξη της ταινιας Στουρναρα 288 και στα πλανα με το ξεκινημα της εκδρομης προς το Ναυπλιο στον Ανθρωπο του τραινου.
        Πολυ ωραιο θεμα, katerinak!
        σ ευχαριστω κι εσενα bambinella
        η περιπτωση που αναφερω στο θρεντ ειναι πολυ πιθανον να ειναι και η μοναδικη..Μηπως θα ηταν καλυτερα να προσθεσουμε γενικα ομοια μουσικα μοτιβα (Ελληνων συνθετων) που ακουγονται σε ελληνικες ταινιες;ετσι θα υπαρχει και ποικιλια στις απαντησεις
        Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 29-04-2012, 15:45.

Σχόλιο

Νομιζω πως αυτο πρεπει να κανεις γιατι υπαρχουν αρκετα κοινα μουσικα μοτιβα, εν αντιθεσει με κοινα τραγουδια (αλλα με αλλους στιχους) στις ελληνικες ταινιες.
          Ετσι θα εμπλουτιστει περισσοτερο το θεμα σου.
          Initials B.B.

Σχόλιο

Η δική μου "συνεισφορά" σε αυτό το τόπικ θα είναι ένα τραγούδι ....

Πρόκειται για το "Μη μου μιλάς για αγάπη", το οποίο ακούσαμε στην ταινία "Όμορφες μέρες" του Κώστα Ασημακόπουλου, γυρισμένη στις αρχές των 70ς !!! Να λοιπόν το τραγούδι με τους στίχους του ίδιου του σκηνοθέτη, όπως το ακούσαμε στην ταινία [στο βιντεάκι βλέπουμε και σκηνές της ταινίας] : http://youtu.be/E6qDaBqAbsM

Αυτήν την ταινία, όταν την είχα πρωτο-δει ως 9-10χρονο παιδάκι, με είχε συγκινήσει αφάνταστα [κι επειδή ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία για να καταλαβαίνω τα ... "περί έρωτος", ρωτούσα συνεχώς τη μητέρα μου να μού εξηγεί τα "ερωτικά συμβάντα" της ταινίας !!! ] !!! Συν το γεγονός ότι η ταινία είναι πλημμυρισμένη με πολύ όμορφα χρώματα, γεμάτα Ελλάδα [και ... πώς να μην είναι έτσι, αφού έχει γυριστεί στην πανέμορφη Πάτμο !!! ] !!!

Μετα την ταινία, το τραγούδι αυτό δισκογραφήθηκε με αλλους στίχους !!! Συγεκριμένα, πάνω στην ίδια [καταπληκτική] μελωδία του Σπανού, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος έγραψε το "Βροχή και σήμερα", δηλαδή στίχους που ήταν και ερωτικοί, αλλά και κοινωνικοί συνάμα [το αντιπολεμικό μήνημά τους είναι εμφανές] !!! Να, λοιπόν, και το μεταγενέστερο "Βροχή και σήμερα" : http://youtu.be/VDRPgTqXivY
            Τελευταία επεξεργασία από Rinus Cesar; 29-04-2012, 17:23.
            Don't have to be ashamed of the car I drive (at the end of the line) / I'm just glad to be here happy to be alive (at the end of the line) / And it don't matter if you're by my side (at the end of the line) / I'm satisfied [Travellin Wilburys - End Of The Line]

Σχόλιο

Περιπτώσεις που μουσική/τραγούδι από κάποια ταινία έγινε αργότερα τραγούδι με (άλλους) στίχους όπως αυτή είναι πολλές, αν και συνήθως δεν τα τραγούδησε ο ίδιος ερμηνευτής όπως στο προηγούμενο παράδειγμα η Γαλάνη. Και το ανάποδο έχει γίνει επίσης, δηλαδή η μουσική επένδυση κάποιας ταινίας περιλάμβανε διασκευασμένη τη μουσική κάποιων τραγουδιών (δεν μιλάω για χρήση ενός τραγουδιού χωρίς αλλαγές που είναι φυσικά συνηθέστατη).

Για παράδειγμα, το "Μεσ' σ' αυτή τη βάρκα" από τη Μανταλένα είναι ένα από τα θέματα που χρησιμοποίησε ο Χατζιδάκις στο Χαμόγελο της Τζοκόντας... στις "Τρωάδες" του Κακογιάννη ακούγεται η Φαραντούρη να τραγουδάει το "Θα σημάνουν οι καμπάνες" με αγγλικούς στίχους. To "Beyond Tomorrow (Love Theme from Serpico)" χρησιμοποιήθηκε από το Θεοδωράκη στο "Δρόμοι Παλιοί" κλπ κλπ.

Αλλά νόμιζα το θέμα είναι για μουσική που χρησιμοποιήθηκε σε 2 ταινίες, με ή χωρίς λόγια. Τέτοια δεν μου έρχεται στο μυαλό.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από elephadas Προβολή Post
                Αλλά νόμιζα το θέμα είναι για μουσική που χρησιμοποιήθηκε σε 2 ταινίες, με ή χωρίς λόγια. Τέτοια δεν μου έρχεται στο μυαλό.
                η αληθεια ειναι οτι ακομη δε μπηκε οριστικος τιτλος στο θρεντ,αλλα πολυ πιθανον να ειναι αυτος: "Κοινα τραγουδια και μουσικη σε ελληνικες ταινιες " ή κατι παρομοιο, θα δουμε τι θα γραψει η Kambia

Σχόλιο

Στην ταινια Γοργονες και μαγκες η Μαρινελλα τραγουδα το Ανοιξε πετρα σε δυο εκδοχες.
                  Αρχικα ακουμε τη θλιβερη και στο τελος της ταινιας που ειναι χαρουμενο, ακουμε και τη χαρουμενη εκδοχη, οσον αφορα τους στιχους. Δηλαδη εχουμε ενα τραγουδι που αλλαζει οχι απο ταινια σε ταινια, αλλα μεσα στην ιδια!
                  Initials B.B.

Σχόλιο

Εχουμε ξαναμιλησει σε αλλα 2 θρεντς σχετικα με την εναρξη της μουσικης του τραγουδιου της Μαρινελλας "δως μου τ' αθανατο νερο" που ακουγεται στην ταινια "η παριζιανα" :

αποτελει μουσικο μοτιβο για τις παρακατω ελληνικες ταινιες ιδιαιτερα σε σκηνες λυπης και μελαγχολιας :

@ το ανθρωπακι
                    @ ο φαντασμενος
                    @ ο κατεργαρης
                    Τελευταία επεξεργασία από katerinak; 30-04-2012, 18:52.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X