Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Υπάρχουν άραγε???
    "Επικίνδυνο Παιχνίδι" (Η Αναμέτρηση) με τη Ζωή Λάσκαρη
    "Μια Σφαίρα Στη Καρδιά" με τη Τζένη Καρέζη
    "Μια Μέρα Ο Πατέρας Μου" με την Έλλη Λαμπέτη
    "Aliki My Love" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη
    "Η Βίλα Με Τα Νούφαρα" με τον Δημήτρη Μυράτ

Έχει ακούσει ή δει κανείς αν υπάρχουν άραγε οι χαμένες αυτές ταινίες???

που τις ανακάλυψες βρε θηηρίο..

Σχόλιο

Πριν από λίγα χρόνια, σε κολώνες της ΔΕΗ στη Θεσσαλονίκη υπήρχε μια φωτοτυπημένη Α4 διαφήμιση που έλεγε "Aliki my love": όποιος ενδιαφέρεται να τη δει ας τηλεφωνήσει στο 69....

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα την αντρική φωνή που απάντησε πόσο κοστίζει. Μου είπε ότι δεν πουλάει την ταινία αλλά την ανταλλάσσει με υλικό που αφορά τη Βουγιουκλάκη. Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτηκα ότι είχα υλικό που θα μπορούσε να ενδιαφέρει τον κύριο (αργότερα νομίζω ότι μάλλον είχα), αλλά μετά έχασα το κινητό και έτσι δεν επικοινώνησα ξανά μαζί του. Αυτά!

Σχόλιο

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ:
        1)Η ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΗ(αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) με τη Μ. Κουρακου
        2)ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ του Δ. Κολλατου

ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

Σχόλιο

Εγω δεν μπορω να βρω πουθενα το "ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ" του Πατρις Βιβανκο με τον Θαναση Βεγγο, παραγωγης '92-'93. Ετυχε να ειμαι στα γυρισματα σε καποια φαση,
          αλλα ποτε δεν την ειδα την ταινια.
          Καμια πληροφορια κανεις;;
          Amstrad CPC 464
          Amstrad CPC 6128
          Sinclair ZX Spectrum
          Commodore 64
          Amiga 1200
          Amiga 500
          In the land of the blind, the one eyed man... is most likely holding the laser!

Σχόλιο

" Η κυρά της Βρυσομάνας" με την Άννα Φόνσου.

Δεν μπορώ να βρω κανένα στοιχείο για αυτήν την ταινία
            "I Ask for so Little. Just Fear Me, Love Me, Do as I Say, and I Will Be Your Slave."

"Labyrinth"(1986), by Dennis Lee and Jim Henson

Σχόλιο

Ανεκαθεν ειχα την απορια γιατι το Aliki, my love, δεν προβληθηκε ποτε στη χωρα μας απο κανενα καναλι. Σε ελληνικους κινηματογραφους παιχτηκε αραγε ποτε?
              Ενταξει, το ξερω, η ταινια ηταν εμπορικη αποτυχια, αλλα ηταν αυτος ο λογος που δεν μπορεσαμε να απολαυσουμε την Αλικη μας σ'αυτο το διεθνες της εγχειρημα?
              Initials B.B.

Σχόλιο

Για αυτό το θέμα σου έχω απάντηση. Το Aliki My Love γυρίστηκε το 1962 , πρώτα παίχτηκε στο Λονδίνο και στην Ελλάδα παίχτηκε στους κινηματογράφους 2 χρόνια αργότερα , το 1964 και έκοψε 235.890 εισιτήρια. Και το Mega και ο ΑΝΤ1 τη ζήτησαν από τη Φίνος Φιλμ αλλά η εταιρεία δεν τη δίνει. Εγώ ο ίδιος μίλησα με κάποιον υπεύθυνο της Φίνος Φιλμ τώρα που έβγαιναν οι ταινίες σε dvd και μου είπε πως η ταινία υπάρχει στις αποθήκες τους αλλά ήταν επιθυμία του Φίνου να μην δοθεί ποτέ και οι κληρονόμοι του φυσικά σέβονται την επιθυμία του! Όταν του είπα πως προσωπικά την έχω την ταινία μου είπε πως το γνωρίζει ότι η ταινία κυκλοφορεί αλλά είναι κόπια από το εξωτερικό. Από την εταιρεία της Φίνος μου είπε χαρακτηριστικά πως δε πρόκειται να δοθεί ποτέ!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από bambinella 100 Προβολή Post
                  Ανεκαθεν ειχα την απορια γιατι το Aliki, my love, δεν προβληθηκε ποτε στη χωρα μας απο κανενα καναλι.
                  Ενταξει, το ξερω, η ταινια ηταν εμπορικη αποτυχια, αλλα ηταν αυτος ο λογος που δεν μπορεσαμε να απολαυσουμε την Αλικη μας σ'αυτο το διεθνες της εγχειρημα?

Ουτε το αλλο ...διεθνες εγχειρημα της Α.Βουγιουκλακη Siralardaki heyecanlar ,εχει παιχτει ποτε στην ελληνικη τηλεοραση (αν δεν κανω λαθος ειναι μια τουρκικη εκδοση του Χτυποκάρδια Στα Θρανία [1963]που γυριστηκε μαλιστα παραλληλα με την ελληνικη version-εκδοχη ).

http://www.imdb.com/title/tt0390490/
                  http://www.youtube.com/watch?v=D-81uGc6obY

Βεβαια περι σπανιοτητος της συγκεκριμμενης δεν τιθεται θεμα ...
                  Τελευταία επεξεργασία από Nemo; 29-05-2010, 20:27.
                  (Nemo sine vitio est- (Seneca the Elder)

Σχόλιο

Μα βεβαια, Νemo, προκειται περι αλλης μιας σπανιοτητος για την οποια δεν τιθεται θεμα.
                    Πληρεστατη η απαντηση σου tonytony και με καλυπτει απολυτα. Φυσικα ειμαι καταπληκτη με τη σταση του ιδιου του Φινου, εφ'οσον ο υπευθυνος ειπε αληθεια. Οπως και να'χει ειναι κριμα, τελικα.
                    Initials B.B.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X