Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ο τελευταίος πειρασμός - The Last Temptation of Christ (1988)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ο τελευταίος πειρασμός - The Last Temptation of Christ (1988)

Είδος: Δράμα

Σκηνοθεσία:
    Martin Scorsese

Πρωταγωνιστούν:

Willem Dafoe/Jesus
    Harvey Keitel/Judas
    Verna Bloom/Mary, Mother of Jesus
    Barbara Hershey/Mary Magdalene

Περίληψη (από kazam.gr):

Μεταφορά στην οθόνη του ομώνυμου βιβλίου του Καζαντζάκη, που παρουσιάζει έναν εξαιρετικά ανθρώπινο Χριστό, ο οποίος μπαίνει στον τελευταίο πειρασμό ν' αρνηθεί τη θεϊκή υπόστασή του και να γλιτώσει το μαρτύριο του σταυρού.

Κριτική (από
    kazam.gr):
    Ο Σκορσέζε ακολουθεί σχεδόν πιστή την προβληματική του Καζαντζάκη. Ο Παζολίνι κατάφερε να κάνει με το «Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο» την ωραιότερη ταινία πάνω σ' αυτό το θέμα, γιατί είδε τη ζωή του Χριστού σαν μια πανέμορφη ιστορία. Ο Σκορσέζε, αντίθετα, την προσεγγίζει σαν ένα υπαρξιακό δράμα μέσα από το οποίο τακτοποιεί τους προσωπικούς του λογαριασμούς με την καθολική παιδεία του. Ο «Τελευταίος πειρασμός» είναι από αυτή την πλευρά η πιο χαρακτηριστική ταινία του, όχι όμως και η καλύτερή του. Η ταινία είχε ξεσηκώσει σάλο στην εποχή της

Λόγω του αμφιλεγόμενου θέματός της, η ταινία απαγορεύτηκε σε πολλές χώρες.
    Το 2004, το Star Channel είχε προγραμματίσει να προβάλλει την ταινία στην prime time ζώνη του, αλλά η Εκκλησία της Ελλάδος "έβαλε χέρι" στο κανάλι και απέτρεψε την τελευταία στιγμή την προβολή της.
    Δε θυμάμαι αν το έχει προβάλλει κάποιο ελληνικό κανάλι μέχρι σήμερα...

Τελευταία επεξεργασία από snakeyes08; 08-04-2009, 01:03.

Η προβολή της ταινίας αυτής απο την τηλεόραση ακυρώθηκε δύο τουλάχιστον φορές τα τελευταία χρόνια απο το star. Τη μια μάλιστα, μέχρι και το απογευμα της ίδιας μέρας έπαιζε τρέιλερ, αλλά τελικά είδαμε το...πράσινο μίλι. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και την ταινία τελικά την είδα πέρσι όταν την έδωσε το ΒΗΜΑ τις ημέρες του πάσχα σε DVD. Πρέπει να πω οτι σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά δικαίως θεωρείται "αιρετική" απο τους θρησκόληπτους καθώς παρουσιάζει έναν Ιησού περισσότερο γήινο απο όσο αντέχει ο μέσος χριστιανός-και η μάνα μου μέσα σε αυτούς... Εγώ προσωπικά δε θεώρησα τόσο πολύ προκλητική τη "φαντασίωση" που είχε ο χριστός πάνω στο σταυρό οτι παντρεύτηκε την αδελφή του Λαζάρου... Περισσότερο μου έκανε εντύπωση η φιγούρα του ιούδα, ο οποίος δεν παρουσιάζεται ως "προδότης", αλλά ουσιαστικά ως ο "επαναστάτης" της εποχής που εκνευρίζεται απο το γεγονός οτι ο φίλος του Ιησούς έχει "συμβιβαστεί"-φτάνει μάλιστα σε σημείο να τον αποκαλέσει "Προδότη"! (ο Ιούδας τον Χριστό!).

Γούστα είναι αυτά, αλλά δε νομίζω οτι μας τιμούν όσα διαδραματίστηκαν στις κινηματογραφικές προβολές της ταινίας (καταστροφή κινηματογράφων κλπ). Με αυτή ακριβώς τη λογική θα έπρεπε να...καούν τα βιβλία του καζαντζάκη!!

Σχόλιο

Κι εγώ από το ΒΗΜΑ πήρα στα χέρια μου το DVD. Όντως το να υπάρχουν τέτοιες ακραίες συμεριφορές μόνο και μόνο για μια ταινία είναι εξωφρενικό.
      Και για Τα πάθη του Χριστού του Μελ Γκίμπσον τα ίδια έκαναν...
      Κι όταν τελικά το είδα, κατάλαβα πως γινόταν πολύ κακό για το τίποτα!

Σχόλιο

Δεν θυμαμαι μανουρα για τα Παθη. Περαν του οτι ηταν το απολυτο gore. Κατι που αποτελουσε μαλλον και εναν απο τους στοχους του Γκιμπσον. Να σοκαρει με ρεαλιστικη απεικονιση των μαρτυριων.

Παντως αυτο το θεμα με την ατυπη απαγορευση του Τελευταιος Πειρασμος ειναι πραγματικα εντυπωσιακο. Ακομα και μετα απο τοσα χρονια και τοσα καναλια αυτη η ταινια δεν εχει κανει επισημη πρεμιερα στην τηλεοραση
        time you enjoyed wasting, was never wasted

Σχόλιο

Για τα πάθη του Χριστού θυμάμαι ότι είχε γίνει χαμός και στην Ελλάδα και τα πράγματα ηρέμησαν όταν πήγε να δει την ταινία ο Χριστόδουλος, ο οποίος δε φάνηκε να ενοχλείται ιδιαίτερα.
          Η εν λόγω ταινία προκάλεσε περισσότερο στο εξωτερικό και ο Mel Gibson κατηγορήθηκε για αντισημιτισμό

Σχόλιο

Κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχε λόγος ενόχλησης της Ελληνικής Εκκλησίας για την ταινία του Γκίμπσον. Αντιθέτως μάλιστα...
            Κάποιοι άλλοι ενοχλήθηκαν...

sigpic
            Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σχόλιο

Πολύ καλή μεταφορά του αριστουργηματικού βιβλίου του καλύτερου Έλληνα συγγραφέα.

Τώρα αν γράψω την άποψή μου για τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στην Όπερα όταν προβλήθηκε και για τον αποκλεισμό της από την Ελληνική τηλεόραση θα με... "μπανάρει" ο Μάνος.

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Leon Προβολή Post
                Τώρα αν γράψω την άποψή μου για τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στην Όπερα όταν προβλήθηκε και για τον αποκλεισμό της από την Ελληνική τηλεόραση θα με... "μπανάρει" ο Μάνος.
                Κάτι που δε θα ήθελα να συμβεί ασφαλώς,οπότε αν εσύ ο ίδιος προεξοφλείς ότι τα γραφόμενά σου αυτά θα προκαλούσαν αναστάτωση,πολύ καλά κάνεις και δε προχωράς σε αυτά...

Άλλωστε,κάτι μου λέει ότι περαιτέρω ανάλυση γι' αυτά τα θέματα γύρω από την ταινία,θα οδηγήσει σε πολιτικοθρησκευτική κουβέντα,που δεν επιτρέπεται εδώ.Άρα μένουμε στα της ταινίας αυστηρά και μόνον...
                www.Ragequit.gr, το πιο έγκυρο site για PC games

Σχόλιο

Πολύ σωστά και για αυτό δεν πρόκειται να επεκταθώ.

Πολύ καλή η ερμηνεία του William Dafoe (ίσως η καλύτερη της καριέρας του) και είναι ίσως ο μόνος(; ) που δεν του έπεσε η "κατάρα του Χριστού"*

*Είναι ένας urban legend γιατί πολλοί που έπαιξαν το ρόλο του Χριστού είχαν άδοξο τέλος (το ίδιο ισχύει και για τον Superman). Ή τους στιγμάτισε πολύ ο ρόλος και δεν "σταύρωσαν" άλλο, ή τρελάθηκαν, ή είχαν πρόωρο τέλος.

Σχόλιο

Ηθοποιοι που επαιξαν το Χριστο ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι νομιζουμε οποτε δεν μπορουμε να αποφανθουμε για το αν ειναι συμπτωση η οχι

Ξερεις οτι ο Κριστιαν Μπειλ ειχε αυτο το ρολο σε μια τηλεταινια;
                    '90s for ever!!

~ Welcome to the club ~

Σχόλιο

Εργασία...
                    X