Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Φυσικά η τηλεόραση απο παντα, τετοιες μερες επαιρνε "φωτια" απο ταινιες στο πνευμα των εορτών.
    Κάποιες δε.. ηταν τοσο χαρακτηριστικές που δεν φανταζοσουν πως θα περασουν τα χριστουγεννα χωρις προβληθουν.

Η πιο χαρακτηριστικη ταινια που προβάλεται μονιμως εκεινη την μερα και σε διαφορες εκδοχες απο τα διαφορα καναλια ειναι φυσικα : ο Σκρουτζ.

Απο κει και περα ακολουθουν και αλλες ειτε προσφατες (αμερικανικες κυριως) ειτε οι παλιες κλασσικες.

Ας θυμηθουμε λοιπον, ποιες ηταν οι παλιες και καλες ταινιες που μειναν στην ιστορια του κινηματογραφου, σαν κλασικες και αγαπημενες

Τελευταία επεξεργασία από Λορένα; 09-12-2009, 12:04.

Θυμάμαι οτι τα μιούζικαλ ειχαν την τιμητική τους (Μαιρη Ποπινς, η μελωδια της ευτυχιας, Άννι ).
    Μια άλλη ταινία που μου άρεσε πολύ , ήταν << Ο Λαβύρινθος>> , με τον David Bowie. Την είχα δει μόνο μια φορά (στην Ερτ ). Πριν 2 χρόνια όμως την ανακάλυψα σε dvd και απο τότε την νοικιάζω αρκετά συχνά. Ίσως επειδή την έχω συνδέσει με την παιδική μου ηλικία......
    "I Ask for so Little. Just Fear Me, Love Me, Do as I Say, and I Will Be Your Slave."

"Labyrinth"(1986), by Dennis Lee and Jim Henson

Σχόλιο

Superkalifrangiliexpialidocous..φανταστικό ήταν από τις αγαπημένες μου ταινιές. Δεν θυμάμαι πραγματικά πολλές παλιές χριστουγενιάτικες ταινίες
      αλλά οι πιο πρόσφατη που έχω δει είναι το Πολικό Εξπρές, το Love Actually.
      Παλιές; Νο.

Σχόλιο

Φυσικά η τηλεόραση απο παντα, τετοιες μερες επαιρνε "φωτια" απο ταινιες στο πνευμα των εορτών.
        Κάποιες δε.. ηταν τοσο χαρακτηριστικές που δεν φανταζοσουν πως θα περασουν τα χριστουγεννα χωρις προβληθουν.
        Εγω θυμαμαι να παραπονιεμαι οτι ποτε μα ποτε τα κρατικα καναλια δεν εβαζαν χριστουγεννιατικες ταινιες,ναι Μαιρη Ποπινς και αλλα παιδικα εβαζε σε ελαχιστες ποσοτητες και ασχετες με το κλιμα των ημερων, αλλα καθαρα χριστουγεννιατικες στυλ Christmas Vacation που απο το '89 που βγηκε μεχρι σημερα παιζει καθε χρονο τις εορταστικες ημερες στην αλλοδαπη δεν εβαζε.
        Επρεπε να φτασει 2000κατι και παλι ,παπαλα.
        Αγαπημενη απο ρετρο ειναι η παραπανω καθως και το Scrooged (1988) με Bill Muray.
        Aπλα απιστευτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        We are relics protecting ruins...

Σχόλιο

@Aardvark
          "Αγαπημενη απο ρετρο ειναι η παραπανω καθως και το
          Scrooged (1988) με Bill Muray."

Απλά απίστευτη!

Θυμάμαι κι άλλη μια με μια κοπέλα που δούλευε σε σουπερ-μαρκετ και δεν της άρεσαν τα Χριστούγεννα! Παίζει συχνά στις γιορτές.

Σχόλιο

The Box of Delights Δεν το έχανα ποτέ

Retromaniax Rules

Σχόλιο

Ο Βασιλιάς και το αηδόνι αν θυμάμαι καλά το όνομα. Νομίζω ρωσσικό παραμύθι σε εκδοχή κινουμένων σχεδίων με εκπληκτικά σχέδια.

Σχόλιο

Τα Γκρέμλινς! Αν και σίγουρα δε μπορεί να χαρακτηριστει "κλασσικό" παράδειγμα Χριστουγεννίατικης ταινίας, συνδιάζει το χριστουγεννίατικο κλίμα, τη οικογενιακή ατμόσφαιρα, με τη περιπέτεια, τη κομωδία, το τρόμο, και τη φρίκη! Ολα μαζί σε ένα πακέτο! Απο τις αγαπημένες μου νεανικές μου ταινίες. Ο λωρίδας μάλιστα ( το πανκίο αρχηγός των Gremlins ) τον έχω σε μινιατούρα και κάθεται μονίμως στο ράφι πάνω απο το γραφείο μου :p

Σχόλιο

ΛΑΤΡΕΥΩ τις χριστουγεννιάτικες ταινίες! Κάθε χρόνο η περίοδος αυτή είναι ο "παράδεισός" μου! Η αγαπημένη μου είναι Το θαύμα της 34ης Λεωφόρου (κάπως έτσι δεν είναι ο ελληνικός τίτλος; ) , την οποία θυμάμαι πως την έβλεπα μικρή και σε κασέτα. Επίσης, χαζεύω και όοοοολα τα μιούζικαλ που παίζουν τα κανάλια τις γιορτές (Μελωδία της Ευτυχίας, Μαίρη Πόππινς και δε συμμαζεύεται), αν και δεν μπορώ να πω πως έχω καταλάβει ακριβώς γιατί τέτοια πρεμούρα με τα μιούζικαλ αυτές τις μέρες!
                  Α ναι! Ξέχασα και όλες τις εκδοχές της Χριστουγεννιάτικης Ιστορίας (από την κανονική ταινία μέχρι την κινούμενη εκδοχή της Disney)!

Σχόλιο

It's a wonderful life του Κάπρα. Τη βλέπω κάθε Χριστούγεννα και πάντα πλαντάζω στο κλάμα. Το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω...Μάλλον πρέπει να το συζητήσω με τον ψυχαναλυτή μου.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X