Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Ειμαι κολλημενη, το παραδεχομαι.
    Λατρευω αυτες τις δεκαετιες και ο,τι αυτες μπορουν να σημαινουν...
    Ετσι για αρχη, και χωρις πολλη σκεψη δηλωνω πως πεθαινω για ολες τις ταινιες του Χιτσκοκ, με πρωτη και καλυτερη το Ψυχω. Εδω πλεον μιλαμε για παθος.
    Ο Γκρεγκορι Πεκ στο Ακρωτηρι του Φοβου, μαζι με τον εξαισιο Ρομπερτ Μιτσαμ με μαγευουν οσο λιγοι.
    Λωρα του 1944 , με μια πανεμορφη Τζιν Τιρνει και μια υπεροχη μελωδια στους τιτλους. Father of the bride με Σπενσερ Τρεισι και Ελιζαμπεθ Τειλορ. Μια απο τις καλυτερες κωμωδιες.
    Ολες οι ταινιες της πολυαγαπημενης μου Ντορις Ντει και ιδιαιτερα με συμπρωταγωνιστη της τον Ροκ Χαντσον. Ξεχωριστη θεση στην καρδια μου το Midnight Lace, που γυρισε η Ντορις με τον Ρεξ Χαρισον το 1960.
    Οπως ειπαμε, αυτα για αρχη, γιατι υπαρχουν ακομη πολλα φιλμ και ηθοποιοι της εποχης, που αγαπω.
    Ειμαι σιγουρη πως κι εσεις θα εχετε τους δικους σας.
    Initials B.B.

Oσο αφορα 40s - 50s - 60s...απο Αμερικανικες παραγωγες oι σημαντικοι πρωταγωνιστες/στριες στις αντιστοιχες ταινιες που μου ερχονται πρωτα στο μυαλο:

O Steve McQueen στο Bullitt
    O Charlton Heston και η Sophia Loren στο El Cid
    Ο John Wayne στο Searchers και στο The Longest Day
    H απαστραπτουσα Julie Christie στο Doctor Zhivago
    H Tippi Hedren στο Birds
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

O Charlton Heston στο Μπεν Χουρ και στον Μωυση. Κουκλος λεμε

Σχόλιο

Ο Burt Lancaster, όχι μόνο στο "From here to Eternity" αλλά σε όλες του...

... και όχι μόνο σαν ηθοποιός.... όλο το πακέτο μαζί...

http://www.thegoldenyears.org/lancast.html

Και τον θεωρώ και τον ομορφότερο ηθοποιό (να μην αναφέρω άντρα... ) παγκοσμίως...

Ο Clark Gable ως αξεπέραστος Ρετ Μπάτλερ ... http://www.thegoldenyears.org/gable.html

Ο Peter o Tool ως μοναδικός Λώρενς της Αραβίας...

και άλλοι πολλοί που δε μου έρχονται στο μυαλό τώρα...

και μάλλον απαντώ στην ερώτηση ποιός είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός και σε ποιά ταινία...
        sigpic

Σχόλιο

Ο Τσαρλς Ιστον, περαν απο πολυ καλος ηθοποιος και ωραιος αντρας, ηταν και υπεροχος ανθρωπος.
          Για τον Στηβ Μακ Κουην οτι και να πω ειναι λιγο. Αξεπεραστος σε ρολους σκληρου, μ' αρεσε να τον βλεπω διπλα στη Φει Νταναγουει. Απο ομορφια ο Στηβ, δεν ξερω, αλλα απο αρρενωποτητα, ο ανθρωπος ειχε με το κανταρι.
          Ο Μπαρτ Λανκαστερ, αυτος ο τοσο ταλαντουχος ηθοποιος, ειχε ενα στιλ και μια φινετσα που πολυ λιγες φορες εχω συναντησει.
          Initials B.B.

Σχόλιο

ανατολικά της Εδεμ με τον Ντην,

μια από τις πιο αγαπημένες μου, αν δεν την έχετε δει, αξίζει!
            αλλα και στον επαναστάτη χωρις αιτία εγραψε ιστορία!!

μπράβο κορίτσι μου που το άνοιξες το θέμα: !!

μπορούμε να μιλήσουμε και για ευρωπαικό κινηματογράφο αυτης της εποχής;

[edit] Dead imageshack picture [edit]

από τις πιο, πιο αγαπημένες μου ένα παραμύθι που δεν θες να τελειώσει!! και ειδικά όταν το χαρουμενο προσωπάκι ανήκει στην Ωντρευ..

θα βρω και άλλες πολύ αγαπημένες, απλώς πρεπει να σκεφτώ!! bambinella εχουμε το ίδιο πάθος νομίζω!
            Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 08-02-2016, 01:34. Λόγος: Dead imageshack picture
            Κοριτσάκι εισαι πιο όμορφη όταν γελάς παρα όταν κλαις

Σχόλιο

Μα και βεβαια Αριαδνη. Εχουμε να πουμε πολλα για τον ευρωπαικο κινηματογραφο.
              Καλο το Χολιγουντ, αλλα η ευρωπη πηγε το σινεμα ενα βημα παραπερα.
              Initials B.B.

Σχόλιο

αυτη η ταινία είναι θρυλική !!

Uploaded with ImageShack.us

και η κυρία μυθική και αδικοχαμένη πάλι, πολλες σταρ πήγαν αδικοχαμένες ! η συγκεκριμένη φοβότανε το νερό και η παιδική της ηλικία δεν ήταν πάλι ανέμελη! ενιωσε την πιεση από μικρή!!

απο ευρωπαικο κινηματογράφο και ο 'Θεός έπλασε την γυναικα' με την Μπαρντό αλλά και οι κλέφτρες με Καρντινάλε και Μπαρντο!! αλλα και το ζευγάρι Σναιτερ-Ντελόν έγραψε ιστορία!!
                Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 08-02-2016, 01:35. Λόγος: image shack dead pic

Σχόλιο

Ελπίζω να μου επιτρέπετε να πάω λίγα χρόνια νωρίτερα από τη δεκαετία του '40 και να σας πω για τον μεγάλο Errol Flynn και την υπέροχη "Επέλαση της Ελαφράς Ταξιαρχίας" (1936)!
                  Την ταινία την παρακολούθησα μικρός και με ενθουσίασε τόσο πολύ, που μετά έπαιζα με τα Playmobil μου, αυτά που είχα παρακολουθήσει. Επίσης, μου έχουν μείνει στο μυαλό και τα ονόματα κάποιων πόλεων - οχυρών, από το έργο : "Τσουκότι" και "Λοχάρα"...
                  Ακόμα, ποιός δε θυμάται, την ερμηνεία του, το 1938, στο "Robin Hood"...

Ακολουθεί tribute βιντεάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=CXvtq...eature=related
                  Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σχόλιο

αλλη μια ταινία σταθμός του Τενεσι Ουιλιαμς, η ερμηνεία της Βιβιαν Λη, έμεινε κλασσική!!
                    Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 08-02-2016, 01:35. Λόγος: Dead imageshack picture

Σχόλιο

Εργασία...
                    X