Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (1986)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (1986)

Εκπομπή (νομίζω ήτανε και παιχνίδι) με παρουσιαστή τον Μιχάλη Μητρούση και σχολεία από παιδία.
    Πηγαίνανε ταξίδια σε κάθε επεισόδιο με βάση το αρχικό γράμμα της αλφαβήτου από το οποίο ξεκινούσε το όνομα της Πόλης. Πολύ ωραία σειρά, είχανε έρθει και Πάτρα και μας είχανε πάει να δούμε γύρισμα στο Κάστρο μας.

"Με το Α... με το Β... ξεκινάμε για ταξίδι...."
    "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

"Με το Α, με το Β, με τραγούδι και παιχνίδι,
    με το Ν και με το Σ ξεκινάμε για ταξίδι.
    Παέι το Μ στη Μυτιλήνη και το Δ πάει στη Δράμα
    κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα"

Πολύ ωραία σειρά! Ο παρουσιαστής ήταν νομίζω ο Τάκης Μπινιάρης, ο οποίος έγραψε και το τραγούδι των τίτλων.

Σχόλιο

Καλώς ήρθες Candy4ever στο φόρουμ και καλό ταξίδι στης αναμνήσεις!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Candy4ever
        "Με το Α, με το Β, με τραγούδι και παιχνίδι,
        με το Ν και με το Σ ξεκινάμε για ταξίδι.
        Παέι το Μ στη Μυτιλήνη και το Δ πάει στη Δράμα
        κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα"

Πολύ ωραία σειρά! Ο παρουσιαστής ήταν νομίζω ο Τάκης Μπινιάρης, ο οποίος έγραψε και το τραγούδι των τίτλων.
        πω πω τι μου θυμησατε ,πολυ ωραια εκπομπη πηγαιναν σε καθε εκπομπη και σε μια διαφορετικη πολυ αναλογα με το γραμμα που ειχε φτασει το επεισοδιο εκεινο. Το τραγουδακι πολυ ωραιο οντως.Καλως ηρθες Candy4ever
        sigpicAtari jaguar 2 κυριοι:cool::cool::cool:

Σχόλιο

ευχαριστώ akmakas, καλώς σας βρήκα!

ευχαριστώ jaguar-man!
          Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 25-11-2009, 11:49.

Σχόλιο

Την θυμάμαι και εγώ αυτή την σειρά, σίγουρα παίχτηκε στην δεκαετία του 90, μάλλον επανάληψη. Θυμάμαι περίμενα πως και πως να φτάσει το γράμμα της πόλης μου μήπως και έχουν έρθει σε εμάς
            Στην εκπομπή κρύβαν κάποια αντικείμενα που άρχιζαν από το γράμμα στο οποίο ήταν αφιερωμένη η εκπομπή. Συνήθως τα γυρίσματα γινόντουσαν σε παρκα και ενδιάμεσα στις αναζητήσεις των αντικειμένων αν θυμάμαι καλά έδειχνε και κάποια πράγματα για την κάθε πόλη.
            Την ιδέα αυτή προσωπικά την θεωρώ ακόμα και σήμερα πολύ πρωτοποριακή. Μακάρι να κάναν παρόμοια προγράμματα και σήμερα :|

Σχόλιο

Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ!

"Με το άλφα και το βήτα,
              με τραγούδι και παιχνίδι,
              με το νι και με το σίγμα,
              ξεκινάμε για ταξίδι...."

Έτσι ξεκινούσε μια παιδική εκπομπή στην ΕΡΤ-1, κάπου 86-87 πρέπει να ήταν, όπου ταξίδευε σε πόλεις σύμφωνα με το αλφάβητο! Μεταδίδοταν μεσημέρι (στο καπάκι είχα Αγγλικά!!!) Δεν πρέπει να είχα χάσει επεισόδιο τότε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι στο Ω ήταν ο Ωρωπός!!!

Θυμάται κανείς άλλος κάτι, έχει ο γκουρού johnalepou κάτι να πει, υπάρχει καμιά φωτό ή βίντεο;;;

Σχόλιο

Την θυμάμαι κι εγώ αυτή την παιδική σειρά (μάλιστα θυμάμαι ό στο Μ ανέφερε την Μυτιλήνη)...
                Τις περισσότερες φορές γυριζόταν σε κάποιο πάρκο και υπήρχε ένα πρτζεκτ που έμοιαζε με κυνήγι θυσαυρού... σε κάθε σημείο κι ένα γράμμα... ή κάπως έτσι...
                Νομίζω όμως ότι έχει αναφερθεί ξανά η συγκεκριμένη σειρά...

Σχόλιο

Είχα τσαντιστεί πολύ που στο Σ δεν πήγαν στο νησί μου τη Σάμο αλλά στη Σπάρτη και δεν την ξανάδα. Κινούμενα σχέδια με ιστοριούλα με λέξεις μόνο από το συγκεκριμένο γράμμα, κυνήγι θησαυρού με αντικειμενα από αυτό το γράμμα κλπ. Σνιφ κλαψ...

Σχόλιο

Καλημερα...
                    Το θυμαμαι πολύ αμυδρα.
                    Νομιζω πως στους τιτλους αρχης οι παρουσιαστες πετουσαν με μαγικο χαλί πανω απο την Ελλάδα και κοιτουσαν κατω ψάχνοντας.
                    Αν δεν κανω λάθος, ο αντρας παρουσιαστης πρεπει να ηταν ο Χρήστος Κάλοου, για τη γυναικα δεν θυμαμαι.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X