Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Ντενεκεδούπολη (1983)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ντενεκεδούπολη (1983)

Ντενεκεδούπολη (1983)
    retrodb: http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE...BF%CE%BB%CE%B7

ΝΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ

7833929.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 17-07-2012, 12:48. Λόγος: retrodb
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Eίμαι ο Ζουληχτήςςςς (χα χα χα)

με Ντενεκεδούπολη (μαρκόπουλος) Μορμόλη (Καλογεροπούλου) και Οδυσεβάχ (Σαβόπουλος) μεγαλώσαμε
    "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

Σχόλιο

Μισό λεπτο. Η Τενεκεδούπολη παιζόταν στην τηλεόραση; Πότε; Εγώ θυμάμαι που την είχα δει σε θέατρο (κουκλοθέατρο) στην Αθήνα το 1977/8. Μετά θυμάμαι τα βιβλία και τους δίσκους. Αλλά στην τηλεόραση πότε; Μήπως έχω χάσει επεισόδια (στην κυριολεξία);

Σχόλιο

Είχα μια κασσέτα που την είχα λιώσει από το συνεχές playback...δυστυχώς χάθηκε μέσα στη λήθη του χρόνου...
        Και εγώ έχω την εντύπωση πως είχε γίνει εκπομπή και στην τηλεόραση μια εποχή!
        sigpic

Pham Nuwen Rulez

Σχόλιο

Nαι, παιζόταν ΚΑΙ στην τηλεόραση αρχές του '80! Αυτό που θυμάμαι ποιο έντονα απ'ολα τα... τενεκέδια ήταν ο μελένιος με την συρτή βαριεστημένη φωνή!

Σχόλιο

Η μητέρα μου, που ήταν και νηπιαγωγός, συχνά παίζει τη Ντενεκεδούπολη στον γιό μου και αυτός τη λατρεύει...
            Κάπου έχουμε κι έναν δίσκο.

Σχόλιο

εγώ πάντως έχω ηχητική κασσέτα και ακούω συνέχεια την Ρένα Καζάκου να τα σπάει (επίσης έχω και τον Μορμόλη - 1974 σε κασσέτα από τον θίασο της Καλογεροπούλου - ανάμεσα στους τότε ηθοποιούς ο νεαρός Βαλαβανίδης και στο ρόλο του αφηγητή ο Γιάννης Φέρτης)

"Εδώ στην αποθήκη μας τα βρίκσεις πάντα όλα και αν είσαι και καλό παιδί σου δίνουν Kόκα-Κόλα, που πας Μελένιεεε, που πας κάτσε μαζί μας, κάτσε με μας"

τέλεια και η μουσικούλα του Γιάννη Μαρκόπουλου
              "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Dominion Προβολή Post
                "Εδώ στην αποθήκη μας τα βρίκσεις πάντα όλα και αν είσαι και καλό παιδί σου δίνουν Kόκα-Κόλα, που πας Μελένιεεε, που πας κάτσε μαζί μας, κάτσε με μας"

τέλεια και η μουσικούλα του Γιάννη Μαρκόπουλου
                Αυτή την κασσέτα είχα και εγώ μικρός!Οι συγκεκριμένοι στίχοι παραμένουν βαθιά χαραγμένοι στην καρδιά και το μυαλό μου...
                sigpic

Pham Nuwen Rulez

Σχόλιο

!!

Παιδιά...την έχω σε LP :-)..

"Τένεκεδένιος Ήλιος
                  και τσιγγινά βουνά
                  λαμαρίνενιες στέγες
                  και χάλκινα στενά

Τένεκεδούπολη είσαι ωραία τρανή
                  Τενεκεδούπολη σε αγαπάμε πολύ"

εδώ που τα λέμε ήταν λίγο "μίζερο" παιδικό οι κούκλες ήταν φτιαγμένες από σκουπίδια
                  "Democracy is not for the people"

Σχόλιο

Συγνώμη τι ήταν η ντενεκεδούπολη κουκλοθέατρο;
                    Σημασία δεν έχει πως κερδίζεις,αλλά πως παίζεις:gdance:

Σχόλιο

Εργασία...
                    X