Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Υπερηφάνεια και Προκατάληψη (Pride and Prejudice)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Υπερηφάνεια και Προκατάληψη (Pride and Prejudice)

ένα σύννεφο δανδέλες και πολλά μπερδέματα ήταν η μόνη ανάμνηση που είχα από την πρώτη σειρά που παρακολούθησα μικρή. έπρεπε να διαβάσω το βιβλίο και κυρίως να πέσω πάνω στην νέα σειρά (εκείνη με Colin Firth και Jennifer Ehle) για να παραδοθώ άνευ όρων στη μαγεία της πέννας της Jane Austen. στο μεταξύ έπεσε στα χέρια μου και η κινηματογραφική εκδοχή του 1940 (με Sir Laurence Olivier και Greer Garson) και εννοείται πως έτρεξα να δω και την τελευταία (με Keira Knightley και Matthew Mcfadyen). μπορεί να μην είναι το μόνο βιβλίο της Όστιν που λατρεύω, αλλά σίγουρα είναι εκείνο που έχω μείνει περισσότερες ώρες μπροστά την τηλεόραση για να το απολαύσω
    είμαι πολύ περίεργη να δω αν υπάρχουν φαν της σειράς στο ρετροφόρουμ
    Τελευταία επεξεργασία από Clemence; 12-08-2009, 13:31.
    It was long ago and it was far away and it was so much better than it is today

Επισης.. φανατικη του βιβλιου καθως ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου.

Η εκδοχη δε, με τους Κολιν Φερθ (τον λατρεψα απο αυτη την ταινια, ) και την Τζενιφερ Ελ, ειναι μακραν η καλυτερη που εχει γινει.
    Πιστη οσο καμια αλλη στο βιβλιο, μκαθως δεν αφηνει σχεδον καμια λεπτομερεια να της ξεφυγει, με εξαιρετικη επιλογη στο συνολο των ηθοποιων που ενσαρκωνουν τους ρολους, και διαρκειας 6 ωρων (οσο και αν ακουγεται τρομαχτικη η διαρκεια ) ειναι... απολαυστικοτατη. Σε μεταφερει ακριβως στο πνευμα του βιβλιου.
    Για 6 ωρες μεταφερεσαι σε αλλη εποχη.
    (και μετα ξυπνας αποτομα και βλεπεις την πραγματικοτητα )

Σχόλιο

Αααχ! Τι μου θυμίσατε;;; Λοιπόν, εδώ, ανάμεσά σας, μπορώ να το δηλώσω χωρίς να ντρέπομαι! Είμαι αθεράπευτα ερωτευμένη με τον κύριο Ντάρσι!!! Όπου τον πετύχω τον ξεζουμίζω! Το βιβλίο κοντέυει να ανοίξει από τις τόσες φορές που το έχω διαβάσει, και έχω δει όλες τις εκδοχές σε μικρή και μεγάλη οθόνη (μόνο η σειρά του '80 μου έχει ξεφύγει γιατί δεν μπορώ να τη βρω πουθενά, αλλά θα τη βρω! που θα μου πάει; )
      Αγαπημένη μου είναι η σειρά του BBC (και ο Colin Firth), γιατί πραγματικά δεν τους έχει ξεφύγει καμία λαπτομέρεια από το βιβλίο, αλλά λατρεύω τη μουσική της ταινίας με την Keira Knightley. Ο συνθέτης (Dario Marianelli) πραγματικά σε ταξιδεύει με την μουσική του...

Εδώ ένα μικρό δείγμα:
      http://www.youtube.com/watch?v=Tv-Z8YCo5W4

Σχόλιο

Κατά την γνώμη μου καμία ταινία ή τηλεοπτική σειρά δεν μπόρεσε να αποδώσει την μαγεία της "υπερηφάνειας και προκατάληψης" της Jane Austen στο 100%.Η Jane Austen ήταν κάτι παραπάνω από αυτό που συνήθως παρουσιάζεται,όπως επίσης τα βιβλία της.
        Crater in my brain where the strippers go insane

Σχόλιο

Μα αυτό εννοείται! Γενικά, καμία σειρά-ταινία δεν μπορεί να αποδώσει στο ελάχιστο τη μαγεία που σου πρσοσφέρει η ανάγνωση ενός βιβλίου!!! Απλώς αυτό που είπα ήταν ότι ήταν η πιο πιστή μεταφορά της...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από serano915 Προβολή Post
            Μα αυτό εννοείται! Γενικά, καμία σειρά-ταινία δεν μπορεί να αποδώσει στο ελάχιστο τη μαγεία που σου πρσοσφέρει η ανάγνωση ενός βιβλίου!!! Απλώς αυτό που είπα ήταν ότι ήταν η πιο πιστή μεταφορά της...
            Αυτά που έγραψα παραπάνω serano δεν ήταν προσωπική απάντηση σε αυτά που έγραψες εσύ αλλά ένας γενικός σχολιασμός στο thread.Συμφωνούμε για τις μεταφορές σε τηλεόραση-κινηματογράφο.Ενοχλούμαι όταν αντιμετωπίζονται τα βιβλία της Jane Austen ως απλά Αρλεκιν γιατί υποβιβάζεται το έργο της ως συγγραφέα αλλά και η φύση των υπέροχων χαρακτήρων που αριστουργηματικά έπλασε.
            Τελευταία επεξεργασία από noxrider; 29-12-2009, 01:07.
            Crater in my brain where the strippers go insane

Σχόλιο

ελπίζω να είδατε το becoming jane (ήταν και σε προσφορά με μια κυριακάτικη last week) - πολύ ΜΕ άρεσε το παραπάνω σχόλιο για την συγγραφέα

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από serano915 Προβολή Post
                έχω δει όλες τις εκδοχές σε μικρή και μεγάλη οθόνη (μόνο η σειρά του '80 μου έχει ξεφύγει γιατί δεν μπορώ να τη βρω πουθενά, αλλά θα τη βρω! που θα μου πάει; )
                Αγαπημένη μου είναι η σειρά του BBC (και ο Colin Firth), γιατί πραγματικά δεν τους έχει ξεφύγει καμία λαπτομέρεια από το βιβλίο
                Πόσες εκδοχές υπάρχουν αλήθεια; Εγώ έχω πετύχει:
                1.Την παλιά ταινία με τον Ολιβιέ, που δεν μου άρεσε και τόσο γιατί καταπληκτικός ως Ντάρσι αυτός, καθόλου στο πνεύμα της Ελίζαμπεθ η συμπρωταγωνίστριά του (άσε που μου φάνηκε και μεγάλη για τον ρόλο)
                2.Την καινούρια ταινία με την Κίρα Νάιτλι
                3.Μια παλιά σειρά, νομίζω πάλι BBC, λίγο "θεατρική" στις ερμηνείες και στη σκηνοθεσία αλλά μια χαρά κατά τ' άλλα, από την οποία ξεχώρισα την πιο πειστική (σε εμφάνιση και ερμηνεία) Τζέιν που έχω δει.
                4.Την όντως εξαιρετική (εκεί συμφωνούμε όλες, γιατί άραγε;) σειρά με τον Κόλιν Φερθ ως μίστερ Ντάρσι.
                Υπάρχουν κι άλλες;

Μόνο σε κάτι θα διαφωνήσω Λορένα και Σεράνο915. Στην προσοχή στην λεπτομέρεια. Γιατί μου τα σκ...σαν στο τελευταίο επεισόδιο. Κι εκεί που εγώ ξερογλυφόμουν από το τι κατάφεραν να βγάλουν από τις προηγούμενες σκηνές (όπως η πρώτη πρόταση γάμου και η συνάντηση στο Πέμπερλε -αχχχχχχχ ο Κόλιν Φερθ στη λίμνη) κι έλεγα "φαντάσου τι θα γίνει στις τελευταίες", έμεινα με την αίσθηση ότι εκεί την τρέξανε την ιστορία. Πάει η σκηνή με τον κύριο Μπίγκλει που φαίνεται να ξέρει και σφίγγει πονηρά το χέρι της Ελίζαμπεθ, πάει ο Ντάρσι που πηγαίνει στον κύριο Μπένετ κι ύστερα αυτός ζητά να μιλήσει και στην κόρη του, πάει η αναγγελία στη μητέρα που στην αρχή μένει άφωνη και μετά αρχίζει να παραμιλά από τον ενθουσιασμό της (αυτήν ιδίως πολύ ήθελα να την δω), πάει και η συζήτηση - ξεκαθάρισμα ανάμεσα στους δύο περήφανους αλλά μη προκατειλημμένους πλέον.

Σχόλιο

ελπίζω αν έχεις το dvd της τελευταίας να έχεις δει την δεύτερη εκδοχή του φινάλε, με Κίρα Νάιτλυ και partner σε φωτισμένη νυχτερινή λήψη να κάνουν γλυκίτσες )))

Σχόλιο

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο http://www.imdb.com/find?s=all&q=pride+prejudice διαπιστώνω ότι υπάρχουν πάνω από 10 εκδοχές του υπέροχου πραγματικά βιβλίου της Ώστεν!

Αλλά, Retrofan, ένα δίκιο το'χεις. Μέσα στο Σ/Κ είδα ξανά τη σειρά του BBC με τον Κόλιν Φερθ και θυμάμαι τώρα τις παραλείψεις που επισημαίνεις... Αυτό που μου αρέσει όμως σε αυτή την εκδοχή είναι το ότι μας παρουσιάζουν με περισσότερη λεπτομέρεια τον Mr Darcy, μας τον συστήνουν καλύτερα...

Η ταινία με τον Olivier είναι αυτή που μου άρεσε λιγότερο, μιας και είναι αυτή που βασίστηκε λιγότερο στο βιβλίο. Αρκεί να πω ότι στο τέλος η Λαίδη Κάθριν είναι αυτή που τους κάνει το κονέ! Έλεος!!!

Αυτή με τη Νάιτλι, πάλι, αν και μου άρεσε πολύ (λάτρεψα την Brenda Blethyn ως κυρία Μπένετ, αλλά και η Νάιτλι ως Ελίζαμπεθ ήταν πολύ καλή) μας αφήνει σχεδόν ξεκρέμαστους στο τέλος. Βλέπουμε τον Ντάρσι στην αυλή παρέα με τις κότες, τη Λίζυ να μιλάει με τον πατέρα της και that's all!!!

Clemence, έχω δει το εναλλακτικό τέλος της ταινίας, αν και δεν υπάρχει κάτι τετοιο στο βιβλίο και ξεφεύγει αρκετά από το πνεύμα της εποχής (όπως και η υπόλοιπη ταινία άλλωστε) ένα έχω να πω... Θέλω κι άλλο!!!

Edit: Ξέχασα να σχολιάσω το Becoming Jane... Την ταινία την έχω δει παλιότερα και μου άρεσε πολύ. Έχω όμως μια ένσταση όσον αφορά την πρωταγωνίστρια. Τόσες υπέροχες ηθοποιοί υπάρχουν που θα μπορούσαν να υποδυθούν τη Jane Austen, ήταν ανάγκη να βάλουν το κρυόπλασμα, τη Hathaway, που δεν είναι καν Αγγλίδα;;; (no offence)
                    Τελευταία επεξεργασία από serano915; 13-01-2010, 00:54.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X