Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Η Λάμψη (1991 ANT1)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Η Λάμψη (1991 ANT1)

Η Λάμψη (1991-05), ΑΝΤ1
    Πρεμιέρα: Σάββατο 14/9/1991
    RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...BC%CF%88%CE%B7

Το μόνο που'χε ενδιαφέρον ως παρακολούθηση ήταν οι υπηρέτριες αυτής της πολυ-πολυχρονης σειράς του ΑΝΤ1 αν και για να είμαστε ειλικρινείς έχουν παίξει μερικοί από τους κλύτερους Έλληνες ηθοποιούς. Τι θυμάστε για τις υπηρέτριες? Θυμάμαι στην αρχή μια πολύ καλή ηθοποιό που υποδυόταν μια υπηρέτρια που είχε ερωτευτεί τον άντρα της κόρης του Δράκου και μια σκηνή με ένα ποτήρι να το σπάει στα χέρια της. Άννα ήταν η υπηρέτρια. Ποια ηθοποιός ήταν? Όπως και μια Κατερίνα που ήταν Η κουτσομπόλα αλλά και ο σοβαρότερος λόγος για να δεις τη σειρά, πολύ καλή ηθοποιός η κοπέλα, τη θυμάστε?

Τελικά στην αρχή είχαν το κατιτίς τους οι σαπουνόπερες του Φώσκολου, ύστερα έγιναν όπως έγιναν. Τα πρώτα χρόνια ήταν ενδιαφέρουσες σειρές που έφεραν κάτι φρέσκο στην Ελλάδα. Δεν πρέπει απλά να τις κατηγορούμε...
    Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 02-12-2012, 03:50. Λόγος: σωστό retrodb link

Η μία υπηρέτρια για κάμποσα φεγγάρια ήταν η Έφη Πίκουλα.

Σχόλιο

Οι πρώτες ήταν η Κατερίνα Βακαλοπούλου (η Κατερίνα) και η Μαρία Γιαννοπούλου (στην πραγματικότητα σύζυγος του Γιώργου Πετρόχειλου, που τότε έκανε τον κηπουρό στο σίριαλ νομίζω).

Σχόλιο

Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;

Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από anna_ Προβολή Post
          Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;

Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...
          Ναι μια μελαχρινή που έπαιζε και στις Μικρές Αμαρτίες του Star που υποδυόταν την ερωμένη.

Σχόλιο

Αμέ! Έπαιζε την Αθηνά στο Λόγω Τιμής! Δεν ήξερα ότι είχε παίξει σε σίριαλ του Φώσκωλου!!! Βασικά είναι η μόνη από τους πρωταγωνιστές του Λόγω τιμής που έχει εξαφανιστεί... Όλοι οι υπόλοιποι έκαναν καριέρα...

Σχόλιο

@serano κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πρόκειται για συνωνυμία!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από sunset89 Προβολή Post
                Άλλη είναι η Αγγελική της Λάμψης μελαχρινή με μακριά μαλλιά
                κι άλλη η Αγγελική του ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ με ξανθά κοντά μαλλιά.

Σχόλιο

Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!Στα πρώτα χρόνια υπηρέτριες ήταν η Άννα και η Κατερίνα,μετά η Έφη (Έφη Πίκουλα) και η Πέρσα (νομίζω Πετούση την έλεγαν στο επώνυμο αυτή και πρέπει να δάνειζε τη φωνή της σε μεταγλωτισμένα)

Τα έβλεπα,αναγκαστικά και τα έπαιζα στα playmobil μου,το νεοκλασικό σπίτι ήταν ότι πρέπει για να παίξει κανείς τη Λάμψη!

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!Και τον αδερφό του Γιάγκου τον υποδυόταν άλλος ηθοποιός στην αρχή και μετά μπήκε ο Νίκος Απέργης!Όπως και ο Τίμος άλλαξε τρεις φορές νομίζω (ο πρώτος έπαιξε και στις Τρεις Χάριτες,στα 2 επεισόδια "Οργισμένα Νιάτα")

Η Δανδουλάκη σε μερικά επεισόδια υποδύθηκε διπλό ρόλο,έπαιζε ότι την απήγαγαν και ότι πήρε τη θέση της μια δημοσιογράφος που το κανονικό της όνομα ήταν Αμαλία!
                  Τελευταία επεξεργασία από thebest20; 23-11-2009, 23:57.
                  sigpic

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από sunset89 Προβολή Post

Αααα, κοπελιά δεν ξέρω... εγώ ότι βλέπω λέω...

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php...BB%CE%BF%CF%85

Αρχικά δημοσιευμένο από thebest20
                    Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!
                    Τη Giant "έπαιζε" ο γνωστός Πύργος των Αθηνών...
                    Τελευταία επεξεργασία από sunset89; 24-05-2011, 15:52. Λόγος: no photo anymore

Σχόλιο

Εργασία...
                    X