Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Αναβάθμιση των PC μας & HD Playback [Next-Gen Codecs]

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Αναβάθμιση των PC μας & HD Playback [Next-Gen Codecs]

-edited by manos426f-
    O χρήστης Rookie έγραψε σε άλλο threadάκι,από το οποίο και γίνανε split όλα τα παρακάτω,ώστε να "προστατευθεί" το άλλο thread και να μη ξεφύγει εντελώς εκτός θέματος,τα ακόλουθα:

Αρχικά δημοσιευμένο από Rookie
    Μπορεί για κάποιους να είναι αρχαία μηχανήματα, αλλά κάνουν εξαιρετικά την δουλειά μου και δεν χρήζουν αντικατάστασης, όπως κάνουν οι άσχετοι ή οι πορωμένοι κάθε χρόνο.
    Και το σερφάρισμα το κάνω, και τις εγγραφοαντιγραφές DVD, και το video editing, το DVD authoring και τα παιχνιδάκια μου παίζω. Είναι ζήτημα του τι θέλει κανείς πραγματικά και όχι τι του επιβάλλουν τα περιοδικά και οι εταιρείες.

γιατί όποιος κάνει κάθε χρόνο αναβάθμιση είναι άσχετος και πωρωμένος?? ρε λες???
    Τελευταία επεξεργασία από manos426f; 22-06-2008, 14:19.

@Rookie κατ αρχην τριμαρε τους χαρακτηρισμους.
    Κατα δευτερο οποιος ασχολειται σοβαρα με παιχνιδια ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αναβαθμιση στο 6μηνο.

Οποιος θελει to PC για σερφαρισμα και Word/Excel μπορει να κανει τη δουλεια του με οποιοδηποτε μπαγιατικο setup.
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Wally Προβολή Post
      Κατα δευτερο οποιος ασχολειται σοβαρα με παιχνιδια ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αναβαθμιση στο 6μηνο.
      Maddog's joke of the week award.

Δηλαδή ρε συ Wally, εγώ που έχω το ίδιο config καμμιά διετία κάθε φορά, πρέπει να είμαι τουλάχιστος x4 ασόβαρος βάσει της θεωρίας σου...

Αναβάθμιση στο 6μηνο γιατί ακριβώς; Μην χάσεις κανά pixel;
      The only legitimate use of a computer is to play games
      Eugene Jarvis
      Θέλω να ξέρετε ότι θα είμαι δίπλα σας, σε κάθε οικονομική δυσκολία που θα έχω...
      Άγνωστος

Σχόλιο

Το άσχετος ή πορωμένος το έχω βγάλει από το συμπερασμα από την εμπειρία μου ως τεχνικός παλαιότερα αλλά και από φίλους διάφορους που λόγω της εμπειρίας μου ζητάνε την βοήθεια μου.
        Εγώ είμαι της άποψης, αν το μηχανάκι σου κάνει την δουλεία σου κράτησέ το και αναβάθμισε πράγματα που θα σου χρειαστούν πραγματικά (π.χ. αγόρασε δίσκο όταν πραγματικά σου γεμίσει, όχι για να τον γεμίσεις στο μέλλον).
        Παλιά έκανα δεύτερη δουλειά για να αναβαθμίσω το PC με τα λεφτά που έβγαζα από αυτήν. Αλλά κάπου κατάλαβα ότι είχα μπλέξει σε φαύλο κύκλο και τα παράτησα. Τώρα προτιμώ τα extra χρήματα (πλέον όταν υπάρχουν καθώς υπάρχει μια δουλειά) να τα διαθέτω σε Retro μηχανήματα.
        1. A600HD/1 MB RAM/2GB CF2IDE/Kickstart 3.1/ Workbench 3.1/CF-PCMCIA CARD/
        2. A500/A501 memory expansion/1 MB RAM total/Kickstart 1.3/8375 Fat Agnus
        3. 2 x Amstrad 6128/1x Green monitor
        4. Commodore 1084S-D1

Σχόλιο

Οταν αρχιζει να πεφτει "βαρια" η συχνη αναβαθμιση,την πεφτεις στις κονσολες και ησυχαζεις.
          Η αρρωστια "retro μηχανηματα" δυστυχως ειναι ανιατη...
          ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Γιατρε οπως καταλαβες εννοω να εισαι στην "αιχμη".
            Δυστυχως απο το 1995-96 και μετα οι γενιες αλλαζουν πολυ γρηγορα
            π.χ
            Εκανες setup για Quake2,εβγαινε το Unreal και αλλαζες,εβγαινε το Quake3 και αλλαζες.
            Δεκεμβρης 1997 - Μαιος 1998 - Δεκεμβρης 1998

Τα ιδια και σημερα.Τι setup θελεις για Crysis?
            ZX <br />
Certified webmaster

Σχόλιο

Έστω και με 10 χρόνια καθυστέρηση, ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει.
              Θυμίζω ότι το Crysis δεν πήγε ιδιαίτερα καλά σε πωλήσεις και ένας από τους βασικούς λόγους ήταν και ότι απαιτούσε παράλογα πράγματα για να παίξει σωστά.

Όσο για την εξίσωση "Σοβαρός gamer=FPS gamer" που υπονοούν τα παιχνίδια που αναφέρεις σε συνδυασμό με τα προηγούμενα λεγόμενα, την απορρίπτω κατηγορηματικά. Μάλλον τα FPS είναι η καταστροφή του PC gaming, if you ask me.
              The only legitimate use of a computer is to play games
              Eugene Jarvis
              Θέλω να ξέρετε ότι θα είμαι δίπλα σας, σε κάθε οικονομική δυσκολία που θα έχω...
              Άγνωστος

Σχόλιο

Εγω θα τα ελεγα μετεξελιξη...χωρις να προσδιοριζω αν εβλαψαν ή οχι.

Μην μπλεκεις το "σοβαρος gamer" με το "οποιος ασχολειται σοβαρα με games".
                O πρωτος ειναι βιωματικα παιχτης και προσεγγιζει το θεμα και απο πλευρα διασκεδασης αλλα και παει και παραπερα.
                Ο δευτερος δεν μπορει να ανεχτει να παιξει με μονοψηφια frames στο φρεσκο game που απεκτησε.
                ZX <br />
Certified webmaster

Σχόλιο

Ώπα,δηλαδή κάποιος με μια 8800 GT τώρα,που κάνει 140-150 ευρώ και 2 giga ram,που κανουν 40 ευρώ (καινούργια έτσι,ας μη πιάσουμε τα μτχ,όπου γλυτώνει κι άλλα χρήματα),δε παίζει άνετα τα νέα games ;
                  Ανετότατα,κατά τη γνώμη μου....!
                  Ε,τώρα αν θέλει να πάρει την 9900 που έρχεται λίαν συντόμως και να την χρυσοπληρώσει,δικό του θέμα....

Η ιστορία είναι εν τέλει πάντα η ίδια,τα μοντέλα VGA και οι ποσότητες της ram αλλάζουν μόνο...
                  Τελευταία επεξεργασία από manos426f; 22-06-2008, 11:33.
                  www.Ragequit.gr, το πιο έγκυρο site για PC games

Σχόλιο

Ο δευτερος δεν μπορει να ανεχτει να παιξει με μονοψηφια frames στο φρεσκο game που απεκτησε.

Ποσοι τα εσκασαν για να παιξουν Crysis οταν πρωτοβγηκε?
                    Ποσοι επαιξαν* Crysis οταν πρωτοβγηκε?

*εννοω σε αξιοπρεπες framerate (εκτος αν ειναι πρωην Jaguar users )
                    ZX <br />
Certified webmaster

Σχόλιο

Εργασία...
                    X