Καλώς ήρθες στο RetroManiaX! Κάνε ΕΓΓΡΑΦΗ για να ΒΛΕΠΕΙΣ τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, τα ΣΥΝΝΗΜΕΝΑ κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Προεπιλογή Μέγας Καζαμίας [Λαϊκό ανάγνωσμα]

Ετησιο .......Το αγοραζαμε καθε χρονο λιγο πριν τις γιορτες και την αλλαγη του για την γιαγια μου και ενιοτε και για εμας.Σαν θεματα ειχε ιστορικα,λαογραφικα,πολιτιστικα και πολλα αλλα.Εγω απο την αλλη σαν πιτσιρικας διαβαζα τις παροιμιες στο κατω μερος της σελιδας και διαφορα ανεκδοτα,ιστοριουλες. Το εξωφυλλο δεν ειναι ιδιαιτερα ρετρο αλλα παραμενει ιδιο ανα τους αιωνες.Αλλαξτε χρονολογια στο κουτακι κατα βουληση ,1980 ειναι καλα;;;

megas_kazamias_2013_to_siban-723x1024.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aardvark : 02-01-14 στις 17:47 Αιτία: foto
    http://www.retromaniax.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1232997125

2. Ευχαριστώ Aardvark

Admin Το avatar του χρήστη Wally
    Περιοχή
    Inside McFaster Special
    Thanks
    3.297
    Blog Entries
    4

Προεπιλογή

Η πεθερα μου, το αγοραζει ακομα!!
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Retro PaTRi@RcH Το avatar του χρήστη Juanita
    Περιοχή
    Rohan
    Thanks
    504

My Social Networking

Visit Juanita's Youtube Channel

Προεπιλογή

Και η δική μου... (η μελλοντικιά... )

Προεπιλογή

Και ενα πολυ ωραιο αρθρο για την ιστορια του Πιετρο Καζαμια. Παρολο που υπαρχει η επιλογη <<Μοιραστητε το αρθρο>> στο τελος του κειμενου, εγω καλου κακου παραθετω μονο τον συνδεσμο.

http://www.skai.gr/articles/news/vie...C%CE%BF%CF%82/

Προεπιλογή

Λόγω αλλαγής χρόνου θυμήθηκα και εγώ τον Μέγα Καζαμία. Τον αγόραζε ο παππούς μου κάθε χρόνο.Ως παιδί διάβαζα τις ιστορίες που είχε και τα ανέκδοτα. Θυμάμαι που ανέφερε ποιες αγροτικές εργασίες γίνονται κάθε μήνα και ότι είχε και συνταγές μαγειρικής.

Προεπιλογή

Καθε χρονο κλασικα, αγοραζω Καζαμια. Αυτο που μου κανει τη μεγαλυτερη εντυπωση σ' αυτο το εντυπο, ειναι οτι μοιαζει σαν να μην το εχει αγγιξει ο χρονος.
    Ακομα και οι ζωγραφιες του δειχνουν τη γιαγια που γνεθει, τους παπουδες γυρω απο το τραπεζι με τα αλλα μελη του σπιτιου, και γενικα η οικογενεια παρουσιαζεται οπως τη μαθαμε μεσα απο το παλιο Αναγνωστικο του Δημοτικου.
    Ειναι κατι νοσταλγικο που ουδεμια σχεση εχει με τη σημερινη πραγματικοτητα.
    Γι' αυτο μ' αρεσει!
    Initials B.B.

Προεπιλογή Καζαμίας

Ένα έντυπο, του οποίου η κυκλοφορία έχει καθιερωθεί κάθε χρόνο, είναι ο Καζαμίας. Περιέχει ημερολόγιο και εορτολόγιο κάθε έτους, ζώδια, συμβουλές για το σπίτι, θέματα καθημερινής ζωής, συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής, ονειροκρίτη για ερμηνεία των ονείρων, παροιμίες/γνωμικά και άλλα θέματα και διαβάζεται από πολλούς ανθρώπους.

Προεπιλογή

Χαρακτηριστικότατος ο καζαμίας! Παίρνουμε ακόμα στο σπίτι και το χρησιμοποιούμε ως αναλυτικό ημερολόγιο. Μεταξύ των εβδομάδων κάθε μήνα, ο Καζαμίας γράφει και μια "πρόβλεψη", ότι πχ τη 2η βδομάδα του Ιουνίου θα έχει τεράστιους καύσωνες και θα θρηνούμε τους πρώτους νεκρούς από θερμοπληξία. Κουλές προβλέψεις ή αρκετά αναμενόμενες (πχ καύσωνας το καλοκαίρι...), αλλά πάντα είχα την απορία με ποιόν τρόπο τους ερχόταν να τις γράψουν...

Προεπιλογή

Σήμερα πήρα του 2014!

Πραγματικά δεν θυμάμαι χρονιά που να μην έχω πάρει καζαμία, και πρέπει να έχω τους περισσότερους κάπου σκορπισμένους μέσα στο σπίτι.. Και όπως είπε και ο nwntas, η βασική του χρήση ήταν του αναλυτικού ημερολογίου.
    Και μάλιστα ακόμα και τώρα που είμαι μόνος μου στο σπίτι είναι η μοναδική "παράδοση" που συνέχισα, έστω και από συνήθεια (Τον περσινό δεν πρέπει να τον είχα ανοίξει πάνω 2-3 φορές.).

Προεπιλογή

Ναι, βολεύει για ημερολόγιο, γιατί έχει πολλές λεπτομέρειες αντί για ένα απλό εορτολόγιο. Συνήθως σημειώνουμε συγκεκριμένες μέρες, οπότε το χρησιμοποιούμε κάθε χρόνο.

Εμείς στο σπίτι παίρνουμε τον Μέγα Εγκυκλοπαιδικό Καζαμία του Λιναρδάτου, που παλιότερα ήταν από σκληρό χαρτί, αλλά τα τελευταία χρόνια όχι απλά έχει καλή χάρτινη εκτύπωση, αλλά έχει εκμοντερνιστεί, και περιλαμβάνει ακόμα και αφιερώματα από διάφορα μπλογκ. Πολύ καλό είναι και το αλμανάκ της χρονιάς που έφυγε, καθώς και διάφορα αλμανάκ του στυλ "100 χρόνια πριν". πρέπει να έχουμε κρατημένα αρκετά τεύχη, ήδη από τα τέλη των 90's.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-14, 16:44
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-13, 15:01
  3. Μέγας Πέτρος (Peter the Great)
    By Clemence in forum Ιστορικές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 07:16
  4. Λαϊκό πάλκο
    By jimijoop in forum Μουσικές