Καλώς ήρθες στο RetroManiaX! Κάνε ΕΓΓΡΑΦΗ για να ΒΛΕΠΕΙΣ τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, τα ΣΥΝΝΗΜΕΝΑ κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 278910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 124

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pooky(1) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς ο παππούς της "Γραμμής Computers" τι απέγινε; Και ο ιδιοκτήτης της Thomas Soft;;;;; Αυτές ήταν εποχές.......
    Ο πρώτος προφανώς έχει συνταξιοδοτηθεί, τον έχω δει κάποιες φορές στη γειτονιά, στη Δάφνη (αν λέμε τον ίδιο).
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που πήγα και του ζήτησα ένα ATAPI CD reader ώστε να κάνω rip τραγούδια από audio CDs αλλά επέμενε ότι δεν ήταν δυνατόν και δεν πήρα (γιατί μέχρι πρότινος, τότε, απαιτούνταν SCSI σύνδεση).

Προεπιλογή

Καπου εκει διπλα απο το Micropolis στη Στουρναρα ηταν και η επισημη αντιπροσωπεια της Amstrad Hellas. Απο το πρωτο ειχα παρει τον 6128 μου και διπλα ακριβως τον ειχα παει καποτε για επισκευη του οδηγου δισκετας. Αλλες εποχες τοτε, μηχανηματα που τα αγαπουσες σαν ανθρωπους.
    Το δυνατον το καναμε, το αδυνατον το ετοιμαζουμε, για θαυματα θα περιμενετε λιγο...:rolleyes:

Προεπιλογή

Διάβασα όλο το post και μου φαίνεται περίεργο που κανείς δεν έχει αναφέρει ένα μαγαζάκι στα κάτω πατησιά πέντε λεπτά με τα πόδια από την κάτω μεριά του ηλεκτρικού... όποτε πήγαινα (πριν 17 χρόνια περίπου) γινότανε χαμός .. ο τύπος είχε μεγάλη ποικιλία και ότι δεν είχε στο έβρισκε..ήμουν τόσο καλός πελάτη που πλέον τον έπαιρνα τηλέφωνο του έλεγα τι ήθελα μου το ετοίμαζε και πήγαινα και το έπαιρνα .

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iakovos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου εκει διπλα απο το Micropolis στη Στουρναρα ηταν και η επισημη αντιπροσωπεια της Amstrad Hellas. Απο το πρωτο ειχα παρει τον 6128 μου και διπλα ακριβως τον ειχα παει καποτε για επισκευη του οδηγου δισκετας. Αλλες εποχες τοτε, μηχανηματα που τα αγαπουσες σαν ανθρωπους.
    από εκεί είχα πάρει το πρώτο μου PC 'CONCORD 286 (μπορεί να ήταν και 8086 δεν θυμάμαι) στα 12 Mhz' τα έφερνε ο αντιπρόσωπος της amstrad ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη admin : 07-09-10 στις 17:57 Αιτία: συνεχομενα ποστς

Προεπιλογή

Dony οταν βρεθηκαμε να μου δωσεις το Drive για την 1200 δεν μου ειπες οτι εισουνα θαμωνας στην κα. αθηνα, εγω μονο που δεν κοιμομουν εκει μεσα, το μαγαζι απο τοτε που το εκλεισε ειναι ακομα ξενικιαστο (ο ιδιοκτητης ειναι περιπτωσαρας) εχεις κανενα νεο της κας. αθηνας? την βασω την πετυχα πριν απο καιρο στην φιλολαου αλλα ειμουνα με τη μηχανη και δεν προλαβα να της μιλησω, αχ ποσο πισω με πηγατε μπαγασες.

RetroActive Το avatar του χρήστη teo214
    Περιοχή
    athens
    Thanks
    19

My Social Networking

Add teo214 on Facebook

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pooky(1) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι, teo τέλεια!!!!!!!!!!!!

Κάτι τέτοιοι μαγαζάτορες ξέρουν να επιβιώνουν και θα είναι παρόντες όταν και κολοσσοί θα έχουν βουλιάξει!!!!!!!!!!

Δεν τον ρώτησες μήπως του είχε ξεμείνει κανένα micro;

Φυσικα και τον ρωτησα αλλα δυστυχως δεν του εχει μεινει τιποτα.

Προεπιλογή

παιδια στην Αλεξανδρειας λιγο πριν την Πετρου Συνδικα υπηρχε θυμαμαι ενα μαγαζι που στα τζαμια εγραφε "info 2000" και μεσα ειχε υπολογιστες οπου παιδια παιζανε Counter Strike κλπ ...Πριν καμια 6-7 χρονια παντα

Αυτος που το ειχε ηταν γνωστος ως Λευτερης

Εχει καμια σχεση με τα Ιnfo 2000 της γειτονιας ???

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis_vet Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια στην Αλεξανδρειας λιγο πριν την Πετρου Συνδικα υπηρχε θυμαμαι ενα μαγαζι που στα τζαμια εγραφε "info 2000" και μεσα ειχε υπολογιστες οπου παιδια παιζανε Counter Strike κλπ ...Πριν καμια 6-7 χρονια παντα

Αυτος που το ειχε ηταν γνωστος ως Λευτερης

Εχει καμια σχεση με τα Ιnfo 2000 της γειτονιας ???
    Κάτι θυμάμαι για ένα μικρό μαγάζι κοντά στην Γρηγορίου Ξενοπούλου. Πάνε πολλά χρόνια όμως, που ήμουν Θεσσαλονίκη. Δεν είχα μπει καθήσει ποτέ όμως. Μόλις είχα πάρει την DSL μου, οπότε δεν υπήρχε λόγος!!

Προεπιλογή

στο atari club(computer market 1) απεναντι απο το thomas soft γινοτανε ο χαμος....με τον thomas soft ειχα τσακωθει μια φορα χαχαχαχα....νομιζω οτι διπλα απο τον thomas ειχε και ενα fastfood το Wammie εντελως παρακμιακο...
    Εγω διαγωνω καθετα. Τα περισσοτερα παιχνιδια εχουν ηχο γραμμενο σε "γλωσσα μηχανης" που τον "δημιουργει" η αμιγκα.
    Η μουσικη με μεθοδο sampling ειναι σε ελαχιστα παιχνιδια. Αυτα που ακουγονται σαν πραγματικα μουσικα οργανα δεν ειναι στην πραγματικοτητα sampling, αλλα κωδικας.
    Πες ενα παιχνιδι που σου ερχεται στο μυαλο, να σου πω αν ειναι sampling....

SHOW SOME MERCY HE IS JUST A TRULY AMIGA USER!!!....

Προεπιλογή

Το Σπέκτρουμ μου το είχα αγοράσει απο το ACC. Νομίζω ήταν το πρώτο κατάστημα πώλησης υπολογιστών
    Υπάρχει μόνο ένα παιχνίδι! Kokotoni Wilf!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aχχχ κάθε Σάββατο πρωί με το φίλο μου το Θανάση, ένα πεντακοσάρικο το παιχνιδάκι (με δικιά σου δισκέττα) δυά του δύο μόνο 250 δραχμούλες και μετά το αντιγράφαμε σπίτι... Κάποια στιγμή έφερε και κάτι πάμφθηνες 3άρες δισκέττες και αγοράζαμε και μία!

Ήταν ο άντρας της τύπισσας. Υποθέτω ότι εκείνη 'έτρεχε' το μαγαζί και εκείνος ήταν στη 'διοίκηση' . Επίσης συχνά-πυκνά ήταν εκεί και η κόρη (; ) τους.

Μμμμφ που ήθελες να παίξεις και σε spectrum Wonderboy ;p . Μου είχε τύχει κι εμένα μία φορά, κι επειδή δεν είχε άλλο παιχνίδι που να μου αρέσει και να μην το έχω ήδη μου έδωσε στην ίδια τιμή (500δρχ) μία κασσέττα γεμάτη παιχνίδια (μεταξύ των οποίων το Fruity Frank και το Ping Pong της Konami, τα θυμάμαι ακόμα...).

Ηρωικές εποχές...

Παρεμπιπτόντως, νομίζω η Μικροκίνηση είχε κάνει διαφήμιση σε οπισθόφυλλο Pixel Junior?
    Eγω θυμαμαι οτι η Μικροκινηση οποτε επαιρνα αντεγραμενα 5 στα 10 ειχαν κολλημα, εντωμεταξυ στο παταρι η κορη της κυριας που ηταν εκει αντεγραφε με λυσσα σε 2 amiga. Οπως θυμαμαι υπομονετικα που περιμεναμε να γινουν οι αντιγραφες με τα τετραγωνακια του αντιγραφικου της amiga να γεμισουν ......παντως ηταν απο λιγα συνοικιακα που πηγαινες καθημερινες και κοντα ,γιατι η στουρναρη για εμας τοτε ηταν μονο για Σαββατο (εκδρομη)

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 278910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Η Αθήνα 30-40 χρόνια πριν...
    By audiodee in forum Συνοικίες / Κτήρια / Αρχιτεκτονική
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-14, 11:24
  2. Σαν σήμερα πριν 24 χρόνια (Eurobasket '87)
    By Aardvark in forum Αθλητισμός
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-13, 12:38
  3. Σαν σήμερα πριν 28 χρόνια...
    By DINO in forum Διασκέδαση - Ψυχαγωγία / Εορτές - Επέτειοι
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 10:44

Tags για αυτό το θέμα

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές