Καλώς ήρθες στη κοινοτητά μας! Εγγραφείτε για να εχετε πρόσβαση στις φωτογραφίες, τα συννημένα κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Προεπιλογή Κινηματογραφική Λέσχη

Κινηματογραφική Λέσχη (1982-91?), ΕΡΤ
    Πρεμιέρα: 3/1982
    RetroDB:

Από τις μακροβιότερες σειρές της ερτ με τον αρτηριοσκληρωτικό ομολογουμένως (αλλά καλτ) μπακογιανόπουλο. Ταινίες σταθμοί έχουνε παρελάσει απο εκεί. 2 απο αυτές θυμάμαι ότι έμεινα μέχρι αργά για να τις δω γύρω εκεί στα 1986 και 1987.

Μόμπυ Ντίκ (του Τζών Χιούστον - 1956)
    και
    Ο Άγριος / Φανταστικός Πλανήτης (του ρενέ λαλού - 1973)

Το τελευταίο σουρεάλ καρτούν γαλλοτσέχικης παραγωγής με τους μικροσκωπικούς hommes στα χέρια των Τεράστιων μπλέ με κόκκινα μάτια και βράγχια Drugz.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bernard.c : 01-11-10 στις 00:08
    "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

2. 2 Χρήστες σε ευχαριστούν Dominion

Προεπιλογή

εγω μικρος νομιζα οτι ο Μπακογιαννοπουλος ηταν ο Πεπονης κ πιστευα οτι το πρωι ειναι υπουργος κ το βραδυ βαζει ταινιες στην ΕΡΤ!!!
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ SEX PISTOLS.ΓΚΕΓΚΕ;

Προεπιλογή

οντως απιστευτη ομοιοτητα και καλτ μορφη ο Μπακο..
    http://www.retromaniax.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1232997125

Προεπιλογή

LOL... :tickle:

Πάντως θυμάμαι ότι πάντοτε ήμουν εκνευρισμένη καθώς δεν μπορούσα να περιμένω να τελειώσει το ατελείωτο εισαγωγικό μπλα-μπλα (το οποίο σε εκείνη την ηλικία το έβρισκα παντελώς ανούσιο καθώς δεν καταλάβαινα το νόημα αυτών που έλεγε) για να αρχίσει επιτέλους η ταινία.

Θυμάμαι που είχε προβάλει το "The Thing" του Καρπεντερ.
    "He who Controls the Spice, Controls the Universe"

Προεπιλογή Citizen Kane

Μια φορα επαιζε τον Πολιτη Κεην και ηθελα να το "γραψω" στο βιντεο.Στις 21:00 ητανε ν'αρχισει η ταινια,αλλα επρεπε να πει τις φιλοσοφιες του πρωτα ο γερος.Πηγε 21:40 η ωρα μεχρι να τελειωσει αυτος,βαλανε και διαφημισεις μετα...Με το ζορι χωρεσε η ταινια σε 3ωρη κασετα.

Προεπιλογή

ναι είναι cult φιγούρα.
    πόσα έργα έχω δεί στην κινηματογραφική λέσχη..

Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=uejVQOB4Dag

Παραμένει όμως θρυλική μορφή. Ο Μπακογιαννόπουλος το 1981, όταν παρουσίαζε την "Κινηματογραφική βραδιά", όπως αρχικά ονομαζόταν η "Κινηματογραφική Λέσχη".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stakovios : 31-03-10 στις 01:20 Αιτία: προσθηκη

Προεπιλογή ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ

Ο Γιαννης Μπακογιαννοπουλος μια απο τις πιο cult φυσιογνωμιες της ελληνικης τηλεορασης κανει μια αναδρομη στα βραβεια οσκαρ στα πλαισια της κινηματογραφικης βραδιας..η εκπομπη προβληθηκε τον απριλιο του 81 απο την ΕΡΤ

Banned
    Περιοχή
    on the road
    Thanks
    163

Προεπιλογή

Αριστουργημα! προσπαθουσε η ερμη η κρατικη τηλεοραση να εκπαιδευσει την γιαγιά που άνοιγε φυλλο στα μυστηρια του free cinema, της γαλλικης avant garde και (το αγαπημένο μου) στον κλασσικο σοβιετικο κινηματογραφο. Εχω διάφορες αναμνησεις με τους δικους μου να ετοιμαζουν πράγματα για τον φουρνο που ειχε η γιαγιά μου βλεποντας κάτι πολυ βαρύ και σοβαρο. Θυμάμαι διαβαζα και τους υποτιτλους στην αγραμματη γιαγια μου. Το βλεπαμε με θρησκευτικη προσηλωση και μετα για αποτοξινωση νοικιαζαμε βιντεοταινιες (οχι οι δικοι μου δυστηχώς). Χρωσταω στον κ. Μπακογιανόπουλο την κινηματογραφικη μου εκπαιδευση. Η εκπομπη του με έκανε να αγοραζω το περιοδικο ῾᾽Σινεμα῾᾽ (το μονο περιοδικο που αγοραζα συστηματικά μετα την ῾᾽Καντυ Κάντυ῾᾽ και να νοικιαζω τα άπαντα κλασσικου Χολιγουντ από το βιντεο κλαμπ.
    Παρατηρηση στα ορια των κανονισμων: για ευνοητους λογους ηταν εξορισμένες για χρονια οι ταινίες του Ελία Καζάν. Αγαπημένη και καλτ εκπομπη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunset89 : 11-04-12 στις 15:50

Admin Το avatar του χρήστη Wally
    Περιοχή
    Inside McFaster Special
    Thanks
    3.198
    Blog Entries
    4

Προεπιλογή

H Ελλαδα πρεπει να κατεχει το ρεκορ απαγορευσεων κινηματογραφικων ταινιων (ευθεως ή πλαγιως) αναμεσα στο "Δυτικο" κοσμο. Και μαλιστα αναπαραγει και συντηρει τις απαγορευσεις αυτες.

Οσο για το παλμαρε της Κινηματογραφικης Βραδιας ειχε μια ταση προς τις Ανατολικες ταινιες (που αγαπω ιδιαιτερα) αλλα οχι τις σημαινουσες. Δηλαδη πχ προσωπικα δεν θυμαμαι να ειδαμε Ταρκοφσκι (ισως επειδη εκεινη την εποχη ειχε παει προς Σουηδια μερια αραγε?)
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίνος Φιλμ - Γιατί μια απλή κινηματογραφική εταιρεία έγινε μύθος!
    By technikacosmos in forum Κινηματογραφικές Εταιρίες και Κυκλοφορίες DVDs
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 00:42

Tags για αυτό το θέμα

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές