Καλώς ήρθες στη κοινοτητά μας! Εγγραφείτε για να εχετε πρόσβαση στις φωτογραφίες, τα συννημένα κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Xάρρυ Kλυνν - Διασκεδαστικότερο LP?

Ψήφισαν
100. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Για Δέσιμο (1978 )

4 4,00%
  • Δοξάστε με (1979)

24 24,00%
  • Πατάτες (1981)

18 18,00%
  • Μαλακά πιο μαλακά (1984)

22 22,00%
  • Έθνος Ανάδελφον (1985)

9 9,00%
  • Τίποτα (1987)

6 6,00%
  • Natin Fatin (1987)

8 8,00%
  • Ραντεβού με την Εισαγγελία (1989)

9 9,00%
Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 50

Προεπιλογή

Όλα ήταν ανεπανάληπτα και προφητικά. Τι να πρωτοθυμηθείς; "Ίσως μείνω ακόμα κι αν δεν το θελήσετε"; (Για Δέσιμο) και μετά ο Καραμανλής έγινε πρόεδρος της δημοκρατίας; "Ρεπόρτερ:Τι ξέρετε για την ΕΟΚ; Τσιγγάνος: Πατάτες!". Το τραγούδι "Κουλτουριάρικο" από τις Πατάτες; Τον Διγενή Αντύπα; Ή το ανεπανάληπτο διάγγελμα του προέδρου της δημοκρατίας στο "Τίποτα"; "Πανελληνίδες, Πανέλληνες, πανελληνόπουλα.Αθηναίες. Αθηναίοι. Κρήτες και Μακεδόνες. Πομάκοι και Ακαρνάνες.... ....Βαβυλώνιοι, Χεταίοι.... αγάδες, πασάδες, ντερβισάδες, ουινκ τριαλαριλαρό!" Και πετάγεται ο δημοσιογράφος ψιθυριστά στον διπλανό του: "Ποιοί είναι αυτοί οι τριαλαριλαρό ρε; " "Ξέρω γω; Κάπου στην Ασία θα είναι ή γύρω από την Σπάρτη..." Και μετά, το παράπονο του συμπατριώτη μου: "Για τους Λαρσινούς δεν είπι τίπουτα! Ιμείς δεν είμαστι Έλληνις;" Και βέβαια η αθάνατη Λαϊστέρα! Ποιός Σαμπρέλ τώρα, ποιός Ρουβάς και ποιά Παπαρίζου... Απολαύστε τα!
    Θα μπορούσα να γράφω επί ώρες για το φαινόμενο Κλυνν και για τις ατάκες του. Σταματάω εδώ, για να μην ξεχειλώσω το νήμα

Προεπιλογή

Πατάτες. Τις προτιμώ!
    AMER...DELEARIS...

Προεπιλογή

Τί μου θυμήσατε τώρα; Ο father μου (hardcore Κλυνν fan) είχε πολλές κασέτες με τραγούδια και σκετσάκια, on the road τύπου κασέτα.
    Μας την έβαζε κάθε φορά που μας πηγαινο-έφερνε στην παραλία. Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι σε κάποια φάση έγινε κατακλυσμός και ο Τραμπάκουλας βρέθηκε σε μια σκεπή και κάτι τέτοια. Πρέπει να ψάξω να τις βρω, αν και (τρελή ειρωνεία θα ήταν αν έγινε αυτό που νομίζω) το παλιό μας toyota starlet (...'φτιαγμένο' πεντάστερο) είχε βρεθεί κανα δυό φορές σε κάτι τρελές πλημμύρες και στην τελευταία, ο father δεν το πρόλαβε, μπήκε νερό παντού μέσα και τα κατέστρεψε όλα... Άρα δεν ξέρω αν τις έχει ακόμα.Το starlet δυστυχώς 'απεβίωσε' μιας και σκούριασε μέχρι και ο σκελετός
    Τέσπα, ψηφίζω "Μαλακά, πιο μαλακά" γιατί το είχαμε μάθει απέξω

Μιας και μιλάμε για Χάρρυ Κλυνν αυτό που με έκανε και με κάνει ακόμα να λιώνω είναι...
    "Με λένε Αρτέμη..."

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wally Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρωτος δισκος του Χαρυ Κλυνν που ακουσα ηταν το "Για Δεσιμο", κασετα σε ενα επικο ghettoblaster της θειας μου.

Εντυπωση παντως κανει τοσο η (φυσιολογικη) καμψη εμπνευσης του Κλυνν οσο και το αποτομο τελος του ενδιαφεροντος του κοινου στην αρχη της δεκαετιας του 90 για αυτο το ειδος που μεχρι τοτε γινοταν πλατινενιο.
    Εμμ, ηταν ο πρωτος που ακουσες γιατι ηταν και ο πρωτος που κυκλοφορησε!
    Τωρα οσον αφορα την καμψη του, δε νομιζω οτι οφειλεται τοσο στο περασμα των χρονων, οσο στη διακοπη της συνεργασιας του Χαρρυ με τον καυστικο και απολαυστικο Γιαννη Κακουλιδη, και την απαρχη της συνεργασιας του με εναν συγγραφεα-σεναριογραφο (ο Θεος να τον κανει) ο οποιος εγραφε κειμενα και για κατι απιθανες αρπαχτες (λεγε με "επιθεωρηση") που στερουνται στοιχειωδους χιουμορ και στοχασμου.

Ασχετο, αλλα γιατι παραλειφθηκε απο τη δημοσκοπηση το "Γρανιτα απο τζατζικι" (τελευταια συνεργασια με Κακουλιδη);

Προεπιλογή

Πολύ δύσκολη επιλογή μεταξύ Δοξάστε Με και Natin Fatin. Αλλά η Ωρα της Λυκομιφών-Τσαχπίν έκανε τη διαφορά. Το γέλιο που έχω ρίξει με το συγκεκριμένο δεν το έχω ρίξει με τίποτα άλλο από ΧΚ!
    Λείπουν 2-3 αλμουμάκια πάντως. Το Τζατζίκι και τα Harry Klynn Files είναι τα 2 που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό. Ίσως να είναι και κανα άλλο.

Edit: Η Λυκομιφών έχει επίσης την ιστορική σημασία ότι ήταν το πρώτο sampling που έκανα ποτέ, με δανεικό sampler στην 500άρα!
    You have gotten the attention of the mysterious lady. She turns to face you. Her face is devoid of any flesh. You are frozen with horror as she begins ripping your body into a bloody mess.

Προεπιλογή

δεν ξέρω αν φεύγω off topic πάντως ο δίσκος του που τραγουδά Σουρή είναι σήμερα τόσο επίκαιρος όσο τότε που έγραψε ο Σουρής. αν προσέξετε τους στίχους θα δείτε ότι εδώ και 1,5 αιώνα τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά στην ψυχοσύνθεσή μας, στην πολιτική, στους πολιτικούς, κλπ
    ένας διαχρονικός (σατυρικός) ποιητής και δίσκος

κάτι ακόμα που είναι άξιο προβληματισμού/μελέτης είναι και η πορεία του χάρρυ κλυνν (αλλά και γενικότερα της σάτιρας) σε βάθος χρόνου.
    έχοντας ακούσει αρκετές φορές όλους (νομίζω) τους δίσκους του αρκετές φορές, είναι εμφανής η διαφορά που υπάρχει στον τρόπο με τον οποίο έβγαινε γέλιο παλιά αλλά και πιο πρόσφατα. στο παρελθόν υπήρχε έντονα πολιτική σάτιρα και ένα ελαφρύ σεξουαλικό υπονοούμενο κάποιες φορές. στην πορεία αυτό άλλαξε, το σεξουαλικό σχόλιο έπαψε να αποτελεί την εξαίρεση και σίγουρα έπαψε να είναι υπονοούμενο.
    αναρωτιέμαι τελικά αν εμείς (το κοινό) "πλάσαμε" τον καλλιτέχνη ή αυτός εμάς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη caprice : 26-04-12 στις 18:42 Αιτία: συνεχόμενα ποστ

Προεπιλογή

Περα απο το "Γρανιτα απο τζατζικι" και το "Χ-Klynn files ανάποδα", παραλειφθηκε και το (σχετικα αδιαφορο) αλμπουμ "Αποκαλυψις" που κυκλοφορησε μετα το "Ραντεβου με την εισαγγελια".

Προεπιλογή

Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο, είδα ότι υπάρχει και αυτό εδώ:
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...E%97%CE%A3.jpg

Εϊναι του 1982, αλλά εγώ δεν το έχω ξαναδεί ποτέ (πόσο μάλλον ακούσει). Ξέρει κανείς τι είναι?
    You have gotten the attention of the mysterious lady. She turns to face you. Her face is devoid of any flesh. You are frozen with horror as she begins ripping your body into a bloody mess.

RetroActive Το avatar του χρήστη Uskoke
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτης
    Thanks
    31

Προεπιλογή

Είναι ποιήματα του Σουρή μελοποιημένα και τραγουδισμένα από τον Χάρρυ Κλύνν. Το έχω σε βινύλιο. Ο Σουρής ήταν ένας σατυρικός ποιητής του 19ου αιώνα.
    That is not dead which can eternal lie
    But with strange aeons even death may die
    (H.P. Lovecraft)

Προεπιλογή

Α, μάλιστα. Thank you. Οπότε καμία σχέση με το στυλ της υπόλοιπης δισκογραφίας του.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το θέμα

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές