Καλώς ήρθες στη κοινοτητά μας! Εγγραφείτε για να εχετε πρόσβαση στις φωτογραφίες, τα συννημένα κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 94
    Admin Το avatar του χρήστη Wally
    Περιοχή
    Inside McFaster Special
    Thanks
    3.200
    Blog Entries
    4

Προεπιλογή Το Θέατρο στο Γ Πρόγραμμα

Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων. Κυριως επαναληψειςς απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.

Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.

Το προγραμμα του Γ

ΑΘήνα 95,6 ή 90,9,
    Θεσσαλονίκη στους 92,
    Ακαρνανικά 102,5,
    Έβρος 88,1,
    Ηράκλειο 91,3,
    Γιάννενα 103,3,
    Καβάλα 97,5,
    Καλαμάτα 89,3,
    Καστοριά 103,1,
    Κέρκυρα 89,8,
    Κεφαλλονιά 104,3,
    Μυτιλήνη 106,4,
    Πήλιο 96,8,
    Ρόδος 103,4,
    Τρίπολη 90,3
    Χανιά 106,
    http://tvradio.ert.gr/radio/liveradio/trito.asp
    Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.
    Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

2. 7 Χρήστες σε ευχαριστούν Wally

Προεπιλογή

Κρίμα ρε παιδί μου να μην γίνονται πια καινούριες ηχογραφήσεις...Θα ήταν ωραία να έχουμε και τη νέα γενιά των ηθοποιών σε αυτή τη μορφή θεάτρου...Επίσης παλαιότεροι ηθοποιοί που δεν παίζουν πια στο θέατρο (πχ. Συνοδινού) θα μπορούσαν να κάνουν καινούριες ηχογραφήσεις.

Παρ όλα αυτά φέτος έγινε μια καινούρια ηχογράφηση για το Β Πρόγραμμα ! Με εξαιρετικό καστ . (αν και δεν το λες ακριβώς θεατρικό έργο)

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ

... το κείμενο είναι άκρως ποιητικό και συμβολικό (μια ραψωδια για το τελος του κοσμου) και αξίζει να το διαβάσει κανείς εκτός από θρησκευτικούς λόγους και κάτω από αυτό το πρίσμα.

Η ηχογραφηση της για το Δευτερο Προγραμμα της Κρατικης Ραδιοφωνιας εγινε μολις το 2010 με ενα εκλεκτο επιτελειο ηθοποιων:

Γιωργος Κιμουλης..................... Ιωαννης
    Γρηγορης Βαλτινος....................Χριστος
    Αντιγονη Αμανιτου..................Βαβυλωνα
    Ηλιας Λογοθετης...................Πλασματα
    Χρηστος Στεργιογλου............Πρεσβυτερος
    Νικος Κουρης........................Αγγελος
    και Αντιγονη Βαλακου.............φωνη

Η μεταφραση φιλοτεχνηθηκε σε δεκαπεντασυλλαβο στιχο απο τον Γιωργο Παυριανο,ο οποιος ανελαβε επισης και την ευθυνη της σκηνοθεσιας καθως και της μουσικης επιμελειας του εργου.Η μουσικη επενδυση ειναι απο διασημες συνθεσεις του Βαγγελη Παπαθανασιου

Η Αντιγόνη Βαλάκου επέστρεψε στις ραδιοφωνικές ηχογραφήσεις μετά από πολλάααααααααααααα χρόνια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnalepou : 19-08-10 στις 11:13

Προεπιλογή

Τα ραδιοφωνικα θεατρικα της Κυριακης, μου χαριζουν παντα υπεροχες ωρες χαλαρωσης και ευχαριστησης. Τα εργα διασημων συγγραφεων, μαζι με τις γοητευτικες ερμηνειες ηθοποιων που οι περισσοτεροι δεν ειναι πια κοντα μας, ειναι ο,τι καλυτερο.
    Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα. Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.
    Εξαιρετικο το καινουργιο σου θεμα, Wally! Eλειπε απο αυτο το φορουμ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wally Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.
    Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...
    Είναι σε επανάληψη. Το έχω ακούσει έτσι ακριβώς πριν χρόνια...

Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας
    παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων.
    Κυριως επαναληψεις απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.
    Το "ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ" είναι πραγματικά ανεκτίμητο.
    Έχω ακούσει εκεί έργα όλων των ειδών, συχνά εξαιρετικά και ερμηνείες από πολύ και λιγότερο γνωστούς ηθοποιούς.
    Δεν μου αρέσουν όλα και πάντα αλλά το έχω πάντα κατά νου τα Κυριακάτικα βράδια όταν είμαι σπίτι.

Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.
    Οι "ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ" είναι επίσης ενδιαφέρουσες.
    Κάποτε είχαν μόνον αποσπάσματα, μετά για ένα μεγάλο διάστημα το άλλαξε και βάζει έργα σε συνέχειες. Τώρα νομίζω είναι ανάμικτα...
    Να, μια περίοδο είχε το "Τρίτο στεφάνι" με την Ρ. Βλαχοπούλου που ήταν πραγματικά έξοχη.
    Επίσης θυμάμαι ένα έργο (ραδιοφωνικό) με την Βουγιουκλάκη, νομίζω λεγόταν "Ο μεγάλος χορός" που μου είχε κάνει εντύπωση.

Γενικά σε αυτές τις εκπομπές αποκαλύπτεται μιαν άλλη πλευρά των ηθοποιπών που δεν φαίνεται από τις ταινίες τους που ξέρουμε κι' εδώ είναι το ενδιαφέρον...

RetroNuts! Το avatar του χρήστη Saulot
    Περιοχή
    Arlon BE
    Thanks
    45

My Social Networking

Add Saulot on Google+

Προεπιλογή

Ημουν 8 χρονών και χρειάστικε να μέινω στο Παίδων για μια μακριά χρονική περίοδο.
    Η γιαγιά μου μου έφερε τότε ενα ραδιφωνάκι ΑΜ αν και το απαγόρευαν και θυμάμαι το βράδυ να πιάνω 3ο πρόγραμα και να ακούω αστυνομικές ιστορίες.
    Ηταν η πρώτη μου επαφή με radio drama κατί που είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αλλα όχι εδώ.
    BTW οποιος δέν εχει ακούσει το Hitchikers Guide to the Galaxy απο το BBC χάνει.
    99% of computer problems exist between keyboard and chair.

Build your Arch today.
    www.archlinux.gr

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bambinella 100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα.
    Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.

Άκουσέ την. Εγώ την άκουσα ολόκληρη πριν πολλά χρόνια (η τωρινή είναι προφανώς επανάληψή της) χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο.
    Η χροιά της ανάγνωσης είναι πειστική για το περιεχόμενο του μυθιστορήματος.

Προεπιλογή

Αν και νόμιζα οτι την "λόξα" για το ραδιοφωνικό θέατρο την έχουμε λίγοι μέσα απο αυτο το πόστ διαψεύδομαι ευχάριστα. Να προσθεσω οτι εχω κι εγω στην κατοχή μου ουκ ολίγα ραδιοφωνικά θεατρικά και να ξεχωρισω την "Πριγκηπέσσα Ιζαμπώ" του Άγγελου Τερζάκη που ηχογραφήθηκε το 1968 σε 4 συνέχειες με τις καταπληκτικές ερμηνείες του Γιώργου Τζώρτζη στον ρόλο του Νικηφόρου Σγουρού και της αείμνηστης Ελένης Χατζυαργύρη στον ρόλο της αρχοντοπούλας Ιζαμπώ με την συγκλονιστική κατ'εμέ αφήγηση του Μάκη Ρευματά. Τέλος πρέπει να αποδόσουμε και τα εύσημα στους υπαλλήλους της ΕΡΑ που σε αντίθεση με τους συναδέλφους τους στην ΕΡΤ μπόρεσαν και διατήρησαν όλα αυτά τα ραδιοφωνικά θεατρικά.

Προεπιλογή

@nkatch

"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο V.I.Smirnov Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nkatch

"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!

Έχω διαβασει και το βιβλίο και έχω και την ηχογράφηση (χεχε!!!!!!!). By the way μιας και βλέπω και ειμαστε καμποσοι μήπως να φτιαχναμε και μια database για ραδιοφωνικα θέατρα?? Υλικο - Δοξα το θεο- υπαρχει καμποσο

Admin Το avatar του χρήστη Wally
    Περιοχή
    Inside McFaster Special
    Thanks
    3.200
    Blog Entries
    4

Προεπιλογή

Aν εννοεις αφιερωματα ή εντυπωσεις κτλ, αυτα ειναι και καλοδεχουμενα και χρησιμα!

Αν εννοεις links σε audiobooks δυστυχως υπαρχει copyright παρολο που εκπεμπονται απο το δημοσιο ραδιοφωνο!
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Το Θέατρο της Δευτέρας
    By vaszio in forum Θεατρικές
    Απαντήσεις: 243
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-13, 11:10
  2. Κουίζ : Το θέατρο της Δευτέρας
    By Rinus Cesar in forum Το κουίζ των Ελληνικών σειρών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 22:44
  3. Θέατρο στο Β' Πρόγραμμα
    By Wally in forum Ραδιόφωνο