Καλώς ήρθες στη κοινοτητά μας! Εγγραφείτε για να εχετε πρόσβαση στις φωτογραφίες, τα συννημένα κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Ρετρό-Φιγούρες Φάτνης

Μπορεί τα Χριστούγεννα να πέρασαν και να είμαι εκτός κλίματος, η ρετρο ανακάλυψη αυτή όμως δεν μπορεί να περιμένει μέχρι του χρονου...!!
    Βρέθηκαν πριν λίγες μέρες σε παλιό παιχνιδοπωλείο και με γέμισαν αναμνήσεις, μιας και ήταν μέρος από την Φάτνη που θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια..!!
    Τουλάχιστον 30 ετών..!!! Και δείχνοντάς τες και σε άλλο ρετρό μέλος, μου είπε ότι τις είχε και αυτό, το οποίο είναι δείγμα ότι ήταν και πολύ διαδεδομένες για την εποχή..!!

Kαι μετά από αυτό το ποστ τι να πώ???
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ....!!!!!

2. 2 Χρήστες σε ευχαριστούν makisimos

Προεπιλογή

Το δύσκολο ήταν να σταθούν αυτές οι φιγούρες όρθιες στους τόνους βάμβακος που έβαζε η μάνα μου στην φάτνη..!
    Έπρεπε να είχες πτυχίο αρχιτέκτονα

Προεπιλογή

Ωωωωωωω τις πόσταρες τελικά τις φογούρες, δεν άντεξες, χιχιχι! Τις είχα κι εγώ, αλλά δε θυμάμαι τη φάτνη για έναν περίεργο λόγο... Πάντως, αν δε με απατά η μνήμη μου, πρέπει να κυκλοφορούσαν και μεμονωμένες. Θυμάμαι είχα αρκετές Παναγίτσες εγώ... Mαζί με τη φάτνη από φενιζόλ με τις χάρτινες φιγούρες νομίζω είναι τα πιο διαδεδομένα χριστουγεννιάτικα της γενιάς μας.

Προεπιλογή

DONKIX τις είχες κι εσυ δηλαδη ε??? Κοιτα να δεις που όλοι είχαμε τις ίδιες φιγούρες..!! Σου λέω όταν τις ε'ιδα έπαθα ένα σχετικό ρετρό-σοκ..!!! Κρίμα πουθ δνε τις είχα βρει τα Χριστούγεννα..!! Δεν πειράζει όμως του χρόνου να είμαστε καλά..!!
    Fraoylitsa άλλο ένα κοινο σημείο από το ένδοξο παρελθόν μας..!

Προεπιλογή

Κλασικές!Είναι αυτές που εβαζε η μάνα μου στην χάρτινη φάτνη μέχρι που απλώναμε τα χερια μας εμείς τα πιτσιρίκια για να παίξουμε...
    Αλλά δέν μπορούσα με τιποτα να τις ξανα βάλω ακριβώς στην ιδια θέση γιατί έπεφταν...
    Οπότε με έπαιρναν χαμπάρι και τα άκουγα που "αμάρταινα" παίζοντας με τα ιερά σύμβολα της Χριστιανικής θρησκείας...πω πω τρομοκρατία ο χριστιανός!μου έβγαινε ξυνο το παιχνίδι..
    Στο τελος το έστεινε κάπου ψηλά σε ένα έπιπλο μπουφέ που είχαμε(πω πω τι θυμηθηκα...
    Ανεβηκα μια φορα με καρεκλα,τα γκρέμισα όλα κάτω και ησυχάσαμε με δάυτα τα έθιμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη donkix2000 : 24-01-11 στις 22:47

Προεπιλογή

Πω πω γελιο βρε παιδια με αυτα που γραφετε!!!!

Εμενα, μεταξυ μας, με φοβιζουνε! Δεν ειχε και πολυ σταθερο χερι αυτος που τις ζωγραφιζε! Μηπως ταυτοχρονα χτυπαγε καμια μαρεγκα, κανα αυγολεμονο?
    Μπας σε καλο σου, Μακισιμακο μου, αγριευτικα νυχτιατικα!

Την φιγουρα της Παναγιτσας, που στην πραγματικοτητα ηταν Κεχαριτωμενη, την εχουν κανει με κατι φρυδαρες απαραδεχτες (και λιγο το ανελυσα)
    Ο εγχρωμος μαγος ειναι σαν να εχει βγει απο αγριο εφιαλτη... Τι ματι ειναι αυτο καλε???? Τι στομα???

Οσο για το βρεφος...

Ημαρτον Παναγια μου...θα αλλαξοπιστουσα αν ειχα τετοια φατνη στο σπιτι...
    Every day I study ways of Reduction, Reuse, Recycling and Recovery.
    http://www.persephone-dragonfly.com

Προεπιλογή

η πλάκα είναι ότι έχω τα ίδια ακόμα....

Προεπιλογή

Ακριβώς τις ίδιες είχα παλιά.Υπάρχουν ακόμα στο πατάρι,αλλά κανονικά ήταν κολλημένες και δεν έβγαιναν από τη φάτνη (εγώ τις είχα ξεκολλήσει).Τώρα βάζουμε αυτή τη φάτνη,με κάτι άλλες φιγούρες οι οποίες έχουν περισσότερα χαρακτηριστικά,και μας τις είχαν χαρίσει,επειδή τις είχαν για πέταμα!
    http://www.retromaniax.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1452&dateline=1291852  451

Παρόμοια Θέματα

1. [LJN] Φιγούρες Voltron
    By telios_s in forum Φιγούρες/Μινιατούρες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 01:24
  2. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 22:53
  3. Φιγούρες NAMCO
    By geoanas in forum Φιγούρες/Μινιατούρες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 11:03
  4. Φιγούρες Κάντυ και Άννι