Καλώς ήρθες στο RetroManiaX! Κάνε ΕΓΓΡΑΦΗ για να ΒΛΕΠΕΙΣ τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, τα ΣΥΝΝΗΜΕΝΑ κτλ
retro games gaming computers hardware software movies cartoons comics memories amiga atari sega nintendo microsoft linux xbox playstation wii ds
Σελίδα 109 από 139 ΠρώτηΠρώτη ... 95999104105106107108109110111112113114119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.081 έως 1.090 από 1381

Θέμα: Amiga vs Atari ST

Προεπιλογή

μην τσιμπάς ρε τρελοκομείο....
    Περήφανος κάτοχος: Amiga 1200-030, Amstrad CPC 6128, Commodore 64, Spectrum 48k, Spectrum +3 &divIDE!
    Atari ST θα πάρω μόνο αν μου χαρίσει έναν ο DINO!:P

Προεπιλογή

Η καθιερωση ενος μοντελου και μια εταιριας στην αγορα, επειρεαζει και τον σχεδιασμο και λανσαρισμα του επομενου μηχανηματος της.
    Στα '80 ο αταρι κατειχε καλυτερη θεση στις πωλησεις απο την αμιγκα και για να προωθησει η commodore την αμιγκα ελεγε "ειναι πιο ακριβο αλλα και πιο καλο απο τα διαδεδομενα αταρι". Δεν ηθελε να ειναι στο ιδιο επιπεδο με το αταρι, γιατι δεν μπορεις να πουλας κατι με ιδια χαρακτηριστικα με καποιο αλλο μηχανημα που εχει ηδη καθιερωθει, οπως τα αταρι. Τα '80 η αταρι εχοντας καλυτερες πωλησεις, εκανε μικρα σταθερα βηματα σε κατι που δεν ηθελε να αλλαξει, αλλα να διατηρησει στην κορυφη.
    Με τα '90 αλλαξε αυτο, η αμιγκα ξεπερασε τα αταρι σε πωλησεις και ετσι αλλαξε και η νοοτροπια των εταιριων. Η commodore δεν ηθελε να κανει κατι πολυ διαφορετικο απο την καθιερωμενη Α500 και ετσι εβγαζε μηχανηματα κοντα σε αυτη, την Α500+ και την Α600. Οταν η αταρι καταλαβε οτι δεν ειναι πια ο αταρι το πιο διαδεδομενο 16μπιτο, ακολουθησε την τακτικη της commodore στα '80ς. Δηλαδη εβγαλε το falcon σαν "κατι πολυ πιο ακριβο και πολυ καλυτερο απο την διαδεδομενη αμιγκα".
    Δεν την συμφερε να παιξει με τα "καθιερωμενα" μοντελα.

Προεπιλογή

αυτό ίσχυε για την αμίγκα 1000. Από το 1987 με την 500αρα και τα 520στφμ μιλάμε για άμεσα ανταγωνιστικά μηχανήματα.
    Περήφανος κάτοχος: Amiga 1200-030, Amstrad CPC 6128, Commodore 64, Spectrum 48k, Spectrum +3 &divIDE!
    Atari ST θα πάρω μόνο αν μου χαρίσει έναν ο DINO!:P

Προεπιλογή

Σύμφωνα με αυτό, μόνο το 1987 είχε πουλήσει περισσότερο ο ST από την Amiga.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DINO Εμφάνιση μηνυμάτων
    billy, ρίχτο και μη το σκέφτεσαι... Ειδικά αν είναι δικό μου σχόλιο, επιβάλλεται να πεις οτι έχεις να πεις και φυσικά αλοίμονο αν θεωρήσω την κουβέντα σου ειρωνία...
    Xαχαχα !! Οκ Dino...
    Eλπίζω να μην το πάρεις στραβά !!

δε με "τρελλαίνει" το brand name...
    Ξεκίνησα με οχτάμπιτο Atari και ήθελα να συνεχίσω με δεκαεξάμπιτο Atari
    Dino, χωρίς να έχω την παραμικρή διάθεση να σε "πικάρω" ή να ειρωνευτώ την αιτία της αγοράς του ST (και επειδή επιπροσθέτως είναι δικαίωμα του καθενός να αγοράζει έναν home micro για όποιον λόγο θεωρεί εκείνος σωστό), παρ' όλα αυτά, οι δύο παραπάνω φράσεις μου δίνουν την εντύπωση ότι αναιρούν η μία την άλλη κατά κάποιο τρόπο...

Επίσης κάτι που με απασχολεί είναι και το εξής:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν μουσικός και ήθελε το midi σε low cost πλατφόρμα φυσικά και θα μπορούσε να πάρει ατάρι στ! Θα έλεγα ότι επιβαλλόταν να το κάνει με τα δεδομένα της εποχής.
    Στο δικό μας όμως επίπεδο του πιτσιρικά τότε ή του χομπίστα που θα έπαιζε το παιχνιδάκι του (...) ?
    Αυτός που, πολύ σωστά λες, ήθελε να αξιοποιήσει το MIDI...... Και θα έπαιζε τα παιχνιδάκια του!
    Πιό πολύ το θέτω ως ερώτηση διότι δεν είμαι ειδικός στα MIDI θέματα, και ούτε είχα ψάξει τιμές Ελλάδας εκείνη την περίοδο ('89-'92), αλλά διατηρώ μία αμφιβολία αν και κατά πόσο ο "χομπίστας" (μέσος user/gamer) που δεν είναι μουσικός, μπορούσε όντως να εκμεταλλυτεί την MIDI μουσική μέσω των ενσωματωμένων υποδοχών του ST. Πόσο "προσβάσιμη" δηλαδή μπορεί να ήταν απο θέμα τιμών στην Ελλάδα.

Απ΄όσο ξέρω, για εκείνα τα ST games (20 περίπου - κυρίως adventures) που προσέφεραν επιλογή για MIDI driver στη μουσική, ο χρήστης θα πρέπει να διέθετε και το ανάλογο module (της Roland π.χ. - που αποτελούσε και ένα είδος "στάνταρντ" της εποχής), ή έστω κάποιoυ είδους "συνθεσάιζερ" με ανάλογες δυνατότητες (π.χ. της Casio).
    Ενα τέτοιο module λοιπόν, σε τι τιμές κυμαινόταν στην Ελλάδα; Διότι *αν* π.χ. κόστιζε περίπου όσο ο ίδιος ο ST, τότε ξεπερνάει τα όρια ενός απλού upgrade για τον έλληνα χομπίστα/μέσο χρήστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy : 23-02-12 στις 18:35

Προεπιλογή

Ως φανατικός Atari user στο Λύκειο (91-94) έβλεπα τον αγαπημένο μου Atari 1040 STE να εξαφανίζεται σιγά-σιγά από το Pixel κτλ. και καθώς έπρεπε να αναβαθμιστώ δύο ήταν οι δρόμοι μπροστά μου...Amiga 1200 και Atari Falcon.Με καταγωγή από μικρομεσαίο σπίτι και με τσέπη έφηβου ποιά ήταν η λογική επιλογή?Η Amiga 1200 με την προσιτή τιμή,τα φρέσκα AGA παιχνίδια της (που φαινόνταν eye candy στα Atarian μάτια μου και τον φιλικό μου κύκλο γεμάτο Amiga users για free software).Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν αν δεν άλλαζα στρατόπεδο και προσπαθούσα να μείνω πιστός στην Atari...σίγουρα θα ήταν πιο μοναχική περίοδος για μένα,θα έχανα τη χαρά να γνωρίσω το υπέροχο μηχάνημα με το όνομα Amiga και θα ένιωθα τύψεις που δεν ήμουν πιο open minded για να εξελιχθώ αλλάζοντας στρατόπεδο(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θαυμάζω την αφοσίωση του Dino και του ChrisTOS στην Atari).
    Πλέον και τα δύο μηχανήματα είναι αγαπημένα και στιγμάτησαν γλυκά την εφηβεία μου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχαχα !! Οκ Dino...
    Eλπίζω να μην το πάρεις στραβά !!
    No way!

...παρ' όλα αυτά, οι δύο παραπάνω φράσεις μου δίνουν την εντύπωση ότι αναιρούν η μία την άλλη κατά κάποιο τρόπο...
    Κατά κάποιο τρόπο, όπως λες, ίσως ναι... Όμως αφού έμεινα ευχαριστημένος με την επιλογή που έκανα σε οχτάμπιτο μηχάνημα, παρόλο που δεν μπορούσα να παίξω όλα τα παιχνίδια που έβλεπα στο PIXEL, προχώρησα στην απόκτηση του ST, χωρίς ίχνος "οπαδισμού".
    Απλά το θεώρησα μια αναβάθμιση σε ένα γνώριμο έδαφος και πραγματικά, τέτοια ήταν...
    Τώρα, γιατί δεν κοίταξα προς Amiga μερια... Τι να σου πω... Τυχερά είναι όλα!

Πιό πολύ το θέτω ως ερώτηση διότι δεν είμαι ειδικός στα MIDI θέματα, και ούτε είχα ψάξει τιμές Ελλάδας εκείνη την περίοδο ('89-'92), αλλά διατηρώ μία αμφιβολία αν και κατά πόσο ο "χομπίστας" (μέσος user/gamer) που δεν είναι μουσικός, μπορούσε όντως να εκμεταλλυτεί την MIDI μουσική μέσω των ενσωματωμένων υποδοχών του ST. Πόσο "προσβάσιμη" δηλαδή μπορεί να ήταν απο θέμα τιμών στην Ελλάδα.

Απ΄όσο ξέρω, για εκείνα τα ST games (20 περίπου - κυρίως adventures) που προσέφεραν επιλογή για MIDI driver στη μουσική, ο χρήστης θα πρέπει να διέθετε και το ανάλογο module (της Roland π.χ. - που αποτελούσε και ένα είδος "στάνταρντ" της εποχής), ή έστω κάποιoυ είδους "συνθεσάιζερ" με ανάλογες δυνατότητες (π.χ. της Casio).
    Ενα τέτοιο module λοιπόν, σε τι τιμές κυμαινόταν στην Ελλάδα; Διότι *αν* π.χ. κόστιζε περίπου όσο ο ίδιος ο ST, τότε ξεπερνάει τα όρια ενός απλού upgrade για τον έλληνα χομπίστα/μέσο χρήστη.
    Προφανώς δεν το έθεσα εγώ σωστά...
    Όταν είπα "και θα έπαιζε και τα παιχνιδάκια του" εννοούσα τους χρήστες όλων των προηγούμενων κατηγοριών που ανέφερα και όχι μόνο αυτόν που αξιοποιούσε το MIDI...
    Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ χωρίς κανένα module, έβγαζα ήχο από το Farfisa synth που έχω, με κατ'ευθείαν σύνδεση με τον ST, στα adventures της Sierra.
    Οπότε και δε μου τέθηκε ποτέ το θέμα αγοράς έξτρα εξοπλισμού, πέρα από το synth που είχα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noxrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν αν δεν άλλαζα στρατόπεδο και προσπαθούσα να μείνω πιστός στην Atari...σίγουρα θα ήταν πιο μοναχική περίοδος για μένα,θα έχανα τη χαρά να γνωρίσω το υπέροχο μηχάνημα με το όνομα Amiga και θα ένιωθα τύψεις που δεν ήμουν πιο open minded για να εξελιχθώ αλλάζοντας στρατόπεδο(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θαυμάζω την αφοσίωση του Dino και του ChrisTOS στην Atari).
    Nox, πίστεψέ με... Η αφοσίωση στα μηχανήματά μας, δε διαφέρει καθόλου από την αφοσίωση του Amiga user στο μηχάνημά του. Δεν είναι λιγότερη ή περισσότερη.
    Σαφώς και υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε σήμερα από τον Atari και την Amiga.
    Σαφώς και δεν είμαστε 2-3 fanboys που θεοποιούμε τον Atari ST.

Επειδή υπήρξες και εσύ ST user, ίσως να μπορείς να καταλάβεις οτι, αυτό που προσπαθούμε εδώ και 108 σελίδες, είναι να ακυρώσουμε την πεποίθηση που έχει ο μέσος Amiga user, ότι η ιστορία έγραψε, οτι υπήρξε ένα μόνο 16μπιτο μηχάνημα, το οποίο δεν είχε καθόλου ανταγωνισμό και ήταν τέλειο σε όλα του και αυτό το μηχάνημα ακούει στο όνομα Amiga.
    Ίσως αυτό μας κάνει γραφικούς στα μάτια κάποιων... Whattaheck....

Αν κάποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει το thread απ'την αρχή, θα βρει αρκετά *σοβαρά* απαξιωτικά σχόλια για τον ST , και δε μιλάω για την πλάκα που γίνεται με τον Σπύρο και κάποια άλλα παιδιά.

Anyway... vs goes on...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DINO : 23-02-12 στις 20:50

Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Προεπιλογή

@Dino
    Φυσικά και δεν υπήρξε μόνο η Amiga το μόνο 16bit μηχάνημα,ούτε ήταν τέλεια,χωρίς ανταγωνισμό κτλ.
    Πέρασα,σχεδόν τέσσερα,καταπληκτικά χρόνια ως Atari ST user (αν και απομονωμένος και πληρώνοντας ακριβά το software στον μακαρίτη Κανέλλη) αλλά βρίσκω χαζό το στερεότυπο που προσπαθεί να περάσει γενικά στο thread ότι η Amiga ήταν απλώς μια game console με πληκτρολόγιο και ο ST ένας σοβαρός υπολογιστής.Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω παιδιά ήμασταν,το πρώτο που είχαμε στο μυαλό μας ήταν τα παιχνίδια και μετά όλα τα άλλα.Λόγω ηλικίας πιο πολλά παιχνίδια έπαιξα στον Atari STE μου καθώς ήμουν μικρότερος και περισσότερο ασχολήθηκα με το Scala κτλ. στην Amiga αφού μεγάλωνα και ήθελα να δω και άλλα πράγματα.Όπως βλέπουμε η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Η Amiga δεν ήταν απλώς μια παιχνιδομηχανή,ούτε ο ST ένα άχρηστο μηχάνημα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noxrider : 23-02-12 στις 21:20

Προεπιλογή

Τώρα, γιατί δεν κοίταξα προς Amiga μερια... Τι να σου πω... Τυχερά είναι όλα!
    Ηταν το... ''τυχερό'' λοιπόν !!
    I see...

Προφανώς δεν το έθεσα εγώ σωστά...
    Όταν είπα "και θα έπαιζε και τα παιχνιδάκια του" εννοούσα τους χρήστες όλων των προηγούμενων κατηγοριών που ανέφερα και όχι μόνο αυτόν που αξιοποιούσε το MIDI...
    Αχά !!
    Ναί, ασφαλώς, ο ST είχε μπόλικα (και καλά) games για να ασχοληθεί κανείς.

Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ χωρίς κανένα module, έβγαζα ήχο από το Farfisa synth που έχω, με κατ'ευθείαν σύνδεση με τον ST, στα adventures της Sierra.
    Οπότε και δε μου τέθηκε ποτέ το θέμα αγοράς έξτρα εξοπλισμού, πέρα από το synth που είχα...
    Πολύ ενδιαφέρον αυτό Dino !!
    Aν κάποια μέρα βρείς χρόνο, τράβα ένα βιντεάκι με τον ST σου να παίζει MIDI απο κάποιο adventure που το υποστηρίζει.
    Θα ήθελα να ακούσω τον αυθεντικό ήχο, και όχι μέσω εξωμοίωσης MIDI απο την κάρτα ήχου του pc μου στον STEEM -όπως κάνω τώρα- όπου κάποια "όργανα" δεν αποδίδονται το ίδιο (έστω και αν γνωρίζω πως μπορώ να βρώ ηχογραφημένες τις αυθεντικές εκτελέσεις online).

Εντελώς πληροφοριακά, πόσο κόστιζε εκείνη την εποχή ένα τέτοιο συνθεσάιζερ σαν το δικό σου που να βγάζει MIDI ήχο;

Αν κάποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει το thread απ'την αρχή, θα βρει αρκετά *σοβαρά* απαξιωτικά σχόλια για τον ST , και δε μιλάω για την πλάκα που γίνεται με τον Σπύρο και κάποια άλλα παιδιά.
    Και για την Amiga έχουν ακουστεί διάφορα εντελώς απαξιωτικά/ισοπεδωτικά σχόλια απο κάποιο κόσμο - τα οποία πολύ φοβάμαι πως τα εννοούσαν 100% όταν τα έγραφαν.

Το σημαντικό για εμένα είναι, όταν φτάνει η ώρα που ξεπερνάμε τα συνηθισμένα πειράγματα/υπερβολές, το... "τσίγκλισμα", και τον χαβαλέ, να μπορούμε να αναγνωρίσουμε κάποια συν και πλην των μηχανημάτων μας - και απο τις δύο πλευρές.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noxrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρίσκω χαζό το στερεότυπο που προσπαθεί να περάσει γενικά στο thread ότι η Amiga ήταν απλώς μια game console με πληκτρολόγιο και ο ST ένας σοβαρός υπολογιστής.
    Χαχα !!
    Νοx, μακάρι να ήταν αυτό το μόνο anti-Amiga στερεότυπο που κατά καιρούς πάει να περαστεί στο forum...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy : 24-02-12 στις 01:46

Προεπιλογή

@ noxrider:

Μιλώντας για στερεότυπα που περνάει το thread... (the names have been erased, to protect the innocent)

Sorry, αλλά ο ST δεν έφερε απολύτως καμία καινοτομία στο computing. Άντε να δεχτώ τη MIDI θύρα ως standard και ότι έδωσε 16 bit στο λαό. Βέβαια ούτε αυτό ισχύει στην πραγματικότητα γιατί οι πωλήσεις του Mac ήταν υψηλότερες, να μην αναφέρω των PCs...
    Απλά λόγο καινοτομιών η Amiga έχει ένα μικρό κεφάλαιο στην ιστορία του computing ενώ ο ST είναι απλά ένα footnote.
    ...ποιος μπορει σοβαρα να πιστεψει για hardware ή software ανωτεροτητα του ST εναντι του τελευταιου υπολογιστη με ταυτοτητα?
    Και πες μου ποιος χρησιμοποιούσε Atari;Ούτε οι υπάλληλοι της δεν είχαν...
    Δεν υπαρχει κανεις χρηστης υπολογιστη, που να μην παραδεχεται το εξής: η Αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.
    Οποιος λεει κατι αλλο, απλα δεν κατεχει το αθλημα, δεν μετραει σαν χρηστης
    Και αυτά είναι μόνο από τις 25 πρώτες σελίδες... Δεν έχω το κουράγιο να ψάξω για άλλα...
    --------------------------------------------------
    @ billy:

Στην πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω να στήσω τα μηχανήματα και να τραβήξω βιντεάκι...
    Το κόβω βασικά όταν θα πάρω άδεια, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ...

Τώρα, το synth το είχα κερδίσει σε ένα ραδιοφωνικό διαγωνισμό και δεν ξέρω πόσο κόστιζε...
    Φαντάζομαι γύρω στα 80 χιλιάρικα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DINO : 23-02-12 στις 21:45 Αιτία: απάντηση στον billy...

Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σελίδα 109 από 139 ΠρώτηΠρώτη ... 95999104105106107108109110111112113114119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Atari Falcon σε Amiga site
    By rigardie in forum Atari 16/32bit
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 12:42
  2. Atari XL και Amiga cooperation...
    By DINO in forum Atari 8bit
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-09, 20:46
  3. Amiga Demo 2. Atari STE music disk
    By ChrisTOS in forum Atari 16/32bit - Games/Demos
    Απαντήσεις: 20