Αναγνωστικά και Αλφαβητάρια από το "Βήμα"

BETTY BOOP είπε:
Έχετε κάθε λόγο να χαίρεστε τώρα γιατί την επόμενη Κυριακή το αλφαβητάριο των Ελένη Βαλαβάνη και Ιωάννα Τσουρέκη θα κυκλοφορήσει από την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ. Ετοιμαστείτε για βουτιά στην ανάγνωση!

Σουπερ νεα!!!
 
Ναι όντως ευχάριστα νέα! Για την ώρα ας δούμε αυτής της Κυριακής.

 





Αναγνωστικό του 1902


 


79.jpg
79.jpg

80.jpg
80.jpg

81.jpg
81.jpg





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλφαβητάριο του 1979

 


82.jpg
82.jpg

Το σχήμα του είναι τέτοιο που δε μου επιτρέπει να σκανάρω εσωτερικές σελίδες. Την άλλη βδομάδα η εφημερίδα θα έχει "Η Γλώσσα μου" του 1982!!! Μυρίζομαι πως μάλλον τελειώνουν...
 
Το επόμενο και τελευταίο τεύχος, σύμφωνα με την εφημερίδα, θα είναι Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥγια την Α' Δημοτικού (στο εξώφυλλο τα καραβάκια), θα κυκλοφορήσει το πρώτο τεύχος...

Θα ήθελα πολύ να έβαζαν και το δεύτερο τεύχος!

...Μόλις άνοιξα την εφημερίδα για την προσφορά της επόμενης εβδομάδας το μάτι μου έπεσε στο βιβλίο της Α' Δημοτικού Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ, η χαρά ήταν μεγάλη αλλά μετά διάβασα ότι πρόκειται για το τελευταίο βιβλίο της προσφοράς της εφημερίδας...

b-11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Αλφαβητάριο του 1979 


82.jpg
Προβολή συνημμένου 97593

Το σχήμα του είναι τέτοιο που δε μου επιτρέπει να σκανάρω εσωτερικές σελίδες. Την άλλη βδομάδα η εφημερίδα θα έχει "Η Γλώσσα μου" του 1982!!! Μυρίζομαι πως μάλλον τελειώνουν...
Μεγάλη μέρα η σημερινή!!!!! Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!! :hurrah: :award: :beer: :happyjump: :clap: :d@redevil
 
Πάντως από τα αλφαβητάρια του 1973 και των Ελένη Βαλαβάνη-Ιωάννα Τσουρέκη δεν κυκλοφόρησαν τα δεύτερα τεύχη...
 
Ωραία , αν κάποια στιγμή βάλουν και το αναγνωστικό της Βαρέλα θα είναι ακόμα καλύτερα!
 
denim13 είπε:
Ωραία , αν κάποια στιγμή βάλουν και το αναγνωστικό της Βαρέλα θα είναι ακόμα καλύτερα!
Σύνφωνα με την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ το βιβλίο Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ θα είναι το τελευταίο, δεν ξέρω αν βάλει αργότερα και άλλα αναγνωστικά...
 
Ε τότε μάλλον θα ασχοληθεί μαζί του ο Ιντιάνα Τζόουνς στην επόμενη ταινία του (αν δεν το βρει ο Νταν Μπράουν όπως είπε και ο φίλος σε πιο πάνω ποστ). :D
 
Κυκλοφόρησε το σχολικό βιβλίο Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ.

 


Το επόμενο βιβλίο θα είναι το σχολικό βιβλίο της Πρακτικής Αριθμητικής για την Ε-ΣΤ τάξη του Δημοτικού που διδάχτηκε τη δεκαετία του 50 και τη δεκαετία του 60.
 
Έφαγα του κόσμου την βροχή για να βρω την εφημερίδα αφου εξαντλήθηκε απο το πρωί! Δυστυχώς η έκδοση του βιβλίου δεν είναι και η καλύτερη, αλλα απο το τίποτα. Μακάρι πάντως να βάλουν κι άλλα τεύχη Γλωσσα μου, απο 1ης ,2ας,3ης τάξης...
 
Εγώ πάλι στάθηκα τυχερή και βρήκα τη τελευταία εφημερίδα :cool:

Έστω και σε αυτή την ποιότητα που είναι το βιβλίο με γύρισε πίσω στο '83 στο θρανίο που καθόμουν!
 
Και εγώ το πήρα σήμερα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία :)
 
Είχα πάρει τηλέφωνο στο ψιλικατζίδικο και μου κράτησαν την εφημερίδα με την προσφορά, είδα τότε ότι δεν είχαν μείνει άλλες εφημερίδες με το βιβλίο.

gremlinakos είπε:
Έφαγα του κόσμου την βροχή για να βρω την εφημερίδα αφου εξαντλήθηκε απο το πρωί! Δυστυχώς η έκδοση του βιβλίου δεν είναι και η καλύτερη, αλλα απο το τίποτα. Μακάρι πάντως να βάλουν κι άλλα τεύχη Γλωσσα μου, απο 1ης ,2ας,3ης τάξης...
Τις καρτέλες που γράφαμε τις λέξεις δεν έβαλαν, ίσως δεν θα μπορούσαν να τις αναπαράγουν, αλλά καλό είναι το βιβλίο.

Θα ήθελα να συνέχιζαν τα βιβλία της Γλώσσας, από την επόμενη φορά θα υπάρχει βιβλίο Μαθηματικών (Πρακτική Αριθμητική).

Ίσως βάλουν στη συνέχεια βιβλία Ιστορίας, Μελέτης Περιβάλλοντος... (τι ζητάω κι εγώ!!!).

Όταν ξεκίνησε η τηλεοπτική διαφήμιση για την προσφορά από την εφημερίδα για τα Αλφαβητάρια-Αναγνωστικά μου άρεσε που ξεκινούσε με το ''Φεγγαράκι μου λαμπρό''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα