Ασπρόμαυρες έντυπες διαφημίσεις ταινιών θρίλερ και τρόμου σε εφημερίδες

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.371
Αντιδράσεις
3.652
Ένα χαρακτηριστικό στις εφημερίδες που έπεφταν στα χέρια μου από αρχές μέχρι τέλη σχεδόν 80ς, προς τις τελευταίες σελίδες, ήταν οι ασπρόμαυρες αφίσες/διαφημίσεις ταινιών και ιδίως θρίλερ που θα παίζονταν εκείνη την εβδομάδα στους κινηματογράφους. Μπορεί οι ταινίες να ήταν νέας εσοδείας, μπορεί να ήταν και επανεκδόσεις ταινιών απ' τα 70ς.Πιο πολύ ήταν αφίσες από ιταλικά θρίλερ (από τότε μου έχουν μείνει στην μνήμη τα ονόματα των Αρτζέντο,Μπάβα κτλ). Χαρακτηριστικό ήταν, πως τα ελληνικά γραφεία διανομής των ταινιών αυτών, πάντα διάλεγαν τις πιο φρικιαστικές φωτογραφίες (μου έχει μείνει μια τέτοια καταχώρηση σε μικρό κιόλας μέγεθος για μια ταινία με Ζόμπι γύρω στο 1985 για την οποία όμως είχαν διαλέξει την πιο φρικιαστική φωτογραφία).Νομίζω απ' το 1990 και μετά,άρχισαν να εκλείπουν αυτές οι καταχωρήσεις στις τελευταίες σελίδες των φύλλων.
 
Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά και μια τέτοια καταχώρηση της ταινίας "Δράκος:το πρόσωπο της ημέρας" γύρω στο 1984,που έδειχνε τον Μπονάτσο να στραγγαλίζει μια γυναίκα. Βέβαια δεν ήταν ακριβώς θρίλερ η ταινία αυτή απλά το αναφέρω επί του θέματος.
 
Πίσω
Μπλουζα