Εθνικός Ύμνος

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
927
http://www.youtube.com/user/enet0s#p/u/22/lAgIJWBVOu0

Με αφορμή την χθεσινή εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου, θυμήθηκα σε μία συζήτηση το ότι έπαιζε ο εθνικός ύμνος στο τέλος του προγράμματος, τουλάχιστον στην ΕΡΤ των έιτις, όπως δείχνει και το ανωτέρω βίντεο. Ο φίλος μου έθεσε κάποιες ερωτήσεις, που νομίζω αξίζει να διερευνήσουμε:

- Μέχρι πότε παιζόταν ο εθνικός ύμνος στα δύο κρατικά κανάλια; (ίσως σταμάτησε στα τέλη της δεκαετίας του ' 90;)

- Υπάρχει σήμερα τηλεοπτικό κανάλι (δημόσιο ή ιδιωτικό) στην Ελλάδα πού να τελειώνει με τον εθνικό ύμνο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω τελευταία φορά ήταν το 1990. Μετά λόγω ιδιωτικής και τα κρατικά κανάλια έχουν 24ωρο πρόγραμμα...
 
Ίσως αν βρίσκαμε κανένα πρόγραμμα τηλεόρασης του 1990 θα μας κατατόπιζε;
 
..αραγε τυχαιο οτι σχεδον ταυτοχρονα αρχιζε να ακουγεται το περιφημο "παγκοσμιοποιοηση"..

οχι δε βλεπω πολυ Λιακοπουλο..
 
stakovios είπε:
................

- Υπάρχει σήμερα τηλεοπτικό κανάλι (δημόσιο ή ιδιωτικό) στην Ελλάδα πού να τελειώνει με τον εθνικό ύμνο;
Αν δεν κανω λαθος ... το 4Ε (τηλεοπτικός σταθμός της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης) http://www.tv4e.gr
 
Στεκοταν κανας αλλος προσοχη μπροστα απο την TV οταν ηταν πιτσιρικας η μονο εγω;
 
@ Aardvark & DINO :

Eγώ δε στεκόμουν μικρός προσοχή, αλλά στέκομαι τώρα ! Θα με παίξετε και εμένα ; :D
 
εγω,απο πολυ μικρος..κατσε να μεγαλωσω και βλεπουμε ;)
 
Και ιδού, ένα σήμα της ΕΡΤ-2 από το 1984 ακολουθούμενο από εθνικό ύμνο, Αντιγράφω από το ενδιαφέρον βίντεο του Mr Retromemories στο Youtube:

" To συγκεκριμένο σήμα ξεκίνησε να προβαλλεται πιθανότατα το 1983 και κράτησε μέχρι και το 1987 όταν τον Οκτωβριο του ιδιου ετους η ΕΡΤ2 μετονομαστηκε σε ΕΤ2 και αλλαξαν ολα τα μουσικα σηματα του σταθμου,των δελτιων ειδησεων κτλ..Ο εθνικος υμνος με την μορφη που το βλεπουμε ξεκινησε να προβαλλεται πιθανοτατα στα μεσα της δεκαετιας του 70 και κρατησε μεχρι και τα τελη της δεκαετιας του 90..την δεκαετια του 90 το πλανο της σημαιας εγινε πιο κοντινο ενω η μελωδια του υμνου κρατηθηκε αναλλοιωτη για πανω απο 25 χρονια".

[video=youtube;KC-rRkREQa0]http://www.youtube.com/watch?v=KC-rRkREQa0
 
Αν δεν κάνω λάθος, η ΝΕΤ τα ξημερώματα (κατά τις 5) παίζει τον Εθνικό Υμνο με τη νεότερη λήψη της ΕΤ-2, αλλά κατά πρώτο λόγο με πλάνα από αξιοθέατα της Ελλάδας.
 
Αν καποιο καναλι εβαζε σημερα τον Εθνικο Υμνο στην εναρξη η' στην ληξη προγραμματος, θα ετρωγε προστιμο απο το ΕΣΡ...(δεν ειμαι σιγουρος αν το βαζουν και τα κρατικα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ μόνο το κανάλι 4Ε της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης, γνωρίζω οτι στο τέλος του προγράμματος ανακρούει τον Εθνικό Ύμνο, με φόντο την Ελληνική σημαία στον Λευκό Πύργο.
 
μεχρι και τους Ολυμπιακους αγωνες της Ατλαντα το 1996 προβαλοταν ο εθνικος υμνος στο τελος του προγραμματος,το θυμαμαι πολυ καλα διοτι οι μεταδοσεις στην Ελλαδα "πηγαιναν" μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες λογω διαφορας ωρας με τις ΗΠΑ και παρακολουθουσα το προγραμμα μεχρι τις 5-6 το πρωι που εκλεινε..μολις η ΕΤ2 μετονομαστηκε σε ΝΕΤ τον Οκτωβριο του 1997 σταματησε και η προβολη του εθνικου υμνου.
 
Μια σημαντική λεπτομέρεια για το σήμα ΕΤ1 Καληνύχτα σας, από ένα βίντεο του Φορντ 231. Το σήμα με τα νυχτερινά φώτα υπήρχε και το 1996! Ιδού η απόδειξη.

[edit] Το Video έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrRetromemories είπε:
μεχρι και τους Ολυμπιακους αγωνες της Ατλαντα το 1996 προβαλοταν ο εθνικος υμνος στο τελος του προγραμματος,το θυμαμαι πολυ καλα διοτι οι μεταδοσεις στην Ελλαδα "πηγαιναν" μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες λογω διαφορας ωρας με τις ΗΠΑ και παρακολουθουσα το προγραμμα μεχρι τις 5-6 το πρωι που εκλεινε..μολις η ΕΤ2 μετονομαστηκε σε ΝΕΤ τον Οκτωβριο του 1997 σταματησε και η προβολη του εθνικου υμνου.

Εθνικός ύμνος και σήμα της ΕΤ-2. Αναζητείται χρονολόγηση (πιθανόν 1997;)Αν είναι έτσι, μάλλον όχι το 1996 αλλά το 1997 σταμάτησε να προβάλλεται ο εθνικός ύμνος από την κρατική τηλεόραση στο τέλος του προγράμματος. Εσείς τι λέτε;


 
Πίσω
Μπλουζα