Ερωτηση περι κλωνοποιησεως δισκου

Βρε αδερφε κατι δεν κανεις καλα.

Δεν παιζει Dell και να μπορεις να επιλεξεις απο που θα ξεκινησει... ο nvme ειναι αδειος, ετσι δεν ειναι;

Αν πατησεις F12 οταν ξεκιναει τι επιλογες σου δινει;.
 
Βρε αδερφε κατι δεν κανεις καλα.

Δεν παιζει Dell και να μπορεις να επιλεξεις απο που θα ξεκινησει... ο nvme ειναι αδειος, ετσι δεν ειναι;

Αν πατησεις F12 οταν ξεκιναει τι επιλογες σου δινει;.

Χμμμ...δεν τον εχω παραλαβει ακομα αλλα στα specs ειδα αυτο

Your computer is shipped with one of the following configurations:
  • One M.2 solid-state drive
  • One 2.5-inch hard drive
  • One M.2 solid-state drive and one 2.5-inch hard drive
    NOTE: The solid-state drive is the primary drive.
  • One 2.5-inch hard drive and one Intel Optane Memory M10 or M15
    NOTE: The 2.5-inch hard drive is the primary drive.
 
Ε και; Αυτο απλα περιγραφει τα πιθανα configurations με τα οποια πωλειται ο υπολογιστης.

Αυτο που λεει ειναι οτι αν το εχεις παραγγειλει με εναν ssd και εναν μηχανικο, τοτε θα ειναι στημενο απο το εργοστασιο να ξεκιναει απο τον ssd (οπως ειναι το λογικο εξαλλου).

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να επιλεξεις εσυ απο ποιον δισκο θα ξεκινησει.

Τζαμπα τον πηρες τον adapter. Προσωπικα θα ελεγα να ακολουθησεις την διαδικασια που σου ειχα προτινει αρχικα.
 
Κατανοητο. Για επαγγελματικα θεματα, υπαρχουν πιο εμπειροι απο μενα να εκφερουν γνωμες. Εγω, αν ειμαστε κοντα, και εξυπηρετει, το ντοκ στεσιον μου, ευαριστως στο Δανειζω
 
Θανξ @freaktmp !
Θανξ @Chris27 ! Αλλα τσιμπησα, μαλλον ανευ λογου και τον USB adapter
 
Και μετα την επιτυχημενη μου αποπειρα, πλακωσαν συναδελφοι για να ζητησουν βοηθεια.
Τωρα εχω το εξης θεμα:
Συναδελφος ψωνισε ακριβο Dell laptop και θελει να χωσει τα δεδομενα απο το προηγουμενο (επισης ακριβο Dell) laptop ΧΩΡΙΣ να χρειαστει να ανοιξει το νεο φορητο διοτι θα χασει την εγγυηση.
Δηλαδη πρεπει να βγαλουμε το δισκο απο το παλιο να το κοτσαρουμε σε USB και με καποιο μαγικο τροπο να "πατησουμε" το καινουργιο δισκο με αυτα που εχει ο παλιος στο USB.
Λογικα δεν γινεται σε περιβαλλον Windows...μαλλον θελει DOS κολπα?

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
 
O παλαιος ειναι αλλιως. Υπαρχει ευκολος τροπος, αλλα χρονοβορος και του στυλ "θελω να γυρισω στα παλαια, εδω και τωρα" Εγκατασταση win7, δημιουργια οικιακου δικτυου, usb καλωδιο, μεταφορα αρχειων, αναβαθμιση σε 10. Και με τα 10 γινεται, αλλα μεσω ιντερνετ. Δεν το εχω δοκιμασει ποτε. Επισης με usb στικακι μεταφορα τ.ων αρχειων απο το ενα στο αλλο, αλλα και αυτο χρονοβορο, αναλογα με τα δεδομενα που υπαρχουν για μεταφορα. Σε καινουργιο μηχανημα, προσωπικα θα εκανα νεα καθαρη εγκατασταση λειτουργικου και οχι clone
 
Δεν θελει μεταφορα δεδομενων. Θελει να κλωνοποιησει τον παλιο δισκο πανω στον φρεσκο (χωρις να ξεβιδωσει το νεο laptop) για να μην εχει να εγκαταστησει τα απειρα που εχει στον παλιο απο την αρχη.
 
Τι δισκο και τι λειτουργικο εχει το παλιο; Τι δισκο εχει το καινουριο;

Αν εχεις τα μοντελα των υπολογιστων ακομα καλυτερα.
 
Και τα 2 εχουν Windows 11. Και 99% και τα δυο εχουν NVME. Ο νεος εχει μεγαλυτερο δισκο.
 
Γενικα δεν ειναι καλη ιδεα να μεταφερεις λειτουργικο συστημα σε δυο υπολογιστες που δεν ειναι ακριβως ιδιοι. Ειναι πιθανο να δουλεψει, αλλα να δημιουργηθουν κουσουρια, μειωμενες επιδοσεις κλπ.

Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο σιγουρεψου οτι στο παλιο δεν ειναι ενεργοποιημενο το bitlocker. Αν ειναι, απενεργοποιησε το και αποκρυπτογραφησε το δισκο.

Απο κει και περα:
  1. βγαλε τον δισκο του παλιου
  2. βαλτον στον usb adapter
  3. συνδεσε τον adapter στον καινουριο υπολογιστη (προσοχη να τον βαλεις σε usb 3 θυρα)
  4. απενεργοποιησε στον καινουριο υπολογιστη το secure boot
  5. με ενα bootable στικακι που να εχει το προγραμμα της αρεσκειας σου αντεγραψε τον παλιο δισκο στον καινουριο (προσοχη αντιγραφη disk to disk και οχι partition)
  6. αποσυνδεσε adapter, usb stick
  7. βαλε μπροστα το μηχανημα και ο θεος βοηθος

Τωρα για προγραμμα αντιγραφης, οπως ειχα ξαναπει, εγω συνηθως χρησιμοποιω Paragon και σπανιοτερα Acronis.
 
Σαφεστατες οι οδηγιες του freaktmp, τις κρατω στις σημειωσεις μου για πιθανη μελλοντικη χριση (θενκι θενκι για τα ινφος συναγωνιστη). Στεκομαι και κοιτω με δεος την παραγραφο 7. Κατοπιν πολυωρου συσκεψεως με τον εαυτο μου, συναποφασησαμε: Παντα χριση τουλαχιστον δυο σκληρων δισκων, εναν μικρο 250-500gb μονο για λειτουργικο κι εναν δευτερο για τα υπολοιπα. Σε καινουργιο δε, μηχανημα παντα μια νεα καθαρη εγκατασταση windows. Tα υπολοιπα ΟΚ με οποιον τροπο βολευει.
Αποτελεσμα των σκεψεων και αποφασεων αυτων, προβαινω αμεσα σε προμηθεια nvme 980 samsung gen 4.0 500gb και 2ΤΒ προσ χρισην στο νεο υπο μελετην μηχανημα
 
Πίσω
Μπλουζα