Ερώτηση για μνήμες DDR

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.357
Επειδή θέλω να αλλάξω τις μνήμες μου σε 16GB (2x 8GB) θέλω να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να ανέβω σε MHz. Αυτές που έχω τώρα είναι στα 1600MHz και το Manual της GA-Z87X-D3H motherboard (Gigabyte) λέει ότι υποστηρίζει 1333 και 1600. Ομως σε όλα τα sites με specs που είδα, λένε ότι υποστηρίζει και παραπάνω, δηλαδή 1866, 2400 κλπ. Τελικά τι ισχύει?

Απλά θέλω να πάρω κάτι όσο το δυνατόν καλύτερο γιατί μάλλον θα τις παντρευτώ για τα επόμενα 4-5 χρόνια.
 
Θες και CPU που να υποστηρίζει αυτές τις ταχύτητες. Παράδειγμα δεν έχει νόημα να πληρώσεις για ενα adsl router που να φτάνει μεχρι τα 24Mbit ενώ η γραμμή του σπιτιού σου πιάνει μέχρι 2. Νομίζω κατάλαβες πώς το εννοώ.

Πες μας και ποιόν επεξεργαστή έχεις βαλει. Πάντως αν θες να αυξήσεις ταχύτητα και δεν έχεις SSD, εκεί είναι που πρέπει να επενδύσεις.
 
Και για πιο λογο να πας σε 16 την τιμη που δεν υπαρχει κατι που να χρειαζεται πανω απο τα 8 που εχεις τωρα; Η επεξεργαστες intel της σειρας i δεν υποστηριζουν πανω απο 1600MHz οποτε και παραπανω να παρεις τζαμπα λεφτα θα δωσεις γιατι θα λειτουργουν στα 1600mhz.Αν ειχες κανεναν AMD APU τοτε θα χρειαζοσουν οπωσδηποτε πανω απο 1600mhz.
 
O επεξεργαστής μου είναι i5 4670.

O λόγος που θέλω παραπάνω μνήμη είναι γιατί συχνά πυκνά χρησιμοποιώ το VMware και τρέχω και άλλα λειτουργικά ταυτόχρονα τα οποία έχω ρυθμίσει να τρώνε 3 και 4 GB μνήμη το καθένα με Windows 7 64bit μέσα. Επίσης θέλω να ξεφορτωθώ τα 4GB dimms και να έχω 8άρια, οπότε αναγκαστικά αν θέλω dual DDR θα βάλω 16GB.

Μου φαίνεται περίεργο που οι επεξεργαστές Intel δεν υποστιρίζουν πάνω απο 1600mhz ενώ στην αγορά βρίσκεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Πάντως αν πρέπει να πάρω πάλι 1600, τουλάχιστον αξίζει να πάρω με μικρότερο CAS latency? Πχ τώρα έχω 10 αλλά μπορώ να πάω και σε 9 ή 8?

Για SSD θα το κοιτάξω αργότερα και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την ταχύτητα την "πάτησε" φίλος μου...

Πήρε σε νέο PC μνήμες με 2000τόσα (Δεν θυμάμαι ακριβώς..) mhz, και μετά ανακάλυψε ότι δεν πάει πάνω από 1600mhz... :p

Για πιο πάνω, νομίζω πάνε, αλλά θα πρέπει να κάνεις OC.

Τώρα αν αξίζει, απ' ότι το έξω ψάξει, μάλλον όχι..

Η διαφορά στις επιδώσεις από την ταχύτητα της μνήμης είναι πάρα πολύ μικρή, και οι περισσότεροι λένε ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι (Αν δεν είσαι "νουμεράκιας".).

Μία λεπτομέρεια όμως, που δεν την έχω επιβεβαιώσει απόλυτα είναι ότι η ταχύτητα στην μνήμη επηρεάζει τις επιδώσεις σε ενσωματωμένες κάρτες γραφικών.
 
cloud είπε:
Με την ταχύτητα την "πάτησε" φίλος μου...Πήρε σε νέο PC μνήμες με 2000τόσα (Δεν θυμάμαι ακριβώς..) mhz, και μετά ανακάλυψε ότι δεν πάει πάνω από 1600mhz... :p

Για πιο πάνω, νομίζω πάνε, αλλά θα πρέπει να κάνεις OC.

Τώρα αν αξίζει, απ' ότι το έξω ψάξει, μάλλον όχι..

Η διαφορά στις επιδώσεις από την ταχύτητα της μνήμης είναι πάρα πολύ μικρή, και οι περισσότεροι λένε ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι (Αν δεν είσαι "νουμεράκιας".).

Μία λεπτομέρεια όμως, που δεν την έχω επιβεβαιώσει απόλυτα είναι ότι η ταχύτητα στην μνήμη επηρεάζει τις επιδώσεις σε ενσωματωμένες κάρτες γραφικών.
Ακόμα και αν έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών, η γρήγορη μνήμη συστήματος μπορεί να βοηθήσει γιατί όταν τελειώσει η μνήμη της κάρτας και χρειαστεί να αποθηκευτούν textures στην μνήμη συστήματος, η διαφορά ταχύτητας μεταξύ VRAM και System Ram μεταφράζεται σε κολληματάκια. Αλλά ναι η διαφορά μεταξύ των system Ram δεν είναι μεγάλη:

http://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling-on-haswell/8

Οπότε κατέληξα πάλι σε 1600, απλά με λίγο καλύτερα timings (CL8).
 
Πίσω
Μπλουζα