Η Sony Ericsson γίνεται μέρος της Sony?

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
586
Φρέσκο mail, μόλις αφίχθη: :D

Προβολή συνημμένου 46190

Αγαπητέ/-ή Mariana S.,

Θα ήθελα να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επικείμενη εξαγορά της Sony Ericsson από τη Sony και το τι σημαίνει αυτό για εσάς.

Μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν καθόλου. Για παράδειγμα, η υπάρχουσα εγγύησή σας θα εξακολουθήσει να ισχύει πλήρως και εσείς θα λαμβάνετε τις ίδιες εξαιρετικές υπηρεσίες service και υποστήριξης στις οποίες έχετε συνηθίσει. Αλλά θα δείτε ορισμένα σημαντικά νέα οφέλη.

Το νέο σας τηλέφωνο Sony Ericsson διαθέτει ήδη την εξαιρετική τεχνολογία της Sony. Αλλά στο μέλλον μπορείτε να αναμένετε ακόμη περισσότερες καινοτόμες δυνατότητες και λειτουργίες από την Sony – και φυσικά την εύκολη συνδεσιμότητα με τα άλλα προϊόντα της Sony όπως τηλεοράσεις, υπολογιστές και tablet για να μπορείτε να μοιράζεστε περιεχόμενο γρήγορα κι εύκολα σε πολλές οθόνες. Θα έχετε επίσης περισσότερες ευκαιρίες να απολαμβάνετε εξαιρετικής ποιότητας ψυχαγωγία χάρη στις υπηρεσίες της Sony, όπως για παράδειγμα μουσική και ταινίες από το Sony Entertainment Network.

Το πρώτο προϊόν smartphone από τη Sony, διαθέσιμο την ερχόμενη άνοιξη, θα είναι το νέο Sony Xperia™ S

Κάντε κλικ εδώ για να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτό το συναρπαστικό νέο τηλέφωνο Android.

Είμαστε πραγματικά ενθουσιασμένοι για το μέλλον και θα θέλαμε να επικοινωνούμε μαζί σας κατά τη μετεξέλιξή μας σε μέρος της Sony. Για να μας βοηθήσετε σε αυτό, μπορείτε

να ενημερώσετε τα στοιχεία του προφίλ σας ως συνήθως. Ανυπομονούμε να μοιραστούμε αυτό το ταξίδι μαζί σας.

Σας ευχαριστούμε

Steve Walker, Γενικός Διευθυντής Marketing, Sony Ericsson
Θυμάμαι τον φίλτατο Stanfromgreece (αν δεν κάνω λάθος) ή τον alkis21 (πάλι αν δεν κάνω λάθος), να μου τονίζουν σε παλαιότερο ποστ πόσο σημαντική είναι η διαφορά μεταξύ Sony & Sony Ericsson!

Άντε να δούμε!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ήδη η σονυ ερικσον έχει πλέον ανταγωνιστικά μοντέλα στην αγορά των smartphones...στην πράξη η μόνη αλλαγή που θα δούμε οι χρήστες των τηλεφώνων της σόνυ είναι ένα μεγαλύτερο σήμα Sony εκεί που παλαιότερα έγραφε sony ericsson...τι άλλο θα δούμε δηλαδή που δεν βλέπαμε ως τώρα; Απλά η εταιρεία αγόρασε το μερίδιο της ερικσον...
 
spyros_s είπε:
ήδη η σονυ ερικσον έχει πλέον ανταγωνιστικά μοντέλα στην αγορά των smartphones...στην πράξη η μόνη αλλαγή που θα δούμε οι χρήστες των τηλεφώνων της σόνυ είναι ένα μεγαλύτερο σήμα Sony εκεί που παλαιότερα έγραφε sony ericsson...τι άλλο θα δούμε δηλαδή που δεν βλέπαμε ως τώρα; Απλά η εταιρεία αγόρασε το μερίδιο της ερικσον...
Aκριβως αυτο!Δεν νομιζω να δουμε κατι διαφορετικο!
 
είχα διαβάσει ότι στη sony δεν ήταν ευχαριστημένοι με το τρόπο που έκανε διαχείριση και προώθηση του σήματος και των προϊόντων η ericsson και γι'αυτό θέλησαν να αποκτήσουν το πλήρη έλεγχο...δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει όμως.
 
Σόρρυ παιδιά! Δεν ολοκλήρωσα τη σκέψη μου! :)

Ψάχνω να βρω το ποστ ενός από τους 2! Η διαφορά έγκειται στη φιλοσοφία σκέψης και στην υποστήριξη - όχι τόσο στο σηματάκι! :)

(πού θα μου πάει, θα το βρω το ποστ! ;) )

[edit] Yup, το βρήκα (σε άλλη κουβέντα βέβαια! Με αφορμή το Walkman κομμάτι): http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10894-%D3%F4%E9%F2-21-%D3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%E7-%E8%E1-%E1%EB%EB%E1%EE%E5%E9-%EF-%F4%F1%EF%F0%EF%F2-%F0%EF%F5-%E1%EA%EF%F5%F4%E5-%EC%EF%F5%F3%E9%EA%E7&p=175230&viewfull=1#post175230
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΠ! Διάβασα το όνομά μου; :D

Χαχα... δεν ήμουν εγώ,αλλά ο Alkis που σου είχε πεί για το θέμα... αν και είμαι και εγώ αρκετά ενήμερος με τα τεκτενόμενα στις 2 (μέχρι πρότεινος) εταιρείες.

Εδώ και αρκετό καιρό η Sony Ericsson,ανήκει στην πραγματικότητα στην Sony. Αυτό φάνηκε και από τις οθόνες στα τελευταία της Smartphone που είναι

Bravia Engine...μία τεχνολογία που μας έρχεται κατευθείαν από την Sony.

Στην ουσία, αυτή τη στιγμή, ώς έχουν τα πράγματα, μόνο το σηματάκι θα αλλάξει. Θα αλλάξει φυσικά και το design για να μην είναι άμεσα ορατή η ακολουθία της μίας εταιρείας από την άλλη.

Κρίμα, γιατί το design των τελευταίων Χperia ήταν από αρκετά έως πολύ καλό (ειδικά τα Χ10i και Arc ήταν φανταστικά).

Η Sony, είχε πάψει η ίδια να ασχολείται με κινητά έδώ και πολλά χρόνια. Τότε είχε αποφασίσει, να "συνεργαστεί" με ένα μεγάλο brand στα κινητά (την Ericsson), καθώς οι δικές της πωλήσεις έπιαναν πάτο...

Τα τελευταία χρόνια όμως έβλεπε η Sοny Ericcson να έχει πάρει την κάτω βόλτα στις πωλήσεις, καθώς δεν ανέβαινε με τίποτα πάνω από την 5η θέση στις πωλήσεις...και να κάνει "κακό" στο όνομά της. Έτσι αποφάσισε να αναλάβει η ίδια δράση, μπας και καταφέρει κάτι καλύτερο.

Όμως ,όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, δεν νομίζω να είναι κάτι εύκολο να συμβεί. Θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά "δυνατό" στην αγορά... Πως να το κάνει όμως αυτό, όταν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές ακολουθούν σχεδόν την ίδια πεπατημένη, με κοινά λειτουργικά συστήματα;

Ακόμα και η Nokia αναγκάστηκε να εγκαταλήψει το Symbian...
 
@Stanfromgreee: Με μπέρδεψε γιατί συζητούσαμε μαζί για το τελευταίο σου κινητό (ένα Χ10i, αν δεν απατώμαι?! Μην ψάχνω πάλι! :) ) και είχα μπερδέψει την κουβέντα μας με αυτή του Άλκη, παρόλο που χρονικά απέχουν παρασάγγας! :)

Ίσως τα hints της εξαγοράς να ήταν ευδιάκριτα για όλους, όμως σίγουρα όχι για μένα!....

Έχω δηλώσει άλλωστε ότι η Sony Ericsson με απογοήτευσε στα νεώτερα κινητά της. Μετά το -κυριολεκτικά!- αθάνατο K750i, δε μπόρεσα να βρω αντίστοιχο μοντέλο να με καλύψει τόσο καλά! Ειδικά δε και μετά την κρυάδα του W910i (ελαττωματικό firmware, που μου έκανε επανεκκίνηση το τηλέφωνο συνέχεια - στο τέλος άλλαξα το firmware & πάνω που είπα ότι τα προβλήματά μου λύθηκαν, το τηλέφωνο έσβησε και δεν ξαναμπούταρε ποτέ!...), κατέληξα ότι τα Sony Ericsson είναι χάλια!

Όμως ,όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, δεν νομίζω να είναι κάτι εύκολο να συμβεί. Θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά "δυνατό" στην αγορά... Πως να το κάνει όμως αυτό, όταν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές ακολουθούν σχεδόν την ίδια πεπατημένη, με κοινά λειτουργικά συστήματα;
Όσο για την πεποίθηση της μαμάς-Sony ότι θατα πάει καλύτερα από τη Sony Ericsson, it is yet to be proved. Διότι ακόμα και αν κάνει το απόλυτο breakthrough, τη βλέπω -στην καλύτερη των περιπτώσεων- 2ο όνομα....

Ευχαριστώ για τις έξτρα πληροφορίες! ;)
 
Εγώ πάλι θυμάμαι πριν από την έλευση των smartphones ότι τα Sony Ericcson κίνητα τα σπάγανε, μόνο καφέ δεν έκαναν. Τι εφαρμογές είχανε μέσα μέχρι και dj mixing έκανες και ακόμα και δικό σου κομμάτι με λούπες...και εδικά στον τομέα των φωτογραφίων έβγαζαν απίστευτες με 2 μεγκαπιξελ κάμερα και ωραίο φλάς ενώ τα αντίστοιχα άλλων εταιρειών ήταν για τα μπάζα...λες και σου καιγόταν το φίλμ φαινόταν η φωτογραφία, άσε που δεν είχαν όλες αυτές τις εφαρμογές και λειτουργίες...Ελπίζω να ακολουθήσουν τέτοια πολιτική και καλύτερη...!! :)
 
cutlaroc είπε:
Εγώ πάλι θυμάμαι πριν από την έλευση των smartphones ότι τα Sony Ericcson κίνητα τα σπάγανε, μόνο καφέ δεν έκαναν. Τι εφαρμογές είχανε μέσα μέχρι και dj mixing έκανες και ακόμα και δικό σου κομμάτι με λούπες...και εδικά στον τομέα των φωτογραφίων έβγαζαν απίστευτες με 2 μεγκαπιξελ κάμερα και ωραίο φλάς ενώ τα αντίστοιχα άλλων εταιρειών ήταν για τα μπάζα...λες και σου καιγόταν το φίλμ φαινόταν η φωτογραφία, άσε που δεν είχαν όλες αυτές τις εφαρμογές και λειτουργίες...Ελπίζω να ακολουθήσουν τέτοια πολιτική και καλύτερη...!! :)
και για μένα που πρωτοπήρα σονυερικσον το 2004 αυτή ήταν η άποψη μου για τα κινητά της εταιρείας.

Πέρασαν από τα χέρια μου τα εξής τ610,κ750ι, w715 και πλέον experia neo v! Έμεινα ικανοποιημένος από όλα και γι' αυτό επέλεγα πάντα συσκευές της εταιρείας. Το νεο v είναι το πρώτο μου smartphone οπότε δεν το κρίνω...μέχρι τότε έπαιρνα μόνο νόκια με μαι μικρή εξαίρεση στο πρώτο μου κινητό. Μακάρι λοιπόν να συνεχίσει την καλή της παράδοση και ως ανεξαρτητη πλέον εταιρεία.
 
Τα πρώτα "δείγματα" των κινητών της Sony είναι εδώ!

xperia-s-2012-01-094.jpg

Όπως βλέπετε, όπως σας είπα και σε προηγούμενο post,ακολουθούν νέο, δικό τους design.

Τα χαρακτηριστικά του νέου smartphone , τουλάχιστον στα χαρτιά δεν δείχνουν κάτι το τρομερό:

Οθόνη αφής 4,3" ( με Bravia engine και αυτή 1280x720, καταπληκτική ανάλυση).

Διπύρινος επεξεργαστής στα 1.5 Ghz (όχι κάτι τρομερό... τον ίδιο έχω και εγώ, της Qualcomm)

Κάμερα 12mp (εδώ, ανεβήκαμε λιγάκι...αλλά την ίδια κάμερα έχει και το ΝΟΚΙΑ Ν8 εδώ και κάτι χρόνια).

Μπροστινή κάμερα 1,3mp

Τραβάει βίντεο 1080p

Ενσωματωμένη μνήμη 32gb (ΜΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΜΗ!!!κοινώς, δεν δεχεται SD card!)

Wi-Fi n, DLNA, GPS, Bluetooth, micro USB, NFC, micro HDMI, Radio FM

xLoud, Surround sound, Clear audio, Clear bass

Μπαταρία: 1750 mAh

Διαστάσεις: 128x64x10.6 χλστ.

Βάρος: 144 γρ.

Χρώματα: Μαύρο, Λευκό

Έρχεται με λειτουργικό Android 2.3,αναβαθμίσιμο αργότερα σε ICS

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Εγώ πάντως το Sensation XE,δεν το αλλάζω για αυτό! Και ας ήμουν πλήρως ικανοποιημένος απο το Χ10i

Sony-Xperia-S-2.jpg

xl_Sony_Xperia_S_624_latest.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειλικρινά, αυτή τη επιλογή των εταιριών να ΜΗ βάζουν είσοδο κάρτας μνήμης στο τηλέφωνο, πως τη δικαιολογούν ; ΟΚ 32GB που έχει η συσκεύη είναι σίγουρα πολλά... άλλα γιατί ρε αδερφέ δηλαδή;
 
Stanfromgreece είπε:
Τα πρώτα "δείγματα" των κινητών της Sony είναι εδώ!Προβολή συνημμένου 46254Προβολή συνημμένου 46256

Όπως βλέπετε, όπως σας είπα και σε προηγούμενο post,ακολουθούν νέο, δικό τους design.

Τα χαρακτηριστικά του νέου smartphone , τουλάχιστον στα χαρτιά δεν δείχνουν κάτι το τρομερό:

Οθόνη αφής 4,3" ( με Bravia engine και αυτή 1280x720, καταπληκτική ανάλυση).

Διπύρινος επεξεργαστής στα 1.5 Ghz (όχι κάτι τρομερό... τον ίδιο έχω και εγώ, της Qualcomm)

Κάμερα 12mp (εδώ, ανεβήκαμε λιγάκι...αλλά την ίδια κάμερα έχει και το ΝΟΚΙΑ Ν8 εδώ και κάτι χρόνια).

Μπροστινή κάμερα 1,3mp

Τραβάει βίντεο 1080p

Ενσωματωμένη μνήμη 32gb (ΜΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΜΗ!!!κοινώς, δεν δεχεται SD card!)


Wi-Fi n, DLNA, GPS, Bluetooth, micro USB, NFC, micro HDMI, Radio FM

xLoud, Surround sound, Clear audio, Clear bass

Μπαταρία: 1750 mAh

Διαστάσεις: 128x64x10.6 χλστ.

Βάρος: 144 γρ.

Χρώματα: Μαύρο, Λευκό

Έρχεται με λειτουργικό Android 2.3,αναβαθμίσιμο αργότερα σε ICS

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Εγώ πάντως το Sensation XE,δεν το αλλάζω για αυτό! Και ας ήμουν πλήρως ικανοποιημένος απο το Χ10i
Η αλήθεια είναι ότι σχεδιαστικά είναι πολύ όμορφα! Τραβάνε το μάτι, είναι elegant με μινιμάλ γραμμές. Βέβαια, θα με πείτε, πλέον όλα τα κινητά, έτσι είναι! :)

Αυτό με τη μνήμη με "χτύπησε" κατευθείαν, αλλά επειδή ήθελα να πάω να τσικνήσω, άφησα τον σχολιασμό για σήμερα! :p

Spartan_X είπε:
Ειλικρινά, αυτή τη επιλογή των εταιριών να ΜΗ βάζουν είσοδο κάρτας μνήμης στο τηλέφωνο, πως τη δικαιολογούν ; ΟΚ 32GB που έχει η συσκεύη είναι σίγουρα πολλά... άλλα γιατί ρε αδερφέ δηλαδή;
Η αλήθεια είναι ότι και το "πολλά", είναι σχετικό. Ένα πράγμα που ισχύει για τις μνήμες, όπως και για τα λεφτά, είναι ότι ποτέ δεν είναι αρκετά! :)

Δε διαφαίνεται τόσο άμεσα, αλλά πιστεύω ότι μάλλον θα ακολουθήσουν τις σχεδιαστικές γραμμές της μαμάς - Apple!

Το σκεπτικό είναι ότι παίρνεις μια συσκευή με ενσωματωμένη μνήμη - αν θες περισσότερη, θα τα "σκάσεις" στον κατασκευαστή του κινητού και όχι σε κάποια εταιρία κατασκευής καρτών μνήμης.

Το ίδιο ακριβώς πράγμα έκανε η Apple ανέκαθεν στις συσκευές της (είτε iPod, είτε iPhones), πράγμα που προσωπικά το βρίσκω παντελώς χαζό και ακόμα και τώρα αναρωτιέμαι αν πρόκειται ν' αλλάξει ποτέ αυτό.

Προς το παρόν, βέβαια, δεν επιβεβαιώνεται η άποψή μου, γιατί δίνει μοντέλο μόνο με 32 GB (δεν προσφέρει άλλες επιλογές), αλλά κάτι μου λέει ότι προς τα εκεί θα πάει!...

We 'll see! ;)
 
Δεν πιστεύω ότι θα μιμηθεί την apple. Η τελευταία βασίζεται σε ένα μοναδικό τρόπο προώθησης των προϊόντων της, πρώτα ως fashion items και μετά ως τεχνολογικά προϊόντα. Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι τα προϊόντα της εν λόγω εταιρείας είναι υπερτιμολογημένα. Σε αυτούς το παιχνίδι παίζεται στο ότι έχουν και δικό τους λειτουργικό άρα όλα τα έσοδα από το προϊόν πάνε σε δαύτους!

Η σόνυ δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι...αν το κάνει απλά θα την ξεπεράσει ο ανταγωνισμός κυρίως από Κορέα(lg-samsung) και Κίνα (htc και κινεζιές παντός τύπου) χωρίς όμως να μειώνω και την δυναμική της νόκια και της μοτορόλα!

Για μένα λοιπόν όλα είναι καθαρά θέμα μείωσης του κόστους κατασκευής. Εδώ στο δικό μου neo v βάλανε μόνο 512mb μνήμη αντί για 1 γκιγκα καθαρά για να μην κανιβαλλίσουν τα μεγαλύτερα μοντέλα τους προσφέροντας στα τελευταία καλύτερη κάμερα. Στα κορυφαία τους μοντέλα θα βάλουν ότι ανταγωνιστικότερο αλλιώς τέλειωσαν...
 
Τι να πω βρε Σπύρο! :) Θα δούμε!

Να διευκρινήσω λίγο ότι με τον άστοχο όρο "σχεδιαστικές γραμμές", είχα πιο πολύ στο μυαλό μου το θέμα της μνήμης... Αυτό το χαζό (κατ' εμέ) μοντέλο που εισήγαγε η Apple, που δε σου επιτρέπει να βάλεις μια καρτούλα μνήμης (μεγάλη πατάτα για τον τελικό καταναλωτή). Μόνο αυτό συμπεριλαμβάνω στον όρο "σχεδιαστικές". :)

Από εκεί και πέρα, αν μπούμε στη διαδικασία της σύγκρισης, τότε πιο πολύ φέρνει προς (και προσπαθεί ν' ακολουθήσει) τις μεγάλες android-based μάρκες, όπως λες και τον λόγο, πολύ σωστά:

spyros_s είπε:
Η σόνυ δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι...αν το κάνει απλά θα την ξεπεράσει ο ανταγωνισμός κυρίως από Κορέα(lg-samsung) και Κίνα (htc και κινεζιές παντός τύπου) χωρίς όμως να μειώνω και την δυναμική της νόκια και της μοτορόλα!

spyros_s είπε:
Στα κορυφαία τους μοντέλα θα βάλουν ότι ανταγωνιστικότερο αλλιώς τέλειωσαν...
Αυτό, ξαναπέστο!

Πιστεύω ότι η Sony έχει δυνατότητες και ικανότητες. Να δούμε τι θα μας επιφυλάξει στο μέλλον! ;)
 
Για το θέμα της μνήμης, θα πώ και εγώ ότι όση και αν έχεις, δεν είναι ποτέ αρκετή! Την 16gb που έχω, την γέμισα "αέρα - πατέρα", και τώρα έχω παραγγείλει από Amazon Μία 32gb class 10, για να την αντικαταστήσω. Μου αρέσει όμως που μπορώ να το κάνω αυτό! Άσε που μπορώ όποια στιγμή θέλω και την βγάζω από το τηλέφωνο και την βάζω όπου θέλω... στο Tablet, στην TV, στον υπολογιστή...

Το να είναι ενσωματωμένη η μνήμη, το θεωρώ μεγάλη "δέσμευση"... Από την στιγμή που δεν είναι κάτι "δικιάς" της πατέντας,αλλά είναι άλλο ένα smartphone με Android, πιστεύω πως είναι σφάλμα αυτό που κάνει. Ειδικά από την στιγμή που όλοι οι άλλοι κατασκευαστές, δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
 
Πίσω
Μπλουζα