Μπερλίνα, άκου τι λένε τα παιδιά (???)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
280
.... όπου τα ερωτηματικά εντός παρενθέσεως σημαίνουν ότι έχω κάποιες, έστω, ελάχιστες, αμφιβολίες σχετικά με τον τίτλο αυτής της εκπομπής !!! Πάντως, όταν τέλειωσε το επεισόδιο αυτής της παιδικής σειράς [το μοναδικό που είδα] παρουσιάσθηκε στις οθόνες μας αυτή η φράση (που, υποθέτω, αποτελούσε και τον τίτλο της εκπομπής) : "μπερλίνα" και ακριβώς κάτω από αυτή τη λέξη : "άκου τι λένε τα παιδιά" !!! [η "μπερλίνα", απ' όσο ξέρω, είναι ένα παιδικό ομαδικό παιχνίδι, όμως, επειδή όταν ήμουνα μικρός, δεν έτυχε να παίξω .... πληροφορίες περί αυτού μάλλον μπορεί να δώσει κάποιος μεγαλύτερός μου, νομίζω ότι αυτό το παιχνίδι το πρόλαβαν οι ... λίιιιγο παλαιότεροι από μένα :flower: :flower: ;) ;) ..... ] .....

Λοιπόν, το μοναδικό επεισόδιο αυτής της εκπομπής που έχω δει είχε ως εξής : Είδαμε .... playmobils !!!! Kαι φυσικά ... πάνω από αυτά τα παιδικά χεράκια που τα κρατούσαν, τα μετακινούσαν και ... είχαν πλάσει μια ιστοριούλα με πρωταγωνιστές αυτά !!! Αν θυμάμαι καλά, για τα πλεημομπίλς είχαν φτιάξει και το κατάλληλο σκηνικό !!! Και στο τέλος της εκπομπής, αφού τα παιδάκια παρουσίασαν την ιστορία με τα πλεημομπίλς, εξήγησαν : "το τάδε μέρος της ιστορίας το πήραμε από την τάδε ταινία", "το άλλο μέρος της ιστορίας από την δείνα ταινία" κλπ κλπ !!!

Φυσικά, μόλις είδα την εκπομπή είπα : "ναι ρε συ, αυτά κάνω κι εγώ με τον αδελφό μου όταν παίζουμε με τα πλεημομπίλ : Σκαρώνουμε ιστορίες με βάση αυτά που έχουμε δει σε ταινίες" !!!

Όσο για τη συγκεκριμένη εκπομπή .... πραγματικά δεν θυμάμαι τίποτε άλλο [παρά μόνο ότι παίχθηκε λίγο πριν τα μισά των 80ς] !!! Υποθέτω, πάντως, ότι ... "εισχωρούσε" στον κόσμο των παιδιών και παρουσίαζε τα παιχνίδια τους !!! Επίσης, δεν νομίζω ότι παίχθηκαν πολλά επεισόδιά της .... Πάντως, άν το συγκεκριμένο επεισόδιο με τα playmobil είχε διασωθεί, μάλλον θα προκαλούσε αρκετή συγκίνηση σε όσους κάααααποτε λάτρεψαν τα playmobil και έπαιξαν ατέλειωτες ώρες με αυτά [μεταξύ των οποίων και ο γράφων #) #) #) .... ] ....
 
Δεν μου θυμίζει τίποτα, μια και τότε που λες οτι προβλήθηκε άντε να ήμουν το πολύ 7-8 ετών. Αλλά και μόνο για το ότι είχε playmobil θα φάω τον κόσμο να το βρω :D
 
Πίσω
Μπλουζα