"Ο μικρός Τζόνι" παιδικό σήριαλ από την Ουαλλία - Joni Jones (1982)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Έτσι, νομίζω, λεγόταν αυτό το παλιό σήριαλ των 80ς : "Ο μικρός Τζόνι" το οποίο μάς ερχόταν από την Ουαλλία παρακαλώ 8)8)8)!!!! Επρόκειτο για την ιστορία ενός παιδιού, του Τζόνι, που μεγάλωνε σε ένα χωριό της Ουαλλίας κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Το εν λόγω σήριαλ κράτησε για λίγα μόνο επεισόδια, τα οποία όμως .... ήταν σαν να μάς φύσηξε για λίγο ένα όμορφο, δροσερό αεράκι που μετά ... χάθηκε !!! Όλα τα επεισόδιά του ξεχείλιζαν από τρυφερότητα και ανθρωπιά ....

Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι την περίοδο που παιζόταν το σήριαλ - αρχές 80ς - είχα ξεκινήσει την εκμάθηση Αγγλικών. Έτσι άνοιξα την τηλεόραση στο πρώτο επεισόδιο με τη σκέψη : "για να δούμε, θα πιάσει το αυτί μου καμιά αγγλική λέξη" ??? Και ... η έκπληξη : Δεν κατάλαβα ούτε μία λέξη !!! "Μπα, γιατί" ??? θα με ρωτήσετε .... Μα ... επειδή όι διάλογοι στο σήριαλ ήταν 100% σε ουαλλική διάλεκτο , η οποία δεν έχει καμία σχέση με τα αγγλικά που γνωρίζουμε !!! Πάντως, παρόλο που η προφορά τους ήταν "βαριά" [και, επαναλαμβάνω, η γλώσσα τους τελείως άγνωστη], οι πρωταγωνιστές του σήριαλ ήταν πολύ ευαίσθητοι ....

Από αυτό το - σαν - (ουαλλικό) - γλυκό - κουταλιού σήριαλ θυμάμαι μόνο ένα επεισόδιο : Στο χωριό του Τζόνι κρυβόταν, κάτω από ένα δέντρο, ένας Ιταλός στρατιώτης, τον οποίο κυνηγούσαν οι Βρετανοί. Παρόλα αυτά, όμως, ο Τζόνι έπιασε φιλία με τον κυνηγημένο, και πήγαινε και του έκανε παρέα. Κι επειδή δεν γνώριζε ο ένας τη γλώσσα του άλλου, μιλούσαν μόνο με τα μάτια !!! Επίσης, ο Ιταλός είχε κόψει από τον κορμό του δέντρου ένα κομμάτι ξύλου, σκάλισε ένα καραβάκι με τον σουγιά του και το χάρισε στον Τζόνι !!! Μια άλλη φορά, ο Τζόνι ψώνισε από το μπακάλικο του χωριού τσιγάρα, για να τα πάει στον Ιταλό. Και η μπακάλισσα, νομίζοντας ότι ο Τζόνι πήρε τα τσιγάρα για να τα καπνίσει ο ίδιος, βγήκε έξω απ' το μπακάλικο και φώναζε : "Τζόνι, αν αγοράσεις ξανά τσιγάρα θα το πω στη μαμά σου ότι καπνίζεις" !!!

Στο τέλος του επεισοδίου, έδειχνε ότι οι Βρετανοί στρατιώτες κατάφεραν και τον πιάσανε τον Ιταλό. Και η τελευταία σκηνή έδειχνε τον Τζόνι να βλέπει τους Βρετανούς να έχουν δέσει τον Ιταλό και να τον κουβαλάνε μακριά απ' το χωριό και ... να πλαντάζει στο κλάμα !!! Και η μητέρα του

να του λέει : "γιατί κλαις Τζόνι ??? αφού είναι εχθρός μας, γιατί κλαις γι΄αυτόν, γιατί τον λυπάσαι ???"

Σε εκείνη τη σκηνή δεν έκλαψε μόνο ο Τζόνι ... έκλαψα κι εγώ :( :(...
 
Με εβαλες στη πριζα αλλα δυστυχως ακομα και η αναζητηση ειναι εφιαλτης.

Βλεπεις το 'little john tv series wales ' επιστρεφει απειρα Ρομπεν των Δασων :)
 
Ο τίτλος είναι "Joni Jones"

Πραγματικά, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, πρόκειται για μία από τις καλύτερες και πιο τρυφερές σειρές που πέρασαν από την ελληνική τηλεόραση !!! Από αυτά τα όμορφα πράγματα που για λίγο περνάνε από δίπλα μας αλλά ... μάς μένουν για πάντα !!!

Με το που μου έδωσες τον σωστό τίτλο, έψαξα στο YouTube μήπως και βρω τίποτα αλλά .... μάταια !!! Αν, πάντως, βρείτε αυτή τη σειρά σε dvd ή οπουδήποτε αλλού, σάς την προτείνω ανεπιφύλακτα !!!

Φίλε NorthStar, ασχολείσαι πράγματι με τις βρετανικές σειρές που προβλήθηκαν στην Κρατική Τηλεόρασή μας στα 80ς ??? Αν ναι .... κάνε, σε παρακαλώ, κι έναν κόπο να επισκεφθείς την ενότητα "Τηλεοπτικές Σειρές" και, ειδικότερα, την υπο - ενότητα "Αστυνομικές" !!! Εκεί έχω ανοίξει τόπικ με τίτλο "Αστυνομική αγγλική σειρά με έναν ευγενή και τον μπάτλερ του", όπου ψάχνω τον τίτλο μιας τόοοτε αγαπημένης μου βρετανικής σειράς !!! Μπορείς να με βοηθήσεις ?????
 
Πίσω
Μπλουζα