Παρουσίαση GD-Emu

Θα υπαρξει νεα διαθεσιμη παρτιδα οπου οι ενδιαφερομενοι θα πρεπει να δηλωσουν την παραγγελια της στις 1 Ιουλη εδω:

http://gdemu.wordpress.com/2014/06/25/gluttons-for-punishment/

Οπως καταλαβαινετε, θα ειναι πολυ περιορισμενη, γιαυτο οσοι το σκεφτεστε, σπευστε.
 
Πολυ καλη παρουσιαση σε ενα εξαιρετικο περιφερειακο που θα το ειχα χτυπησει εαν ειχα dreamcast!
 
Για να μην ειναι ετσι χυμα το GD-Emu και μονιμα ανοικτο το Dreamcast ειπα να κανω και εγω ενα μικρο mod και να προσθεσω ενα κουμπι εναλλαγης images στο εξωτερικο της κονσολας.

Αρχιζουμε προσθετοντας ενα 2 pin header στην πλακετα του GD-Emu, στα pads που μας δινουν την δυνατοτητα να συνδεσουμε κουμπι.

2014-07-20-08h33m53.JPG

Χρησιμοποιωντας το πιστο μου Dremel με ενα attachment μαιμου που ειχα αγορασει μαζι με 2 ντουζινες αλλα για ενα κομματι ψωμι ανοιγουμε μια τρυπα στο πανω καλυμμα του Dreamcast.

2014-07-20-08h32m24.JPG

Βιδωνουμε το κουμπι.

2014-07-20-08h33m21.JPG

Κολλαμε ενα καλωδιο στο κουμπι και το συνδεουμε στο header που ειχαμε κολλησει. Προτιμησα να το κανω με αυτον τον τροπο για λογους ασφαλειας. Ακομα και αν ξεχαστω μελλοντικα και τραβηξω το πανω καλυμμα, δεν κινδυνευει να παθει ζημια το GD-Emu.

2014-07-20-08h47m26.JPG

Ετοιμοι για δραση με το μαγικο κοκκινο κουμπι μας!

2014-07-20-08h32m39.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος !! :thumbup:
 
Οσοι ενδιαφερεστε, υπαρχει εδω και λιγο καιρο ενας πολυ καλος κλωνος. Κοστιζει περιπου 60-70€ με με τα μεταφορικα και λειτουργει απροβληματιστα οπως το αυθεντικο.

 
Προσωπικά ειναι κατα αυτων των κλώνων και εχει αποδειχτεί ξανα και ξανα πως οτι πληρώνεις παίρνεις και πολλοί εχουν πετάξει τα λεφτά τους με δαύτα.

Απο κει και περα θα ηθελα να δωσω εδω δυο links απο blog entries του σχεδιαστή και κατασκευαστή του gdemu με τις σκέψεις του πάνω στο θεμα: 1 και 2.

Για μενα ο άνθρωπος αυτός εχει σημαντική συνεισφορά στον χωρο και αξιζει να τον υποστηρίξουμε.
 
Προσωπικά ειναι κατα αυτων των κλώνων και εχει αποδειχτεί ξανα και ξανα πως οτι πληρώνεις παίρνεις και πολλοί εχουν πετάξει τα λεφτά τους με δαύτα.

Απο κει και περα θα ηθελα να δωσω εδω δυο links απο blog entries του σχεδιαστή και κατασκευαστή του gdemu με τις σκέψεις του πάνω στο θεμα: 1 και 2.

Για μενα ο άνθρωπος αυτός εχει σημαντική συνεισφορά στον χωρο και αξιζει να τον υποστηρίξουμε.
Φυσικα και πρεπει να υποστηριζουμε οσους εχουν αφιερωσει χρονο, χρηματα και πολυ κοπο για να δημιουργησουν και να κυκλοφορησουν κατι.

Εδω μιλαμε ομως για πολυ συγκεκριμενη περιπτωση. Ο τυπας πισω απο το GD emu κυκλοφορει 2-3 φορες το χρονο στη καλυτερη τα προιοντα του, η υποστηριξη σε προβληματικα προιοντα ειναι αθλια, και οι χαμενες παραγγελιες πολλες.

Ναι, να υποστηριξουμε τον δημιουργο και τον καθε δημιουργο, οπως και ο καθε δημιουργος πρεπει να σεβεται τους πελατες του. Και αφου λοιπον υπαρχει κοσμος που θελει το GD emu, αλλα δεν ειναι προθυμος να περιμενει 2-3 χρονια επειδη δεν εχει λιστες αναμονης, και οποιος προλαβε πηρε, ας βαλουνε μυαλο αυτοι γιατι καλως η κακως δεν ειναι οι μοναδικοι στο  χωρο.

Παρεπιπτωντος το πηρε ο κολλητος τον συγκεκριμενο κλωνο, εχει πολυ μεγαλη εμπειρια απο ηλεκτρονικα κτλ και μου λεει πως ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και κατασκευης. Η τελευταια γενικα φοραει κανονικοτατα το τελευταιο firmware απροβληματιστα.
 
Αυτα ολα που λες εγω δεν τα γνωριζω. Αν εχεις να μας παρουσιασεις αποδειξεις και επιχειρηματα, ευπροσδεκτα.

Αυτο που γνωριζω φυσικα και ετσι δεν δεχομαι σαν επιχειρημα ειναι πως οταν εγω ημουν ετοιμος να αγορασω δεν συναντησα δυσκολια ή καθυστερηση. Οπως εχουμε ξαναπει στο παρελθον δεν θελει κοπο, θελει κόλπο.

Τωρα τα περι ποιοτητας δεν ξερω συγκεκριμενα για αυτο το μαραφετι, αλλα ειναι καταγεγραμενα σε βαθος και πλατος τα προβληματα που εχουν αλλοι κλωνοι γνωστων flashcarts.
 
Αυτα ολα που λες εγω δεν τα γνωριζω. Αν εχεις να μας παρουσιασεις αποδειξεις και επιχειρηματα, ευπροσδεκτα.

Αυτο που γνωριζω φυσικα και ετσι δεν δεχομαι σαν επιχειρημα ειναι πως οταν εγω ημουν ετοιμος να αγορασω δεν συναντησα δυσκολια ή καθυστερηση. Οπως εχουμε ξαναπει στο παρελθον δεν θελει κοπο, θελει κόλπο.

Τωρα τα περι ποιοτητας δεν ξερω συγκεκριμενα για αυτο το μαραφετι, αλλα ειναι καταγεγραμενα σε βαθος και πλατος τα προβληματα που εχουν αλλοι κλωνοι γνωστων flashcarts.
Ναι φυσικα, Η ομαδα Dreamcast junkyard εχει ουκ ολιγες αναφορες επι αυτου.
www.facebook.com/groups/thedreamcastjunkyard/?multi_permalinks=2094389613963197
 

Βλεπεις παραπανω αναφορες για καθυστερησεις, συμπεριφορα του δημιουργου του αυθεντικου GD emu μεταξυ των προβληματων. Προβληματα για την υποστηριξη, επικοινωνια και συμπεριφορα του, μπορεις να βρεις επισης στην ομαδα απο πολυ κοσμο.

Ο κολλητος λοιπον προσπαθει να το αγορασει απο τοτε που ανακοινωθηκε. Ηταν (και καλα) απο τους αρχικους στη λιστα αναμονης. Ελα ντε ομως που αυτη η λιστα αναμονης ειναι στη φαντασια του δημιουργου. Υπαρχει κοσμος που κινηθηκε εναντιων του για να παρουν τα χρηματα τους πισω, αφου δεν το εστειλε ποτε, και κοσμος που περιμενε 2 χρονια να το λαβει!
Γιαυτο λοιπον, οπως το στρωνει κοιμαται κανεις, εξου και που εχει επιτυχια ο κλωνος.

Πραγματι πολλοι αλλοι κλωνοι ειναι προβληματικοι, οπως πχ του Everdrive. Ο κλωνος του GDEMU ωστοσο δεν εχει καμια σχεση σαν ποιοτητα κατασκευης με αυτους.

Το PSIO ενω εχει επισης μικρη παραγωγη και αρκετες καθυστερησεις, τα παιδια πισω απο αυτο ειναι ευγενεστατα, εχουν πληρη υποστηριξη σε αυτο και το λογισμικο του, και το πουλανε παρα πολυ αξιοκρατικα, και οχι με την μορφη λοταριας οπως κανει ο δημιουργος του GDEMU.
 
Το λινκ ειναι facebook που δεν διαθετω.

Απο κει και περα εγω εχω ακριβως την αντιθετη εμπειρια με αυτα που μου λες, ακομα και για το PS-IO.

Καλυτερα να μην το πουλανε αν ειναι να ειναι σε προπαραγγελια για χρονια. Αλλα τουλαχιστον εγω ηξερα οτι απο την στιγμη που κανω προπαραγγελια, κλεινω το στομα μου και δεν παραπονιεμαι like a little bitch.

Και σαν να μην εφτανε αυτο, εστειλα το board του playstation τον Σεπτέμβρη (το ελαβαν Οκτώβρη) και ακομα το φτιαχνουν (τοποθετηση switch board). Απαντανε στα email μια φορα τον μηνα περιπου και απλα κανουν copy-paste το status απο το site. Μαύρη υποστήριξη.

Τωρα περι αξιοκρατιας, για μενα 1000 φορες να εχεις 10 κομματια και να τα πουλας first come, first served, παρα να ανοιγεις προπαραγγελιες για πραγματα που ξερεις οτι δεν θα ειναι ετοιμα για χρονια.
 
Το λινκ ειναι facebook που δεν διαθετω.

Απο κει και περα εγω εχω ακριβως την αντιθετη εμπειρια με αυτα που μου λες, ακομα και για το PS-IO.

Καλυτερα να μην το πουλανε αν ειναι να ειναι σε προπαραγγελια για χρονια. Αλλα τουλαχιστον εγω ηξερα οτι απο την στιγμη που κανω προπαραγγελια, κλεινω το στομα μου και δεν παραπονιεμαι like a little bitch.

Και σαν να μην εφτανε αυτο, εστειλα το board του playstation τον Σεπτέμβρη (το ελαβαν Οκτώβρη) και ακομα το φτιαχνουν (τοποθετηση switch board). Απαντανε στα email μια φορα τον μηνα περιπου και απλα κανουν copy-paste το status απο το site. Μαύρη υποστήριξη.

Τωρα περι αξιοκρατιας, για μενα 1000 φορες να εχεις 10 κομματια και να τα πουλας first come, first served, παρα να ανοιγεις προπαραγγελιες για πραγματα που ξερεις οτι δεν θα ειναι ετοιμα για χρονια.
Ειναι συζητηση στην ομαδα Dreamcast junkyard, πανω στο κλωνο, και στο αυθεντικο GDEMU, ειναι επισης πολυ μεγαλη με πολλες παραπομπες και δεν μπορω να την παραθεσω. Βασικα μελη μεταξυ πολλων αλλων που τον εχουν παντως, συμφωνουν πως ειναι πολυ καλος για την τιμη του και αυτα που προσφερει.

Οπως το ειπες παντως, με το PSIO  πολυ σωστα ηξερες πως θα το λαβεις τουλαχιστον, οπως το ελαβες. Ελα ντε ομως που ειναι κοσμος που περιμενει χρονια για το GDEMU, και οταν καποιοι ρωτησαν για καθυστερησεις κτλ, ο Deunan τους ακυρωσε τις παραγγελιες!!!!!!

Δεν ειπα οτι ειναι τελειοι, αλλα αξιοκρατικοι. Το παρειγγειλες, το ελαβες και θα το ξαναλαβεις πισω. Υπαρχει τωρα κοσμος και που εχει προπληρωσει εδω και πολλους μηνες το GDEMU του και δεν εχει παρει καν απαντηση, μονο ακυρωσεις επειδη "ενοχλουν" τον Deunan,  και κοσμος που εχει προβληματα υποστηριξης και δεν λαμβανει καν τυπικη απαντηση για το χρονο επιδιορθωσης και υποστηριξης.

Οπως ειπαμε, ο Deunan δεν τα πουλαει ετσι. Δεν ξερω το συστηματα πωλησεων του, αλλα το οτι δεν λειτουργει καθολου καλα. Εσυ το ελαβες και μπραβο σου και να το χαιρεσαι και να το απολαμβανεις. Πολλοι αλλοι το περιμενουν απο την πρωτη κυκλοφορια του και δεν το εχουν λαβει. Παρεπιπτωντος ο κολλητος παρειγγειλε 4 μηνες πριν PSIO και το παρελαβε κανονικοτατα. Για το GDEMU περιμενε σχεδον 6 χρονια (!) οπου στο τελος του το ακυρωσε.

Αν θελει κανεις να το παιξει ρουλετα για να παραγγειλει το αυθεντικο, ωστε αν θελει ο Deunan να τον βαλει στη λιστα, και αν θελει να του το στειλει τελικως σε αγνωστο χρονικο διαστημα, αναφαιρετο δικαιωμα του καθως. Επειδη ομως δεν μπορει να ειναι κανεις σε εγρηγορση, σε πιο δεκαλεπτο θα ειναι διαθεσιμο το αυθεντικο GDEMU, καποιοι ορθος κοιτανε και τις εναλλακτικες.
Γιαυτο λοιπον, κλωνος και παλι κλωνος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta thanks για την ενημερωση φιλος για τον κλωνο συντομα θα παραγγηλω και γω για το δευτερο Dreamcast Που εχω :thumbup:
 
Οπως ειπα ειχα παρει και GDEmu kai Rhea χωρις καμια καθυστερηση ή προβλημα. Οποτε δεν ηταν μονο μια φορα...

Το πως λειτουργει ειναι απλο. Συνηθως με μικρη ή καθολου προειδοποιηση ανοιγει την σελιδα με τις παραγγελιες και την κλεινει οταν εχουν περασει τοσες παραγγελιες οσες εχει συσκευες. Συνεπως μεχρι να το μυριστουν οι περισσοτεροι, εχουν κλεισει παλι οι παραγγελιες. Εγω οταν ειχα αποφασισει να αγορασω, χρησιμοποιησα ενα συστημα που με ενημερωνει με email μολις αλλαξει η σελιδα παραγγελιων και ετσι παραγγειλα και τις δυο φορες εγκαιρως.

Εγω απ' οσα αρνητικα σχολια εχω δει (απο το blog του Deunan), 99% ειναι απο αυτους που δεν προλαβαινουν να παραγγειλουν γιατι περιμενουν την επιφοίτηση για να καταλαβουν οτι εχουν ανοιξει οι παραγγελιες. Δεν φταιει ο Deunan για την αβελτερία τους. Οκ μπορει να ειναι καπως αποτομος σαν χαρακτηρας, αλλα εγω τουλαχιστον εχω δει πολυ πολυ χειροτερα και στο hobby και γενικοτερα.

Οσο για το PS-IO εμενα μικρη παρηγορια ειναι οτι θα το λαβω καποτε... ειδικα τωρα με το board που δεν υπαρχει και καμια ενημερωση. Ουτε απο τον Deunan ειχα καμια αμφιβολια οτι θα το λαβω και τουλαχιστον εκει ηξερα οτι ειχα παραγγειλει κατι που υπαρχει.
 
Μιας και εχω ολο αυτο τον ελευθερο χρονο, ειπα να εγκαταστησω επιτελους το GDMenu στο GDEmu μου. Το gdmenu ειναι ενα homebrew προγραμμα που διορθώνει το βασικο ελάττωμα του GDEmu, που ειναι η ελλειψη interface. Αν το βαλουμε σαν πρωτο image στην sd καρτα μας, θα φορτωσει με την εκκίνηση της κονσολας, θα διαβασει την καρτα και θα μας παρουσιάσει μια λιστα με ολα τα images που υπάρχουν για να επιλεξουμε και τρεξουμε.

Κατέβασα και εγω την πιο πρόσφατη εκδοση που ειναι απο το 2016, την εβαλα στην SD καρτα μου αλλα δυστυχως το GDMenu μου εριξε ακυρο γιατι χρειαζεται απο μια συγκεκριμενη εκδοση του firmware του GDEmu και ανω.

P1067293.JPG

Εγω δεν ειχα κανει ποτε firmware update και εχω και μια απο τις πρωτες εκδοσεις που ειχαν κυκλοφορησει, το οποιο θελει μια μικρη προετοιμασια πριν δεχτει το πιο προσφατο firmware που υπαρχει. Η διαδικασια ειναι απλη και περιγραφεται αναλυτικα στο site του δημιουργου του GDEmu. Ουσιαστικά πρεπει να φλασαρουμε πρωτα ενα ειδικο firmware που μας επιτρεπει μετα να φλασαρουμε μοντερνα firmware.

Αφου ολοκληρωσα το update, ξαναεβαλα την καρτα με το GDMenu μεσα. Το βασικο περιβάλλον, απο την μια μερια η λιστα και απο την αλλη πληροφοριες για το επιλεγμενο image.

P1067294.JPG

Ας δουμε τις επιλογες. Εχουμε λιγη αλλα εξαιρετικά σημαντική επιπλεον λειτουργικότητα. Τα βασικα ειναι η δυνατότητα region free χωρις την χρηση images οπως το Utopia CD Loader κλπ, ενεργοποιηση εξοδου VGA (αν εχετε το σχετικο καλωδιο) χωρις να χρειαστει επεμβαση το καθε image, in game reset με τα πληκτρα A+B+X+Y+START κλπ. Δεν δουλευουν ολες οι λειτουργιες σε ολα τα παιχνιδια, αλλα γενικα υπαρχει καλη συμβατοτητα. Δεν εχω καλωδιο vga, αλλα δοκιμασα επιτυχως τις λειτουργίες region free και in game reset.

P1067295.JPG

Η οθονη πληροφοριών του συστήματος

P1067296.JPG

Η οθονη about.

P1067297.JPG

Αξιζει εδω να αναφερουμε οτι υπαρχουν διαφορα themes που μπορει κανεις να χρησιμοποιήσει για να αλλαξει την εμφάνιση του menu . Επιπλεον υπαρχει και ενας theme editor για να δημιουργησετε τα δικα σας, αν εχετε καλλιτεχνικές ανησυχίες!
 
Πίσω
Μπλουζα