Πόσο χρόνο κρατάνε οι σκληροί δίσκοι τα δεδομένα τους ;

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Είχα από παλιά τη συγκεκριμένη αποροία . Πόσο καιρό μπορεί να μείνει ένας δίσκος (χωρίς να συνδεθεί πουθενά , χωρίς ρεύμα , τίποτα , απλά να κάθεται) χωρίς να χάσει τα δεδομένα που έχει μέσα ;
 
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά εγώ έχω ακούσει ότι η ζωή των (εν λειτουργία) δίσκων είναι maximum 9 χρόνια, αλλά φυσικά και ανάλογη με το γράψε-σβήσε που γίνεται λόγω των προγραμμάτων και των υπόλοιπων προδιαγραφών του μηχανήματος. Αυτό δε σημαίνει ότι μέσα σε ένα σημερινό σκληρό δε θα βρεις αρχεία του 2003, αλλά είναι και απόλυτα φυσιολογικό ο δίσκος να αρχίζει τα physical errors.
 
Επειδη εχω δυστυχως η ευτυχως μεγαλη εμπειρια στο θεμα των σκληρων,μπορω να σου πω οτι ειναι λαχειο.

Ειχα εναν ide wd 30gb απο το 2002 και αντεξε εως το 2009 χωρις κανενα format,με ελαχιστα defragments και χωρις το παραμικρο προβλημα,με απειρες ωρες στο ενεργητικο του,αλλα και δυστυχως χωρις καποιο backup απο μενα με αποτελεσμα να χασω τα παντα..

Το 2009 αγορασα εναν sata 500gb παλι wd και απο την αρχη σχεδον ειχα θεματα μεχρι που πριν λιγο καιρο βγηκε off.

Οι διαφοροι κατα καιρους,κυριως ide που χρησιμοποιω,αντεχουν απο 2-4 χρονια.

Παντως οι εξωτερικοι σκληροι θεωρω οτι εχουν μεγαλυτερη αντοχη,ισως επειδη δεν εχουν και τοσες ωρες λειτουργιας βεβαια.
 
Το ερώτημά μας δεν είναι πόσο θ'αντέξει μηχανικά αλλα μαγνητικά. Στη δουλειά μου εχουμε κάποια μηχανήματα που δουλεύουν 24/7/365 για περίπου 17 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Οι δίσκοι είναι SCSI 2GB. Τότε όμως οι δίσκοι, ιδίως οι SCSI, ήταν παρα πολύ στιβαρές κατασκευές και καθημερινά κατασκευάζονταν σε μικρές ποσότητες και όχι 5 εκατομύρια τη βδομάδα. Δηλαδή ο ποιοτικός τους έλεγχος ήταν σε πολύ περισσότερα δείγματα και αρα το περιθώριο λάθους ηταν μικρό. Τώρα αν δεν εχεις backup, δεν έχεις δεδομένα. Αυτό βασικά είναι ο κανόνας μου όταν προτείνω δίσκους για σοβαρή δουλειά. Και για να ολοκληρώσω στο θεμα, δεν ξέρω πόσο θ'αντέξει μαγνητικά ενας τωρινός δίσκος χωρίς να λειτουργεί. Θεωρώ ότι επειδή είναι στεγανοποιημένος, θ'αντέξει άνετα 10 χρόνια. Βεβαια δε θα τον έχει κανείς διπλα σε καφάο της ΔΕΗ, αλλα υποθέτω σε κάποιο συρτάρι, θέτοντας ως μέγιστη θερμοκρασία δωματίου τους περίπου 40 βαθμούς και ελάχιστη τους 3-4. Και εξυπακούεται να μην έχει πέσει στο πάτωμα.
 
Oι SSD πως συγκρίνονται σε αυτό το θέμα? Χαλάνε ευκολότερα ή δυσκολότερα όταν λειτουργούν? Και αν κάνεις backup τα δεδομένα σου σε έναν SSD αντί για μηχανικό και το βάλεις στο συρτάρι θα μείνουν τα δεδομένα περισσότερο καιρό ή λιγότερο?

Και κάτι άλλο. Ας πούμε ότι τα δεδομένα στον μαγνητικό δίσκο έχουν 10 χρόνια ζωής στο συρτάρι μέσα σε αντιστατικό σακουλάκι. Αν στα 9 χρόνια τον βάλεις σε λειτουργία και τον δουλέψεις μερικές μέρες τότε "φορτίζεται" ή θα τα χάσεις σε 1 χρόνο έτσι και αλλιώς? (εφόσον μηχανικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού δεν χρησιμοποιούταν τόσο καιρό)

Μήπως τα δεδομένα αντέχουν περισσότερο καιρό μέσα σε οπτικούς δίσκους (εφόσον δεν είναι μαγνητικά)?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι SSD δέν είναι για backup δεδομένων. Έχουν μικρότερη ζωή απο τους κανονικούς, απλώς είναι περισσότερο efficient. Προορίζονται δηλαδή προς το παρόν για χρήση σε λειτουργικά, ή laptops που το ζητούμενο είναι η ταχύτητα.
 
Imgema είπε:
Oι SSD πως συγκρίνονται σε αυτό το θέμα? Χαλάνε ευκολότερα ή δυσκολότερα όταν λειτουργούν? Και αν κάνεις backup τα δεδομένα σου σε έναν SSD αντί για μηχανικό και το βάλεις στο συρτάρι θα μείνουν τα δεδομένα περισσότερο καιρό ή λιγότερο?
Και κάτι άλλο. Ας πούμε ότι τα δεδομένα στον μαγνητικό δίσκο έχουν 10 χρόνια ζωής στο συρτάρι μέσα σε αντιστατικό σακουλάκι. Αν στα 9 χρόνια τον βάλεις σε λειτουργία και τον δουλέψεις μερικές μέρες τότε "φορτίζεται" ή θα τα χάσεις σε 1 χρόνο έτσι και αλλιώς? (εφόσον μηχανικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού δεν χρησιμοποιούταν τόσο καιρό)

Μήπως τα δεδομένα αντέχουν περισσότερο καιρό μέσα σε οπτικούς δίσκους (εφόσον δεν είναι μαγνητικά)?
Για τους SSD προσωπικά δε γνωρίζω. Για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν εχω δουλέψει τετοιο δισκο. Προς το παρόν οι δίσκοι που εχουν όλα τα storage της ΙΒΜ που αγοράζουμε, είναι SAS ή fiber optic (σύνδεσης SATA). Αν (ή όταν) αρχίσει να παραδίδει συστήματα με SSD, τότε σίγουρα θα είναι μια ασφαλής τεχνολογία για αποθήκευση δεδομένων (καθότι θεωρώ την ΙΒΜ σοβαρή εταιρία). Δεν ξερω, μπορεί και να εχει βγάλει τετοια συστήματα, ομως δεν είναι του τομέα μου να ψάχνω για τετοιες τεχνολογίες και δε μπορώ να ξερω αν όντως το'χει κανει.

Στο αλλο θεμα, εχω βαλει σε λειτουργία δίσκο που είχε ενα backup από ghost προ 13 χρονων και είχε να δουλεψει απο τότε. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και μαλιστα αυτός ο δίσκος, καθότι μικρος (2GB), χρειάστηκε να μπει σε σύστημα που δεν υποστήριζε νεους δίσκους και παίζει μια χαρα.

Στο 3ο θεμα, όταν λες οπτικoύς δίσκους εννοείς π.χ. DVDROM? Με μια μικρή, απειροελάχιστη, γρατζουνια, ο δίσκος αυτός καθίσταται άχρηστος, αφου εκείνο το σημείο δε μπορεί να διαβαστεί. Οπότε δε συζητείται καν η χρήση τους για backup, και μιλαμε για σοβαρα backup, όχι π.χ. για μουσική. Πλέον δεν ξερω κανέναν που να τα χρησιμοποιεί για τέτοιο σκοπό. Και για να απαντήσω επακριβώς, δεν ξερω αν καποια στιγμή τα δεδομένα επηρεάζονται από την πολυκαιρία. Πιστεύω ότι σίγουρα το δισκάκι υφίσταται αλλοιώσεις εαν η πλευρά των δεδομένων του είναι σε μόνιμη επαφή με τον ήλιο, αλλα και παλι νομίζω ότι μιλάμε για χρόνια εκθεσης στον ηλιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Για τους SSD προσωπικά δε γνωρίζω. Για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν εχω δουλέψει τετοιο δισκο. Προς το παρόν οι δίσκοι που εχουν όλα τα storage της ΙΒΜ που αγοράζουμε, είναι SAS ή fiber optic (σύνδεσης SATA). Αν (ή όταν) αρχίσει να παραδίδει συστήματα με SSD, τότε σίγουρα θα είναι μια ασφαλής τεχνολογία για αποθήκευση δεδομένων (καθότι θεωρώ την ΙΒΜ σοβαρή εταιρία). Δεν ξερω, μπορεί και να εχει βγάλει τετοια συστήματα, ομως δεν είναι του τομέα μου να ψάχνω για τετοιες τεχνολογίες και δε μπορώ να ξερω αν όντως το'χει κανει.
Στο αλλο θεμα, εχω βαλει σε λειτουργία δίσκο που είχε ενα backup από ghost προ 13 χρονων και είχε να δουλεψει απο τότε. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και μαλιστα αυτός ο δίσκος, καθότι μικρος (2GB), χρειάστηκε να μπει σε σύστημα που δεν υποστήριζε νεους δίσκους και παίζει μια χαρα.

Στο 3ο θεμα, όταν λες οπτικoύς δίσκους εννοείς π.χ. DVDROM? Με μια μικρή, απειροελάχιστη, γρατζουνια, ο δίσκος αυτός καθίσταται άχρηστος, αφου εκείνο το σημείο δε μπορεί να διαβαστεί. Οπότε δε συζητείται καν η χρήση τους για backup, και μιλαμε για σοβαρα backup, όχι π.χ. για μουσική. Πλέον δεν ξερω κανέναν που να τα χρησιμοποιεί για τέτοιο σκοπό. Και για να απαντήσω επακριβώς, δεν ξερω αν καποια στιγμή τα δεδομένα επηρεάζονται από την πολυκαιρία. Πιστεύω ότι σίγουρα το δισκάκι υφίσταται αλλοιώσεις εαν η πλευρά των δεδομένων του είναι σε μόνιμη επαφή με τον ήλιο, αλλα και παλι νομίζω ότι μιλάμε για χρόνια εκθεσης στον ηλιο.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για τους οπτικούς δίσκους εννοώ CD, DVD, Bluray και όλα αυτά. Έχω αρκετά DVD backups τα οποία μπήκαν από το burner κατευθείαν σε πλαστικό κουτάκι και μετά αποθήκευση σε ντουλάπι, μακριά από ήλιο και σκόνη. Και αναρωτιέμαι απλά αν τα δεδομένα εκεί είναι πιο ασφαλή από τον εξωτερικό backup σκληρό δίσκο ο οποίος λειτουργεί μόνο όταν είναι να γράψω κάτι σε αυτόν (δύο - τρεις φορές την εβδομάδα να ανοίγει το πολύ).
 
Όταν κάνουμε αντίγραφα ασφαλείας σε άλλο δίσκο , μπορούμε να αντιγράψουμε με κίνηση πολλά δεδομένα ; Για παράδειγμα , ας πούμε πως έχουμε 300 GBs σε έναν δίσκο και πάμε να τα αντιγράψουμε σε άλλον . Αξίζει να βάλουμε με τη μία να αντιγραφούν και τα 300 ή είναι πιο φρόνιμο να τα αντιγράφουμε λίγα-λίγα ;
 
Ένα-ένα για να μην φρακάρουν :) Χιούμορ κάνω, έ;

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη μαζική αντιγραφή. Η μόνη διαφορά από το λίγα-λίγα είναι ο χρόνος που θα χάσεις. Κατά τ' άλλα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο από κάθε άποψη (αρχεία, ασφάλεια κατά την αντιγραφή, κλπ).
 
Πίσω
Μπλουζα