Χειριστήριο pac-man

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το χειριστήριο μου δεν αναγνωρίζεται απο το ΜΑΜΕ και αναγνωρίζεται κανονικά στον Η/Υ? τι μπορώ να κάνω?
 
Δηλαδή,

στα properties του joystick από το control panel φαίνεται κανονικά, σαν 1 Axis 4 Buttons joypad και πιέζεις τις διευθύνσεις και τα κουμπιά του και αυτά φαίνονται ότι πατιούνται, στο αντίστοιχο σχεδιάγραμμα;

Αν ναι, περίεργο...

Calibration από τα properties, έχεις κάνει κανονικά; Για κάνε, μήπως και...

ID στο Controller ID 's tab, έχει πάρει κανονικά; (Το νούμερο 1 συνήθως...)

Και τι εννοείς ότι ο MAME δεν το αναγνωρίζει; Δεν σε αφήνει να τικάρεις την επιλογή enable joystick, όπως έγραψες σε προηγούμενο Thread; :confused: Μα αυτή η επιλογή, τικάρεται, έχεις δεν έχεις λειτουργικό joystick στο σύστημά σου, δεν ελέγχει τίποτα!

Όταν σου λέει press OK to start game στην αρχή του παιχνιδιού αν κάνεις το joystick δεξιά αριστερά είναι σαν να πάτησες OK ή δεν κάνει τίποτα; (Αυτό βέβαια, προϋποθέτει το joystick να είναι enabled...)

Πατάς το Tab μέσα στο παιχνίδι και στο Input (This Game) δεν βλέπει καθόλου joystick;

MAME 32 έχεις βάλει; Ή καμιά enhanced, εξωτική έκδοση;
 
πω πω φίλε μου με έχεις κανονικά τινάξει τα μυαλά...με τόσες πληροφορίες..λοιπόν η αλήθεια είναι ότι το τικ δεν γίνεται στις ιδιότητες του ΜΑΜΕ 32 τελευταία έκδοση αλλά και την 0.63 που είχα. οπότε μπορώ να κάνω τικ για ποντίκι και πληκτρολόγιο αλλά όχι χειριστήριο. Τα ΧΡ το βλέπουν κανονικά και στις ιδιότητες κουνιότανε όλα κανονικά και τα δυο κουμπάκια οκ. Τι άλλο λες να κάνω?
 
δεν ξέρω τι έγινε αλλά μόλις έπαιξα το F1....τα εχω χαμένα...να σε καλα φίλε ίσως να σε φοβήθηκε και να λειτούργησε....!!! Επιτέλους PAC-MAN πάω για 9 κλειδιά....
 
φιλε plintiriopiaton για περισσοτερες ρυθμισεις του joypad και αλλα διαφορα κατεβασε την καινουργια εκδοση του mame plus
 
Πίσω
Μπλουζα