Casio Ηandheld games

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Σε αυτο το thread θα σας αποδειξω μεσα απο εμφανισεις παιχνιδιων γιατι πιστευω οτι η Casio ηταν η κορυφαια εταιρια και η πιο τεχνολογικα αναπτυγμενη στο χωρο των "handheld lcd".

Ενα ακομα αγαπημενο ηλεκτρονικο (ετσι τα λεγαμε) ηταν το :

Marine Hunter (1983, LCD, Solar power)

Casio-MarineHunter.jpg


Εμφανισιακα υπεροχη συσκευασια ,αναλαμβανες εναν δυτη ,που τον καθοδηγουσες μια στον βυθο να μαζεψει διαμαντια και μια στην επιφανεια για αερα, α ενδιαμεσα υπηρχαν κατι μικρα πεινασμενα ψαρακια.

Ναι εκει που κατι αλλα ,σου τρωγανε μπαταριες με το κιλο σε αυτο εδω το μονο που χρειαζονταν να κανεις ηταν να το βλεπει ο ηλιος αραια και που. ;D

Shuttle Bomber ("1983"built-in radio)

Οpen

Casio-ShuttleBomber.jpg


Closed (ακομα πιο ομορφο)

Casio-ShuttleBomberClosed.jpg


Aλλο ενα δειγμα της πρωτοποριας της Casio ηταν το παραπανω "ηλεκτρονικο" οπου σαν προσθετο αξεσουαρ ειχε και ραδιοφωνο.

Ξερω ξερω το PSP παιζει "divx" και "mp3" αλλα τοτε το να παιζεις το παιχνιδακι σου και να ακους μουσικουλα μονο η Casio μπορουσε να το καταφερει. 8)

Θα ακολουθησουν και αλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανεμορφα τα ατιμα. :xm:

Casio rules ,Ninty Sucks......
 
Aardvark είπε:
Σε αυτο το thread θα σας αποδειξω μεσα απο εμφανισεις παιχνιδιων γιατι πιστευω οτι η Casio ηταν η κορυφαια εταιρια και η πιο τεχνολογικα αναπτυγμενη στο χωρο των "handheld lcd".Ενα ακομα αγαπημενο ηλεκτρονικο (ετσι τα λεγαμε) ηταν το :

Marine Hunter (1983, LCD, Solar power)

2003996109621842976_fs.jpg


Εμφανισιακα υπεροχη συσκευασια ,αναλαμβανες εναν δυτη ,που τον καθοδηγουσες μια στον βυθο να μαζεψει διαμαντια και μια στην επιφανεια για αερα, α ενδιαμεσα υπηρχαν κατι μικρα πεινασμενα ψαρακια.

Ναι εκει που κατι αλλα ,σου τρωγανε μπαταριες με το κιλο σε αυτο εδω το μονο που χρειαζονταν να κανεις ηταν να το βλεπει ο ηλιος αραια και που. ;D
Το Marine Hunter το είχε και ο ξάδερφός μου! Τι ωραίο παιχνίδι! :cry:

Γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι ο δύτης ψάρευε ψάρια και όχι διαμάντια; :what:

Επίσης θυμάμαι ένα άλλο ηλεκτρονικό της Casio με μια καμηλοπάρδαλη και κάτι πιθηκάκια, αλλά δε θυμάμαι πώς το λένε... ::)
 
Περιεργο ,εγω εγραψα για διαμαντακια :xm: .

Φαινεται οταν το εγραφα ,ειχα επηρεαστει απο το arcade μας "Μarine Hunter". :D

Καμηλοπαρδαλη και μαϊμουδακια,αυτο ειναι.

Casio-HungryGiraffe.jpg
 
Το Hungry Giraffe ειναι πολυ καλο...

Ακομα το εχω και δουλευει "ρολοϊ" :D
 
υπηρχε και αλλο το οποιο ηταν στυλ side scroll και ειχε ενα ρομποτ το οποιο σκοτωνε διαφορα διαστημοπλοια και αστεροιδεις που ερχονταν κατα πανω του. μου διαφευγει η μαρκα αλλα ειχε το ιδιο σουλουπι με αυτο. 2 κουμπια δηλαδη.

φοβερο

EDIT: το βρηκα http://www.handheldmuseum.com/Casio/SpaceWarrior.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηρθε το my precious μετα απο 15 χρονια που το ειχα χασει και δυστυχως δεν ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση.


Το τζαμι εχει μερικες χαρακιες και το πλαστικο στην κορυφη ειναι χαραγμενο με το ονομα Μaria Miv something,στον ισκιο δεν φαινεται αλλα lol το συγκεκριμενο θελει ηλιο για να λειτουργησει (οικονομικο!).



Το καλο ειναι οτι η βιτρινα με τα σχεδιακια του ειναι αψογη,μπορουμε να κανουμε κατι με τις χαρακιες στο πλαστικο,για το τζαμι μαλλον δεν θα παιρνει τιποτα.
:xm:

 


dsc01389ed.jpg
 
Ομορφο κομματι! Το θυμαμαι θαμπα στα χερια συμμαθητων μου αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να ασχοληθω. Βγαλε κανα καλο gameplay video.
 
Ειχα και γω 5,6 τετοια αλλα το πιο ακριβο και αγαπημενο μου που ειχα παρει τοτε ηταν με ενα υποβρυχιο.Ειχε 4 κατευθηνσεις και δυο κουμπια.Με το ενα κουμπι πετουσε πυραυλους στα αεροπλανα και με το αλλο τορπιλες στα υποβρυχια.Δεν ξερω αν ηταν casio ομως.Αν ψαξω και το βρω θα ανεβασω photo.
 
Αυτο ειναι το ''ηλεκτρονικο'' που αναφερω παραπανω.IMG_1000000327.jpg

IMG_1000000327.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο ειναι το ''ηλεκτρονικο'' που αναφερα παραπανω.IMG_1000000327.jpg
 
Επιτελους ενα καλο νεο. Ευχαριστουμε πολυ την ΕΡΤ και ελπιζω να δουμε και τα υπολοιπα επεισοδια της σειρας.
 
Πίσω
Μπλουζα