Cuore

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
179
Μίνι σειρά ιταλικής παραγωγής, σκηνοθεσία του Luigi Comencini (1984), βασισμένη σε ένα κλασικό μυθιστόρημα του Edmonto De Amicis, που διδάσκεται στα σχολεία στη γειτονική μας χώρα.

Το βιβλίο περιγράφει τα σχολικά χρόνια μιας παρέας μικρών μαθητών, τις φιλίες και τις σκανταλιές τους, τις οικογένειες και τους δασκάλους τους, κάπου στη βόρειο Ιταλία του τέλους του 19ου αιώνα. Το έργο έχει κάνει ένα μικρό τέχνασμα και έχει μεταφέρει την αφήγηση μια δεκαετία αργότερα, όταν η Ιταλία έχει μπει στον Μεγάλο πόλεμο και τα παιδάκια του χτες είναι στρατιώτες στα χαρακώματα ενός παράλογου πολέμου. Το τέχνασμα απέδωσε και η αντίθεση ανάμεσα στα όσα ωραία και ιδανικά διδάσκονται και στα όσα απάνθρωπα και σκληρά γίνονται είναι πραγματικά μοναδική. Νομίζω πως είναι από τα πιο βαθειά αντιπολεμικά έργα που έχω δει ποτέ.

Δεν ξέρω αν το έδειξε ποτέ στα επόμενα χρόνια η ελληνική τηλεόραση. Κατά έναν περίεργο τρόπο δεν το πέτυχα ποτέ ούτε στην ιταλική στα χρόνια που έζησα εκεί. Το κρατώ όμως στη μνήμη μου σαν το πρώτο έργο που παρακολούθησα στα ιταλικά, και το πρώτο που με έφερε σε επαφή με μια γλώσσα και με μια χώρα που τελικά αγάπησα πάρα - πάρα πολύ :)

http://www.imdb.com/title/tt0088975/
 
Πίσω
Μπλουζα