Dingoo A320

yrig

Retro Member
Joined
9 Απρ 2008
Μηνύματα
173
Αντιδράσεις
5
Χθες μόλις παρέλαβα το νέο μαύρο Dingoo A320 της Dingoo Digital. H χαρά μου είναι μεγάλη, περιττό να σας πω!

Θα επανελθω βέβαια με εκτενέστερο review αλλά έχω να παραητρήσω πως το μηχανάκι σκίζει! Διαθέτει αξιοπρόσεκτες δυνατότητες και προσφέρει στον χρήστη ότι ζητάει σε portability (FM Radio, emulators, homebrew παιχνίδια, image viewer, e-book reader, video player κ.α.) και μάλιστα στο μέγεθος ενός Nintendo Micro (ενταξει, λίγο μεγαλύτερο!)

Συντονιστείτε κι επανέρχομαι....
 
Φυσικά περιμένουμε περισσότερα αλλά να πούμε ότι το έχει πάρει ήδη ο Anemos και έχει λιώσει μαζί του... τόσο που το μοστράρει στην αρχική σελίδα του site του, οπότε δύσκολα θα χαθείτε!!! Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκες μαζί του αλλά μπορεί να βρεις κάποια επιπλεον πληροφορία στο site του, δηλαδή ΕΔΩ. Τί χρώμα το τσίμπησες;

/screenshots/@anemos-dingoo.jpg
 
To πήρα σε μαύρο και όντως είναι αγαπησιάρικο!!! Ακόμη δε πρόλαβα να το λιώσω αλλά που θα πάει....θα του πιώ το αίμα!

Γενικά το έψαξα πριν το πάρω από διάφορα forums που έχουν ανοίξει τελευταία και με έπεισαν.

Εντυπώσεις σε λίγες μέρες λοιπόν.
 
να πω τη μαύρη μου αλήθεια το ζαχάρωμα πριν μέρες όταν το είδα στο dx...

για πείτε εντυπώσεις παιδιά....πως τα πάει με τα emulators?
 
Επειδή μάλλον θα το χτυπήσω,αν μπορείς πες μας και πως πάει η σύνδεση με την τηλεόραση (Και καμιά φώτο ίσως :) )!
 
kujo79 είπε:
Επειδή μάλλον θα το χτυπήσω,αν μπορείς πες μας και πως πάει η σύνδεση με την τηλεόραση (Και καμιά φώτο ίσως :) )!
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=s4TUGhvnqnM]YouTube - Dingoo A320 on a LCD TV

Υ.Γ.

Αν κρινω απο τις μεχρι τωρα αντιδρασεις ,

<<κληρονομικο χαρισμα >> ON

σας <<κοβω>> να μαζευεστε αρκετοι ,ωστε να κανετε καμια ομαδικη παραγελεια .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mέσα :) Τιμή;
 
ακομα οι εντυπωσεις;;; θελω να παρω και εγω ενα τετοιο ή gp2x ή psp... τι λεει απο εμιουλειτορς; θα παιζει nes,gba,sms,dna,rms,snes,fm,am,pc,psp,psx κλπ κλπ;
 
Eγω πηρα το GP2X F200 αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος.

Θα κανω μια αγορα και το Dingoo A320 να δω εαν ειναι τοσο καλο οσο λενε.

Εδω βαζω μερικα απο τα spec:

A320:

400 MHz MIPS CPU

32MB RAM

320 by 240 screen

Wiz:

533 Mhz ARM9 CPU

64MB RAM

320 by 240 screen

και ενα βιντεακι για more infos σχετικα με το Dingoo A320 με το GP2X Wiz.

http://www.youtube.com/watch?v=-33IdcH3Wb8&eurl=http%3A%2F%2Fgbax%2Ecom%2Findex%2Ehtml&feature=player_embedded
 
Ακόμη δεν έχω ετοιμάσει κάτι για το review του Dingoo που σας έταξα αλλά το έχω στο μυαλό μου. Δυστυχώς κάποιες ανειλλημένες υποχρεώσεις δε μου αφήνουν ελέυθερο χρόνο τελευταία.

Πάντως, κατά την άποψή μου το GP2X (F100 ή F200) με το Dingoο Α320 δεν δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα. Θεωρώ ότι το GP2X είναι πολύ δυνατό ως hardware με πληθώρα προγραμμάτων, homebrew και emulators ενω το Dingoo διαθέτει ισχύ και μέγεθος αλλά υστερεί τραγικά ακόμη στο software. Η κοινότητα των developers και χρηστών ανά το κόσμο μεγαλώνει μεν αλλά δεν είναι τόση ώστε να δώσει μεγάλη ώθηση στο μηχάνημα. Χρειάζεται πίστωση χρόνου σίγουρα και θα δούμε πολύ καλά πράγματα γι'αυτό, γιατί έχει δυνατότητες να γίνει ο κυρίαρχος.

Πιστεύω επίσης πως όποιος σκέφτεται για το GP2X θα πρέπει να προσανατολιστεί προς το νέο Wiz το οποίο κρύβει νέες χάρες εν σχέσει με τον προκάτοχό του.

Καθώς η συλλογή μου διαθετει όλες τις φορητές κονσόλες, έχω να δηλώσω ότι το GP2X είναι για μένα μονόδρομος στο emulation ενώ το Dingoo είναι γλυκούλι και βολικό αλλά οι περιορισμοί του ώρες ώρες μου σπάνε τα νεύρα.
 
Ο απολυτος Arcade εξομοιωτης ερχεται και στην φορητη κονσολα Dingoo Α320, μεσω του GP2X port του Mame4All και προυποθεση την υπαρξη του Dingoo Linux για να τρεξει.

D/load MAME4ALL (0.37b5 ) Dingoo v1.0
 
Πίσω
Μπλουζα