Disney μυθιστορήματα - βιβλία - παραμύθια

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Εκτος απο τα γνωστα κομικς που κυκλοφορησαν απο τις γνωστες εκδοσεις Τερζοπουλος και Δραγουνης, υπηρξαν διαφορετικες εμφανισεις των ηρωων του Ντισνευ, και δεν ηταν κομικς :)

Υπηρξε μια σειρα "παραμυθιων" απο τις εκδοσεις "Τακης Βοσκακης". Απο αυτες τις εκδοσεις εχω ορισμενα softback βιβλιαρακια-παραμυθακια με προχειρη εικονογραφηση, και ενα μικρο κειμενο απο κατω, παρομοιο στυλ με αλλα "κανονικα" παραμυθια που ειχα μικρος

Απο τις ιδιες εκδοσεις ειχαν κυκλοφορησει πιο χοντρα βιβλια, σε μορφη μυθιστορηματος, δηλαδη μεγαλο κειμενο και σπανια εικονογραφηση εδω κι εκει. Απο αυτη τη σειρα εχω διαβασει μονο τη γεννηση του Φαντομ Ντακ (την ιδια ακριβως ιστορια που ειχε δημοσιευτει και εικονογραφημενη στα "Κλασικα") πραγμα που σημαινει πως προκειται για Ιταλικη παραγωγη. Πραγματι η εικονογραφηση ειναι ιδιο στυλ και ποιοτητα με των κομικς.

Επισης απο τις Εκδοσεις Καμπανα υπηρχαν μικρα βιβλιαρακια τσεπης με περιπετειες του Μικυ και του Γκουφυ, αλλα απο πισω εγραφε οτι υπαρχουν και ιστοριες με τον Ντοναλντ. Χαρακτηριστικο ηταν οτι ηταν ενα συνεχες κειμενο (επιανε την αριστερη σελιδα) ενω δεξια ηταν μια εικονα, με λεζαντα απο κατω, που περιγραφει το κειμενο αριστερα (ενω βαριομουν να διαβασω το κειμενο, ξεφυλλιζα μονο τις εικονες και τις λεζαντες και ετσι ειχα πληρη γνωση του βιβλιου :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβλία Ντίσνευ [εκδόσεις Παν. Βοσκάκης]

Ψάχνοντας χθές τη βιβλιοθήκη μου βρήκα τα παρακάτω βιβλία με ήρωα τον Ντόναλντ με ημερομηνία έκδοσης το 1989(από πίσω έχουν τους τίτλους όλων των βιβλίων αυτής της σειράς με ήρωες εκτός από τον ντόναλντ και τον μίκυ αλλά και τον σκρουτζ,άμα θέλετε μπορώ να τους αναφέρω)

18475.jpg

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο σ'αυτά τα βιβλία είναι ότι ο εκδότης ήταν οι εκδόσεις Παν. Βοσκάκης,δεν είχε ξεκαθαρίσει μέχρι τότε το θέμα των δικαιωμάτων των ηρώων της Ντίσνευ για την Ελλάδα (όπου και τα πήρε αποκλειστικά η Νέα Ακτίνα) ? και αν όχι,πότε οριστικοποιήθηκαν (οπότε και θα σταμάτησε λογικά η έκδοση των παραπάνω βιβλίων) ?
 
Ωραιο ρετρο ευρημα!!!

Αν δεν ηταν κομικς δεν θα ειχε προβλημα με τα δικαιωματα,απο οτι φαινεται δεν ηταν αν και γραφει εικονογραφημενο.
 
krem13 είπε:
Ψάχνοντας χθές τη βιβλιοθήκη μου βρήκα τα παρακάτω βιβλία με ήρωα τον Ντόναλντ με ημερομηνία έκδοσης το 1989(από πίσω έχουν τους τίτλους όλων των βιβλίων αυτής της σειράς με ήρωες εκτός από τον ντόναλντ και τον μίκυ αλλά και τον σκρουτζ, άμα θέλετε μπορώ να τους αναφέρω)
Φυσικα και να τους αναφερεις :)
 
οι σειρές ήταν

1 σειρά γενναίος (δίχρωμη εικονογράφηση)

τίτλοι

-ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΝΑΛΝΤ Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ

-ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ

-ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΕΝΑΝΤΙΟΝ FBI

-ΝΤΟΝΑΛΝΤ Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 8 ΗΜΕΡΕΣ

2 σειρά ατρόμητος (έγχρωμη εικονογράφηση)

τίτλοι

-ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΧΡΥΣΟΔΑΚΤΥΛΟΥ

-ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

-ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ

-ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ ΚΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΚΑΛΧΟΑ
 
Βρήκα και αυτά!!! Τα σκανάρω και τα ανεβάζω γιατί μετά θα πάνε στην ανιψιά μου και μάλλον δεν θα ξαναβρεθούν.

Στο πρώτο δεν υπάρχει το εξώφυλλο (Ντόναλντ ο τρομερός εκδικητής). Είναι η αρχή του πώς ο δειλός, τεμπέλης Ντόναλντ, γίνεται ο Φάντομ Ντακ.

Στο δεύτερο (Σκρουτζ Μακ Ντακ εναντίον FBI) είναι μάλλον χαμένες οι πρώτες σελίδες. Υπάρχει από τη σελίδα 13 και ύστερα.

Τα δύο επόμενα είναι αρτιμελή.
 

Συνημμένα

  • IMG_0001.jpg
    IMG_0001.jpg
    979,7 KB · Προβολές: 1
  • IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    990,9 KB · Προβολές: 0
  • IMG_0005.jpg
    IMG_0005.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 0
  • IMG_0002.jpg
    IMG_0002.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 1
  • IMG_0003.jpg
    IMG_0003.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα